Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Erdõk-mezõk gombái


  • Please log in to reply
1236 válasz a témához

#361 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 15. - 12:40

Topy Baba! Mibe fájt kilója? Kistáltos! Akkor írd meg lécci, hogy kell képezni "keresni" pulit, mert én azzal rendelkezem kettõvel, pici kis édes kölykök, fiúk. Bogáncsnak hívom õket. Legalább félnem sem kellene az erdõben, kisérnének, õriznének, védenének engem, közben keresnék a szarvasgombát. :kir:

#362 Topy Baba

Topy Baba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 659 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 15. - 13:06

Nagyon változó, én múlthéten kérdeztem 6-800 ft volt most 1000 ft de 1 hónapja volt 1200ft is kilója :rolleyes: nagyon rá kell jönni hogy hol lehet szedni, a piacon mindig nagyon sok van :)

#363 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 15. - 16:17

Azt gondoltam drágább, már az 1000 Ft-nál.

Kiugrottam az erdõbe, kettõnél több helyet nem volt most kedvem megnézni. 13 õzlábbal, és 5 túlérettel tértem haza. Azokat szétdobáltam a kertben. Találtam még egy õzláb lelõhelyet, ott is 4 túlérett volt, azokat ott hagytam. Fenyõtinórú, pöfi, nem volt most. Holnap viszek egy újabb tipúst beazonosítatni, sztem erdei szegfûgomba lesz. A júdásfülés helyre is elnézek, mert találtam ma párat, és a "rendes" júdásfülésen remélem több van. Azt mondja a gszaki kívállóan szárítható, és rákmegelõzõ hatása van, értékes gomba. :)

õzláb receptek

#364 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 15. - 21:15

Itt felénk 2000 körül volt a rókagomba, a nagyáruházban és a piacon is.
Azóta nem láttam.
Őzlábból szegényes most az itteni állomány, egyet találtam, otthagytam.
Azt mondta egy ismerősöm, hogy valami őrült rokona rendszeresen ette a sárguló csiperkét. :rolleyes:
És él.
Találtam egy egész jó gombász oldalt.

Ja, a belinkelt oldalon az a barna gomba van, amit kerestem. Csak azt nem értem, hogy azt jelzi, hogy ehető, aztén meg azt írja, hogy nem...
De a különlegeseimet még ebben sem találom.

Kátyus, segíts, lécci... :ang:
Az én gombaszakim nyaral.

Edited by Kistáltos, 2010 augusztus 15. - 21:17.


#365 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 16. - 9:38

Az Alexandra Online-on most fergeteges akciók vannak. Pl.:

Gombagyûjtés okosan 50% kedvezménnyel

Gombászok kézikönyve szintén 50% kedvezménnyel

Most érkeztek meg. Kátyus, nagyon jó mindkettõ!
Az elsõben nagyon sok változat is benne van, mind fotóval, pl. a pöfetegbõl is van, vagy 10 variáció.
Igaz, a különleges gombáimat nem találom bennük. Lehet, hogy új fajtát fedeztem fel?

A másik könyvben - szintén sok fotóval - nagyrészt a szedhetõk, de melette ott a mérgezõ változat, ill. mivel lehet keverni. Sokat segít az azonosításban.

Ez a barna gombámra ehetõt ír.

#366 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 16. - 13:37

No, nemtok segíteni, mert nem azonosít fényképrõl, sõt még le is tolt. Én csak az egyiket rendeltem meg, a nagyobbat?, drágábbat. Sztem holnap jön meg, én meg vszínû holnap, elutazom. Mondjuk ha délelõtt megjönne, el tudnám vinni magammal tanulmányozni, az jó lenne. Sajnos nem találtam most sem júdásfült, nemtom miért nem jön elõ, lehet meleg van neki? Másik helyen meg van egy kevés, de az pár darab. A régi erdõmben meg tele voltak a fák vele. Viszont újabb õzlábgomba lelõhelyet találtam, ott is volt 5 túlérett. A tegnapi adagból vittem anyósomnak, nagyon szereti, alig bírja kivárni mikor van újból. :kir: A maradék fele benn van az aszalómban, a másik felét este beleforgatom sörtésztába, (gyalázatos módon még sütök is sörrel, nem csak iszom. Hilf meg ne tudja. Sörbûzösek lesznek a gombáim. :dev: ) aztán tartárral, sült krumplival bedörgöljük. Az elõzõ aszalványokból alig van már, rá kell hajtanom õsszel, mert így nem lesz télre tartosított gombám. :nem: Nem tudom írtam e, de tegnap még lenéztem a legelõre és megint volt egy óriás pöfi. Hogy a francba lehet már öklömnyi korában túlérett? Ja, Kistáltos, biztosan nem olvastad, úgyhogy mégegyszer, hogyan tanítsam meg keresni a pulijaimat?

