Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Herélés


  • Please log in to reply
482 válasz a témához

#1 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 27. - 14:31

Egy ismerõsömnek ki kellene heréltetnie a lovát. Szeretnék neki pro és kontra érveket felsorakoztatni ebben a topicban. Aki offolja, megkeresem a havas betonban Posted Image

#2 Afi

Afi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 438 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 27. - 16:24

Na,ketten keressük öket,mert nekem is jól jönnének az érvek/ellenérvek,mert azt az 5 éves csödört is ki akarja heréltetni a gazdija,akit egy éve lovagolok mér,én nekem semmi bajom nem volt még eddig vele.És még csak 5 éves :(

#3 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 27. - 16:29

Az illetõ mén, hogy vélekedik? Õt kérdeztétek?Azt ugyanis gyakran szokták mondani,hogy neki is jobb lesz úgy.A herélésnek mindenképpen kockázata van. Kérdés mi lenne a ló dolga, sorsa.A rengeteg praktikus ok mellett én azzal szoktam lebeszélni a herélt lóról a potenciális lóvásárlót, hogy a lelkiismertei okokból is lovat tartó ember nagy bajban van ha használhatatlanná válik esetleg a lova. Akkor ugyanis bizonyos szempontból vége van a lónak és tartogadhatod tisztességbõl százhúsz évig!De van olyan, hogy a várható használat kizárja, hogy egy ló mén ivarú maradjon.Sajnos nem csak,mint mént tartónak vannak érveim, tapasztalataim pro és kontra.

#4 amigo

amigo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 986 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 27. - 17:03

Sziasztok!Testközelbõl érint a téma,ugyanis tíz perce sincs hogy az állotorvosnál,eg hét haladékot kértam,a haflingi csõdörkém herélése ügyében.Egy hete tudom,hogy ma lészen az ivartalanítás napja,de csak 30-percel az orvos érkezése elõtt tudatosult igazán bennem a dolog.Az az igazság ,hogy magam sem tudom mitévõ legyek,egy nagyon szép csõdörõl van szó,aki három éves,és nagyon szelid,de nincs papírja.Ebbõl adódóan tenyész értéke sincs,viszont a külleme valami parádés,sok tenyésztõ megirigyelné a paramétereit,ami valami csúcs szuper aggyal párosul.Eredetileg a lányomnak vettem ,de õ még nem érett arra,hogy csödört lovagoljon,én viszont enyhén szólva is túlsulyos vagyok neki.Tehát nincs mese ki kell heréltetni,bár baromira sajnálom. :eek: Üdv Amigo

#5 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 27. - 17:11

Amigo, a fogyókúra, mint megoldás nem jött szóba? Megmenekülne a csõdöröd a heréléstõl. Posted Image

#6 olaj

olaj

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 421 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 27. - 17:14

[url="http://"http://www.kerekperec.hu/cgi-bin/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=1;t=000651;p=31"]Itten[/url] van egy terjedelmesebb diskurzus ebben a témában. Vitaindító: Piaffe feldúltan beront az ivóba (az oldal hetedik hozzászólása)...És még valami: én egy hónapja végeztettem el a mûtétet a saját lovamon (ez az akkori szóváltásból még nem derül ki). [ 27 Február 2003, 16:18: Az üzenetet átszerkesztette: olaj ]

#7 amigo

amigo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 986 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 27. - 17:23

idézet:
Eredeti szerzõ: zapolya:Amigo, a fogyókúra, mint megoldás nem jött szóba? Megmenekülne a csõdöröd a heréléstõl. Posted Image [/QUOTE]Az angyalát látod ez eszembe se jutott,lehet hogy meg próbálom,bár félõ hogy mikorra össze jönne a sulyom ,addira már a postás lelkesen hordja a nyugdíjamat. :D

#8 Aggie

Aggie

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 359 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 27. - 17:37

AmIgo, távol álljon tõlem, hogy tanácsot adjak, csak egyet tudok: nekem haflingi kancám van, de még így is iszonyatosan makacs. Plusz mindenkitõl azt hallom, hogy a fajta alaptermészete ez. Milyen lehet, ha még csõdör is a szentem?Bár anno lovagoltam egy haflingi csõdörön, nem is volt semmi gond, amíg rá nem jött, hogy tulajdonképp õ micsoda. Na, onnantól kezdve többször elõfodult, hogy makacssága vetetkedett egy szamáréval. Megállt, és se elõre se hátra.Nem akarlak elkeseríteni, de készülj fel a legrosszabbakra... ;)

#9 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 27. - 17:51

én a herélés mellett vagyok, ha nem tenyészmén. akkor leglább nem kell egyedül karámba járnia, lehet lószállítón kancával vinni, stb., stb.

#10 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 27. - 18:01

Aggie, ez annyira jellemzõ a "mi Dusinkra" is, aki Üllõn található, hogy itt mosolygok a bajszom alatt. :D Õ félig haflingi, másik fele hidegvérû, de ha valamit a fejébe vesz, akkor tényleg, ahogy írod, se elõre, se hátra. :D Ilyenkor jó, ha az ember tatteros, és alkalmazhat pálcasegítséget. Érdekes, ha látja, hogy pálca van nálam (pedig három év alatt kb. kétszer használtam), akkor megy mint a kisangyal. Mi ilyennek szeretjük, amilyen. Posted Image Bocsi, ez teljesen off volt.Egyébként, mint ahogy Unicorn is, azt mondom hogy ne tengõdjön szegény ló egyedül egész életében, azért mert mén. Inkább heréltként legelhessen és élhessen együtt a többiekkel. Persze ha õ egy ménesben "a mén", akkor okés. Posted Image [ 27 Február 2003, 17:03: Az üzenetet átszerkesztette: zapolya ]

