Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Kólika


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
590 válasz a témához

#481 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 23. - 10:42

Hitetlen! Volt egy kancám, akinél 2 éves korban jelentkezett ilyen hasmenéses kólika. Éveken keresztül mindig elõjött rajta. Nem tudták megállapítani mitõl volt, miért. 3-4 éven keresztül mindig elõjött valamikor. Még állatkórházban is volt. Lehet nem jól emlékszem, lehet a nevét írni nem így kell, de úgy rémlik kobaktan injekciót kapott, minden éven egy kúrát és attól rendbejött. Viszont neki nem voltak emésztetlen darabok a trágyájában. Csak simán hasmenés. Tudom hogy féreghajtózni kellett és nem volt mindegy mivel,nekünk az euqalan paszta jött be.ezt az injekciót biztos ismered, mert szarvasmarháknál használják. A ló nem is szerepel rajta. De Nana ettõl gyógyult meg minden alkalommal. Csak egy ötlet, már nagyon régen volt Nana azóta már legalább 20 éves,ja nem, 18, 92-ben született. Most dombováron boldogít egy kislányt. Meg lehet valami könnyû kaja kéne neki,müzli.

Edited by Backnight, 2010 február 23. - 10:46.


#482 Zebrabara

Zebrabara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 23. - 11:58

A cobactan antibigyó, ismerem, valóban használtuk a tehenészetben. Antibigyó-kúrán már ugye túl vagyunk, most a regenerálódás jönne. Lisa javaslatára elkezdtem felkutatni a környezõ állatpatikákat és gazdaboltokat Probios por után, sikertelenül. Cserébe viszont kaptam egy üveg Puridiár-t, amit a nyusziknál sikerrel alkalmaztam választás körüli hasmenések megelõzésére. Mondjuk ezt elvileg itatóvízben kell feloldani, ami megint kicsit nehezebben kivitelezhetõ, lévén egy közös vályújuk van a lovaknak. De ha megeszi az abrakkal, akkor nyertünk.:) Almát is kap, a szénánk meg olyan amilyen, elvileg nem penészes, de nyilván nem válogatom át szálanként. Szabadban tárolt Hesston bála, sok helyen beázott, természetesen csak a szép részeket adom nekik, a gyanús darabok mennek az üszõ alá alomnak, a csúnya részei meg a trágyadombra. :)

#483 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 23. - 12:22

Nálunk is több antibiotikumot kapott a csikó, de csak ez volt hatásos. Lehet nálatok nem segítene,nem tudták megállapítani éveken keresztül, hogy mitõl van ez a csikónak, a végén már nem is szóltam az állatorvosnak csak megvettem és beadtam, a kanca meggyógyult és ez volt a lényeg, aztán soha többé nem jött elõ neki. Belmondónak viszont az is lehet emésztési problémái vannak, mint idõs lónak. Ezért mondtam a könnyû takarmányt. De nemsokára legelnek és akkor lehet megoldódik. Nekünk is volt nemrég ilyen Wotannal. Mármint emésztési gondok. Tudnod kell hogy Wotan soha beteg nem volt, soha semmibaja nem volt.Mindegy mit adtam neki. Néhány hete pedig rosszul volt, csak állt és nem evett(15 éves). Kihívtam az állatorvost és kimosta a gyomrát, tele volt megemésztetlen szénával. Másnapra semmibaja nem volt. Azt mondta a doki, már öregszik a ló,nehezebben emészt, több mozgatást,vékonyabb szálú szénát neki. Azóta figyelek rá.

#484 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 23. - 13:00

Lisa javaslatára elkezdtem felkutatni a környezõ állatpatikákat és gazdaboltokat Probios por után, sikertelenül. Cserébe viszont kaptam egy üveg Puridiár-t, amit a nyusziknál sikerrel alkalmaztam választás körüli hasmenések megelõzésére. Mondjuk ezt elvileg itatóvízben kell feloldani, ami megint kicsit nehezebben kivitelezhetõ, lévén egy közös vályújuk van a lovaknak. De ha megeszi az abrakkal, akkor nyertünk.:)

Nem ismerem, de ha probiotikum akkor nyugodtan adhatod a vízbe a többinek sem lesz tõle baja. Ha mást nem találsz adj neki élesztõt ;)

