Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Erdõk-mezõk gombái


  • Please log in to reply
1236 válasz a témához

#81 suttogók

suttogók

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 297 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 10. - 14:35

de honnan tudjátok hogy nem e mérgezö?

#82 nuttella

nuttella

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 719 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 10. - 15:01

Mert még írnak :dev:

#83 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 10. - 15:10

Én a laskát és a csiperkét merem szedni, de most arra sincs idõm. De már fõleg inkább termesztgetem. Kistáltos viszont nagyon bennevan, ahogy látom a kosárkájáról. :)

#84 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 10. - 15:43

Nagyon nem :) ami a gombafelismerést illeti... Viszont nagyon sok van! Csak azokat szedem, amit nem leht keverni mérgezõkkel, (és a szakkönyvek át. leirják azt is, melyekkel lehet könnyen összetéveszteni.) A júdásfüle v. fafüle a barna, (és tényleg olyan, minha a faágnak füle nõtt volna), a laska és a fülõke csak fán nõl (fülõke szerût találtam az avarban is, de onnan nem szedtem). Más mérgezõ rokonát nem találni. Viszont most olvastam (futólag) egy cikket a légyölõ galócáról, azt irja, hogy nem is olyan nagyon veszélyes, inkább száritva képzõdik benne az a hallucinogén anyag :D De ezzel a gombával még nem találkoztam :P Most gyártom QS gombás-husos trutyiját. :D

#85 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 10. - 15:45

Most gyártom QS gombás-husos trutyiját. :D

Receptet!

#86 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 10. - 15:56

Daralthus /eloszor kicsit piritsd meg, ha tul sok leve, zsirja van ontsd le , en marhabol szoktam :gm: /
hagyma aproravag
so, bors

ezt igy egyutt osszemaszatolod :gm: amig kafa lesz :D

szeletekre vagott Gombat leparolod, kis so , tarkony , de nem ugy hogy total kijon a bennelevo cucc . es anyi vizzel , hogy eppen ellepi .
Ezutan kis tejfolos rantasfelet keszitesz, es a gombas fuszeres level leturmixolod.
Raontod a daralthusra.
Viszonylag surunek kell lennie, kb mint egy jo fozeleknek.

Piritost keszitesz,
es mikor talalsz, arra teszed ra ezt a tarkonyos gombas daralthuscuccost

jo etvagyat :ang:

Itten van, Filly!
Fordítsam le konyhanyelvre? :D

#87 suttogók

suttogók

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 297 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 10. - 16:05

tudom vannak könyvek , de sok gomba hasonlit a másik gombára ami mérgezö. Pl a nagyözláb gomba hasonlit valamelyik mérges gombára. és ha nem vagy annyira benne a gombászatban nem nagyon ismered fel hogy most ez az vagy nem az. Aztán képzeld megfözném azt kiirtanám a családot :D

#88 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 10. - 16:32

speciel a nagy õzláb sem összetéveszthetõ, ha a kialakult gombát felismered, már nem gond a szedése. A piruló õzláb is finom, ezt sem nehéz felismerni, de érzékeny gyomrúaknak nem ajánlott. Én többnyire ilyet találok felénk és semmi bajunk tõle. (bár két éve már nem találtam) Gyakran lehet a fiatal, még nem teljesen "kinyilt " gombákat keverni (lsd gyilkos galóca- csiperke, ennél a kettõnél nagy valószinûséggel még nem biztos, hogy észrevenni, melyiknek van bocskora, v csak gallérja) Az is igaz, hogy olyan erdõben, ahol gyilkost találtam, semmilyen hasonló gombát nem szedek, max. óriáspöfeteget, de az focilabdára hasonlit. :) Nem úgy kezdtem gombászni, hogy egybõl fõztem belõle, sokszor csak a könyvet vittem magammal, vagy a gombát haza, hogy meghatározzam. Ezt a sárgát mostanáig nem ismertem, csak ismerõs gombász mondta, hogy szedjem nyugodtan. (de körültekintõen! ) Tudni kell a gombák kedvenc termõhelyét (pl fenyves, akácos, mezõ, ), növekedésük évszakát (tavasz, nyár..) változataikat, és akkor már nem olyan nehéz meghatározni. Télen fán csak ezek vannak, amiket szedek. :) Ja, amikor bizonytalan vagyok, nem szedem le. És az elején a család nem kapott belõle, csak én ettem, és ha nem lettem rosszul, kapott más is. :dev:

#89 suttogók

suttogók

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 297 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 10. - 16:38

ok köszi a tanácsokat. de netán mennék gombát szedni akkor inkább elviszem elöbb ilyen vizsgáló standokhoz mert nem bizok annyira magamban. Ha meg nem akkor hivom az irigy szomszédot és vele kóstoltatom meg :dev: :dev: :dev: Hogy ne legyek már egoista :D :D

#90 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 10. - 16:45

igen jó ötlet, de tőlem a rossz szomszéd nem fogadta el :D Most meg a jó szomszédom is ezt főzi. bsszus, tárkonyt nem vettem. Anélkül lesz.

Edited by Kistáltos, 2009 december 10. - 16:46.


#91 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 10. - 16:47

Naugyemilyenjó, hogy rákérdeztem. Elolvastad mégeccer :gm: :P :D

#92 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 10. - 16:51

de már későn, mert boltba nem megyek csakazért :P Ja, a konyhában hagytam azt az óriás laskát, melegben. Reggelre beterített mindent a spórával, csupa "hó" volt a konyhaasztal. Szegény gomba ment vissza a természetbe (a kertbe egy korhadt fára)

Edited by Kistáltos, 2009 december 10. - 16:54.


#93 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 10. - 22:21

Korhadt fa nem jó, mert azt már belakták más lebontó gombák, attól korhadt. Ezt úgy kell elképzelni, hogy sok nem túl feltünõ de annál agresszívabban terjeszkedõ pl. penész vagy üszög gomba fajták is rámozdulnak a lehetséges táptalaj pl. fatönk birtokbavételére. A laska máskülönben nem túl kényes táptalaj szempontjából, már ami a termesztésbe vont gombafajokat illeti, tehát elég agresszíven kolonizál, és amit már átszõtt azt meg tudja védeni más fajoktól, de korhadt fával sajna már õ sem boldogul. A természetben található alapfaj a kései laska a valamilyen okból, pl. széltörés, idõszakos vízhiány miatti gyengeség, rovarkártevõk stb. miatt legyengült, de még élõ fákon tud megtelepedni. Szinte minden fafajtán elõfordulhat, legjobban a diót és más almatermésûeket szereti, nyárfán és kõrisen és sok más fafajtán jól megél, legritkábban viszont az akácon és a tûlevelûeken tud kolonizálni, úgyhogy ezekkel a fafajtákkal nem nagyon próbálkoznak. Akácot próbából átszövettem laskával, megvan rajta, csak éppen nem hozott még termõtestet.

#94 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 11. - 13:28

Igazából nem reménykedek, hogy itthon kinõl, már annyi gombamaradékot szórtam szét , de egy sem nõtt ki. :P Csak hát lusta vagyok visszavinni a laskát. :D Igazad va, ahol szedem, melette fenyõ van, és a korhadt fenyõkre nem megy rá, pont ezt furcsállottam valamelyik nap. Talán a gyanta miatt? Akkor a zsákos-fûrészporos sem fenyõfürészporból készült, ezek szerint?

#95 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 14. - 14:18

Igazából nem reménykedek, hogy itthon kinõl, már annyi gombamaradékot szórtam szét , de egy sem nõtt ki. :P Csak hát lusta vagyok visszavinni a laskát. :D
Igazad va, ahol szedem, melette fenyõ van, és a korhadt fenyõkre nem megy rá, pont ezt furcsállottam valamelyik nap. Talán a gyanta miatt?
Akkor a zsákos-fûrészporos sem fenyõfürészporból készült, ezek szerint?



Valószínûleg igen, a gyanta miatt nem megy rá.
Zsákos alatt nem tudom mit értesz, manapság laskát hõkezelt szalmára oltanak rá, fûrészporra nem nagyon. A szalmatöreket leforrázzák, megvárják míg kihûl és lecsepeg róla a felesleges víz, összekeverik szemcsírával (szemes takarmányra szövetett laska), és pe zsákba rakják.
De ehhez már nem a természetben található alapfajt használják, nekem sem az van, mert az hideghatást igényel a termõreforduláshoz és nem teremne egész évben.
Ha a természetes laska fajt szeretnéd szaporítani, akkor fogsz egy laskát, összeturmixolod és nemrég kivágott nyárfa tuskóra öntöd, fóliával letakarod, és kis földet raksz rá.
Szemcsírát is lehet készíteni, annak kedvezõbbek az esélyei.
Vagy lehet kapni ZKI-s laska oltóstifteket vetõmagboltban, azzal is lehet.

