Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Metabolikus szindróma (Cushing-kór)


  • Please log in to reply
7 válasz a témához

#1 mi.kinga

mi.kinga

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 867 hozzászólás

Közzétéve 2017 május 17. - 22:02

Avagy cukorbetegség lovaknál.

Neno nagy valószínűséggel ilyen kórban szenved, a napokban jött ki rajta patairha-gyulladással. 

Minden tapasztalatot, ötletet, segítő tanácsot megköszönök. 

Elb....am. Nagyon. Hiába minden odafigyelés, mozgatás (amit ugye a tüdeje miatt ismét korlátozottan lehet), ha egyszerűen ennyire hízik. Mindegy is, csak magamnak magyarázom, hiába. 



#2 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2017 május 18. - 9:20

Ha ez valódi Cushing, akkor van rá gyógyszer, de nem olcsó. Az állatorvos vérvizsgálattal meg tudja állapítani. Gyógyítani nem lehet, de a tüneteket kordában tartani igen, ami nélkül sajnos a patairhagyulladás és egyéb kísérőbetegségek mindig megjelennek. Ez komoly megfontolást és döntést igényel, mert különben nagyon szenved az állat. Beszélj az állatorvosoddal, ha a kezelés mellett döntesz, nagyon jó életminőséget lehet biztosítani vele. Be kell állítani a kezdeti dózist, 6 ill. 12 hét múlva kontroll, és ha beállt szépen, akkor elég félévente kontrollálni. A javulás már pár hét múlva látható. Emellett rendszeres pataápolás, esetleg gyógypatkó, fog és szájüregvizsgálat, esteleges oltások, mert az immunrendszer gyenge. Szénhidrátbevitel radikális csökkentése túlsúly esetén, (de az állatorvos ki tudja számolni egyénre szabottan Neno tápanyagigényét) nyomelemek kiegészítő adása nagyon fontos. Egyébként, ha nem kezelik, a kísérőbetegségek kezelése adott esetben drágább, mintha alapból célzott kezelést kapna. (ezt nem tudom pontosan belőni, mert nem ismerem a gyógyszerárakat otthon). Ha már a patája rendben van, lehetőség szerint rendszeresen mozgatni, de ezt úgyis tudod. Nem irígyellek, nem egyszerű, de nem is reménytelen, sok kitartást!


  • mi.kinga és ppr kedveli

#3 mi.kinga

mi.kinga

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 867 hozzászólás

Közzétéve 2017 május 18. - 11:33

Köszönöm a választ! Igazából nem tiszta nekem még ez, hogy mi is pontosan a Cushing-kór, angol oldalakon (ott több mindent találtam) leginkább az öregség, fogyás, izomvesztés a főbb tünetek. Nenora első ránézésre inzulin rezisztenciát, metabolikus szindrómát mondott, de ma többet tudunk, vért vesz és kiderül a konkrét probléma, csak mivel ezt a kórt is sokat említik együtt az előbb leírtakkal, gondoltam informálódok. Jelenleg begipszelt patákkal sirdogál az istállóban, megszakad a szívem érte. A patairha-gyulladás nem súlyos, időben elkaptuk, leginkább az utána lévő élete aggaszt. 

Így utólag (persze utólag mindig felvillan az a rohadt égő az ember feje felett), úgymond furcsáltam, hogy micsoda nyakat növesztett a régebbi képeihez képest. Pedig akkor is "jól" nézett ki, hiába mozgattam, diétáztattam majdnem egész télen, amikor nyáron ketten nyektettük, akkor sem fogyott többet sehonnan, esetleg a pókhasa ment lejjebb. Lehet ez is egy tünet volt, hogy nem tud fogyni és úgy zabál, habzsol, mint aki éhezett egész életében... Csak jár az agyam nekem is... Mindig jön valami... ha nem a tüdeje, akkor ezzel szórakoztat a Jóisten...



#4 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2017 május 18. - 12:13

A Chushing kór megnövekedett kortizolszintet jelent a szervezetben, a tüneteket is ez a hormon okozza. Ezt a mellékvese termeli, tehát az egyik ok a mellékvese daganatos megbetegedése lehet. A mellékvesét az agy hipofízisének egyik hormonja irányítja (ACTH) tehát az is lehet, hogy ott a baj, hogy ebből van sok, ezért termel szegény mellékvese túl sokat. De egyéb olyan daganat is okozhatja, ami ACTH-t termel. Sajnos a kortizol nagyon sokrétű szerepet játszik az anyagcserében, ezért a komplex kórkép. Ez magyarázza egyébként a megnövekedett étvágyat is. Stresszhormonnak is hívják, mert stressz esetén megemelkedik a szintje. Ha a dokid diagnosztizálja a betegséget, akkor lehet gyógyszeresen kezelni, sok lovat láttam, akik kezelés mellett normális életet éltek.


