Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Zengő gyógyulásáért


  • Please log in to reply
565 válasz a témához

#481 egyember

egyember

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.011 hozzászólás

Közzétéve 2014 december 12. - 11:37

Igen ha a varraosdás pillaitáig ,  kinem turja forrja azokat amik nem oda valók vagy betokoza azokat, de mint fentebb irtam nem vagyok teljesen tisztábba a ló gyógyulási mechanizmusával, de ez az állapot nem jó, én még lehet magam is becsövezném de tovább lépnék. adig amig egy kinem alakul egy nem gyogyuló tályog. De simmán csak segiteni akkartam a gondolataimal , nem kell megfogadni azt , lehet lapozni :)

 



#482 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2014 december 12. - 11:38

Itt is köszönet azoknak, akik még nem untak meg minket, és így vagy úgy támogatnak. Szamitól kaptunk takarót, Robitól gyógynövénykeveréket, és van, aki minden hónap elején hűségesen utal. :ang: 



#483 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2014 december 12. - 11:44

Egyember, itt sajna már kialakult egy ilyen tályog-sipoly, franc tudja mi. A varrasodás időszaka el lett cseszve a coli fertőzéssel, akkor ödémásodott, gennyedt el az egész.

És eü-s emlékeim szerint az ilyet embernél sem zárják, hanem nyitják. A drénezéssel kapcsolatban igazad van, de én magam nem látnék neki olyannak, amihez doki sem mer hozzányúlni.

arra gondoltam, hogy ha ez az intenzív szövetkiáramlás csillapul*, akkor kihívom ünnepek előtt a dokit, nézze meg.

Őz, kráter nincs, nem süppedt be az oldala, és annyira erősen lökődik kifelé, hogy én is arra jutottam, valami gyógyulás csak zajlik odebent, ami kiszorítja. Maga a látható rész is ilyan, hogy van még egy kevés cafadék, de körülötte már masszív, igazi kötőszövet.

*Nem tudom, el tudjátok-e ezt képzelni: kitakarítom a lyukat úgy, hogy csak rózsaszín marad - mozog kicsit, félóra múlva megint kilóg egy nagy sárga húsdarab. Kiszedem, 1 óra múlva arra járok, megint tele az üreg darabokkal.


Edited by ori, 2014 december 12. - 11:47.


#484 ppr

ppr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.052 hozzászólás

Közzétéve 2014 december 12. - 21:09

Ha én lennék a helyedben - szerencsére nem vagyok (értsd jól) - örülnék, hogy távozik a szutyok és ügyelnék hogy a "kijárat" lehetőleg mindig nyitva legyen. Szerintem azzal pedig nagy szerencséd van - ha lehet ilyet mondani ebben az esetben -, hogy ez az egész macera nem nyáron van, a rovarok és egyéb nyavalyák miatt, amik a meleget "igénylik"!

Az pedig az én véleményem szerint az egyik legjobb dolog amit tehetsz - ezzel nem mindenki ért egyet -, hogy óvatosan mozgatod, ez fokozza a keringést, így a tisztulást és a gyógyulást is segíted, de arra ügyelj hogy nagyon "alapjáraton" tedd!

 



#485 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2014 december 15. - 14:32

Pusi, már túl vagyunk az alapjáraton. A mozgatását mindig ahhoz igazítottam, amit ő magától művelt szabadon. Amikor már bakkolva kergette a terriert, kicsit én is felbátorodtam, szóval már ugrik is kicsi be-ki sorokat. Beengedem a szabadonugróba (csináltam ilyet szalagból), kis bemelegítés után rácsapok a farára, és onnantól kedzve magától köröz és ugrik nagy kedvvel. A cucc ürülésének ez igen jót tesz, és szépen izmosodik tőle.


  • Kistáltos és ppr kedveli

#486 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2014 december 15. - 14:39

ja, vannak fotók is:

1982088_10205277253509230_47229130891936



#487 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2014 december 15. - 14:40

A lánya és a jagd (Egyember kedvéért:))

10418874_10205277562436953_4623878658621


Edited by ori, 2014 december 15. - 14:40.