#367 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 16. - 14:11

Szekszárdi csiperke
Szétvágva


Ezt még sosem tudtam megmutatni a szakinak. Tuskón vagy fatövében nõ. Nem tom mi lehet.

????
Alulról

Nem tudom tettem e már be ez a múltkori szedés:
Fenyõ tinórú
Õzlábakkal

#368 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 16. - 16:57

Bocsesz, a kutya.
Gondolom, úgy taníthatják, mint más szimatmunkát. Egy kis darab gomba kell (vagy valami vegyszer, ami hasonlatos a gomba szagához) azt megmutatod a kutyának, és megdícséred. (esetleg jutifalat, nem tudom, mennyiben módosítja a szaglást, de pl. a kábszerkeresõ kutyáknak a kedvenc játékukat adják oda ilyenkor)
Aztán eldugod a cuccot, ha megtalálta, dícséret. Fokozatosan növelve a nehézségi fokozatot, és csak addíg gyakorolva, amig kedve van.
Aztán már elásva, stb.
Gondolom, valami ilyesmi lehet. Bár lehetnek speciális fogások, azért lettem volna kíváncsi egy ilyen kutyaversenyre.

Kátyus, nem tudnál állítani a fotómasinádon, hogy a gombák legyenek élesebbek, ne az asztal? Makróra teszed (az enyémen kis virágocska a jele :) ), bár néha nekem is játszanom kell vele, mert nem mindíg arra fókuszál, amire én szeretném.

A gombicsekszakid nem is komoly, ha nem nézi meg a fotókat. :D
Nem küldhetek le minden gombát neki... !
Ebbõl a könyvbõl is kaptam ötletet, amit tavasszal találtam (még nem raktam fotót, de majd) fenyõtönkön, ahoz hasonlatosak vannak benne, ripacsgombák (Hypoxylon- nemzetség).

Rászoktam a latin nevekre, mert a neten ezekkel könnybben megtalálom, mire gondolok. Például a párnácskagombám, bár a könyvben találtam egy fehér vánkosgomba leírást, ez nem igazi gomba, hanem "egy taplógombához tartozó (oligoporus ptychogaster) ivartalan termõteste. A rendkívül ritkán elõforduló ivaros termõtesten vagy amellett alakul ki..." stb. na, erre kerestem rá, ezen az oldalon megtaláltam, nem pont olyan , de úgy gondolom, valami hasonó lehet ez a párnácska is..

Ja, a nem magyar oldalon (a fentebbin is) olyan csodaszép gombák vannak!

Igaz, szekszárdi csiperkét nem lehet azonosítani Ewald Gerhardt könyve szerint, valószínû, még sosem járt Szekszárdon. :D
De ha olvasom a könyvet, nem csodálkozom semmin, annyi fajta változat van.
Itt van pl. ez a tinóru, még mindíg nem azonosítottam be.
Ez meg otthon a szemetes mellett nõtt ki, ilyen lehetett Filly autógombája is. :D Azt írja a könyv, ritka, hagyjuk ott, ahol találtuk. :D

#369 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 16. - 21:01

Fotóról elég sok gombát segítenek meghatározni itt, ha jó a kép(ek), vagyis látszik a tönk, a lemezek stb.
:kv:

#370 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 16. - 21:30

Ez meg otthon a szemetes mellett nõtt ki, ilyen lehetett Filly autógombája is. :D Azt írja a könyv, ritka, hagyjuk ott, ahol találtuk. :D

Af@..t! :dev: (Egy éjjel nõtt ki, kiirtottam és aggódtam, hogy ezentúl akkor majd mindig küzdenem kell ellene, de azóta se semmi, hálisten.)