#485 Zebrabara

Zebrabara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 23. - 19:31

Jelentem, simán megette az abrakkal :yeah: , igaz, szórtam rá fokhagyeszt is, az aztán minden más szagot elnyom. Most cigánypecsenyésnek hívom Belnyonyót, olyan illatú a lehelete. :D Ez az élesztõs dolog érdekes, többen ajánlották. Agrobe viszont azt tapasztalta, hogy hasmenést okoz, legalábbis az õ lova így reagált. Biztos, hogy a kora miatt is érzékenyebb, nyilván. Azt már észrevettem, hogy amikor jön a front, rögtön szarabbul van szegény. De ma pl. tök fittipaldi volt, egész nap "legelt", kint a réten csipegetett. :)

#486 Zebrabara

Zebrabara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 25. - 8:29

Tegnap délután megpucoltam Belmondo lábacskáit, és ma reggelre ugyanolyan tiszták, azaz: éjjel nem ment a hasa! :yeah: Köszönet minden drukkolónak és segítõnek. :) Most már csak az a kérdés, hogy a front, a széna minõsége, a víz hõmérséklete, vagy a házi praktikák bevetése befolyásolja az emésztését. Esetleg a cinkék énekének dallamossága, vagy a 86-os út kamionforgalma. Ezentúl mindenre figyelek.

#487 LANDGRAF

LANDGRAF

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.722 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 25. - 9:58

A front hatására megborult a Föld elem. Ezért duzzadt meg a lába és kezdett el fosni,mert nem volt funkció( yang) csak struktúra( yin). Valahol meg ki kellett jönnie! :D Egyet viszont kérdezek: Miért nem támadtátok meg azonnal homeopátiával a fosást? Lisa biztos tudod volna 1-2 hasznos tippet adni... :)

#488 Zebrabara

Zebrabara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 25. - 10:20

Na hát az elsõ két mondatodtól nem lettem okosabb. :rolleyes: :D Lisát hívtam most hétfõn, mondott is egyet, Natrium muriaticum D30 (most lestem az sms-bõl, mert képtelenség megjegyezni a nevét :D ), majd beszerzem, biztos ami biztos alapon, legyen otthon. Amúgy soha életemben nem használtam homeopátiás cuccot, szóval nekem eszembe sem jutott volna, ha Lisa nem mondja. Én leragadtam a "rendes" gyógyszereknél. Aztán, lehet, megváltozik a véleményem, fõleg, ha használnak ezek a természetes meg ilyen-olyan dolgok. :)

Edited by hitetlen, 2010 február 25. - 10:21.


#489 LANDGRAF

LANDGRAF

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.722 hozzászólás

Közzétéve 2010 február 25. - 10:33

Meg fog változni a véleményed! :D

#490 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2010 március 2. - 14:19

hogy van az öreg?

#491 Zebrabara

Zebrabara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2010 március 2. - 14:40

hogy van az öreg?


Tegnap fosikált, ma reggelre megint nem (pontosabban meg volt száradva a csánkján a trutyi, amit jó jelnek veszek). :fejvakarós: Este majd megint lepucolom, aztán reggelre újra meglátjuk. :rolleyes:
Úgyhogy vacsira meg reggelire kevertem neki a zabjába egy kis szenet. Amúgy a Nutri Horse Stabil-t kapja most 2 napja, azt szereti, csak a szénnel együtt meg nem adhatom, mert a szén megkötné ezt a kegyszert is. Meg hozzá eszi a fokhagymát folyamatosan.

Nagyon menne már ki a rétre, csak még nem merem õket ráengedni, nehogy rögtön kinyírják a frissen kibújt elsõ pár szál füvet.

#492 laan

laan

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 279 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 30. - 8:32

Most hétvégén átestem az elsõ leghosszabb ideig tartó kólikázáson. egy este és másnap 8 óra futószárazás után végre túl vagyunk rajta. A gond az volt az egészben, hogy a lovam ma nem él, ha a szomszédból nem tudok szerezni injekciót. Egyetlen egy állatorvos sem veszi fel hétvégén és senki nem jön ki. Kérdem én, ez nem állatkínzás kategória tisztel nagy EU? Az egylovas emberek nagyon magukra vannak utalva. A lekvár mellett ezután ott lesz üvegben a gyógyszer is. szabadon tartásnál nem fordult eddig elõ, de hiába késik elõbb vagy utóbb úgyis utolér. 11 e ft a két palack. sztem nem ezen múlik, és talán én is tudok segíteni ha hirtelen kell valakinek.

#493 Hosszúhomlok

Hosszúhomlok

    A multimédium

  • Támogató
  • 1.895 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 30. - 8:37

Most hétvégén átestem az elsõ leghosszabb ideig tartó kólikázáson.
egy este és másnap 8 óra futószárazás után végre túl vagyunk rajta.
A gond az volt az egészben, hogy a lovam ma nem él, ha a szomszédból nem tudok szerezni injekciót.
Egyetlen egy állatorvos sem veszi fel hétvégén és senki nem jön ki. Kérdem én, ez nem állatkínzás kategória tisztel nagy EU?
Az egylovas emberek nagyon magukra vannak utalva. A lekvár mellett ezután ott lesz üvegben a gyógyszer is. szabadon tartásnál nem fordult eddig elõ, de hiába késik elõbb vagy utóbb úgyis utolér.
11 e ft a két palack. sztem nem ezen múlik, és talán én is tudok segíteni ha hirtelen kell valakinek.


Miért nem hívtál fel minket? :confused:

#494 laan

laan

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 279 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 30. - 9:00

Nem is tudom, talán azért, mert az ember a környezetében próbálja megoldani a problémát és leblokkol az agya. Nem lát a nagykőrösi út túloldalára, főleg hogy egy erdő is van előtte :)

Edited by laan, 2010 augusztus 30. - 9:01.


#495 Hosszúhomlok

Hosszúhomlok

    A multimédium

  • Támogató
  • 1.895 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 30. - 9:04

Lényeg, hogy megoldódott. Máskor jussunk eszedbe. :kocc:

#496 Pallasz

Pallasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 151 hozzászólás

Közzétéve 2010 augusztus 30. - 19:09


Egyetlen egy állatorvos sem veszi fel hétvégén és senki nem jön ki. Kérdem én, ez nem állatkínzás kategória tisztel nagy EU?
Az egylovas emberek nagyon magukra vannak utalva. A lekvár mellett ezután ott lesz üvegben a gyógyszer is. szabadon tartásnál nem fordult eddig elõ, de hiába késik elõbb vagy utóbb úgyis utolér.
11 e ft a két palack. sztem nem ezen múlik, és talán én is tudok segíteni ha hirtelen kell valakinek.


Nekem ma kólikázott be a lovam, kb kettõ körül, este hat óráig sétáltattuk a szakadó esõben, ekkorra tudott kijönni az állatorvos, aki írd és mondd a tizenkettedik volt, akit aznap felhívtam.
Kapott görcsoldót, meg még valami speckó cuccot nyaki vénába, kétszer trágyázott,már jobb a kedélye.
Az egyik orvos egyébként látatlanban azt mondta, nem baj ha fekszik, csak ne hemperegjen. Erre mit mondotok?

laan, mi a gyógyszer amire gondolsz?

És még egy kérdésem lenne: Hogyan zajlik a munkára visszaszoktatás? Mikortól szabad ráülni?

#497 laan

laan

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 279 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 2. - 8:47

Mindig van valami egy lóval? egyik nyavaja a másik után. A hétvégi kólika után furcsa a lovam. félre fordítja a fejét és alig tud lehajolni a kajáért. Megfejtettük, h a nyaki szúrás helye durrant be. Este áztatott pokróccal borogattam, ma + a doki ajánlott egy Perman mass nevű kenceficét bedörzsölésre. melegen kell tartani. mi jön még? (majd leválik a szőr a bedörzsölés után, ott meg lefagy a bőr, aztán besebesedik, aztán újra begyullad .... :dev: ) jaj

Edited by laan, 2010 szeptember 2. - 8:57.


#498 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 2. - 10:17

Az egyik orvos egyébként látatlanban azt mondta, nem baj ha fekszik, csak ne hemperegjen. Erre mit mondotok?
És még egy kérdésem lenne: Hogyan zajlik a munkára visszaszoktatás? Mikortól szabad ráülni?