#488 ppr

ppr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.052 hozzászólás

Közzétéve 2014 december 15. - 17:47

Elég jól néz ki ez a beteg ló!  :ang:

A kicsiből meg úgy látom ló lett!



#489 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2014 december 16. - 8:22

Köszi, a kép nagyon előnyös, a valóságban a kicsi túlkondis, mert Z miatt állt 2 hónapot, ugye még terepre se vittem. Most már megint dolgozgat, úgyhogy remélhetőleg tavaszra megcsinosodik.



#490 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2014 december 18. - 18:49

Hétvégén kijön a doki és felméri a helyzetet. Bár Z azon a véleményen van, hogy nincs neki semmi különös baja, hagyjuk békén. Mindenféle nagylelkű ajándékot (csini takaró, gyógynövénykeverék) mélységes hálátlansággal fogad. Megint szedett magára kicsit, és meglehetősen virgonc.



#491 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2014 december 22. - 9:19

Na?



#492 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2014 december 22. - 9:43

Hát a doki nem ért ki, mentségére szóljon hogy el van foglalva a marhákkal a Hortobágyon.

Ugyankkor a trutyi kiáramlása jelentősen mérséklődött, szinte csak akkor jön ki valami, ha mozog. MIóta Robi ajándékát (immunerősítő lóherba) fogyasztja, feljött rá vagy 20 kg minimum, napról-napra jobban néz ki, a bordái is eltűntek.

Ma felhívom a dokit, nem tudom, Karácsony előtt kitalál-e még.

Közben szép csendben ismét üzembe vettem a csikót, aki olyan ügyi, hogy vezetékelni is lehet a hátáról, szóval az ünnepek alatt jó sokat tudunk majd mozogni.



#493 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2015 március 2. - 16:14

FOlytatom itt is a történetet, mert mégiscsak itt keződött. Az az igazság, hogy a debreceni topik eltűnése sokkolt, és emiatt nem látogattam mostanában a fórumot.

Szóval a doki január elején kijött, a szondája tövig elmerült az üregben, mondta, hogy az üllőiek szerint vissza kellene vinnem, hogy kitakarítság, de megérti, ha nem akarom, ennyiben maradtunk, elment.

Aztán 2 nap múlva az üregből távozott egy olyan vékonyabb foszlányokból összesodródott hurka, és ezzel mintha a szervezet kilökte volna a maradékát is annak, ami nem odatartozik - a sipoly pár napon belül kiszáradt. Ezzel egyidőben pacis szponzorunk jóvoltából meglett a tenyésztés, negatív eredménnyel.

Nagy volt az öröm, azóta a seb teljesne összehúzódott, lett egy kis kráter körülötte, ami már valszeg úgy marad. Aztán mivel napközben egyre jobb idő lett, kitakargattuk, mert úgy gondoltam, hogy a sebnek jót tesz, ha levegőzik, süti a nap. Ekkor kezdődött a nagy visketés és rohangálás, amitől most megint kicsit elkeseredtem. A folytatást a FB-ról másolom.


  • Kaiser kedvelte

#494 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2015 március 2. - 16:15

Kívülről nézve nem mutat rossz képet Z oldala, kis horpadás mélyén egy kb. 1 cm átmérőjű rózsaszín gyűrű, benne pár mm-es lyuk. Kevés váladék jön belőle, nincs semmi szaga.
Belülre nem látok, csak remélem, hogy gyógyul. Ugyanakkor a ló nagyon kényelmetlenül érzi magát, a viselkedése alapján nagyon viszkethet, húzódhat a dolog, mert sokszor csapkod a farkával rúgdos, és naponta legalább egyszer bekattan, és eszét vesztve rohangál. Az a hang, amikor a lyukból bugyborékolva jön ki a levegő a váladékkal, teljesen megőrjíti. Emiatt meleg szituk vannak, és a körmöléssel is csak az elejéig jutottunk.
Úgy találtam, hogy jobban érzi magát, ha borogatom azt a területet, úgyhogy most megint kötözgetem az oldalát, próbálom mosni ezzel-azzal, de ez gyakran káoszba fullad.
KÖzben Üllőről érkezett egy számla, amit elvileg sztornózni kellett volna, mert a Chloramphenicol nagy részét visszaküldtem. Pont jókor találtak meg vele.
Ha valakinek van valami elmélete arról, hogy mi zajlik a felszín alatt és mivel lehetne segíteni a lovon, ne tartsa magában!