  • mi.kinga kedvelte

#5 mi.kinga

mi.kinga

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 867 hozzászólás

Közzétéve 2018 március 23. - 9:22

Negatív lett a Cushing és a MS-re is a vérteszt!  :rockon:  A vérképen a májra vonatkozó értékek térnek el jobban, de azok sem aggasztó mértékben. A doki szerint ez a rettenetes kövérség miatt, hogy már nem tudta lebontani a felhalmozódott méreganyagokat. El sem tudom mondani, hogy mekkora kő esett le a szívemről. Persze ezek után sem lesz ugyanúgy, mint régen, a legelőt is csak nyár végén (amikor már szinte kiégett) szeretném teljesen visszavezetni. Addig pedig mozgás-mozgás ezerrel, meg csökkent szénhidrát bevitel. Csináltattam neki extra kislyukú szénahálót, így szinte nem is éhezik, az áztatott szénával meg nem tud hízni (megfelelő vitaminellátás kell mellé persze). 

 

29214921_10211376820484902_7639703453826

 


  • telivér kedvelte

#6 furiosojr.

furiosojr.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.299 hozzászólás

Közzétéve 2018 március 23. - 11:32

Negatív lett a Cushing és a MS-re is a vérteszt!  :rockon:  A vérképen a májra vonatkozó értékek térnek el jobban, de azok sem aggasztó mértékben. A doki szerint ez a rettenetes kövérség miatt, hogy már nem tudta lebontani a felhalmozódott méreganyagokat. El sem tudom mondani, hogy mekkora kő esett le a szívemről. Persze ezek után sem lesz ugyanúgy, mint régen, a legelőt is csak nyár végén (amikor már szinte kiégett) szeretném teljesen visszavezetni. Addig pedig mozgás-mozgás ezerrel, meg csökkent szénhidrát bevitel. Csináltattam neki extra kislyukú szénahálót, így szinte nem is éhezik, az áztatott szénával meg nem tud hízni (megfelelő vitaminellátás kell mellé persze). 

 

29214921_10211376820484902_7639703453826

 

Most így oldalról egész csini.


  • mi.kinga kedvelte

#7 Eva

Eva

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.911 hozzászólás

Közzétéve 2018 március 23. - 21:01

Ez szuper hír! Most még kónnyű, de mi lesz, amikor beindul a legelő? Nem lesz egyszerű távol tartani a friss fűtől.

#8 mi.kinga

mi.kinga

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 867 hozzászólás

Közzétéve 2018 március 23. - 22:22


Negatív lett a Cushing és a MS-re is a vérteszt! :rockon: A vérképen a májra vonatkozó értékek térnek el jobban, de azok sem aggasztó mértékben. A doki szerint ez a rettenetes kövérség miatt, hogy már nem tudta lebontani a felhalmozódott méreganyagokat. El sem tudom mondani, hogy mekkora kő esett le a szívemről. Persze ezek után sem lesz ugyanúgy, mint régen, a legelőt is csak nyár végén (amikor már szinte kiégett) szeretném teljesen visszavezetni. Addig pedig mozgás-mozgás ezerrel, meg csökkent szénhidrát bevitel. Csináltattam neki extra kislyukú szénahálót, így szinte nem is éhezik, az áztatott szénával meg nem tud hízni (megfelelő vitaminellátás kell mellé persze).

29214921_10211376820484902_7639703453826


Most így oldalról egész csini.

Köszönöm! Sajnos az a pocak nagyon ragaszkodik a gazdájához... De most, hogy jön a jóidő, semmi nem állíthat meg minket!

Ez szuper hír! Most még kónnyű, de mi lesz, amikor beindul a legelő? Nem lesz egyszerű távol tartani a friss fűtől.

Hát, tavaly pont a legfrissebb, legzöldebb legelőtől kellett 100%ig távol tartani és eléggé jól sikerült, sőt, szinte természetfelettien a szalagok között maradt. Talán idén, amikor azért a kopott legelőn tudok neki elkeríteni, nem akar majd annyira meglépni. Legalábbis az áram majd figyelmezteti, hogy ne akarjon :D