#371 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 16. - 21:32

moon! te a másik topicban is emelgetted a poharat, dok lesz mán, még csak hétfõ van! :dev: :D

#372 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 16. - 21:40

Ez nem pohár, hanem bögre, és kávés. :) De abban igazad van, hogy sok, tegnap véletlenül éjfélkor ittam egy tejeskávét és három körül tudtam elaludni. Ma inkább elõkapok egy kozelt. Amúgy tök jó olvasgatni miket találtok, meg nézegetni a sok szép gombaképet. :cool:

#373 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 16. - 21:56

Ne is mond, ha koradélután megiszom egy kávét, vagy fekete teát, még éjjel kettõkor is forgolódom. :rolleyes: Nem is fordul elõ velem csak véletlen, pl. társaságban nem veszem észre az idõ múlását. Hát ma elszúrtam az õzlábakat. Néztem ilyen felvert habos sörtésztát, rettentõ guszta volt, de íztelen lett, és megszívta magát zsírral, úgyhogy pfh... Legközelebb több fûszert teszem bele, és egyenként sütöm. Vagy maradok a panírnál.

#374 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 18. - 22:25

Kátyus, a gombát is sózd meg picit, ha vacak a panír, még lefejtheted.

Na, Murphy. Ma elindultam gombászni. Vödörke, dobozka, felkészültem a "nagy fogásra" rendesen. Reggelre a fényképezőm csődöt mondott, úgyhogy gondoltam, hogy a mennyiségre megyek.
Majdnem semmi. két kis fenyő-, egy érdestönkű tinóru, egy pici pöfeteg (akiről kiderült, hogy nem is bimbós pöfi), és letaroltam a maradék ánizsgomba -készletet , 6 darab pici gomba.

Közben eszembe jutott, hogy én ősszel fotóztam már rókagombának látszót, persze azóa sem tudom, mi volt. Mindenesetre kinéztem a helyszínre, sajnos elég nehéz a bejutás, nagyon benőtte a gaz. Gomba nem sok, mindenhol csak a galambgombák nőnek szorgalmasan.
Itt az őszi gomba. ha már kérdeztem, bocs, de akkor is. Szerintetek? Róka vagy nem róka?
Pro és kontra...
Posted Image

Edited by Kistáltos, 2010 augusztus 18. - 22:26.


#375 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 20. - 15:24

Szeldelem bele az ételbe a gyönyörûszép kékeszöld ánizsgombácskákat, mikor öcsém belép: "Végre, találtál varázsgombát is! " :gm:

#376 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 22. - 9:14

Filly! Extra jó a könyv! Köszi, hogy felhívtad rá a figyelmem!!! :ang:

#377 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 22. - 19:06

Ugyiugyi. :)

Folyamatosan találok benne érdekeset, de a legjobb, hogy a környékünkön rengeteg olyan van, amit ritkának ír le, nálunk meg tömegesen nõ.

Pár napja lovagoltam-cserkésztem az erdõben, akkor meg pici pirosas gombákat találtam, egész kis szõnyegnyit. Kétszínû pénzecskegombák, ehetõk is, de 3-as vöröslistásak.
A másik - könyv szerinti - ritkaság, gyûrûs trágyagomba Kicsit homályos (a gépem utolsó képe), de a maga nemében szép gomba. Csillogó ezüstös kalapja van, a lemezei feketék, de az élük fehér.
Azt írja, hazánkban ritka faj. Tavasz óta, ahova lebogyóznak a lovak, ott egy nagy bokor nõl ki belõle, minden kupacon. Mintha a lovakban lenne a spóra. (és tényleg? )


Moon, köszi a fórumlinket, a kis narancssárgákat már beazonosítottak, tubifera akármicsoda...