Az enyém is ezt mondta mindig. Amíg nyugodtan fekszik és pihen, nem kell felkelteni.
Szerintem sétálni bármikor kimehetsz vele. Én kólika utáni nap nem ültem rá soha a lovamra, kint volt a karámban (és diétán :) ), annyit mozgott, amennyi jólesett neki. Következõ nap már kimentem vele sétálni.

#499 Pallasz

Pallasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 151 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 2. - 13:55

Az enyém is ezt mondta mindig. Amíg nyugodtan fekszik és pihen, nem kell felkelteni.
Szerintem sétálni bármikor kimehetsz vele. Én kólika utáni nap nem ültem rá soha a lovamra, kint volt a karámban (és diétán :) ), annyit mozgott, amennyi jólesett neki. Következõ nap már kimentem vele sétálni.



Értem, köszi, én is valami hasonlóra gondoltam. A baj csak az, hogy annyira meg voltam rémülve mikor kólikázott, hogy hanyatt-homlok ezerrel téptem biciklivel a patikába, egy olyan murvás meredek úton, ahol aztán akkorát estem mint a ház, a szalagszakadt térdem pedig megadta magát.
Úgyhogy néhány hétre én meg lesántultam :(

#500 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 2. - 16:28

Mindig van valami egy lóval? egyik nyavaja a másik után.
A hétvégi kólika után furcsa a lovam. félre fordítja a fejét és alig tud lehajolni a kajáért.
Megfejtettük, h a nyaki szúrás helye durrant be. Este áztatott pokróccal borogattam, ma + a doki ajánlott egy Perman mass nevû kenceficét bedörzsölésre. melegen kell tartani.
mi jön még?
(majd leválik a szõr a bedörzsölés után, ott meg lefagy a bõr, aztán besebesedik, aztán újra begyullad .... :dev: )
jaj



Na, ilyen nekünk is volt, fél focilabdányi duzzanat lett rajta. Lehet, hogy rossz helyre kapta a bökést. Egyáltalán nem is tudott lehajolni inni sem, fel kellett emelni neki a vödröt. Volt pár hét mire elmúlt, utána még egy darabig folyt némi gennyes trutyi a közepébõl.
Mióta itthon vannak a lovak, mindig van itt egy üveg buscopan, algopyrin, fecskendõk, tûk, betadine, kötszerek, gyulladáscsökkentõ. Párszor már jól jött. Érdemes is megtanulni beadni az injekciót, költséghatékonyabb is, ha csak egyszer kell dokit hívni, és itt hagyja mondjuk a heti adagot, nem kell kétnaponta kiszállást fizetni.
És érdemes meghallgatni a lovaink beleit amikor egészségesek, hogy tudjuk milyen az amikor nem. Észre lehet venni a bajt, ha még nem vergõdik, és lehet, hogy egy kis sétáltatás, futószár elég neki.

#501 Pallasz

Pallasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 151 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 2. - 17:50

Hú, akkor én ezt megúsztam, pedig nálam kétszer is bökött a doki, mert elsõre nem találta el...

#502 Annie90

Annie90

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.552 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 2. - 18:26

Nálunk is volt egy jó kis vénagyulladás, azért mert bebökte és nekiállt Atlasz ágaskodni, hisztériázni. De hálistennek csak buci volt és kicsit érzékeny, de nem akadályozta semmiben. :)

#503 laan

laan

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 279 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 6. - 8:13

Az a rossz a kólikában, mint a betörésben, hogy attól rettegsz mikor következik be újra. Mindig magát hibáztatja az ember, hogy hol rontottam el? Az a rossz ha nem találja, mert azt nehéz kiküszöbölni. Én talán rájöttem, hogy hol hibáztam. Csütörtök este kikötöttem a lovam legelészni egy ki lóherés részre a fűben. (már szénát eszik de kb 2 naponta 1-1 órát kijár) most azonban elmentünk az egyik barátommal az erdőbe sütni és kb 5 órát volt kint a ló. egy nap múlva a lehülés és front is bejátszott és szombat délután elkezdődött a "fesztivál" szerencsére megúsztuk és már a nyaka is jól van.

Edited by laan, 2010 szeptember 6. - 8:14.