#96 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 14. - 20:21

Sajnos nincs helyem. :) A kinti laskák meg lefagytak. Ált. minusz egy-kettõt bírnak, de valószinû, hogy több volt az erdõben. Még le tudtam törni néhányat, holnap megpróbálok többet szedni. A fincsi kis sárgák és a judásfülék nagy része összetöpörödött. Pedig terveztem még néhány nagyobb gyûjtést. A bosszúságom az, hogy eddig elraktam 3 liter laskát zsírban lesütve, befõttesüvegben, hûtöbe, és megsavanyodott. Tehát ez nem jó tartósitás , csak 2-3 napot bírhat ki. talán lefagyva leszedni, és fagyasztóba. Talán tovább megmarad, bár igy a hõkezelés marad el. Vagy nem tudom...

#97 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 14. - 20:39

remélem, nem pörköltnek kedvenced! :D :gm: :)

#98 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 14. - 20:47

Nem tudom. De ebbõl a tipusból mindkettõ van: ehetõ is, mérgezõ is. nem látom a kalapját, de ezt a fajtát nem igazán határoztam meg biztonságosan. Úgyhogy nem is szedem. :) Hol fotóztad?

#99 Mézesmálna

Mézesmálna

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 75 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 16. - 20:03

Nekem is tetszik ez a gomba. Bence nem tudom honnan veszed ezeket a képeket.

#100 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 16. - 20:32

Bakker... Világító tölcsérgomba, mérgezõ :mad: Ha picit is érdekel titeket a téma, akkor tessék komolyan venni, utánanézni, utánaolvasni!

#101 Foltoscsikó

Foltoscsikó

    Alvó forradalmár

  • Fórumtag
  • 792 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 17. - 18:14

Ezekbõl szedtünk nyáron néhány kosárral :)

Posted ImagePosted Image

#102 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 17. - 18:22

és még élsz??? :gm: Szép nagy õzikelábak. :) Felénk idén nem nagyon volt. Én meg fagyasztott gombát szedtem. ami még nem pöndörödött össze, igyekeztem a lehetõ legtisztábban leszedni, és egybõl be a fagyasztóba. Ami kint van még, az egérkék elõszeretettel rágcsálják. Õk is tudják, nem mérgezõ. :D

#103 Foltoscsikó

Foltoscsikó

    Alvó forradalmár

  • Fórumtag
  • 792 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 17. - 19:01

Nálunk rengeteg õzláb volt, kosárszámra vitte a család lefagyasztani. Most is tele van az erdõ mindenfélével, csak sajnos annyira nem ismerem õket, hogy bevállaljuk.

#104 Foltoscsikó

Foltoscsikó

    Alvó forradalmár

  • Fórumtag
  • 792 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 17. - 19:29

Például tegnapelõtt láttam valamit, egy kb 2-3 cm magas, széle-hossza egy, erõsen korallra emlékeztetõ, sárga gombafiókát, de nem volt nálam gép. Amúgy igen erõsen örülnék valami gombaismerõ(bb) személy társaságának alkalomadtán, mert annyi sok csudabogár nõ nálunk, hogy ha eldobok egy patakaparót, akkor gombát találok vele. Filly, icsarkodhatnál már kávézni, akkor kinézhetnénk az erdõbe is. Majd összeeresszük Müzlit Wasicuval. :D

#105 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 18. - 7:39

Posted Image

ilyesmi?
A sárga ehetõ, bár hashajtó hatása lehet. :D

Igazi gombászparadicsom lehet felétek!


u.i. én Fillyre nem bíznám a vacsora leszedését! :gm: :dev:
Viszont Filly viszi a vacsorát (Mûzli) a kutyáitoknak! :gm:

#106 Foltoscsikó

Foltoscsikó

    Alvó forradalmár

  • Fórumtag
  • 792 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 19. - 17:52

Ilyen volt, csak rövidebb szárral és hosszabb "ágakkal". Meg sötétebb sárga. De most 20 centi mélyen van a hó alatt. (and counting hehe) Gombadetektor kéne vagy mi. :)

#107 nuttella

nuttella

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 719 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 19. - 17:56

Azzal rögtön szarvasgombára kellene vadászni.