#495 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2015 március 2. - 16:20

MIvel szar látni, ahogy habosra főzi magát, mindig próbálom megfékezni ez a rohangálást, de kb. mintha egy mozdonyt próbálnék megállítani, tegnap aztán szépen át is vágtázott rajtam, de kisebb sérülésekkel megúsztam. Hát így vagyunk, reménykedek azért, hogy a tavasz meghozza a teljes gyógyulást.

Márciusban úgyis oltani kell, úgyhogy majd doki megnézi-megszondázza.



#496 Zebrabara

Zebrabara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2015 március 2. - 20:19

Épp a napokban kerestem, hol a topik, és vajon mi lehet a lóval. Nem irigyellek (Z-t plána nem), és minden elismerésem a kitartásodért. Én már megzizzentem volna azt hiszem.



#497 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2015 március 2. - 20:55

Hát szerintem zizz vagyok már, csak próbálom leplezni, meg valamilyen módon levezetni. Pl. december óta maratonra készülök, az sokat segít.

De tegnap kibuktam, nem bírom, amikor így kering. Aztán amikor átment rajtam, akkor egy darabig keresgéltem a végtagjaimat, aztán eldöntöttem hogy aznap mégsem futok 30 km-t, aztán mégis sikerült megállítani, lemosni az oldalát, és akkor mindketten megnyugodtunk kicsit.

Aztán felhívott Pusi - Ppr, hogy menjünk fődmintát venni a birtokára, és azzal kikapcsolódtam kicsit, mert Pusi sokat beszél:)


  • rongyo és Kistáltos kedveli

#498 ppr

ppr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.052 hozzászólás

Közzétéve 2015 március 2. - 23:00

:hu: Ezt eddig még senki nem mondta!  :makacs:  :D



#499 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2015 március 4. - 11:05

Gondolom, azért, mert nem jutottak szóhoz. :)


  • Kistáltos, ppr és Rontó kedveli

#500 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2015 március 4. - 13:28

:kir:

Deeee, néha jutunk, amikor levegőt vesz:) A lényeg, hogy jól kikapcsolódtam.

Közben kezelgetem, és jobban van. Nem Pusi, hanem a ló.


  • Ernest, melodia91 és fafaragó kedveli

#501 ppr

ppr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.052 hozzászólás

Közzétéve 2015 március 4. - 21:32

Hát igen, az én bajomon már nem lehet segíteni!  :P


  • Ernest kedvelte

#502 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2015 március 9. - 13:32

Az ember, ha ilyen helyzetbe kerül, mindenfélét összeolvas. Hátha mást is érdekel:
http://www.euuzlet.h...ajtoszemle.html

Kis beszámoló az elmúlt hétről, illetve hogy jutottam el a nedves sebkezelésig?
Szóval amikor január elején a sipoly kiszáradt, úgy gondoltam, hogy az a jó, ha levegőzik és süti a Nap. Így amikor az időjárás engedte (elég enyhe telünk volt) lecseréltem a takarót kispokrócra, és a sebet szabadon hagytam. A folytatást már ismeritek.
Megfigyeltem, hogy amikor hétvégén lemosom a nyílás környékét meleg vízzel és Cica Puha szomszédasszonytól kapott jó zsíros-körömvirágos háziszappannal, átmasszírozva az érintett területet, majd lekenem vastagon krémmel, akkor Z elcsendesedik, és egy fél napig nyugton van. Olvasgattam kicsit a nedves sebgyógyulásról, és elkezdtem gyógynövény főzettel öblíteni, borogatni, káposztalevéllel dunsztolni, stb. és hát most az van, hogy múlt vasárnap óta (több, mint egy hete) Z nem rohangált.

Még annyit, hogy oda jutottunk, hogy kajál kezelés közben, max. akkor áll le a rágással, ha a belsejét öblítem. Ez jelentős előrelépés ahhoz képest, hogy nemrég még csak úgy tudtam letörölni, hogy közben folyamatosan pörgött körülöttem, én meg szédültem, mint egy dervis.



#503 fafaragó

fafaragó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.999 hozzászólás

Közzétéve 2015 március 9. - 21:19

Húúú,mire a végére érsz ennek a tortúrának,szinte ledoktorálhatnál sebkezelésből ,annyi tapasztalatot gyűjtesz. :kir:  


  • Ernest és Kaiser kedveli

#504 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2015 március 10. - 7:44

Igen, nagyon kikupálódtam. :unsure: Lassan oktathatnék Üllőn.



#505 fafaragó

fafaragó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.999 hozzászólás

Közzétéve 2015 március 10. - 11:10

Főleg higiéniát :rockon:  


  • Ernest, melodia91 és Panka21 kedveli

#506 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2015 március 10. - 14:56

:P



#507 ppr

ppr

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.052 hozzászólás

Közzétéve 2015 március 10. - 22:19

Igen, nagyon kikupálódtam. :unsure:

 

Na pont ezért nem engednének be Üllőre!  :dev:



#508 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2015 március 11. - 10:40

Amúgy tegnap hallottam, hogy karantén van kevésvérűség miatt. Na szép, még jó hogy se pénzem se kedvem nem volt visszavinni. Egyik barátom reakciója: "legalább kifertőtlenítenek!"



#509 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2015 április 9. - 15:06

Egy hónapja írtam, de igazából semmi extra nem történt. A lyuk nem gyógyul, el vagyok keseredve, ennyi.



#510 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2015 április 9. - 15:33

Száraz? Ha van váladék, milyen?

Ha a leírások alapján elképzelhető méretű üreg keletkezett (képet nem láttam), a bőr alatt egy akár 30-50 cm átmérőjűt is el tudok képzelni, aminek az "eltüntetéséhez" nem kevés idő kell. Ha nem váladékozik, lehet, hogy az üregen belül is már bőr van (mivel nem éles végű a seb, nehezebben áll helyre). A bent keletkezett szövetek, hegek felszívódása sem kis idő. 

 

(Ha már belül is bőr van és marad az üreg, az az egyedi, rejtett félháti kengurúzseb kisebb értékek elrejtésére kimondottan alkalmas, bízva abban, hogy a fináncok nem olvassák a fórumot.)


  • fafaragó kedvelte

#511 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2015 április 9. - 20:18

Van váladék, de nem sok, időnként enyhén rózsaszínes. MIvel húzódik neki, nem gondolom, hogy belül bőr lenne. Igen, hatalmas üreg volt-van bent, akkor türelmetlen vagyok?

Utolsó mondatodat nagyra értékelem, először tudtam mosolyogni a dolgon. :kir:

Már nincsenek rohangálós rohamai, és engedi, hogy öblögessem, de amikor futószárazni próbálom, és a lyukas rész kerül a külső ívre, akkor befeszül, igazából nem is akar átmenni bal lábra emiatt. Szóval fáj, érzékeny neki.



#512 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2015 április 10. - 7:16

Ori,

nekem kb 15 éve leszedtek egy anyajegyet az oldalamon. Nem volt semmi mély vágás, csak helyi érzéstelenítéssel a bőrből vették ki. Azóta is érzem a helyét, sokszor húzódik.