#504 Hosszúhomlok

Hosszúhomlok

    A multimédium

  • Támogató
  • 1.895 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 6. - 8:57

Csütörtök este kikötöttem a lovam legelészni egy ki lóherés részre a fûben. (már szénát eszik de kb 2 naponta 1-1 órát kijár) most azonban elmentünk az egyik barátommal az erdõbe sütni és kb 5 órát volt kint a ló.


Egyáltalán nem biztos, hogy a lucernának van ehhez köze. A fûfélék fruktán tartalma a hûvös idõkben megnövekedik, s az erre érzékenyebb lovaknál kólikás tüneteket okozhat. Hûvös, õszi idõben csak a délelõtti óráktól (10-11) javasolt rövidebb, 1-2 órás legelés olyan lovaknak, akik nem állandó jelleggel élnek legelõn. A hirtelen, nagyobb fruktán bevitel megboríthatja a bélflórát. Nagyjából szeptember végi, október eleji idõjárásunk van most.

#505 laan

laan

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 279 hozzászólás

Közzétéve 2010 szeptember 6. - 12:06

valami ilyesmire gondoltam én is. 80 éves koromra majdcsak jó kis "parasztbácsika" leszek én is. de azt a szakadékot sosem tudjuk majd áthidalni amilyen kárt okozott az urbanizáció a családok életében. Édesapám már nem lovazott, csak a nagyapám, de akkor még csak 6-8 éves gyerök vótam. 0-ról előre! Ez bőven elég volt egy fogyasztói társadalom kialakításához, hogy ne értsünk semmihez csak a betanított munkához. (ez már más topic) Azért köszi HH. A

Edited by laan, 2010 szeptember 6. - 12:07.


#506 telivér

telivér

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 802 hozzászólás

Közzétéve 2012 november 30. - 17:56

Sziasztok! Egy héten belül kétszer is bekólikázott a lovam, szerencsére nem súlyosan, sõt a másodikhoz még doki sem kellett. Viszont az okot nem tudjuk: A takarmány elsõ osztályú, változatlan, napközben karámban, legelõn vannak, tehát mozogni is tud. Víz is van elõtte rendesen. Legfeljebb az idõjárás változás, ami még szóba jöhet, csak furcsa, hogy edig nem volt rá érzékeny. Doki javasolta, hogy nézzek utánna takarmánykiegészítésnek. Sokmindent javasolt õ is, mások is. Szerintetek mi a legjobb? - Olaj: - sima napraforgó olaj: olcsó, könnyû beszerezni, a ló szívessen eszi az abrakkal, de elvileg, egy részét meg emészti, nem túl hatékony - parafin olaj: elvileg hatékonyabb, drágább, de a lóvak nem szívessen eszik - egyéb olajak? - maccs: ki milyen maccsot használ? Milyen arányban legyenek benne az összetevõk. - lenmag: addig jó, hogy forrázva, de mennyit, egy nap csak egyszer, vagy minden abrakhoz? Illetve ebbõl lehet-e több adagot csinálni (forrázni) egyszerre, és azt eltárolni valahogy? Ha igen, akkor hogyan, és meddig? - Egyéb: gyógynövény keverékek, homeopátiás cuccok, stb. Szóval, ha bárkinek bármilyen tapasztalata, ötlete, javaslata van hálásan venném, ha segítene.

#507 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2012 november 30. - 18:02

Egyik nagyon jó Pest-környéki doktornõ sok-sok sárgarépát szokott "felírni" a kólikára hajlamos lovaknak.

#508 telivér

telivér

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 802 hozzászólás

Közzétéve 2012 november 30. - 18:30

No, sokmindenre számítottam de répára nem :D És az mért jó nekik ilyenkor?

#509 Lótuszvirág

Lótuszvirág

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.260 hozzászólás

Közzétéve 2012 november 30. - 19:33

Valahol anno elkezdtem gyûjteni, hogy milyen kiegészítõkkel próbálkoztunk a mi kólikára hajlamos lovunknál. Sajnos nem találom most így hirtelen. De ami még fejbõl megy (mert hála az égnek, már csak emlék :) ) az olajok felszívódnak az emésztés során a paraffin olaj kivételével, így azt praktikus adni. Íztelen, szagtalan, a lovak észre sem veszik. Ilyen kevergetõs maccsal soha nem próbálkoztunk, de szinte minden lótakarmányos cég árul masht, amit már gyárilag szuperul összeállítottak, tartalmaz lenmagot is, csak le kell forrázni és ha kihûl etethetõ.
Meg az általános dolgok, elõbb a széna, aztán jó félórával a zab, sok mozgás, nyakunkon a tél majd a hidegfrontokkor jobban odafigyelni rá, mert akkor általában hajlamosabbak stb. Esetleg saját megnyugtatásodra jó lenne, ha megtanulnál vénás injekciót szúrni, hogy ha baj van és véletlen késik az állatorvos te is tudj adni Buscopant
Hirtelen ennyi, de szurkolok hogy ne legyen több kólikátok inkább :)

csak megtaláltam, itt volt két oldallal feljebb :)
de semmivel nem több, mint amit az elõbb bepötyögtem- lehet írtam valahova egy hosszabbat is...

Én zsákos masht veszek, nem én kutyulom. Biztos tudsz venni te is, van a Pavonak, Eggersmann-nak, Marstallnak, Deukavallonak, Havensnek, Cavalornak, stb. Szerintem praktikusabb, ha ilyenbõl kiválaszt egyet az ember és azt veszi folyamatosan, alig kerül többe, mintha otthon kutyulnád, de sokkal több hasznos dolog van benne. Az érzékeny lónak minden nap adok (ha front van, akkor paraffint is), amúgy hetente kétszer kap mindegyik. Rá van írva a zsákra, hogy mennyi vízzel kell mekkora mennyiséget forrázni, meddig hagyd állni, és aztán a zabbal összekeverve kell tálalni (köbö annyival kevesebb zab kell ilyenkor, mint amennyi masht teszel majd hozzá)
Igen, az enyém télen rosszabbul viseli a front változást, mint máskor
+ még hasznos ilyen érzékeny lónak, ha nem hideg, hanem langyos, kézmeleg vízben áztatod a zabot, meg ha etetésnél mindig elõször széna, félórát vársz, aztán a zab, meg mindig egy idõben etetni (bár könnyen beszélek, én vagyok a saját lovászom, szóval ezeket simán meg tudom oldani, másnál bizti bonyolultabb)

de szerintem ezeket elõször az állatorvossal kellene megbeszélni,
Mindenesetre remélem jól lesz és nincs semmi komoly :ang:


Edited by Lótuszvirág, 2012 november 30. - 19:34.


#510 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2012 november 30. - 20:57

No, sokmindenre számítottam de répára nem :D És az mért jó nekik ilyenkor?

Télen nem tud zöldet enni, minden instant, viszont mivel hideg van, így kevesebbet iszik. Rászólni nem tudsz, hogy "igyál többet!", de gondoskodni tudsz nyalósóról (erre iszik és javítja az emésztést is) és az abrak mellé adj rendszeresen répát, almát, ez nedvesíti a gyomorba kerülõ takarmányt.
Nem beszélve arról a sok vitaminról, ami még benne van.
Ha nagy hideg van, és nem tudtam áztatni olyankor a zabot, nem mozoghattak kint a lovak, elõfordult nálunk is enyhe kólika. Most bevásároltunk 15 zsák répát . :D

Buscopant lehet bõr alá is (nem tudok vénázni), igaz, lassabban hat, de ha nincs orvos a közelben, segítségnek megteszi.

Ja, még egy: télen , ha nedvesen adom az abrakot, minden adaghoz megy még egy -két marék korpa. A kényesebb gyomrú szivesen vette, nagy hidegben a tiszta zabot meg se ette korpa nélkül. Persze e mellé mehet még hetente a mash.

#511 Lótuszvirág

Lótuszvirág

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.260 hozzászólás

Közzétéve 2012 november 30. - 21:47

Izomba inkább az a bõr alá :)

Edited by Lótuszvirág, 2012 november 30. - 21:48.


#512 telivér

telivér

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 802 hozzászólás

Közzétéve 2012 november 30. - 22:39

Köszönöm a válaszokat! Inni iszik eleget, igazából olyan mint egy teve :D Nyalósója is van. Sajnos az nem megoldható, hogy elõbb a széna, fél óra pihi és utána a zab, mert nem itthon van :( Az abrak áztatáson én is gondolkodtam. És akkor a parafin olajból mennyi kell egy adag abrakhoz? Egynap csak egyszer, vagy minden abrakolásnál? És a mash, az csak heti egyszer? Abrak helyett vagy mellé? És akkor 1-2 marék korpa a nedves abrakhoz, ami még jól hangzott :) Oh, mert almát, répát kap mindennap, de lehet nekem is be kellene szereznem nagyobb adag répát :) Most nem tud valaki olcsós répa vásárlási lehetõségrõl? Mégegyszer köszi mindenkinek! ui.: szurit izomba tudok adni, vénába is adtam már párszor, csak az enyém eléggé fél a tûtõl, és nem könnyû egyszerre tartani, és beadni is (mást meg nehezen tûr meg ilyenkor :(. És jobb szeretnék megelõzni, mint kezelni, bár igaz, felkészülni sose árt!

Edited by telivér, 2012 november 30. - 22:41.


#513 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2012 december 1. - 17:27

Nem tudom, hol lakozol, de a nagybani zöldségpiacon érdemes körül nézni. Kb. 50 ft környékén adják, de ha ügyes vagy, ebbõl is lehet alkudni. Nekünk házhoz jött. A tárolás egy kicsit problémás, megfelelõ hõmérsékletû pince, néha átválogatás... De úgy gondolom, egy lónál a téli 200ft-os répaár (napi 2 kg-al számolva) sem olyan nagy összeg. Mennyi idõs a lovad?

#514 telivér

telivér

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 802 hozzászólás

Közzétéve 2012 december 1. - 21:05

Szekszárdon lakom. A ló 14 éves, bár még teljesen fiatalos, mind küllemre, mind belsõre :)

#515 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2012 december 6. - 17:35

sárgarépa enyhe hashajtó hatású: mozgatja, pucolja a beleket.

#516 börni

börni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 819 hozzászólás

Közzétéve 2012 december 9. - 20:53

sárgarépa karikákra (5-6 combosabb szál),rá a forró,épp hogy nyákosra fõzött lenmag (2 merõkanál) mindehhez negyedkiló búzakorpa, keverd össze,tedd egy zárható vödörbe,s langyosságig hadd hûljön... ha még nem evett ilyet,s ódzkodik-bár az illata igen meggyõzõ-mézet vagy szõlõcukrot lehet beletenni.Csemegének sem utsó,régen telente heti egyszer adtam. (Most Miklós bá' hozott hatodikán a jószágnak,búzakorpa helyett kukoricadarával,nasinak',ahogy elnéztem a nyakig ragacsos pofákat,jól esett a langyos mácsonya a vacogós terep után)

#517 telivér

telivér

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 802 hozzászólás

Közzétéve 2012 december 13. - 10:36

Köszönöm szépen minedenkinek a segítséget, és a tanácsokat :) Remélem íg már nem lesz többé kólika gondunk :)

#518 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2012 december 13. - 19:44

Szekszárdon lakom.
A ló 14 éves, bár még teljesen fiatalos, mind küllemre, mind belsõre :)

Hm. A kora nem indokolja az emésztési problémákat. Tényleg érzékeny lehet.
Nyáron is szokott kólikázni?

#519 telivér

telivér

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 802 hozzászólás

Közzétéve 2012 december 14. - 17:36

Nem, eddig semmi baja nem volt, pedig idén 5. éve, hogy nállam van. Egyszer kólikázott, de akkor annak takarmány oka volt. Most a legújabb, hogy nem kólikázik, de minden délben a beszénázáskor elkezd kaparni, és leakar feküdni. Aztán gondol egyet körbe üget, vagy vágtázik a karámban, trágyázik egyet, majd kezdi elõlrõl. Tény, most két hete nem tudtam, hozzá kimenni az államvizsga miatt, és az elmúlt két napban amióta kimegyek nem csinál ilyet. Lehet ez gazdi hiány? Mert a belei is jó hangosan korognak.... Van valakinek ötlete?

#520 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2012 december 14. - 20:36

Ez is kólika tünet! Csak enyhe! Az a ló még nincs rendben!