#11 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 27. - 18:01

Ha valaki netán kezdõk lovagoltatására használná, akkor pláne jobb a herélés.Egy kedves ismerõsnek van egy szép holsteini csõdöre. Nekünk szép, a ménszemlén a bíróknak annyira nem tetszett. Hiába akart a gazdája belõle tenyészmént, sajna nem lett belõle. Ugróképessége jó, bár kicsit lusta, másoknak talán csõdör létére túl nyugodt, kivéve, ha kancát lát! Igaz a gazdája elég keménykezû, õ bír vele bánni.Nos ez az emberke, most szeretné, ha a tizenéves fia, pár versenyen indulna vele, de mivel nagy erõs ló, kénytelen kiheréltetni, hogy a fiának könnyebb dolga legyen...

#12 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 27. - 18:41

idézet:
Eredeti szerzõ: zapolya:ne tengõdjön szegény ló egyedül egész életében, azért mert mén. Inkább heréltként legelhessen és élhessen együtt a többiekkel.[/QUOTE]Én azért szívesebben "tengõdnék" a csajoktól néhány méterre.Púposítanám a nyakamat, billegnék,nyerítenék nagyokat,gangosan kilépnék ha kancát látnék.Átordítanék a közös karámba a herélteknek,hogy tudják meg, nem biztos hogy aki szagolja a virágot, az is kell,hogy leszakítsa!Olyankor aztán az erdményt látva elégedetten várnám a lehetõséget.Éjjel figyelnék jelezném a bajt, a váratlan mozgást.A sárló kancáknak átordítanék, ígérnék mindent ami kedves nekik.Ha csapatba megyünk ki elõl megyek majd,mert ott a helyem. Bátran mindíg elõre,észre sem véve holmi nylont,egyebet.Biztos lennék abban, hogy egyszer,egyszer mellém sodor majd az élet egy egy szép kancát. :D

#13 amigo

amigo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 986 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 27. - 22:35

idézet:


Eredeti szerzõ: realcowboy:

Én azért szívesebben "tengõdnék" a csajoktól néhány méterre.Púposítanám a nyakamat, billegnék,nyerítenék nagyokat,gangosan kilépnék ha kancát látnék.Átordítanék a közös karámba a herélteknek,hogy tudják meg, nem biztos hogy aki szagolja a virágot, az is kell,hogy leszakítsa!Olyankor aztán az erdményt látva elégedetten várnám a lehetõséget.Éjjel figyelnék jelezném a bajt, a váratlan mozgást.A sárló kancáknak átordítanék, ígérnék mindent ami kedves nekik.Ha csapatba megyünk ki elõl megyek majd,mert ott a helyem. Bátran mindíg elõre,észre sem véve holmi nylont,egyebet.Biztos lennék abban, hogy egyszer,egyszer mellém sodor majd az élet egy egy szép kancát.  :

Realcowboy!Komolyan át gondoltad amit írtál!Mert ha igen,akkor én mint lovasbarátod szivbõl kivánom,hogy be teljesüljön majd,a következõ ló életedben!!!! :D De nézzük még egyszer!!!!! Én azért szívesebben "tengõdnék" a csajoktól néhány méterre. így legyen,persze villanypásztor,meg egyebek..... Púposítanám a nyakamat, billegnék,nyerítenék nagyokat,gangosan kilépnék ha kancát látnékErre is tüsszentek(hapci).Csak ennyit,de igy legyen!!!!! Átordítanék a közös karámba a herélteknek,hogy tudják meg, nem biztos hogy aki szagolja a virágot, az is kell,hogy leszakítsa !Gondolom akkor Degecre lennél kihelyezve !!!! Posted Image Olyankor aztán az erdményt látva elégedetten várnám a lehetõséget A budai vár is vár,de már ötszáz éve vár!!!!!! Éjjel figyelnék jelezném a bajt, a váratlan mozgást És nappal???????Akkor szundI!. A sárló kancáknak átordítanék, ígérnék mindent ami kedves nekik Na igen,és ha számon kérik? Ha csapatba megyünk ki elõl megyek majd,mert ott a helyem. Bátran mindíg elõre,észre sem véve holmi nylont,egyebet Ezzel nincs semmi baj! Biztos lennék abban, hogy egyszer,egyszer mellém sodor majd az élet egy egy szép kancát. Mit egyszer egszer,ember de le adtad :D !!!!!!!!! Üdv Amigo Posted Image

#14 Afi

Afi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 438 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 27. - 22:45

Képzeljük el a férfi éltetét minden szekszuális kielégülés nélkül...Rossz lehet...és akkor szegény csödiknek? :rolleyes: Õket még meg is szidják,esetleg meg is verik,ha véletlen felizgul...

#15 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 27. - 23:14

idézet:
Eredeti szerzõ: Afi:Képzeljük el a férfi éltetét minden szekszuális kielégülés nélkül...Rossz lehet...és akkor szegény csödiknek? :rolleyes: Õket még meg is szidják,esetleg meg is verik,ha véletlen felizgul...[/QUOTE]Véletlen? Az hogy lehet? :D Posted Image

#16 calypsoo

calypsoo

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 1.080 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 28. - 9:40

Hali!Nálunk volt egy "szelíd" csõdi Tornádó. Õ nagyon kivétel.Rendkívül jófejû paci, kanca mellett is lehet szállítani, igaz ha nincs naponta mozgatva akkor megmozgatja rendesen a lovast Posted Image versenyen is elég nyugis volt a többi ló között. Igaz õ tényleg nyugis volt, versenyen is majd' elaludt csak akkor ébredt fel amikor a csengõt meghallotta, de akkor beindult rendesen Posted Image szóval nem ez a jellemzõ. Tori is fiatalabb korában nagyon heves volt, csak már tapasztaltabb lett az évek alatt.Az én pacim Basa is herélt, igaz õt anno még egy fiatal lánynak vették, Basa meg nagyon is túlfûtött volt, nem érdekelte ki ül rajta vitte rá a kancára erõbõl. Most is udvarol az összes sárló csodahölgynek, meg annak is aki nem sárlik csak mostmár kezelhetõbb.Ha nagyon kezelhetetlen a ló akkor ki kell heréltetni v. eladni hogy tapasztaltabb lovas lovagolja. Vagy meg kell tanulni a ménen lovagolni, és ez nem mindig egyszerû.Üdv: Calypsoo

#17 Peckes

Peckes

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 57 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 28. - 10:42

Hát elvileg ugye azér csõdi az illetõ, hogy fedezzen. Na persze ezt nem mindig lehet, de szerintem ha megfelelõen kezelünk egy mént akkor az ég világon semmi baj nincs velük.Csak meg kell találni a megfelelõ lovast hozzájuk.Tehát hajrá csõdörök, habár nekem heréltem van-de nem én tettem vele csúfot!!

#18 WinchEszter

WinchEszter

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 592 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 28. - 12:21

Na, most lehet, hogy megköveztek, de elméletileg nem illene-e minden olyan méncsikót, amibõl nem válik fedezõmén, kiheréltetni, hogy ne gyártsunk zugménektõl zabicsikó-hegyeket?Hogy erre tényleges rendelet is volna-e, arról fogalmam sincs, csak úgy a levegõbe beszélek. [ 28 Február 2003, 11:36: Az üzenetet átszerkesztette: WinchEszter ]

#19 Kitty

Kitty

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 105 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 28. - 13:42

Meg tudja nekem mondani valaki, hogy egy herélésért az állatorvos körülbelül mennyit kérhet el. Ugyanis a barátnõm nemrég heréltette ki 2 éves (volt) csõdörét, s bár nem tudom, hogy pontosan mekkorák a költségek, szerintem horibilis összeget kért az orvos tõle!

#20 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 28. - 14:52

Ha! jól elmékszem nekem 2 évvel ezelõtt 10 ezer körül volt...

#21 WinchEszter

WinchEszter

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 592 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 28. - 15:29

Tavaly tavaszi információim szerint 25.000 Ft körül.Az összegbe (bár horribilisnek tûnik, igen) számítsd bele a gyógyszer- és egyéb anyagköltségeken, kiszálláson, segéderõn és természetesen az állatorvos megfizetendõ szakértelmén túl azt is, hogy a herélés nem éppen a legkockázatmentesebb beavatkozások egyike, amelyért - bizonyos szinten - az állatorvos felelõsséggel is tartozik!

#22 Frankie

Frankie

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 273 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 28. - 16:21

Lehet hogy rosszul gondolom de én még régebben lovagoltam egy olyan heréltet amelyik ágaskodott bakolt mindent csinált csakhogy ne maradj meg a hátán. Ha leakart akkor õ leis vágott. Annyira nemis volt rossz a kicsike csak heves volt. De ennyi erõvel nem mindegy hogy heréje van vagy nincs? Persze ez kockázatos mert mivan ha nyugis lesz,de így õtis mekímélhetnénk a tortúrától. Ráadásul egy herélt is tud csõdörként viselkedni. Az élõ példa ez az elõbb leírt pacc, aki egy sárló kancára olyan csödört játszott, mintha nemis õ lett volna. Szerintem hajrá csõdörök!!!

#23 Afi

Afi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 438 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 28. - 17:16

idézet:
Eredeti szerzõ: Ilusta:
idézet:
Eredeti szerzõ: Afi:Képzeljük el a férfi éltetét minden szekszuális kielégülés nélkül...Rossz lehet...és akkor szegény csödiknek? :rolleyes: Õket még meg is szidják,esetleg meg is verik,ha véletlen felizgul...[/QUOTE]Véletlen? Az hogy lehet? :D Posted Image
[/QUOTE]Hát megérzi a sárlásszagot és föláll neki ;) :D

#24 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 28. - 19:45

idézet:
Eredeti szerzõ: WinchEszter:Na, most lehet, hogy megköveztek, de elméletileg nem illene-e minden olyan méncsikót, amibõl nem válik fedezõmén, kiheréltetni, hogy ne gyártsunk zugménektõl zabicsikó-hegyeket?Hogy erre tényleges rendelet is volna-e, arról fogalmam sincs, csak úgy a levegõbe beszélek.[/QUOTE]Hogy lenne ilyen rendelet? Akkor mire való a nullás sütés, amivel az ismeretlen származású csikókat sütik be? Ez egy kicsit ellentmondásos lenne, nem?Tudtommal fedeztetni lehet bármilyen csõdörrel, csak a csikónak nem lesz soha származási lapja. Ez miért baj? Nagyon jó hobbilovacskát lehet tenyészteni ismeretlen származású õsöktõl is. Mire jó neki, ha pedigrés apja van?És miért van az, hogy minden fedezõménnek fedeztetési engedély kell, de a kanca származása lehet akármilyen ismeretlen? Bár ebbõl nyereghelyen sütött sportló már nem lesz, de versenyezhet.Én annak végképp ellensége vagyok, hogy heréltessünk ki minden csõdört, amelyikbõl nem válik fedezõmén. Miért fosszunk meg minden erre esélytelen csõdört a férfiasságától? Akkor is, ha a legkezesebb bárányka még kanca közvetlen társaságában is?Nekem van egy ötletem. Kellene hozni egy olyan rendeletet, amely szerint minden férfinak, aki gyereket szeretne, egy ún. férfivizsgát kelljen tennie. Ha nincs folt a származásában és az adottságai, készségei alapján megkapja az engedélyt, akkor lehet majdan akárhány pedigrés fia és lánya is. És ha az engedélyt nem kapja meg, akkor heréltessük ki, mert kevés az esélye, hogy "minõségi" utódot nemzzen. Posted Image Ez utóbbi biztos nagyon csúnyán hangzott, de nekem is legalább ennyire nem tetszik, amikor valaki az összes útjába kerülõ csõdört ki akarja heréltetni. Ráadásul egy olyan kedves fórumos társamnak szóltam be épp, akivel a legkevésbé sem szeretnék indulatos lenni, pláne nem rosszban lenni. De a véleményem akkor is ez és punktum. Slussz-passz, ma puce.

#25 Frankie

Frankie

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 273 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 28. - 19:48

Egyetértek!!! Posted Image Heréltessük a pasikat (akik lovakat herélnek)(Na nem az állatorvost)

#26 olaj

olaj

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 421 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 28. - 20:02

idézet:
Eredeti szerzõ: Frankie:Lehet hogy rosszul gondolom de én még régebben lovagoltam egy olyan heréltet amelyik ágaskodott bakolt mindent csinált csakhogy ne maradj meg a hátán. Ha leakart akkor õ leis vágott. Annyira nemis volt rossz a kicsike csak heves volt. De ennyi erõvel nem mindegy hogy heréje van vagy nincs? Persze ez kockázatos mert mivan ha nyugis lesz,de így õtis mekímélhetnénk a tortúrától. Ráadásul egy herélt is tud csõdörként viselkedni. Az élõ példa ez az elõbb leírt pacc, aki egy sárló kancára olyan csödört játszott, mintha nemis õ lett volna. Szerintem hajrá csõdörök!!![/QUOTE]Ültél egy herélten, ami nehezen kezelhetõ volt? Na és? Majd ha kb. 25-öt kipróbáltál mindkettõbõl (herélt és csõdör) akkor alkoss véleményt a kérdésrõl, mert így elég komolytalan képet festettél magadról...

#27 Frankie

Frankie

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 273 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 28. - 20:06

Csak példa volt!Vagy 25 herélten ültem már,de ez felülmúlta az összeset. CSak arra akartam kilyukadni hogy most nem mindegy hogy van heréje amikor amúgyis hülye! :D

#28 Lear

Lear

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 677 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 28. - 20:10

Olyan herélttel is találkoztam, nem eggyel, akit baromira nem érdekelte, hogy herélt, vidáman ugrálta a sárló kancákat a legelõn...

#29 olaj

olaj

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 421 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 28. - 20:28

idézet:
Eredeti szerzõ: piaffe:Nagyon jó hobbilovacskát lehet tenyészteni ismeretlen származású õsöktõl is. Mire jó neki, ha pedigrés apja van?[/QUOTE]Mert azokat a "pedigrés" lovakat évszázadokon keresztül szelektálták küllemre, teljesítõképességre, lovagolhatóságra, stb. Nem hiszem, hogy a jó tulajdonságok, amelyeket igyekeztek kidomborítani a szelektálás során, azok egy hobbilónak kárára válnának.
idézet:
Eredeti szerzõ: piaffe:És miért van az, hogy minden fedezõménnek fedeztetési engedély kell, de a kanca származása lehet akármilyen ismeretlen? Bár ebbõl nyereghelyen sütött sportló már nem lesz, de versenyezhet.[/QUOTE]Azért mert egy kanca egy évben egy csikót ellik, egy mén pedig egy szezonban több száz kancát is megtermékenyíthet. Közepes értelmi képességekkel is könnyen belátható, hogy gazdaságossági és eredményességi megfontolásokból a mének közül érdemes a legjobbakat kiválasztani (STV, ménvizsga) és azokkal fedeztetni. Egyébként Tõled hallom elõször, hogy a kanca származása nem fontos, lótenyésztõ körökben errõl másképp vélekednek. (Ismerõs neked például a törzskanca kifejezés; hallottál már kanca STV-rõl?) Azt hittem, Te már ezekkel a dolgokkal tisztában vagy...
idézet:
Eredeti szerzõ: piaffe:Nekem van egy ötletem. Kellene hozni egy olyan rendeletet, amely szerint minden férfinak, aki gyereket szeretne, egy ún. férfivizsgát kelljen tennie. Ha nincs folt a származásában és az adottságai, készségei alapján megkapja az engedélyt, akkor lehet majdan akárhány pedigrés fia és lánya is. És ha az engedélyt nem kapja meg, akkor heréltessük ki, mert kevés az esélye, hogy "minõségi" utódot nemzzen. Posted Image [/QUOTE]Erre meg inkább nem is reagálok, mert a ha megtenném, rögtön a havas betonon kötnénk ki...

#30 olaj

olaj

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 421 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 28. - 20:36

Így utólag visszaolvasva úgy érzem, szelet vetettem... :eek:

#31 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 28. - 20:46

Piaffe, javasolnám elolvasásra a Védett férfiak címû regényt (sz.: Merle). A fenti véleményed után biztos vagyok benne, hogy nem ismered. Posted Image (ezisaza moly :D )

#32 discozombi

discozombi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 780 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 28. - 21:03

Ilyenrõl még nem írt senki: én olyant láttam, amelyiknek az egyik heréje megmaradt, mert nem végezték jól a munkát. Kezelhetetlen volt a ló. Aztán bepótolták. Immáron teljesen kiherélve, ugyan olyan maradt. Kezelhetetlen. Illetve profi lovas tudta csak, de õt is majdnem megtréfálta. Komoly következtetést nem levonni, csak érdekességképpen írtam. tongue.gif [ 28 Február 2003, 20:03: Az üzenetet átszerkesztette: discozombi ]

#33 Kutyus

Kutyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 357 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 28. - 21:12

aza holezet, hogy én is ebben a dillammában vagyok.1, Az én pacim csõdör létére agy Posted Image , bár sárló kanca mellett még nem lovagoltam. De képes még agy herélt iránt is érdeklõdést mutatni, de nagyon kezelhetõ. Itt úgy vagyok, hogy na heréltessek.2, Úgy vélem, hogy ha kiheréltetném -mit tényleg dúrva dolognak tartok, pláne ho absz nincs vele semmi gond- sokkal nagyobb szabadságot kaphatna, mint így. Kialégíthetném a mérhetetlen társaság hiányát, mit csak közös lovaglások alkalmával kaphat meg. És kint lehetne õ is együtt egész nap a karámba a többivel gond nélkül, még rá is mászhatna, nem lenne komoly gond. Ha viszont egy csõdi elszabadul az a legkissebb gond, hogy csinál egy pár csikót, mi sok-sok felelõséget von maga után, de akár halálos vége is lehet a dolognak( ha nem tudja megugrani, akkor megöli), nem 1 ilyenrõl hallottam már.Az meg kit érdekl, hogy a heréltek rámásznak a kancákra(ezek a komor csõdörök, tuttommal), mert ezekbõl általában semmi problema nem szokott adódni, max jót derülünk rajta.

#34 olaj

olaj

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 421 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 28. - 21:16

idézet:
Eredeti szerzõ: Kutyus:...Az meg kit érdekl, hogy a heréltek rámásznak a kancákra(ezek a komor csõdörök, tuttommal), mert ezekbõl általában semmi problema nem szokott adódni, max jót derülünk rajta.[/QUOTE]Rosszul tudod: a "komor mén" olyan csõdör, aminek nem szállt le a heréje (mindkettõ, vagy csak az egyik), hanem a hasüregben maradt, és ott a magasabb hõmérséklet miatt fokozott hormontermelést végez. Ezek még kanosabbak, agresszívebbek, mint az normál csõdörök.

#35 Kutyus

Kutyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 357 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 28. - 21:29

Kedves Olaj!Köszi a kijavítást, én is valami hasonLórol tudtam, csak egyszer jól leb@tak érte, hogy mi ez a hüleség és a fejecskémbe verték ezt a maszlagot helyette. :eek: [ 28 Február 2003, 20:30: Az üzenetet átszerkesztette: Kutyus ]

#36 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2003 február 28. - 23:09

A rendszerváltásnak hála, már nem lehet megtiltani a "zugméntartást".De tudomásom szerint máig él a rendelet, hogy zugfedezésért el kell rendelni az ivartalanítást, a kiszabható bírság pedig a mén értékének a tízszerese is lehet.Más kérdés, hogy mi számít zugfedezésnek?Az elmúlt rendszerben marhát sem vághattál otthon.Le kellet adni a dolgozó nép vágóhídján.Ma ha lennénk (vannak)oly elvetemültek és ló tort kívánnánk rendezni akkor senki nem kérhetné számon ha nekiállnánk és lemészárolnánk egy lovamat és jó bulit csinálnánk.Betöltenénk a sok méter bélbe a finom kolbit vagy hatalmas nyárson forgatva ropogósra sütnénk.Magánügy.Magánügy, ha otthon magadnak szaporítod a lovat.Ezt is be kellene azonban jelenteni és besüttetni. A jel: CV (csak vágóba)!Az ilyen csikót tarthatod de nem adhatnád el csak vágóba, vágásra.Természetesen én nem láttam még ilyen sütést de egy jóindulató bejelentõ hamar elintézheti nekünk.Ez a sok lelki púder,hogy kinek mi a jó fokozható részletezhetõ a végtelenségig.Itt csak a jól felfogott meggondolt használhatóság és biztonság amit figyelembe kell venni.Természetesen amikor a hadseregben csak heréltek álltak a katonák rendelkezésére annak is megvolt a maga oka.Ki az aki megtilthatná, hogy egy mén bátorságával,temperamentumával,megjelenésével üljek a hátán ha mindezt felelõsséggel a kellõ biztonság megtartásával teszem?Ha egy mén nem fedezhet attól még kiválóan alkalmas minden egyébre.Bár az állatot hajtja a fajfenttartás ösztöne ez nehezebben vagy könnyebben de kezelhetõ!Erre csak egy érvem van.Egy szabad ménesben jut az alárendelt ménnek asszony? Természetesen nem. A lehetõség az erõsebb a hierarchiában felljebb állónak áll! Az alárendelt ménnek is áll de csak a hasát csapkodhatja vele a tisztes távolból,mig elég nem lasz neki. ;) Attól persze magam is rosszul vagyok, hogy milyen gyakran fordul elõ, hogy még gyakorlatlan lovasoknak mént adnak el hobby célokra, mondván milyen kedves aranyos nem csinál semmit!Még. Egyelõre.De a nyugodt szelíd mén eltekintve egy egy kivételes egyedtõl,vagy fajtájától függõen nyugodt vérmérsékletû lovat kivéve egy idõzített bomba is lehet.Egy parádézó cirkuszoló ménre valószínüleg nem kerül kezdõ lovas de ha a nyugis csõdör mégis kigondol egy tréfásat akkor nagy lehet a baj. Nehéz elképzelni egy túrát ahol a c sapatban két mén van és nincs sosem a kés a levegõben! Én már beégtem néhányszor az elmúlt tizenöt évben pedig tulajdonképpen rendes a mén lovam akit három éves kora óta nevelek.Egy kisgyerek napszámra ellehet a lába alatt kárt nem tenne benne,de isten irgalmazzon ha a nyakamra jön egy herélt ló.Olyankor szinte mindig nagy szabás varrással és saját sebeink nyalogatásával zárult a lovaglás.A ló gyönyörû állat. Megjelenése lenyûgözi a nem lovas embert is. Mégis nagyon csúnyának találom amikor igazán nagyra nyitja a száját, hogy harapjon!Általában tehát nem kérdés a kérdés de a konkrét esetben ezt mindenki maga kellene hogy eldöntse.Ebben a felelõsségünk nagy én csak azt nem szeretem mikor lerázzuk a gondot azzal, hogy neki is jobb így!Ha tõlem megkérdezi valaki aki még nem oly régi lovas, hogy miért is ne vegyen mént, el szoktam mondani, hogy vegyen nyugodtan ha nem hozzám hozza, ha nem szereti a társasági lovaglást,ha szereti, hogy az adrenalin egyben bugyog a gyomorsavval, ha szereti mindig két kötéllel megkötni a lovát ha leszáll a hátáról,ha nem alszik mélyen és úgy is meghallja ha kiszabadul, mert egyszer úgyis megteszi,ha vállalja azt, hogy ha leesik róla és a mén meg betámadja az elsõ fogatot ahol azonnal beleszúrják a vasvillát és még be is perlik utána! Én magam itt nem említett okból, nem támogatom a herélést de mind a herélést, mind pedig a herélt ló vásárlását alaposan kell megfontolni!Még akkor is ha Viktor Fröschl elmondása szerint ménen a hülye is tud lovagolni, próbálj meg egy hisztis kancán! :D

#37 piaffe

piaffe

    Az elengedett

  • Fórumtag
  • 3.446 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 1. - 0:34

idézet:
Eredeti szerzõ: Olaj:Így utólag visszaolvasva úgy érzem, szelet vetettem...[/QUOTE]Jól érzed. Azt hiszem tapasztalhattad már, hogy milyen a reakcióm egy ilyen nekem címzett hozzászólás után... Posted Image
idézet:
Eredeti szerzõ: Olaj:Mert azokat a "pedigrés" lovakat évszázadokon keresztül szelektálták küllemre, teljesítõképességre, lovagolhatóságra, stb. Nem hiszem, hogy a jó tulajdonságok, amelyeket igyekeztek kidomborítani a szelektálás során, azok egy hobbilónak kárára válnának. [/QUOTE]Ez így igaz. Természetesen én sem fogok soha arra törekedni, hogy minél ismeretlenebb származású hobbilovakat tenyésszek. Sõt, hobbilovat sem akarok tenyészteni.A mondandómnak egyáltalán nem ez volt a lényege, csak mellékesen szerettem volna megjegyezni. És még mindig tartom magam ahhoz, hogy nem feltétlenül kell egy lónak "pedigrésnek" lennie ahhoz, hogy jó hobbiló legyen belõle. Azok a mének, amelyek fedeztetési engedéllyel rendelkeznek, egy olyan válogatott réteg, amelyet véleményem szerint sportra szelektáltak. Mi szüksége van például egy kezdõbb hobbilovasnak arra, hogy a lova 1.60-at tudjon ugorni vagy látványosan tudjon mozogni? A sportlovak nagy része szerintem nem is felel meg egy átlag, kezdõbb hobbilovas számára. Tapasztalataim szerint ezeknek a lovaknak a többsége jóval temperamentumosabb és ha például egy hobbilovas csak heti 1 alkalommal jár lovagolni, mit kezd az életerõben gazdag, istállógõzzel túlfûtött lovával?Persze magyarázhatnád megint, hogy azokat a "pedigrés" lovakat évszázadokon keresztül szelektálták, többek között a lovagolhatóságra is. De én nem hiszem, hogy egy átlag sportló könnyebb lovaglású lenne, mint egy átlag ismeretlen származású hobbiló társa. Persze sokkal többet lehet belõlük kihozni, felépítésük miatt alkalmasabbak speciális feladatok végrehajtására, de ez nem ide tartozik. Egy átlag hobbilovasnak inkább a ló kezelhetõsége a fontos. És az szerintem nem a származáson múlik.Vannak nagyon édes kis lovak, amelyeknek már a szüleik is ismeretlenek. Nem tudom, mért kell elítélni õket...
idézet:
Eredeti szerzõ: Olaj:Egyébként Tõled hallom elõször, hogy a kanca származása nem fontos, lótenyésztõ körökben errõl másképp vélekednek. (Ismerõs neked például a törzskanca kifejezés; hallottál már kanca STV-rõl?) Azt hittem, Te már ezekkel a dolgokkal tisztában vagy...[/QUOTE]Kiforgatod a szavaimat, ez nem fair. Egy szóval sem mondtam, hogy a kanca származása nem fontos! Hogy a kanca származása lehet akármilyen ismeretlen, azt kizárólag arra értettem, hogy attól a csikónak már kiállítható származási lap és nem kell nullás sütést kapnia, ez pedig magával vonja azt, hogy lehet belõle sportló. /De ennyi erõvel én akkor már inkább szeretnék két ismert származású lótól csikót, ha azok tetszenek, még ha az apja nem is rendelkezik fed. engedéllyel. (Persze ennek értelme nem volna, mert csak nullás sütést kaphatna.)/A másik két mondatod stílusát pedig egyenesen sértõnek érzem. Természetesen tisztában vagyok ezekkel a dolgokkal, még ha az ellenkezõjével is gyanúsítasz.És természetesen én is törekednék arra, hogy a csikóm anyja egy törzskanca legyen. De ez érdekes dolog. A fedmének szinte kivétel nélkül nagyon impozáns megjelenésû, csodálatos egyedek. De csalódtam már nagyot egy-két nagy nevû fedeztetõ állomás törzskancáit végignézve. A tíz-húsz-harminc kanca közül egy sem nyerte el a tetszésem. Nem tudom hogy válhattak törzskancákká, de nekem azoknál sok ismeretlen származású hobbiló is tetszett már jobban...Azonban ezek egyrészt nem tartoznak szerintem olyan szorosan a topic címéhez, másrészt nem ez volt az, amit hangsúlyozni szerettem volna.Az egyetlen oka, hogy hozzászóltam a topichoz az volt, hogy nem értem, mért akarják olyan sokan az összes kezük közé kerülõ csõdört kiheréltetni?
idézet:
Eredeti szerzõ: Olaj:Erre meg inkább nem is reagálok, mert a ha megtenném, rögtön a havas betonon kötnénk ki... Eredeti szerzõ: Moly:Piaffe, javasolnám elolvasásra a Védett férfiak címû regényt (sz.: Merle). A fenti véleményed után biztos vagyok benne, hogy nem ismered. Posted Image [/QUOTE]Valóban nem olvastam az említett könyvet. Így elképzelni sem tudom, hogy mitõl változtatná meg a véleményemet. Talán rosszul értelmeztétek, amit írtam. Én csupán gúnyolódtam és ez most egyáltalán nem a férfi nem ellen akart irányulni, hanem egyesek herélési mániáját vagyok képtelen elfogadni. Bár ez tényleg elég drasztikus formája volt a véleményem kinyilvánításának.De könyörgöm! Minek kiheréltetni azt a csõdört, amelyik semmilyen vizet nem zavar? Megértem, ha olyan indok áll a háttérben, hogy kanos, kezelhetetlen, vagy nem megoldható a karámozása. (Mellesleg megjegyezném, hogy az én csõdöröm például egész nap együtt van a heréltemmel egy karámban.) De ha különösebb indok nélkül kiherélnek egy csõdört, akkor ez a véleményem: :mad:

#38 olaj

olaj

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 421 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 1. - 1:35

Mottó: ha kekec, legyen kekec...
idézet:
Eredeti szerzõ: piaffe:Azok a mének, amelyek fedeztetési engedéllyel rendelkeznek, egy olyan válogatott réteg, amelyet véleményem szerint sportra szelektáltak. [/QUOTE]Na, ebben tévedsz egy nagyot! Igaz, hogy ménvizsgának része az ugratás is, de ez nem jelenti azt, hogy pl. egy shagya vagy egy kisbéri mén a sportra van szelektálva. Nézegesd a lótenyésztési felügyelõk által évente összeállított ménkatalógusokat, a SzSzB megyeiben (felügyelõ: Novotni Peti) például túlnyomórészt nem sportlovak vannak!
idézet:
Eredeti szerzõ: piaffe:Persze magyarázhatnád megint, hogy azokat a "pedigrés" lovakat évszázadokon keresztül szelektálták, többek között a lovagolhatóságra is. De én nem hiszem, hogy egy átlag sportló könnyebb lovaglású lenne, mint egy átlag ismeretlen származású hobbiló társa.[/QUOTE]Errõl nem nyitok vitát, mert úgysem tudnám az igazamat így, a neten keresztül bizonyítani. Legyen elég annyi, hogy jónéhány köztenyésztésû és jó sok "pedigrés" sportlovat lovagoltam már, és szerintem igenis van különbség (nyilván vannak kiugró egyedek mindkét csapatban, pozitív és negatív irányban is, de te az átlagról beszéltél, ugyebár).
idézet:
Eredeti szerzõ: piaffe:De csalódtam már nagyot egy-két nagy nevû fedeztetõ állomás törzskancáit végignézve. A tíz-húsz-harminc kanca közül egy sem nyerte el a tetszésem. Nem tudom hogy válhattak törzskancákká, de nekem azoknál sok ismeretlen származású hobbiló is tetszett már jobban...[/QUOTE]Hát nem tudom... Ahonnan az én lovam is származik (ez itt nem a reklám helye), onnan bármelyik törzskancát oda merem tenni a Te lovad mellé összehasonlításnak, és nem vall szégyent.
idézet:
Eredeti szerzõ: piaffe:Az egyetlen oka, hogy hozzászóltam a topichoz az volt, hogy nem értem, mért akarják olyan sokan az összes kezük közé kerülõ csõdört kiheréltetni? ... De könyörgöm! Minek kiheréltetni azt a csõdört, amelyik semmilyen vizet nem zavar?[/QUOTE]A "semmilyen vizet nem zavaró" csõdör fogalmát nem ismerem, lásd RC fentebbi hozzászólása (az általam hivatkozott rész tartalma nagyjából: alamuszi nyuszi nagyot ugrik, avagy sohase mondd, hogy soha).

#39 WinchEszter

WinchEszter

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 592 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 1. - 2:04

Kedves Piaffe!Elõször is pussz (azaz püssz). Nem "szóltál be", illetve fel voltam készülve rá, bárkitõl, nem véletlenül kezdtem úgy a mondandómat, hogy "lehet, hogy megköveztek érte". Hogy miért írtam, azt, amit, Olaj már kifejtette elõttem. A mén kontra kanca ismeretlen származás - csikó származása témára csak annyit: jó nyolc-tíz évvel ezelõttig még nullás sütésû lóval is lehetett pl. ugróversenyen indulni. Aztán kitalálták, hogy legyen legalább a nyakon sütés, azaz legalább az apa ismert, elismert fed. mén, ha már az anya esetleg nem is sütött ló. Volt is nagy morgás a versenyzõk körében, aztán mindenki beletörõdött. Ugyanez lesz elõbb-utóbb a westernversenyeken is, ahol most még bármilyen süttetlen lóval el lehet indulni. Az ilyen szigorítások értelme az, mint már azt Olaj is leírta, hogy egy picinyke lépéssel mindenkit (tehát nem csak a "valódi tenyésztõket", hanem a kancájukat egyszer-egyszer fedeztetõket is) arra ösztönözzön, hogy a MINÕSÉGbõl válasszon. A származásból nem feltétlenül csak arra lehet következtetni, hogy a csikó majdan ugrana-e egyhatvanat, hanem pl. viselkedésre, lovagolhatóságra, kezelhetõségre is. Mert ne mondd nekem, hogy a "vérbeli" sportló-vonalak között nem lehet különbséget tenni, nem skatulyázzuk be egy-egy vonal tagjait sokszor viselkedés, "jófejûség" szerint is.De pl. amikor az õsszel Dióson az atv kancákat nézegettük, hogy kettõt válasszunk a felvezetett közel húszból, a végsõ választásban az is nagyban döntött, hogy milyen családból való az apa és az anya. Természetesen nem a versenyeredmények érdekeltek minket (mi a fenének egy leendõ hobbi-trail-lónak derbynyerõ apa?), hanem az, hogy "kettyós", vagy "normális" családból származik-e az állat. Mert igenis jócskán van különbség. (És úgy tûnik, a választás - viselkedésben, eddig legalábbis - be is jött :D )Ha neked kancád lenne, és fedeztetni szeretnéd, szerintem te is szívesebben döntenél egy olyan mén mellett, amelyiknek az UTÓDAIT is ismerheted, utánanézhetsz, milyen tulajdonságokat örökített - viselkedésben is! Persze természetesen ez igaz lehet egy "zugménre" is (lehet az egy nagyon jó ló, még örökíthet is jól, jót) de egyrészt sokkal kisebb a valószínûsége, hogy ott is ennyi VALÓS adat birtokába juthatsz, másrészt sokkal több az olyan "hobbi-tenyésztõ", aki "vakon" fedeztet, mint aki megfontoltan, így miért ne könnyítse meg a dolgát az, hogy elõzõleg a mén már átment egy szûrõn?Persze tovább lehetne vitázni azon, hogy mi fontos egy jó fedezõménnél, és mi nem (épp most került elõ a hobbilovak tenyésztésével kapcsolatos tavalyi topic), de (attól függetlenül, hogy magam sem értek egyet sok mindenben Hecker Walter "vakon sportcentrikus" kijelentéseivel, bár hajdan én is ezt tanultam nála) az sem igaz, hogy minden sporttípusú, fed. engedéllyel rendelkezõ mén dilinyós, lovagolhatatlan, kezdõ számára használhatatlan utódokat nemzene csak.Persze megint jól eltértünk a tárgytól, hiszen nem az volt a kérdés, hogy vigyem-e ménvizsgára a csikómat, hanem hogy (látatlanban) kiheréltessem-e egyáltalán a lovamat. Ha ezt egy tapasztalatlan lovas kérdezi, akkor RC válaszában ott a megoldás - ha folyton bajlódni akarsz a "ménségével", ne heréltesd ki. Nekem is volt bûbájos, aranyos, kezelhetõ, birka csõdöröm. Sosem fedezett, lovaglás közben nem is akart, terepen a kanca fenekében is lovagolhattál vele minden gond nélkül. De túrán a kocsma elõtt csak-csak külön kellett vele álldogálni, ott bizony kakaskodott is rendesen, valamint versenyre menet a lószállítóban olykor életveszélyes mutatványt is produkált, ha (szürke) kanca került a közelébe (neki nem a szõkék, hanem a szürkék voltak a gyengéi :D ).Szóval (kövezzetek meg, kiáltsatok ki szadistának, bánom is én), akkor is azt mondom: hacsak nem vállalod fel a ménnel járó elkerülhetetlen nyûgöket, és ha nulla az esélye, hogy valaha fedezõmén válhasson belõle, én bizony a herélés mellett szavaznék.

#40 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2003 március 1. - 2:13

Ugyan ez Árész kapcsán már oda-vissza ki lett tárgyalva többször is; azért, Unicorn, megoszthatnál velünk néhány lényegibb szempontot: miért "kellene" kiheréltetni a lovat, mennyi idõs, mire akarja használni az ismerõsöd?