Szóval el tudom képzelni, hogy ha egy 3 cm-s felületi vágás ennyi év után is érzékeny, akkor mit érezhet Z.... :unsure:

Egyébként a telet hogy viselte? Tudod már abrakolni?

Kitartást továbbra is Nektek! :ang:



#513 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2015 április 10. - 7:38

Akkor valószínűleg nincs begyulladva. Ez jó.

A kiindulási állapothoz képest mennyivel csökkent az üreg mérete (tapintás, kopogtatás)? Ez alapján lehet következtetni a regenerálódás folyamatára, tempójára.

Szerintem a folyamat kezdeti tempója lassul. Ahogy erősebb lesz a kötőszövet, vastagabb a hegesedés, lassabb a felszívódás is.

Rajtam is volt olyan mélyebb seb, aminek a bőr alatti hegesedése több év alatt szívódott fel. Decemberben megvágtam a hüvelykujjamat az első izület külső oldalán (rossz hely), a bőr rendben, de a vastag heg alatta még mindig növeli a bütyköt.



#514 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2015 április 10. - 9:16

Robi, nem tudom megállapítani az üreg méretét, majd megpróbálom körbekopogtatni. Igazából az elmúlt hetekben olyan elmeállapotban voltam, hogy "nem akarom tudni, mi van bent". FÉlek, hogy valami szörnyűség.

Fészen zárt csoportba bemásoltam a tegnapi írásodat, azóta hihetetlen agymenés indult be, hogy mit lehetne benne csempészni és honnan, tenyészthetnék benne "zengurut", illetve hogy Üllő vállalja-e ilyen csempészüreg kialakítását másnak is. :kir:

Izland, a telet jól vészeltük át, hála az ajándékba kapott takaróknak, gyógynövényeknek. Kevés zabot kap több részletben, olajjal dúsítva, meg lenolajas-gyógynövényes korpát. Az utóbbi 2 -3 hétben nagyon feljött kondiban, igazából már csak a munka hiánya látszik rajta.



#515 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2015 április 27. - 7:25

Nem tudom, olvastátok a debreceniben, hogy elvesztettük a bértartott lovunkat. Ennek aztán a nagy szomorúság mellett lett egy olyan hozadéka is, hogy Emese kedvéért elővettem Zengőt, hátha lehet vele valamit kezdeni. Innen másolom a fészről:

 

A helyzetre való tekintettel úgy döntöttem, hogy megpróbálkozom Zengővel, hátha valamilyen szinten munkába lehetne venni. A "kis sétalovaglás a környéken" szintet céloztuk meg. Eddig is futószáraztam, de nem túl nagy meggyőződéssel, most viszont tényleg elővettem, és a végén óvatosan fel is kapaszkodtam rá, hogy mit szól. Kicsit furcsálta, elsőre ellépett alólam, de aztán békésen körbesétáltunk a karámban. A következő napokban egyre bátrabb lettem, nyerget is tettem rá, és mozogtunk kicsit pályán. Múlt szombaton aztán kihívtam Pusit, hogy szakértse meg a mozgását, majd mivel kedvező véleményt kaptunk, délután Emesével kimentünk egy körre. Emese ült Zengőn, nem tudtam, egyáltalán megindul-e majd ügetésben, Emese pedig egészen mástól tartott, hiszen pár héttel ezelőtt Znek még rohamai voltak.
Ehhez képest nagyon jól sikerült, Z boldogan tepert, az állkapcsa laza volt, csócsált, a feje pedig olyan békés. Másnap Lilikével is megismételtük, csak hosszabbat mentünk és vágtázgattunk is, Zengő pedig egyre inkább visszatalálni látszott régi önmagához.
Ezen a héten aztán rovább dolgoztam vele, futószár, kis gimnasztika pályán, pénteken pedig én mentem vele egy fergeteges kört. Most már felszálláskor nem elhúzódik, hanem alám lép, mint régen.
A többit írtam, tegnap megint Emese ült rá, és a döcögős kezdet után egészen biztatóan folytatták.
Kicsit több, mint egy hete dolgozik, remélem, hosszabb idő eltelte után már a fejlődés jeleit is látjuk majd rajta.
Lépésben bőven átlép a patanyomot, vágtában is laza, de ügetésben eléggé mereven mozog a az elején és nem is szimmetrikusan. Mivel ezt az egész az izomzat sorvadásából, hiányából fakad, abban reménykedünk, hogy a kíméletes mozgatás jót tesz majd neki.