#108 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 19. - 17:58

Egy ilyen kutya nekem se lenne rossz :D

#109 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 19. - 18:19

Fúúú, szerez egy gombá, és kiképzem a dögiket! Millinyomosok leszünk!!! :D

#110 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 27. - 18:25

Ma kimentme az erdõbe, hogy megnézzem hagyott e valamit a fagy. Ezt találtam:

http://gallery.site....ba_010.JPG.html

Csinálhatom belõle a levest? Fán van. Azt írtátok azon laska nõ csak, meg tapló, és a laska nem mérgezõ. :kir:

#111 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 28. - 8:08

Hali, Kátyus! Kevés, amit látni a gombából, kellene a tönkje meg a lemezek. Csak sejtés, hogy ez is téli pereszke lehet, hasonló szinük lett megfagyás után. Sejtés alapján még ne csinálj levest belõle. De akkor is látni kell az alját. :D Nem azt irtuk, hogy fán csak laska nõ, hanem azt, hogy a laska csak fán nõ!!! (nem minden rovar bogár, de minden bogár rovar :gm: ) Van még nagyon sok fajta, ami fán nõ, de állt. jelentéktelen, nem ehetõ, de nem mérgezõ gombák.

#112 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 28. - 9:01

A jobb sarokban fenn, ha ráklikkelsz a "következõ" szóra ott van fotó a tönkrõl, lemezekrõl, de lehet gombaszagérteni nagyon gyengék. A rovar-bogár nagyon jóóó! Nem olvastam figyelmesen. :kir:

#113 Burzsujok

Burzsujok

    Hazajáró lélek

  • Kizárt tag
  • 646 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 28. - 9:25

Ma kimentme az erdõbe, hogy megnézzem hagyott e valamit a fagy. Ezt találtam:

http://gallery.site....ba_010.JPG.html

Csinálhatom belõle a levest? Fán van. Azt írtátok azon laska nõ csak, meg tapló, és a laska nem mérgezõ. :kir:

már értem mitõl kuszák a hozzászólásaid :gm: kevesebb gombát kéne enned :D

#114 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2009 december 28. - 16:23

De Te mire fogod ? :gm:

A jobb sarokban fenn, ha ráklikkelsz a "következõ" szóra ott van fotó a tönkrõl, lemezekrõl, de lehet gombaszagérteni nagyon gyengék.

A rovar-bogár nagyon jóóó!
Nem olvastam figyelmesen. :kir:

a 15-östõl látok tönköt is, e az ehhez a gombához tartozna? :eek:

Mindegy...
A téli fülõke tönkje sötétbarnába megy át. a tönköt nem lehet megenni.

#115 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 9. - 20:25

Egy agrármérnök ismerõssel beszélgettem, Õ emlitette, hogy M.o-on több helyen, pl. Nagymaroson is szedtek szarvasgombát!
Van egy barátja, aki border terriereket képez ki keresõkutyának, valamilyen vegyszer segitségével. Majd megtudja a vegyszer nevét, amit az ember használ, kiképzem az ingyenélõket, és beinditjuk a nagy szarvasgomba-keressõ projektet! :D :gm:
Posted Image

Milllliomosok leszünk!!! :D :D :D

#116 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 9. - 20:33

Szólni, ha készek a kutyák, mert egy kedves barátunknak ott van nyaralója, telelõje, mehetünk gombászni, mert nagyon vendégszeretõ!

#117 Foltoscsikó

Foltoscsikó

    Alvó forradalmár

  • Fórumtag
  • 792 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 10. - 10:58

Abból a vegyszerbõl én is kérek. Beoltatom magam vele és megyek agancsosgombát keresni. Ez olyan pókemberes cucc?

#118 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 10. - 11:30

Egy ilyen kutya nekem se lenne rossz :D


Ilyet én már láttam, igaz az tönkrement purhabos dobozon nõtt. :)

;)

#119 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 10. - 16:15

Abból a vegyszerbõl én is kérek. Beoltatom magam vele és megyek agancsosgombát keresni. Ez olyan pókemberes cucc?

Minek az Neked, nem elég a szupermen jelmez? :D

#120 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 10. - 20:48

Én is sorbaállnék! Póóóókembeeer! nyíííhahahh! :kir: