Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Kólika


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
590 válasz a témához

#521 telivér

telivér

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 802 hozzászólás

Közzétéve 2012 december 15. - 10:48

Tudom, hogy kólikás tünet, de valahogy mégsem stimmel. A doki megnézte, szerinte semmi baja (nagyon jó, megbízható állatorvos!). Amikor ekzeket csinálta, akkor kétpofára tömte magába a kaját, amikor rosszabul volt, enni se akart. Bár nekem az a legfurcsább, hogy ha kimegyek hozzá, akkor semmi baja, de ha 2-3 napig nem megyek megint elkezdi. Pedig amikor kimentem, nem igazán tudtam a pálya talaja miatt mostanában mozgatni, csak a beengedés elõtt egy órával futtatjuk meg az összes lovat kicsit a legelõn.... Tehát nem mozog többet mint azokon a napokon mikor nem vagyok kint. A vacsorához most mindennap kap répát, és olajat is. De szerintem jövõhéten beszerzek mash-t és azt is kap hetente egyszer. De akkor mégis mitõl csinálhatja? Se a dokinak se senkinek nincsen ötlete.... (mégegyszer: abrak, szálas kitûnõ, mozgás van, legelõrõl is csipegethet picit, kap répát és olajat is). Esetleg a fogait megnézessem, hátha nem tudja jól megrágni a takarmányt? (bár a trágyában nem látom, hogy egészben lennének zabszemek, de ki tudja, más tippem nincs).

#522 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2012 december 15. - 12:47

Fogakkal indul a dolog...nekem a minishetinek is volt ilyen, a fogai voltak a bûnösök!

#523 Lótuszvirág

Lótuszvirág

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.260 hozzászólás

Közzétéve 2012 december 15. - 13:15

A fogát megnézetni az õ korában már mindenképp praktikus. Ilyen hangos belek, rossz étvágy, gyenge kólikás tünetek voltak nálunk is. Ugye volt egy idõsebb frontkólikás lovunk, aki miatt a múltkor idézetteket összegyüjtögettem és azt hittük mindent tudunk már mindenféle kólikáról. Aztán kiderült hogy mégsem. Egy fiatal lovunknak szép lassan kezdõdött egy hasonló tünetsor, mint amit te is írsz, mindig hangos belek, néha enyhe kólika, néha rossz étvágy, gyakran meghagyott széna, néha kis fogyás és furcsa, rossz szagú trágya. Úgy összességében nem tûnt egyáltalán súlyosnak, vagy valami komoly dolognak, az állatorvosunk szerint sem. Csak mikor sehogy nem akart múlni, pedig már 8x evett egy nap kicsi adagokat, mindig fix idõben, túl volt több bélflórás kiegészítõn, vérvételen, meg úgy általában mindenen, amit lehetett tenni és mégsem lett soha teljesen jól (de most ne úgy gondold, hogy betegnek látszott, egyszerûen csak kicsit mindig matt volt) köbö fél év után vizsgáltattuk ki komplett teljesen. Nem találtak nála a klinikán sem semmit míg bele nem néztek a gyomrába. Elsõnek hatalmas volt az öröm, mert megvolt az esélye, hogy csak egy hosszabb ideje meglevõ gyomorfekély okozott minden tünetet, de elmondták, hogy sajnos van esélye annak is, hogy a fekély csak egy tünet és hiába gyógyítjuk meg, késõbb újra elõjön, esetleg lehet más probléma is. És lett is, sajnos olyan élettel nem összeegyeztethetõ elváltozás alakult ki minden odafigyelés, gyógyszerek, a legjobb orvosok, a leglóközpontúbb lónapirend és odafigyelés mellett, hogy ezután félévvel el kellett altatni. Összesen egy év telt el azután, hogy észrevettük, hogy valami nem jó :( Sajnos nála nem számított, hogy idõben kezdték kezelni, nem volt esélye hogy egészséges felnõtt ló lehessen. De pont ezek miatt a tapasztalatok miatt szerintem ha úgy érzed, hogy bár csak kicsi problémákat látsz, de hosszabb ideje vannak, inkább szánd rá az idõt, energiát, pénzt hogy teljesen kivizsgáltasd. Lehet hogy kiderül, hogy semmi baja, lehet hogy találnak valamit amit meg tudnak pikkpakk gyógyítani, meg olyan is van ami velünk történt, hogy sajnos semmit nem lehet tenni, csak segíteni, hogy ne kelljen tovább szenvedni :( Ne legyen ilyen soha és nem kívánom senkinek, de még mindig a leghumánusabb dolog amit tehetünk néha hogy elengedjük azt akit el kell. De ez tényleg csak millióból egy, igazából csak azért írtam le, hogy azt tudjam mondani, hogy bármennyire csak kicsi apróságok zavarnak, néha érdemes a végére járni a dolgoknak, legalább a lelkiismereted megnyugszik :)

#524 telivér

telivér

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 802 hozzászólás

Közzétéve 2012 december 15. - 13:47

Nagyon köszönöm a segítségeket! Akkor kezdünk a foggal (bár nem lesz könnyû, mert nagyon doki fóbiás, de inkább ez, mint, hogy továbbra is baja legyen). Aztán ha ettõl se javul jöhetnek a további kutakodások.... Mégegyszer köszönöm mindenkinek a tanácsokat, így leglább, már tudom, hogy nem csak én reagálom túl a dolgokat!

#525 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2012 december 19. - 17:13


Bár nekem az a legfurcsább, hogy ha kimegyek hozzá, akkor semmi baja, de ha 2-3 napig nem megyek megint elkezdi.

Te vagy a megoldás, ez kézenfekvõ :D :)

Na de igaz, amit Lótusz írt, remélem, nem lesz komolyabb az egész. :)

Kólikát nem lehet túlreagálni, Túl veszélyes lehet.

A környéken halt már meg több szép ló, 3 napos kezeletlen kólika után, kínok között, mert a gazda legyintett:" majd elmúlik!" :o

#526 Annie90

Annie90

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.552 hozzászólás

Közzétéve 2012 december 19. - 19:35

Te vagy a megoldás, ez kézenfekvõ :D :)

Na de igaz, amit Lótusz írt, remélem, nem lesz komolyabb az egész. :)

Kólikát nem lehet túlreagálni, Túl veszélyes lehet.

A környéken halt már meg több szép ló, 3 napos kezeletlen kólika után, kínok között, mert a gazda legyintett:" majd elmúlik!" :o


Mondjuk az sem semmi, mikor a gazdi nem engedi elaltatni a lovat, mûtétet nem akarja kifizetni, így hát marad a szenvedés...

#527 telivér

telivér

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 802 hozzászólás

Közzétéve 2012 december 20. - 1:04

Kistáltos: Köszi :D Hát az biztos, hogy mi idáig nem jutunk el! Ha olyan a helyzet, és látom esélyét, hogy a mûtét segít, akkor mindent megteszek érte! De ha látom, hogy már csak szenved, akkor inkább elengedem. Szeretem annyira, hogy ne szenvedjen a balgaságom, tehetetlenségem, vagy túluntúli ragaszkodásom miatt! No de reménykedjünk inkább abban, hogy nem lesz rosszabb :yeah: . (azóta semmi baja, kap olajat, a mash úton, a doki elvileg hétvége fele megnézi :) ).

#528 telivér

telivér

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 802 hozzászólás

Közzétéve 2013 január 6. - 20:55

Sajnos már megint bekólikázott :hupp: A múltkori apró kólikák elmaradtak, teljesen tünet mentes volt. Naponta kap az abrakba olajat, az abrak mennyiségét lecsökkentettük, a lehetõ legjobb szénát kapja, szalmát nem eszik, vizet is iszik rendesen, szoba hõmérsékletût, õ iszik majdnem a legtöbbet. A fogait megnézettem, avval sincsen gond. Sajnos most megint kellet neki szuri, annyira szarul volt (szegényem, mostmár annyira nehezen tûri ezt a gyakori macerát, hogy meg is harapot :( ). A dokinak két ötlete volt. 1. Lehet, hogy az õszi féreghajtás (Októberben) nem volt sikeres, és valami féreg kínozza. 2-3 nap múlva megpróbálunk egy széles körû féreghajtást. (Találkozott már valaki féreg okozta kólikával? Az lehet ilyen? Kaphat férgeke új helyen ahol minden ló kezelve van? ). 2. Stresszel a ló. Észrevettem, hogy sokszor szinte bepánikol, most is ez volt, de volt ilyen már némelyik eti etetés elött is. A lényeg, hogy a ló minden ízében remeg. Sok veszélyes kalandon vagyunk már túl, és eddig mindig megtudtam nyugtatni, de most mintha észre se venne ilyenkor, nem tudok vele mit kezdeni, és akár egy óráig is ilyen, nem nyugszik meg semmitõl. Ezért most kapott egy enyhe nyugtatót is. A kérdés, lehet ettõl is kólikázni? Mitõl stresszelhet be ennyire? A gondozók nagyon nyugodtak, soha nem bántják õket, még hangos szóváltás se szokott lenni. A lovak nem bántják (Október közepén került ide), és lassan 3 hónapja itt van, nem gondolnám, hogy új hely okozta stressz miatt lenne, vagy mégis? Sokszor kellett költöznie, túrák miatt is sok helyen megfordultunk, és soha, a legapróbb jelét sem mutatta, hogy gondja lenne egy-egy helyváltozással. Mindig egy kiegyensúlyozott, magabiztos ló volt. Lehet, hogy esetleg mégis valami energiákat nem bír ezen a helyen? Vagy akkor mitõl lehet? Fõleg, hogy a többi lónak semmi baja. A front, illetve idõjárás nem hiszem, hogy ludas lehet, hiszen az eddigi években nem volt rá érzékeny, és a mostani eseteknél is megnéztem minden front jelentés, és minden idõjárási viszonyt, nem volt összefüggés egyiknél sem. Ami nagyon érdekes, hogy bár kapar, lefekszik, de szaladgál, és trágyázik, még vizel is rendesen. A dokik sem nagyon értik. Már három orvos tanakodik rajta. Elõsszõr most kap féreghajtót, majd ezután jön a vérvétel, ha az sem segít. De addig is, ha bárkinek bármi tanácsa van, azt nagyon megköszönöm (bár tudom, már írtatok nagyon sokan, de elég rejtélyes a dolog. Fõleg ezekel az ellentmondásos tünetekkel. A dokik mondták, hogy ilyennel õk se nagyon találkoztak. Nekem ez a ló a mindenem, tehát ha tudtok pici tanácsot is adni, megköszönöm!)

Edited by telivér, 2013 január 6. - 20:56.


#529 Lótuszvirág

Lótuszvirág

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.260 hozzászólás

Közzétéve 2013 január 6. - 21:04

:( én már úgy örültem, hogy nem írsz ide...

#530 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2013 január 6. - 21:14

Féreg kólika lehet! A féreghajtás csak akkor hatásos ha minden ló egyszerre van hajtva és az istállózott lovak esetén a trágya ki van pucólva! Szabadon tartottnál is jó ha össze van szedve, de az UV sugarak mindent megölnek ami a fényre érkezik a popsiból! Vérvételt én nem halogatnám, most és azonnal! Ha a májának baja van a féreghajtó nem épp a legjobb megoldás rá! Szerintem csak az eredmények után szabadna hajtani! Sõt a vérrel együtt széklet vizsgálat is, abból kiderül mi van odabent! Ilyen hosszan tartó kólika lehet gyomorfekély, hurut stb, de ez a vérbõl kiderülhet!

#531 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.137 hozzászólás

Közzétéve 2013 január 6. - 21:24


2. Stresszel a ló. Észrevettem, hogy sokszor szinte bepánikol, most is ez volt, de volt ilyen már némelyik eti etetés elött is. A lényeg, hogy a ló minden ízében remeg. Sok veszélyes kalandon vagyunk már túl, és eddig mindig megtudtam nyugtatni, de most mintha észre se venne ilyenkor, nem tudok vele mit kezdeni, és akár egy óráig is ilyen, nem nyugszik meg semmitõl. Ezért most kapott egy enyhe nyugtatót is. A kérdés, lehet ettõl is kólikázni? Mitõl stresszelhet be ennyire? A gondozók nagyon nyugodtak, soha nem bántják õket, még hangos szóváltás se szokott lenni. A lovak nem bántják (Október közepén került ide), és lassan 3 hónapja itt van, nem gondolnám, hogy új hely okozta stressz miatt lenne, vagy mégis? Sokszor kellett költöznie, túrák miatt is sok helyen megfordultunk, és soha, a legapróbb jelét sem mutatta, hogy gondja lenne egy-egy helyváltozással. Mindig egy kiegyensúlyozott, magabiztos ló volt.
Lehet, hogy esetleg mégis valami energiákat nem bír ezen a helyen? Vagy akkor mitõl lehet? Fõleg, hogy a többi lónak semmi baja.


Tényleg csak egy ötlet, de nem lehet, hogy ami stressznek tûnik, az valamifajta hirtelen jövõ, átmeneti fájdalom? Görcs vagy ilyesmi?

Egyébként az õszi féreghajtás nálunk sem volt sikeres, pedig széles spektrumú gyógyszer volt, minden ló egyszerre kapta és utána kitakarítottuk a karámokat, állítólag elõfordulhat, hogy rezisztensekké váltak a férgek.

#532 telivér

telivér

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 802 hozzászólás

Közzétéve 2013 január 6. - 21:32

A félelem, az tényleg félelem, elég jól ismerem ilyen szempontból. Reszket, ijedten nézeget körbe-körbe, stb. Mint amikor a fújjó széltõl félnek, csak sokkal durvábban. Fájdalomra másképp reagál. Meg õ ha ideges, vagy fél, akkor pampog. Fájdalomnál ezt soha nem csinálja. Féreghajtáskor nálunk is minden ki lett pucolva, és mindenki egyszerre kapott, széles spektrumut. A gyanu itt is a rezisztenciára terelõdött. Ezek szerinte, akkor ez tényleg egy lehetséges nyom lehet. De ha akkor most neki adunk féreghajtót, akkor a többinek is kellene? Vagy ebben az esetben nem? Addig legyen külön a többitõl? Csikasz: Köszi, akkor elösszõr mindenképp lesz vérvétel. De miért rosz ha féreghajtót kap, ha máj baja van? És mitõl lehetne máj betegsége? Vagy gyomorfekély, stb? Tudom, hogy a lovak nagyon érzékeny állatok, ás bármi elõfordulhat, csak szeretném metalálni a lehetséges kiváltó okokat, hogy mégegyszer ilyen ne fordulhasson elõ. És nagyon köszönöm a gyors válaszokat, hálás vagyok érte!

Edited by telivér, 2013 január 6. - 21:33.


#533 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.137 hozzászólás

Közzétéve 2013 január 6. - 21:43

A máj méregtelenítõ szerv, ha beteg, valószínûleg nem jó tovább terhelni. Igaza van Csikasznak, vérvétel, esetleg ultrahang. Állítólag a gyomorfekély egyre gyakoribb (vagy egyre gyakrabban felismert) betegség lovaknál, még hobbilovaknál is és érzékenyeknél akár kis stresszre is kialakulhat.

#534 telivér

telivér

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 802 hozzászólás

Közzétéve 2013 január 6. - 22:01

Köszönöm. Akkor holnap konzultálok az orvossal ezek irányába. Drukkoljatok, hogy találjunk valamit, de az könnyen kezelhetõ legyen.... :hupp:

#535 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.570 hozzászólás

Közzétéve 2013 január 6. - 23:46

A kólikázás az utolsó költözéskor kezdõdött? Hogyan, milyen gyakran iszik? (Hidegvíz kólika) Étkezés? (Homok kólika. Ha sok homok kerül az emésztõrendszerbe a székletbõl viszonylag jól kimutatható, széklet üvegbe, víz, összeráz, mennyi a leülepedett homok.) Takarmáyváltáshoz köthetõ-e? (Nálam egy bála széna két lónál is okozott kólikás tünetet, elõtte és azóta sem volt.) Az "ijedtség" az egész területen vagy csak adott helyen van-e? (Itt bizonyos szélirány és erõsség esetén a pálya mellett levõ vendégkarám mellet szoktak rémeket hallani.)

#536 mi.kinga

mi.kinga

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 867 hozzászólás

Közzétéve 2013 január 7. - 17:51

Telivér! A barátnõm (itt fórumon: szandi054), írt még novemberben a kérdezz-felelek topicba a karórágó pacink miatt, felvette veled a kapcsolatot, mivel Guliver (ha jól veszem le, róla van szó) is szintén karórágó, viszont az itt felsorolt oktalálgatásokban nem láttam, hogy esetleg a karórágás is benne lehet-e az okok között. Nem lehet, hogy arra is visszavezethetõ ez az egész? Mindenesetre szurkolok nektek, remélem megoldódik a dolog!

#537 telivér

telivér

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 802 hozzászólás

Közzétéve 2013 január 7. - 18:52

Köszönöm a további segítségeket! Az elsõ kólika a költözés után másfél hónappal kezdõdött, tehát ezért nem gondolnám, hogy avval lenne szorosan összefüggésben. Inni annyit iszik mint egy Dromedár, és rendszeresen. A hideg víz sem zavarja, de javarészt szobahõmérsékletû (kb 15 C fokos)vizet kapnak. A homokot nem tudom. Ez elég agyagos terület, de a déli szénát lebetonozott területen kapják, az abrakot etetõben, a többi szénát a boxban. De a homok mennyiségének azért utána fogok nézni, köszönöm! Az ijdetség, feszültség általános. Bár legtöbbszõr az istállóban, vagy melette jön rá, de volt már eset kint a karámban, vagy séta közben is. A karórágás teljesen kizárt. Rajta van a nyakszíj, ami évek óta nem váltottunk, megfelelõen van beállítva, tehát nem is tud, de nem is akar vele levegõt nyelni. Figyelik emiatt rendszeresen hátha amiatt, de egyszer sem megy karózni! Csak akkor mikor ott vagyok, leveszem a szíjjat, és a jutalom alma, répa után nem kap többet, de még szeretne :D . Azonkívûl a karórágos kólikát ismerem, és nem ilyen. Nem egyet láttam már belõlle. Elvileg a takarmányváltással sem leetne gond, mert fokozatosan szoktattuk át az itteni. Csak zabot, és szénát kap, semmi mást, ebbõl is keveset. Már az abrakból (napi 2x1 fándli). Ma visszahívott a saját dokink, mert tegnap éppen mûtött, nem tudott kijönni. Mondta, hogy szerinte a féreg nem valószínû, mert se ahonnan hoztam, em ez a terület, nem tartozik az erõsen fertõzött területek közé, illetve ha féreg miatt lenne, akkor majdnem mindennap kólikázna, nem ekkora kihagyásokkal. (de ettõl még rajta van a listán, csak hátrább került). Kutakodott, és mondta, hogy volt egy régi esete hasonló tünetekkel. Az a ló is fehérje érékeny volt, mint az enyém. Nállunk az ilyen esetek, mindig patára húzódtak, és csak akkor ha kapott lucernát is, vagy más magas fehérje tartalmú abrakot (vagy abból túl sokat). De elmondásai szerint lehet egy olyan dolog is, hogy az alap egy fándli elég lenne neki, de amikor rosszabb idõ van, vagy nincs kedve annyit futni, akkor benne marad az energia, és ez okoz gondokat. Most ennek próbálunk utána járni, illetve variálni az abrakkal. A másik, hogy a terület eléggé vitamin hiányos, fõleg Somogyhoz képest, és ehhez valószínûleg még nem tudott hozzá szokni. Az okozhatja esetleg az idegességet, meg a hajlamot a kólikára, szóval megpróbálkozunk egy vitamin kúrával is. Mindemellett a vérvétellel. Szóval egyenlõre itt tartunk. A ló ma jól van, eszik, iszik, mintha mi se történt volna. Remélem, több gond nem is lesz! Köszönöm mindenkinek a segítséget mégegyszer!

#538 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.137 hozzászólás

Közzétéve 2013 január 7. - 19:00

gondolom, azt akartad írni, hogy elõször a vérvétel és utána a vitaminkúra :ang: úgy több értelme van :)

#539 telivér

telivér

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 802 hozzászólás

Közzétéve 2013 január 7. - 19:55

Igen :) Csak kissé még fáradt vagyok a tegnapi miatt, meg ma felvételiztem, úgyhogy bocsánat, meg elnézést ha helyesírási hibám volt esetleg benne.

#540 mi.kinga

mi.kinga

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 867 hozzászólás

Közzétéve 2013 január 25. - 16:46

Sziasztok! Sajnos az a helyzet állt elõ, hogy Jámbor pacink kólikázott. Tegnap kezdõdött, feküdt, nehezen tudtuk felhúzni, rogyott össze. Doki kijött, orrszonda, paraffinolajos beöntés, szurik. Éjszaka jól volt, mászkált, kis szénát is elfogadott. Reggel is még evett szénát, érdeklõdött. Délelõtt pedig kezdõdött elölrõl. Feküdt, bágyadt volt, nulla bélzörej. Pisilni pisilt, de pottyantani nem akart. Doki megint kijött, orrszonda, szurik. Az orrszondán keresztül jött vissza neki a gyomortartalma, elég sok. A doki szerint valamelyik bélrésznél elakadt a dolog, ezért visszaürül a gyomorba. Azt mondta, ha szerencsénk van, csak eldugult és a mostani paraffinos beöntéssel, mozgatással sikerül kijönnie. Ha nem, akkor azt hiszem kitalálható a végeredmény. Kérdésem lenne, hogy mivel lehetne segíteni, hogy ürüljön? (most egy darabig koplal) De hallottam, hogy a sok répa megindítja a beleket. Esetleg azzal megpróbálni? Mozgatás az gondolom kell (sajnos a hülye idõ miatt szinte csak álltak egész nap) Minden tanácsot szívesen fogadok! Köszönöm.

#541 Lótuszvirág

Lótuszvirág

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.260 hozzászólás

Közzétéve 2013 január 26. - 9:05

Mi újság, hogy vagytok?

#542 canossa

canossa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 130 hozzászólás

Közzétéve 2013 január 26. - 11:20

Szia Kinga! Sajnállak Benneteket nagyon, és drukkolok, hogy mielõbb meggyógyuljon Jámbor. Nálunk elõfordult, hogy a széklet megakadt az akkor 15 év körüli lovunkban. A doktornõ akkor azt tanácsolta, hogy sem széna, sem abrak, sem szalma, hanem sárgarépa jó sok. Mozgatni de csak addig, amig nem érezzük, hogy görcsöl. Ezt lehetett nyereg alatt is, de max. ügetés. Hála a jó Istennek két nap múlva teletrágyázta a boxát. Az én esetemet írtam le, nem tudom ez mennyire segít. Nehéz döntened, mint ahogy akkor nekünk is nehéz volt. Akkor szerencsénk volt. Esetleg beszélj a répakúráról a dokival, ha bízol benne.

Sziasztok! Sajnos az a helyzet állt elõ, hogy Jámbor pacink kólikázott. Tegnap kezdõdött, feküdt, nehezen tudtuk felhúzni, rogyott össze. Doki kijött, orrszonda, paraffinolajos beöntés, szurik. Éjszaka jól volt, mászkált, kis szénát is elfogadott. Reggel is még evett szénát, érdeklõdött. Délelõtt pedig kezdõdött elölrõl. Feküdt, bágyadt volt, nulla bélzörej. Pisilni pisilt, de pottyantani nem akart. Doki megint kijött, orrszonda, szurik. Az orrszondán keresztül jött vissza neki a gyomortartalma, elég sok. A doki szerint valamelyik bélrésznél elakadt a dolog, ezért visszaürül a gyomorba. Azt mondta, ha szerencsénk van, csak eldugult és a mostani paraffinos beöntéssel, mozgatással sikerül kijönnie. Ha nem, akkor azt hiszem kitalálható a végeredmény.
Kérdésem lenne, hogy mivel lehetne segíteni, hogy ürüljön? (most egy darabig koplal) De hallottam, hogy a sok répa megindítja a beleket. Esetleg azzal megpróbálni? Mozgatás az gondolom kell (sajnos a hülye idõ miatt szinte csak álltak egész nap) Minden tanácsot szívesen fogadok! Köszönöm.



#543 mi.kinga

mi.kinga

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 867 hozzászólás

Közzétéve 2013 január 26. - 12:49

Mi újság, hogy vagytok?

Mármint mi? Köszönjük, egyelõre még jól, de talán azért is, mert még nem is evett azóta, így nincs minek visszajönnie.

Szia Kinga! Sajnállak Benneteket nagyon, és drukkolok, hogy mielõbb meggyógyuljon Jámbor. Nálunk elõfordult, hogy a széklet megakadt az akkor 15 év körüli lovunkban. A doktornõ akkor azt tanácsolta, hogy sem széna, sem abrak, sem szalma, hanem sárgarépa jó sok. Mozgatni de csak addig, amig nem érezzük, hogy görcsöl. Ezt lehetett nyereg alatt is, de max. ügetés. Hála a jó Istennek két nap múlva teletrágyázta a boxát. Az én esetemet írtam le, nem tudom ez mennyire segít. Nehéz döntened, mint ahogy akkor nekünk is nehéz volt. Akkor szerencsénk volt. Esetleg beszélj a répakúráról a dokival, ha bízol benne.

Köszönjük szépen! Igen, ezt a sárgarépás módszert mi is elmondtuk az orvosnak (én szívesen kipróbáltam volna, de kicsit félek, hogy mi van ha nem az a gond, kísérletezni meg nem akarok), szerinte inkább ne, maradjunk a lenmag+korpa verziónál. Azóta vettünk Marstall Mash-ot, szerinte ez tökéletes. Leforrázva. Már csak azt kéne tudni, hogy kb. mennyit ehet, szerintem nem sokat elsõre.

#544 Mackó

Mackó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.168 hozzászólás

Közzétéve 2013 január 26. - 12:54

Kinga! Nyugodtan hívd fel a dokit, és kérdezgess. Nem Te vagy ám az elsõ, akinek menet közben jönnek a kérdések! :)

#545 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2013 január 26. - 13:05

Széna - szálas semmiképpen, répa sem, mert darabos, az is csak megelõzni jó! Lenmag, korpa, 1 deci olaj elég. A mash az megelõzésre jó, nem etetésre! Langyos víz amennyit meg bír inni, mozgatás legalább napi 3-4 alkalommal 15-20 perc, lehet ügetés is. 3-4 nap után ha nem múlik akkor sajna már nem lehet segíteni....szrt egyébként, ha már vissza jön a béltartalom akkor nagyobb gáz van, tuti bevinném a klinikára!

#546 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2013 január 27. - 20:44

Többször visszatérõ enyhe kólikaszerû tünetek esetén mindig gondolni kell gyomorfekélyre. Sokkal több ló szenved tõle, mint gondolná az ember. Diagnózist egy gyomortükrözés adhat, de enélkül is lehet étrendkiegészítéssel javítani a dolgot, kérdezzétek meg az állatorvost, mit ajánl.

#547 mi.kinga

mi.kinga

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 867 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 1. - 11:08

Széna - szálas semmiképpen, répa sem, mert darabos, az is csak megelõzni jó! Lenmag, korpa, 1 deci olaj elég. A mash az megelõzésre jó, nem etetésre! Langyos víz amennyit meg bír inni, mozgatás legalább napi 3-4 alkalommal 15-20 perc, lehet ügetés is. 3-4 nap után ha nem múlik akkor sajna már nem lehet segíteni....szrt egyébként, ha már vissza jön a béltartalom akkor nagyobb gáz van, tuti bevinném a klinikára!

Szénát ajánlott az orvos másnap, azt kapott. Mashot is, hogy legyen valami a gyomrában. 6 napig kólikázott, jelenleg ugyanolyan, mint elõtte volt. "Egyszerû" dugulás volt, amit sikeresen kikezeltünk belõle, most már rendesen formálja és üríti a lócitromokat. :) Inni kólika alatt nem volt hajlandó, szondán kapott langyos-paraffinos vizet. Most már rendesen, magától iszik.

Többször visszatérõ enyhe kólikaszerû tünetek esetén mindig gondolni kell gyomorfekélyre. Sokkal több ló szenved tõle, mint gondolná az ember. Diagnózist egy gyomortükrözés adhat, de enélkül is lehet étrendkiegészítéssel javítani a dolgot, kérdezzétek meg az állatorvost, mit ajánl.

Ez volt az eddigi elsõ kólikája az elmúlt 4 évben, tehát talán nem áll fenn ez a betegség.

#548 mi.kinga

mi.kinga

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 867 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 5. - 15:13

Nos, jelentem, Jámbor teljesen meggyógyult. Eszik-iszik-potyogtat rendesen, mint régen. Viszont lenne egy kérdésem (nem nekem, de közvetítek). Egy skót lány (akivel voltam én is kinn) kérdezte tõlem, hogy nem tudok-e valami jó megoldást (a legközelebbi jó lóállatorvos tõlük kb. 3 órányira van). Ahol dolgozik, van 2 érzékeny telivér, akik szénaváltáskor mindig enyhén bekólikáznak. Kérdésem lenne, hogy van-e valami ötlet, hogy mégis miért, illetve mit tudna még tenni? (Mashot etet velük rendszeresen) A fokozatos szénaváltást már ajánlottam. Elõre is köszönöm!

#549 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 6. - 12:51

Nos, jelentem, Jámbor teljesen meggyógyult. Eszik-iszik-potyogtat rendesen, mint régen.
Viszont lenne egy kérdésem (nem nekem, de közvetítek). Egy skót lány (akivel voltam én is kinn) kérdezte tõlem, hogy nem tudok-e valami jó megoldást (a legközelebbi jó lóállatorvos tõlük kb. 3 órányira van). Ahol dolgozik, van 2 érzékeny telivér, akik szénaváltáskor mindig enyhén bekólikáznak. Kérdésem lenne, hogy van-e valami ötlet, hogy mégis miért, illetve mit tudna még tenni? (Mashot etet velük rendszeresen) A fokozatos szénaváltást már ajánlottam. Elõre is köszönöm!

http://www.equimins....t01productid=27

#550 mercedes79

mercedes79

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.435 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 7. - 15:29

Hát nekem adott a 11bõl 1 kancám...na õ a kólikások kólikása...egyre durvább... Anno 4-5 éve kisebb hasfájások, aztán lép vesék...most már olyan puffadások, hogy 2szer lett végbélen keresztül megszúrcsapolva....de a dokim azt mondta õ ezt többet soha.... 1. vérkép szuper, fekély, gyomorbántalom nincs 2. kaki szuper, féreg nincs 3. bélhomok nincs 4. zabot már nem kap, csap zabmentes cuccost 5. aprólukú szénahálóból eszik, nehogy habzsoljon 6. anemlétezõt&kömtelevanvele....azurammámegszerezteazatevszámát....

" Félj, de légy bátor! "

 

www.szolohegyilovastanya.hu


#551 Lótuszvirág

Lótuszvirág

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.260 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 7. - 16:31

Azért csak tartsatok ki szépen!! ;) Nekünk most melegfrontosunk van. Már hatodik éve minden télen legalább egy kis kapirgálás mindig van vagy simán melegfrontra, vagy melegfrontos hóesésre (ez a gyakoribb) és mindig csak este. Tündér öreg barátnõm, már 24 lesz az idén, szóval hiába enyhe a dolog csak aggódok érte. Most télen már 3 vagy 4 alkalom volt mikor kapart, görcsölgetett, de ugye itt lakunk velük hamar tudunk adni görcsoldót és kemény is az öreglány, szóval tényleg hamar túl van rajta. De azért nehéz, fõleg nekünk lelkileg. Szóval nagyon meg tudom érteni a ti helyzeteteket a szürivel... Paraffin, répa, Buscopan mindig készenlétben és szidjuk a frontokat

#552 mercedes79

mercedes79

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.435 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 7. - 18:09

Lótusz, 5 km-re lakik a lódoki...a B kinn a lóknál...ez a ló ez 10 perc alatt kifekszik, felpuffad...elõtte meg még vígan nyargalászik akár a karámban, akár lovassal...szal ez egy gázos helyzet...minden szempontból. Doki néni azt mondta még egy ilyen erõsebb, és búcsúzunk tõle.... Ja, és már egy Kaposvári doki is szurkol neki éteren kerseztül...próbálgatunk minden érdekességet általa :) Jut eccembe embergyógyit nem tud valaki feliratni??? Nem kis mennyiségrõl lenne szó!!!

" Félj, de légy bátor! "

 

www.szolohegyilovastanya.hu


#553 Lótuszvirág

Lótuszvirág

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.260 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 7. - 19:35

Hát nem is azt akartam mondani, hogy nem törõdtök vele, csak hogy tartson ki. Szerencsére Lótuszka ilyen extrákat nem visz bele a történetbe, csak kapargat, de ez a gyenge kis valami is bõven elég hogy aggódjunk érte. Télen szépen fel is jön minden este az istállóba, hogy jobban szem elõtt legyen. Szóval nagyon átérzem és szurkolok én is

#554 mercedes79

mercedes79

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.435 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 7. - 21:02

...én mostanság csak annyit szoktam mondani a dokinak, hogy ha úgy érzi...altassa....de ha lehet élje túl :)

" Félj, de légy bátor! "

 

www.szolohegyilovastanya.hu


#555 Lótuszvirág

Lótuszvirág

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.260 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 11:06

Azért csak tartson ki hátha ahogy jött ez a kólikázgatós idõszak ugyanúgy el is múlik hirtelen, én szurkolok :)

Edited by Lótuszvirág, 2013 február 8. - 11:07.


#556 mercedes79

mercedes79

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.435 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 8. - 15:55

Azért csak tartson ki hátha ahogy jött ez a kólikázgatós idõszak ugyanúgy el is múlik hirtelen, én szurkolok :)


:) ÁMEN!

" Félj, de légy bátor! "

 

www.szolohegyilovastanya.hu


#557 harmolonia

harmolonia

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 5 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 9. - 18:52

Sziasztok :)

Aki szeretné megelõzni a kólikát vagy a kólikás tüneteket, azoknak szeretném ajánlani a legkiválóbb minõségû és legjobb hatékonyságú gyógynövényekbõl összeállított keveréket lovak számára.
Napi 130 forintból megelõzhetõek a több ezeres vagy akár százezres állatorvosi beavatkozások is.
Bõvebb információ: Bendõ gyógynövénykeverék
Egy havi adag 4000.-ba kerül

Edited by harmolonia, 2013 február 9. - 19:08.


#558 mercedes79

mercedes79

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.435 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 11. - 23:04

Sziasztok :)

Aki szeretné megelõzni a kólikát vagy a kólikás tüneteket, azoknak szeretném ajánlani a legkiválóbb minõségû és legjobb hatékonyságú gyógynövényekbõl összeállított keveréket lovak számára.
Napi 130 forintból megelõzhetõek a több ezeres vagy akár százezres állatorvosi beavatkozások is.
Bõvebb információ: Bendõ gyógynövénykeverék
Egy havi adag 4000.-ba kerül



...és a frontérzékenységre bekövetkezõ pocifájdalmak? és a lépvesés görcsök? és a tágremese elõreesés - vagy mi a jóbánat- miatti bélhelyzetváltozás??? mert ha ezek nem lesznek tõle, istibiz megveszem....ha nem lesznek hol vegyem???

" Félj, de légy bátor! "

 

www.szolohegyilovastanya.hu


#559 rongyo

rongyo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 830 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 12. - 12:01

Sejted, hogy egy lép-vese konstellációt ez nem fog megakadályozni... De megnyugtathatod vele a lelkiismereted, hogy ha megveszed rendesen, minden hónapban, akkor esetleg a táplálkozás okozta kólika talán kiküszöbölhetõ vele :)

#560 mercedes79

mercedes79

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.435 hozzászólás

Közzétéve 2013 február 12. - 13:31

rongyó...épp most vettem neki 15ért propastét...és még be kell szereznem 250 db KRKAPANTOPRAZOL tablettát (bár honnan nem tudom, mert durva mennyiség...mint embergyógyszer)...és már vettem neki annyi szart....

" Félj, de légy bátor! "

 

www.szolohegyilovastanya.hu