 

Aztán du. kijött Emese, aki nem volt túl lelkes, de egész héten nyaggattam, hát jött. Pályán kezdtük, ahogy írtam, Zengőnél lépésben - vágtában nem lehet észrevenni semmit, de ügetésben eléggé merev és asszimetrikus az elején, szóval Emese panaszkodott, abba akarta hagyni, de csak tornáztatta tovább a rehabost, és egy idő után lelazult Z, a vágtamunkát meg már kifejezetten élvezték. Ennek örült. Aztán mentünk egy rövid kört a környéken, hogy megcsodáljuk a délelőtti munka eredményét. A lovak, akik eddig a szeméttől riadoztak, most a szemét hiányán lepődtek meg. Zsandár kikaparta a kapu alatti 2 sor téglát, és utánunk szökött, hangos sikítozással jelezve, éppen merre bomlik az elméje.
Mire visszatértünk, Emese egészen feloldódott, és megveregette a lovat, aki persze nem állja ki a Lindával történő összehasonlítást, de azért mégis.
Arra jutottam, hogy talán érdemes lenne lovaglás előtt valami sportkrémmel átmasszírozni Z sérült oldalát, meg hogy a hosszú hétvégén tehetnénk egy kört Bíkisben vagy Tirpákiában, megnézve pár lehetséges utódot.
Lilike ígért biotron lámpát, amit Lilith ajánlott. Hát így állunk. Gondoltam leírom, mert kellenek a pozitív történések is.

Bocs, ha kicsit összefüggéstelen, ez két külön bejegyzés volt.

Esetleg valakinek valami ötlete van, hogy miért pont ügetésben döcög és hogy lehetne segíteni ezen?


Edited by ori, 2015 április 27. - 7:28.

  • melodia91, kavpaca és fafaragó kedveli

#516 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2015 április 27. - 7:49

Vágtában az elejét mozgató izmok nagyjából együtt mozognak, az egészséges oldalt hozzáigazítja a sérülthöz. Ügetésben az eleje felváltva dolgozik, ott jobban kijön, ha különbség van a két oldali izomzatban vagy egyéb okból (fájdalom, merevség, sérülés...) nem egyformán tud dolgozni.

Szerintem a munkát a gyengébb oldalhoz kell igazítani és a terhelést csak finoman emelni. Ha soknak tűnik, visszalépni két lépést és onnan kezdeni.


  • fafaragó kedvelte

#517 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2015 április 27. - 8:07

Köszi. :) Majd próbálgatom, bár a határok kitapasztalását nem segíti, hogy a ló eléggé energikus. A kezdeti eufória után (mert azért kint nyargalni a lovammal, az elég katartikus volt) arra jutottam, hogy javarészt pályán fogunk dolgozni, ott nem pörgi túl a dolgokat, mindkét oldalt egyformán tudjuk dolgoztatni, meg hívok most már edzőt is.

Persze futószáron is megy majd rendszeresen.

MInden esetre nagyon örülök, hogy itt tartunk, nem gondoltam volna. Amikor belekezdtem, abban sem voltam biztos, hogy a rossz oldalán lépésben tudunk íven menni. Ehhez képest szépen enged ügetésben is a rossz oldalára, ellép a csizmától, hajlik - csak nem úgy, mint a másik oldalon, meg ő egy extrém hajlékony ló volt, ahhoz képest merev egy kicsit.


Edited by ori, 2015 április 27. - 8:10.


#518 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2015 április 27. - 12:23

"Amikor belekezdtem, abban sem voltam biztos, hogy a rossz oldalán lépésben tudunk íven menni. Ehhez képest szépen enged ügetésben is a rossz oldalára, ellép a csizmától, hajlik - csak nem úgy, mint a másik oldalon, meg ő egy extrém hajlékony ló volt, ahhoz képest merev egy kicsit."

 

Ügetésben - mivel az ellentétes lábpárok fölváltva,normál esetben 'szimmetrikusan' dolgoznak - jobban kijön/kijöhet a merevebb, gyöngébb, még nem teljesen regenerálódott izmok kisebb/kevesebb erőkifejtése.


 

A hátulsó láb adja a tolóerőt és a súlypont alá lépéssel az egyensúly fönntartásában is meghatározó szerepe van.

Át kéne nézni egy  anatómiai atlaszt, mert az emlékeim jól meghalványultak, de úgy rémlik, hogy a hátizom,és a farizmok egy része (nyújtó) felelnek elsősorban a hátramozgásért (toló és hordozóerő);  az előremozgásért a farizmok másik része (hajlító) mellett többek közt pl. a bordaközi izmoknak is van köze.

 

Okos, türelmes, figyelmes rehabilitációs munka - úgyis megvan! :)

Majd alakul - lehet, tökéletes nem lesz, de jobb, sőt jó igen.

 

 



#519 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2015 április 27. - 12:36

KÖszönöm. :ang:  Ha megnézed az atlaszt, akkor ott keresgélj, ahol a korábban linkelt képeken a seb található, a lágyéknál. Van ott is valami jó vastag izom, sajnos volt szerencsém most belenézni boncolt lónál, megvizslattam a kérdéses részt. Abból sok kirohadt ősszel..

Akkor szerinted is jó, hogy mozgatjuk?

MIvel Z egy igen jó képességű ló volt, ha annak a 70%-a visszajön, már több, mint amit én béna ki tudok használni.

Ja, és a hátizmok sem az igaziak még, bár annyi van, hogy a nyereg felfeküdjön, de nyáron sokkal erősebb volt. Gondolom, ennek is szerepe van abban, hogy kimarad a hátulja.

Ügetésben a hátsó lábnak az első patanyomhoz képest hova kellene érkeznie? Mert lépésben vagy 20-30 cm-rel túllép, de ügetésben jó esetben bele.


  • fafaragó kedvelte

#520 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2015 április 27. - 14:00

-"Van ott is valami jó vastag izom," - nna, többek közt az is felel az előre mozgásért.

 

- Igen, jó hogy dolgozol vele. Egyébként is: egy jó ló hosszútávon nem bírja ki, ha "leteszik".

 

- Nem tudom, hová kellene érkeznie...

Nagy mondások vannak, hogy íígy lépje túl, meg úúgy lépje túl !

- ehhez képest a FEI díjlovagló szabályzata amíg 'lépés 'jármódban leírja, hogy pl. nyújtott lépésnél határozottan átlép ( nem tom' most: x cm, vagy x patanyom?), addig 'ügetés' jármódban viszonyít: "lépések hossza megnyúlik", "térölelőbb", stb.

 

Nyilván függ a ló alkatától, törzs- és lábinga hosszától, ízületeinek szögelésétől, meg még egy csomó dologtól - így a kiképzéstől is.

(Általános eset, hogy lónézéskor azt nézzük, hogy üget a jószág, átlép-e, nyújt-e - pedig pl Klimke leírja, hogy az ügetés fejleszthető legjobban, a vágta minőségén is lehet javítani, de a lépés az van,  "ő nincs olyan jó lovas, hogy azon tudna javítani".)

 

-" MIvel Z egy igen jó képességű ló volt, ha annak a 70%-a visszajön, már több, mint amit én béna ki tudok használni."

Akkor kezdünk LOVASOK lenni, amikor rájövünk, hogy a lovaink képessége meghaladja a miénket! :)


Edited by N.C., 2015 április 27. - 14:01.

  • kavpaca kedvelte