És egy kis gasztro, az említett fórumról, vegáknak is. :D

"Ma hollószart eszünk, Drágám! "

#378 GabiPeti

GabiPeti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 286 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 23. - 5:44

Itt az õszi gomba. ha már kérdeztem, bocs, de akkor is. Szerintetek? Róka vagy nem róka?
Pro és kontra...
Posted Image


Ez bizony egy rókagomba. Pár napja voltam gombászni, találtam hármat belõle. Olyan fínom volt a levesben...

Találtam még egy csokor árvégû fülõkét, néhány molyhostinórut, egy-két vargányát, csengettyûgombát, galambgombákat, pár csiperkét és tele volt az erdõ barna tejelõgombákkal, ami nem ehetõ. Volt egy helyen három õzlábgomba is. Egy jó pörkölt lett belõlük.

#379 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 23. - 10:53

Reménykedem akkor, lesz még saját szedésû rókám! :D

#380 Topy Baba

Topy Baba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 659 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 23. - 22:35

Ma kivételesen nem a jól megszokott helyünkre látogattunk gombázni, mivel párnapja felfedeztük, hogy egy hozzánk közeli erdõben, nagyon sok gomba van ráadásul erre alig járnak gombázni. Láttunk, sokféle galambgombát, szerintem vörösfeketét, zöldhátút/fûzöldet. A zöldbõl egy elmegy vizsgálódni :) Tejelõgombákat is láttunk, gyönyörû fa gombákat. És szerintem csoportos tuskógombát is de abbõl rengeteget több kilónyit szedhettünk volna, csiperkét is de picikék voltak és el is bizonytalanodtam hogy biztos az-e de nagyon kellemes kissé ánizsos illata volt. Rengeteg picike tüskés pöfit :) Na de nem jöttünk üres kosárral szedtünk májgombát õk is vizsgálóba mennek elõször, és 2 nagy õzlábat, lett volna több is de szegénykéknek nincs elég esõ, el voltak száradva, de ez a 2 gomba jó lesz reggelire egy kis tojásos gombának :yeah: Hozok majd képeket :) Tényleg nagyon sok szépet láttunk ;)

#381 Topy Baba

Topy Baba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 659 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 24. - 8:37

Májgomba:
Posted Image
Posted Image
Tejelõgomba:
Posted Image
felülrõl
Nem vagyok benne biztos, de csoportos tuskógomba lenne?
Posted Image
Ez szerintetek micsoda?
Posted Image
Ez is nagyon szépvolt :)

#382 Sylvi

Sylvi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 44 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 24. - 12:59

Akkor írd meg lécci, hogy kell képezni "keresni" pulit, mert én azzal rendelkezem kettõvel, pici kis édes kölykök, fiúk. Bogáncsnak hívom õket. Legalább félnem sem kellene az erdõben, kisérnének, õriznének, védenének engem, közben keresnék a szarvasgombát.


Szia!

Volt szerencsém egy rövid ideig egy vizslát képeznem szarvasgombakeresésre. Sajnos a képzés abba maradt, és a mama kedvence lett belõle, de kitartó munkával biztosan sikerült volna.

Leírom a tapasztalataimat, hátha mûxik a te kutyáidnál is.

Nagyon fontos, hogy játékos legyen a kutya, vagy labdával, vagy jutifalattal, vagy bármi egyénre szabott "dologgal" motiválható legyen. Nagyon gazdi centrikus legyen.

Maga a képzés nem túl bonyesz, persze kombinálva az alapképzéssel.
Legegyszerûbb egy kinder tojás belseje, a "sárgája" :D Ezt ki kell szúrkálni. Valahonnan szerezz szarvasgomba esszenciát. Keress fel ismert gombászokat, biztosan lehet szerezni valahonnan, vagy spéci gombászboltból akár.
Vattával ittass fel egy kis esszenciát, de ne túl sokat, mert valami brutális szaga van. Ezt tedd bele a mûanyag tokba (kinder tojás belseje).
És jöhet a képzés része, ami annyiból áll. Hogy sokat dugod az orra alá ezt a bûzölgõ múanyagot, és csak simán lerakod a fûbe. Teljesen céltalanul sétálsz vele pórázon, persze csak részére céltalanul, a lényeg, hogy szimatoljon rá. Ha ez megtörtént bazi nagy dícséret. Csinálhatod úgy is, hogy leülteted, ott hagyod, lerakod, és visszatérsz és együtt "megkeresitek". Ha megvan nagy dícséret. Jutifalat, játék, ami örömet okoz neki.
Amikor már így simán és kedvvel megtalálja, akkor lehet próbálni nagyon lágyan a "fû alá" tenni. Éppen csak picit takarja be a fû.
Fokozatosan áshatod egyre mélyebbre.
A legvége az max 10 cm mélyen a föld alatt, ugyanis tudtommal a természetben sem nõ mélyebben.

Nem mondom, hogy gyorsan fog menni, nagyon sok munka, és idõ, de az eredmény az egy kuriózum!

Remélem tudtam segíteni, sok sikert!

#383 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 24. - 13:18

kösziuke!!! szerencsére van idõm. és türelmem. és kitartásom. ha nem gyagyásak a pulikölkeim, rajtam nem múlik. az eszenciának meg mindjárt utána nézek a neten. :yeah:

#384 Topy Baba

Topy Baba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 659 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 24. - 15:16

Barátom mindenáron szarvasgombát akar találni, tegnap az erdõben nagyon sok helyen fel volt túrva a fák környéke, néha leállt kapirgálni, aztán kitalálta hogy legközelebb viszünk ásót, és hogy õ valamelyik kutyámat megtanítja gombát keresni :D

#385 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 24. - 15:21

Topy baba, az utsó képrõ nekem a pecsétviaszgomba ugrott be elsõnek. A szára olyan feketés, a kalapja meg hasomló,mint a linkeden levõ. (Ha annak nincs szára, akkor talán gyantás kérgestapló lehet.) Ha azok az "ízék" kifejlódnek, nagy szerencséd lesz, mert a pecsétviaszgomba immunerõsítõ. Nem lehet megenni, azt hiszem, porítják, meg teát lehet belõle fõzni,meg régebben azzal kanalazták a levest , így gyógyított.

#386 Topy Baba

Topy Baba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 659 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 24. - 15:25

közben én is kerestem a neten szerintem is pecsétviaszgomba lesz, erre felé elég sok van de csak ilyen kicsik még mint a képen :) jaa mármint a linken az a nagy is az lenne?

Edited by Topy Baba, 2010 augusztus 24. - 15:27.


#387 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 24. - 15:39

Fura dolog az élet. néha nagyon vágyunk valamire, oszt tessék: megkapjuk. (oszt van , hogy nem. :D )
Tegnap a gombászfórumon a gévagombáról esett szó, be is linkeltem nekik a régebbi képemet. Azóta folyton arra gondoltam, jó lenne találni, megkóstolni..
Hajnalban lovazni mentem, a terep közben gondoltam egyet, és egy jól elrejtett ösvényre kanyarodtam. Talán eddig kétszer mehettem rajta, nem járt út, tele van most is csalánnal, bogáncsal, amit a lovaim farkán haza is hoztam.
A csalánban keresgéltem menet közben, arra gondolván, jó lenne valamit találni,például óriáspöfeteget, hogy végre rántott gombát is ehessünk. De nem úgy van az, hogy pont ott nõjön gomba, ahol jársz, különleges szerencse kell hozzá, hogy rátalálj, még akkor is, ha tudod, hogy ott már volt. Ha meg ismeretlen a hely, esélyed csekély.
Szóval így andalgunk a lóval a bogáncsosban, a szerencsén (szerencsétlenségen) elmélkedve, mikor egy benõtt faág megállásra kényszerít. Lovam törné át magát rajta, de, gomdoltam, leszállok, eltöröm az ágat, hátha erre jövök máskor a csapattal.
Leszállva láttam meg az óriás farönkön a gyönyörû sárgaságot!
Természetanyánk meghallgatott. :) (és ezt ott, akkor komolyan is gondoltam. :D )
Posted Image
Csodálatosan szép, friss, az jutott eszembe, nekem nõt ez ma reggel. :D
Majd 60 centi széles, illatos, csak a felét hoztam el, annyi fért el dobozkámban, de így is kiadós ebéd lesz belõle. A többi meg nõdögéljen, arra úgysem jár senki, az enyém lesz késõbb.
Posted Image

közben én is kerestem a neten szerintem is pecsétviaszgomba lesz, erre felé elég sok van de csak ilyen kicsik még mint a képen :)
jaa mármint a linken az a nagy is az lenne?

Ha van szára, olyan feketés, akkor az. Ha farönkbõl nõ ki, akkor taplógomba.

#388 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 24. - 20:25

Na most azért írigykedem, mert itt most semmi nincs. Minden, már az a pár fajta ehetõ, mit itt szedni lehet elért míg oda voltam. Esõ egy szem se, tehát gomba sem. Azért elért pöfiket szedtem össze és hazahoztam szétdobálni ahogyan a gombaszaki javasolta, a többit meg szétpukogattam a természetben, mert legújabban öreg gombásztól azt a tanácsor kaptam, hogy rugdossam szét az elérett gombákat, így aztán nagyobb területen több terem. Tegnap pedig kedves ismerõseim három hatalmas õzlábbal érkeztek látogatóba, a tanyájuk mellett nõ, hat már elérett volt. E hármat elhozták, nem tudták ehetõ e, miután mondtam, hogy igen, nekem adták, nagy örömömre, ma meg is aszaltam. Így az elõzõ adag aszalványból szülinapi ajándék lehetett. :) Azért elgondolkoztam, hogy mit szóltam volna, ha három hatalmas gyilkos galócával állítanak be, mint én nem is oly rég a gombaszakihoz. :D Nem gyõztem volna fertõtleníteni õket, aztán biztos az életben többé nem nyúltak volna gombához. Na, ezt nem mondtam el nekik a további potyagombák reményében. Ma volt szerencsém hosszasan beszélgetni, a férjem bosszúságára, a mi mezõ-. és vadõrünkkel a gombászás ürügyén. Teljesen elvarázsolt. Kiderült, hogy a rikoltozás, mit õzhöz kötöttem valóban az, riaszt az édespofa, ahogy engem felfedez. Van madárba is, mi szintén, mindig riaszt, ahogy beveszem magam az erdõbe. A nagy nyomok vadkan nyomai, több is van felénk. A túrások a fák tövében, a mohában, tõlük származik, csigát, pajort túrnak. (Hála az égnek nem gombát!) Mesélte, hogy az árpa aratását felhõnyi cserebogár követi figyelemmel, majd lepetéznek, utána söpörni lehet a halott bogarakat. Ezután a pajorokból úgy beesznek a vaddisznók, hogy volt nem egy amelyiknek telis-tele volt pajorral a bele, és csak is azzal. Van vmi csiga is mit különösen kedvelnek. Kb. 6 nap és kezdõdik nálunk a szarvasbõgés. Azt mondja reggel 8-ig és éjszaka a párás idõszakban bõgnek. Csak ki kell mennem korábban az erdõbe, már amúgy is terveztem.Itt nem messze tõlünk, kb. 1 km van a kedvenc herésük is. Állítása szerint 30-an is legelésznek ott hajnalban, korra reggel, aztán a Tallér bácsi legelõjén kérõdznek, elfeküdve, akár még délelõtt 11 -kor is. Mondanom sem kell most vadõr szeretnék lenni. Sosem növök fel. :kir: Nagyon várom, hogy elmenjek hihihez fotózni tanulni, aztán nem lesz ki megállít, hogy hozzak neketek fotókat az erdõrõl, növény és állatvilágáról. Azt már biztos nem is tehetem e topicba?! De akkor hova? Ne aggódjon senki értem, nem mondtam le se a gombászásról, se a lovaglásról. De most szívesen kalandoznék egy kissé a vadállomány megismerése felé. Sztem beszélek vadászokkal is, aztán bekéretõzök, vadászatra, hajtásra, éjjeli õrnek, mindenhova. Szerencsére a gombászsásom során megismert vadászoknak is szimpatikus vagyok. Ajajj, a férjem nem örül majd az újabb õrületemnek! Elviszem magammal. A témánál maradva, fantasztikus finom gombás szószos marhahúst fõzött!!!! (fenyõtinórúból) Persze mondtam neki, hogy az nincs bevizsgálva, én ugyan tudom, hogy nincs közte egy mili mérgezõ sem, de azért egyen elõször õ vagy én belõle, és ha három óra múlva semmi bajunk, akkor ehetnek a többiek is. Erre bejövök a lovaktól és mit látok? Eszi a három éves lányom, az öt éves keresztlányom, és küldött egy adaggal a 89 évees nagymamájának. Nem viccelek, hogy pánikrohamom lett, levegõt alig kaptam, remegtem, mire mindenki elfelejtkezett a lemérgezettekrõl, és engem ápolt. Szerencsére mind élünk. A tanúság az, hogy a be nem vizsgált gombát, páncélszekrényben kell tartani, a férfiak igérete pedig még mindig nem vehetõ komolyan.

#389 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 24. - 20:55

:kir:

Mondanom sem kell most vadõr szeretnék lenni. Sosem növök fel. :kir:

Ez ismerõs :ang:

#390 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 24. - 23:06

...
Moon, köszi a fórumlinket, a kis narancssárgákat már beazonosítottak, ..


Nincs mit, segítõkészek, csak attól kapnak dührohamot, ha rossz minõségû vagy rossz szögbõl készült képrõl akar az ember határoztatni. :D

#391 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 25. - 15:20

Kátyus, nálunk sincs semmi. (majdnem semmi. :) ) Azért csodálkoztam a gévagomba-találaton, de az egy erdőkkel körülvett, nagyon nedves völgyecskében volt, kedvezett neki a sok harmat. Tartottam az ízétől, már a tett helyszínén megkóstoltam, jóízünek tűnt. Most sütögetem, persze az első adagra rácsaptam. Aztán a másodikra. Aztán... :D Szóval isteni fínom, kiadós, nem szöttyed össze felére a panír alatt, tartja az állagát, kiadós. Olyan , mintha pulykamellfilét sütnék, csak gombaízűt. A könyv azt írja, az öregebbek nem jó ízűek, ez még vékony, a legerősebb helyen, a törzs felé is csak fél centi vastag. Tuti nagyon! ajánlom, nézzetek fel a fákra , mikor gombászni jártok!

Edited by Kistáltos, 2010 augusztus 25. - 15:29.


#392 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 25. - 15:51

Ja, még. Gondolom,megköveznek, szerencsére nem sokan olvassák. :D Istókzicsi, alig várom, hogy rossz idõ legyen. :D Ha szakad az esõ, kevesebb lovas, én meg mehetek portyázni az erdõbe. Ez az év bõvelkedett esõben, rég volt már (nem is emlékszem, mikor) olyan évünk, amikor a fû nem égett ki júliusra. Ez (mármint az esõk) lehet, nem esett jól mindenkinek, de én (és a gombászok) örültünk - örülünk neki.

#393 Topy Baba

Topy Baba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 659 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 25. - 16:45

Most én is esõre várok :D :D rávettem a szülõket hogy kocsikázzunk egyet és ne a megszokott helyre menjünk hanem kicsit messzebb :) (úgyis mindig kirándulni akarnak :D )

#394 GabiPeti

GabiPeti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 286 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 28. - 9:49

Itt is van az esõ, jöhet megint a vargányaszezon. Zalában rengeteg vargánya van. Tele a piac is vele. Csodálkozok, hogy már ilyen korán tuskógombát is lehet találni. Otthon rönkökön próbálok termeszteni pecsétviaszgombát, shitakeet, laskagombákat. Lassan leszedem a takarófóliákat a rönkökrõl, elvileg õsszel már laskagombát kell egyek... :) Gyógygombákból próbálom írni a szakdolgozatomat, van valakinek valami jó anyaga a témáról azon kívül amit interneten lehet találni?

#395 Topy Baba

Topy Baba

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 659 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 28. - 22:59

Egy kis dicsekedés mai zsákmány(õzlábgombák egy kosárral)
õ a gyöngyszem :) apa találta 26cm az átmérõje.
Posted Image

#396 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 29. - 7:50

Tegnap erre is esett, úgyhogy mától indulok az erdõkbe. :yeah: Napok óta elkeserítõ módon nem találtam semmit, így már nem is mentem, gondoltam megvárom az esõt. Mikor olvastam Kistáltos géváját, na mondom, azt sem találok soha, itt aztán tényleg nincs õzlábon és fenyõtinórún kívûl semmi. Erre megyek ügyvédhez, és bent a város közepén a betonrengetegben, az ügyvédi iroda udvarán egy hatalmasat találtam. Ühüm tényleg ártéri területen nõ. :dev: :D :D Elkértem, rokon az ügyvéd. :D Aztán mivel nem volt idõm komolyabban fõzni, mentünk két napos lovasnapokra, sóbavízbe megfõztem és kisebb adagokba lefagyasztottam. Azért van olyan erõs illata, hogy kicsit félek magában fõzni belõle bármit, majd félmarékonként megy a levesekbe. Fel kellene menni Pestre a gombakiállításra. Szokott innen valaki járni? Kérdés: nyárfával gyökérkapcsolt tinórút, most nemtom a nevét, szedett már közületek valaki?

#397 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 29. - 16:37

Gévát találtál? :) Én is azt mondtam magamban , hogy sosem találok. :) Azért még a rókára meg most a trombitagombára fáj a fogam. :D Holnap reggel megyek én is kalandozni, addigra már hátha bújnak újra. Õzláb az meg felénk nincs, csak egy-egy mutatóba. Vagy megelõznek, de sebaj. Jut még más nekem is. Gombakiállítás? Nem is hallottam róla. Linkeld be, ha tudsz ilyenrõl. Én õsszel szeretném a gombaismereti tanfolyamot elkezdeni, amirõl tavaly lekéstem. Fillyvel szerettem volna, de õ most a nagy vízen túl gombászik, megyek nélküle. Kátyus??? :)

#398 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 29. - 17:33

Hol van a tanfolyam, milyen idõnként kell járni, mennyibe kerül? :D Bpesten a Kertészeti egyetemen van a kiállítás. Ha több is van, akkor utánna kérdezek. Voltam tavaly ott virágkiállításon. Talán most még nincs fenn a lapjukon, nekem a gombaszaki mondta.

#399 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 29. - 19:08

Keresem, keresem, nem találom. Froclee linkelte be, év vége felé, de nincs meg. A netem kerestem, de vagy olyat dobott ki, ami már lefutott, vagy vidéken. Itt a TIT-nél szerveznek, a XI.-ker.ben, ha jól emlékszem, talán egy tizesbe került. Talán heti vagy kétheti egyszeri alkalom. Hátha még lesz. Talán Froclee ismét segít. :)

Edited by Kistáltos, 2010 augusztus 29. - 19:09.


#400 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 30. - 21:16

Ma el-lóztam a gévagomba maradékért, de már kezdett rózsaszínesedni a teteje, megkóstoltam, és kissé taplósnak éreztem.
Úgyhogy inkább körülnéztem. Ehetõ semmi (néhány szegfûgombán kívül, amit szárítgatok), de érdekességeket megint találtam.
Szeretem ezt a fotómasinát, olyan dolgokat sikerül vele lekapni, amit szemmel nem is látok. Annyira apró részleteket is tud, pl. a virágokon látszik a pollen is, még a másik virág pora is, amit a rovarok hordtak rá.
Na, így találtam ezekre a gombácskákra:
Csak valami száron csüngõ fehér szösznek látszott, így nagyítva meg látszik a sárga gombatest, ami aztán kiszöszösödik. A gombácskák kisebbek voltak 1 mm-nél.
Ez a másik kalapos gombácskának látszik, összeszottyadt diólevélen nõttek, a legnagyobb kb 1 milis.
Ez is érdekes gombácska, én piros sörtés csészegombára tippelek, azt írja a könyv, hazánkban ritka.
Posted Image
Õ volt a legnagyobb, 4 cm, szerintem pihés laska, de majd a "netszakik" megmondják.
Posted Image
Ja, azt mondtáka szakik, õsszel megint indul a TIT-en tanfolyam.