Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Mitől Lehetne Még Jobb A Lovas Helyzet?


  • Please log in to reply
866 válasz a témához

#121 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 6. - 8:46

Annyi pontosítást tennék, hogy lovasiskola és lovasikola között jelentõs különbség van/lehet. Nem tartanám mindenképpen "felsõbbrendõnek" az olyan helyeket, ahol a kis lovas feneke alá beteszik a felnyergelt lovat, lenyomják neki az oktatást, ha mégoly szakszerûen is, aztán leszáll a lóról, beül a kocsiba és elmegy haza. Már egyszer feszegettem ezt, hogy a ló körüli munkák is hozzátartoznak a lovagláshoz (szerintem), és azok ismerete legalább olyan fontos része a témának, mint maga a lovon ülés gyakorlása. Tudom, hogy nem lehet mindenkinek saját lova, hogy napi szinten gyakorolja ezeket. De talán az olyan kisebb, családiasabb helyeken, ahol jut 1 gyerekre 1 óra, vagy nem zavarják el akkor sem, ha éppen nem lovagolhat, jobban megtanulhatóak ezek a dolgok. Mert ha senki sem mondja, mutatja, akkor nem tudja megtanulni. (Illtve ha egyáltalán van igény ezeket is megtanulni, mert ugye nem olyan trendi lólábat fogni, mint tiszta ruhában villogni lóháton.)

#122 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 6. - 10:11

Packa, hiába szólsz szívembõl, nem egésszen értek egyet.
Ha a kertek alatt kedvtelésbõl legelészõ lovak örök túlsúlyban lesznek a kihasznált, túrákra, rendezvényekre, (hagyományörzõ, buliverseny, verseny...) járó lovakhoz képest, akkor nem lesz valódi fejlõdés. A fejlõdés motorja, hogy magunk érezzünk kedvet fejlõdni. Nyilván aki igényessen indul eleve, (fõleg "lovasiskolákban"), annak elõbb lehet célja a versenyzés, és az ott való fejlõdés, aki meg csak néha lovazgatni akar az inkább kezdetekben csak összejárogatna hasonszõrüekkel, mint maga.
Ha ezek az összejövetelek kis értéket is közvetítenek, már megindulhat némi fejlõdés. Fejlõdés a tudásvágyban, a rendszerességben, a felszerelés igényességére, a lovak mind külcsíny, mind viselkedés, képzettség, mind papírjainak renbetételének igényére, és sorolhatnám.
Ez közvetlenül hozza a lovasboltok, edzõk, a lószállító forgalmazó, a lótakaró mosó vállalkozó, rendezvényszervezõ "hasznát", de az egész lovaskultúra fejlõdését.
Németországban a lóállomány legjelentõsebb része béristállókban van. Egy egy nagyváros körül egymást érik a 60-80 lovas bértartó komlexumok, melyek egyszerre általában egy lovasklubot is alkotnak, saját rendezvényekkel, nyitott kapuk napjával, klubélettel. Annak ellenére, hogy az igényes, eredményes versenyzõ, és a viszonylag csóró munkás is tarthat ott lovat, sõt edzõ bérel néhány állást és oktat lótalan kezdõ, kevésbé tehetõs gyerekeket is. Egy egy rendezvényre nagy örömmel és büszkén közössen készülnek, tanítgatják segítik egymást és sokórás programot mutatnak be...
Ez lovasélet, lovaskultúra. A tanyákon kolbászoló, legelészõ lovak, néha megmozgatva jóval kevesebbet tesznek azért, hogy a lovaskultúra elismert részesei legyenek, rossz példa, nem is látnák szívessen, ha beesnének egy ilyen házibuliba...
Szóval van jó és rossz példa is, és nincs fixen bebetonozott "HELYES" út.

A kertek alatt békésen legelészõ lovak járnak csak igazán túrákra és rendezvényekre. Mégpedig kedvtelésbõl járnak ilyen rendezvényekre, miközben szólhat a karikás a fülük mellett. :) (A tudásvágyról meg inkább ne itt beszéljünk, egyrészt mert nem tárgya ennek a topiknak, másrészt mert meglehetõsen rossz véleményem van ebben a témakõrben)
Ha abban akarunk versenyezni a nyugati 60-80 lovas "bértartó komplexumokkal", hogy mi is ilyeneket építünk. akkor eleve bukásra vagyunk ítélve. Meggyõzõdésem, hogy azt kellene fejleszteni amiben jobbak vagyunk és ami vonzza a "puccos" lovardákhoz szokott külföldieket is. Minek jönne ide? Az egyik viakolorosból a másik viakolorosba? A tanyákon "kolbászoló" lovak tehetnének csak igazán azért, hogy sok gyerekbõl váljon lovasember. Gondolom neked nem kell magyarázni, hogy más a lókörüli élet egy tanyán és más ott ahol meg van állapítva, hogy mennyibe kerül 25 perc tanügetés futószáron.
"A papírjainak rendbetételének igénye." Na ilyesmiktõl szoktam bepöccenni...

Annyi pontosítást tennék, hogy lovasiskola és lovasikola között jelentõs különbség van/lehet.
Nem tartanám mindenképpen "felsõbbrendõnek" az olyan helyeket, ahol a kis lovas feneke alá beteszik a felnyergelt lovat, lenyomják neki az oktatást, ha mégoly szakszerûen is, aztán leszáll a lóról, beül a kocsiba és elmegy haza.
Már egyszer feszegettem ezt, hogy a ló körüli munkák is hozzátartoznak a lovagláshoz (szerintem), és azok ismerete legalább olyan fontos része a témának, mint maga a lovon ülés gyakorlása.
Tudom, hogy nem lehet mindenkinek saját lova, hogy napi szinten gyakorolja ezeket. De talán az olyan kisebb, családiasabb helyeken, ahol jut 1 gyerekre 1 óra, vagy nem zavarják el akkor sem, ha éppen nem lovagolhat, jobban megtanulhatóak ezek a dolgok. Mert ha senki sem mondja, mutatja, akkor nem tudja megtanulni. (Illtve ha egyáltalán van igény ezeket is megtanulni, mert ugye nem olyan trendi lólábat fogni, mint tiszta ruhában villogni lóháton.)

Pontosan!

#123 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 6. - 21:15

Sok "lólábfogás" mögött nincs más, mint keserves, kilátástalanság, ruppótlanság...így akar lóközelbe jutni... de amúgy süt róla, hogy a meló büdös, fenébe kívánja, és õ is csak villogni szeretne a puccos lovon :( Idestova 30 év lovagoltatással-oktatással a tarsolyomban elmondhatom: össz-vissz 2 (kettõ) fõt tudok emlékeimbõl idézni, akik azt mondták: inkább csak a lóval való foglalkozást, ha kérhetnék, a lovaglást nem óhajtanák erõltetni ;) Viszont kuntschaftok hadát "üldöztem" el, azzal az elvemmel, hogy nálam, aki lóra akar ülni, a kontatktust a lóval sajátkezû ápolással-nyergeléssel kell kezdenie :gm: Ja! Nehogy kihagyjam: természetesen vót sok "normális" is, aki magától értetõdõen pucolt-ápolt, nyergelt :D

#124 izland

izland

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.571 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 8. - 6:51

Sok "lólábfogás" mögött nincs más, mint keserves, kilátástalanság, ruppótlanság...így akar lóközelbe jutni... de amúgy süt róla, hogy a meló büdös, fenébe kívánja, és õ is csak villogni szeretne a puccos lovon :(

Idestova 30 év lovagoltatással-oktatással a tarsolyomban elmondhatom: össz-vissz 2 (kettõ) fõt tudok emlékeimbõl idézni, akik azt mondták: inkább csak a lóval való foglalkozást, ha kérhetnék, a lovaglást nem óhajtanák erõltetni ;)

Viszont kuntschaftok hadát "üldöztem" el, azzal az elvemmel, hogy nálam, aki lóra akar ülni, a kontatktust a lóval sajátkezû ápolással-nyergeléssel kell kezdenie :gm:

Ja! Nehogy kihagyjam: természetesen vót sok "normális" is, aki magától értetõdõen pucolt-ápolt, nyergelt :D


Nem a kovács-képzõre gondoltam, hogy csak lólábat kelljen fogni... :huh:
hanem rájuk:
természetesen vót sok "normális" is, aki magától értetõdõen pucolt-ápolt, nyergelt :D
Azt hiszem, ezek a dolgok összetartoznak. Akit a lópucolással el lehet üldözni, az egyáltalán miért ment oda?? Azért, mert szereti/szeretné a lovat, vagy tényleg csak azért, mert menõ dolog a tetején ülni?
(és ne mondja senki, hogy autót sem kell szerelni ahhoz, hogy vezetni tudják, mert a kettõ azért ebbõl a szempontból nem egészen ugyanaz. Azontúl azért kereket cserélni nem árt tudni...)

#125 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 8. - 7:20

Semmiféle tudás nem haszontalan! Maga a TANULÁS a dolgok fõ célja-értelme az életben. Minden fejleszti az embert, az agyát, az értelmét, ami ezek használatát ígényli :yeah: A porblemát abban látom, hogy aki "lovagolni" akar, az többnyire nem a tudást, a tartalmat keresi, hanem vmiféle primitív szinten beéri "élmény-szolgáltatással" (megvehetõ, konzumálható módon) :hupp: És erre céloztam, mikor azt írtam, "lólábfogás": meg is magyaráztam mit értek alatta.

#126 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 8. - 10:38

Maga a TANULÁS a dolgok fõ célja-értelme az életben.


Faust doktor is ezt hitte... aztán rájött, hogy elcseszte az egész életét, és a lelkét kellett eladnia az ördögnek egyetlen boldog pillanatért.

Én nem ítélem el az élvhajhász lovasokat. Kit érdekel a tudás meg a tartalom? Minek? Nem más ez, mint színtiszta exhibicionizmus. Meg merem kockáztatni, hogy még rosszabb is, mint a pénzhajhászat, mert a pénz legalább átszáll a következõ generációra, és biztosítja számára a kicsit könnyebb életet, de a tudás a legszemélyesebb magántulajdon, az emberrel együtt a sírba száll. (Jó esetben. Rossz esetben még életében elveszíti az ember.)

Én azt mondom: carpe diem! Mefisztó ma már nem vesz lelkeket (annyi az elkárhozott, hogy azt sem tudja, hova tegye õket), nincs még egy esély, mint Faustnak. Az idõ elillan, és vár a gödör.

#127 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 8. - 20:05

Faustus doktor a maga morális elvei mentén biznicelt az :dev: gel...lelke rajta! Én, személy szerént, nem érzem szükségét a boldogságnak, sem a boldogság vásárlására nem érzek kényszert. Ellenbógen a tanulás, az önmagáért, öncélúan is érdekel (lovas téren! - más területeken már nem biztos!!!) A carpe diem kíváló elv, nagyszerû hatású, de nem hinném, hogy a jobbító szándékra motíválna...hacsak nem valaki tökbéna, szerencsétlen nyeregben-lóháton, és nem érezvén lyól magát ebbéli állapotában tanulni-fejlódgetni nem késztetõdik az élvezés kedviért :D

#128 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 8. - 20:16



A porblemát abban látom, hogy aki "lovagolni" akar, az többnyire nem a tudást, a tartalmat keresi, hanem vmiféle primitív szinten beéri "élmény-szolgáltatással" (megvehetõ, konzumálható módon) :hupp:


Magyarán nem áldoz eleget jóféle oktatóra..... Szemét dolog. De tényleg. :)

#129 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 8. - 21:04

Neeem! nem hinném, hogy szemét dolog, nem gondolnám, hogy szemét dolog és nem is mondanám, hogy szemét dolog. De hogy a csúsztatás csapdáját elkerüljem, mondok egy példát. Ha arról folyik a diskurzus: hogyan lehetne a hazai borkulturát javítani/emelni, és a fönnálló helyzetben az a fõ probléma tapasztalataim szerént, hogy a szõlõt soh'se látott tablettás-kannás bornak van a legnagyobb keletje, akkor teljesen jogos és helyénvaló azt konstatálni, hogy az ígényes, minõségi borkészítésre nincs komoly (tömeg)ígény... Na! EZ csak péda, nehogy elkezggyé'má' néköm itten a borkészítés/vincellérszakma témájában kioktatni :D

#130 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 8. - 21:17

Amúgy, talán télleg épp itt annak a fõ ideje, hogy ámátõr kolléga tetemrehívásának eleget tegyek, és valami saját nyöszörgést szenvedjek ki magamból, javsalat, lovashelyzetjavító/jobbító koncepció formájában. Elsõbben is leszögezném, a lovasélet attól lenne jobb, ha komoly akarat, tényleges tevékenység és elszánt igyekezet (TETTEK :yeah: ) mutatkoznának, nem pediglen köldöknézõ ötletelések. Magam részérõl kitûnõ gondolatnak tartom az iskolai tanterv részeként szerepeltetését. Kitûnõ módnak a pénz belepumpálását. Nagyszerûenek a bürokratizáció csökkentését. Az egyéni kezdeményezések messzemenõ és nagyvonalú támogatását, a piac szélesítése, a tömegesítés terén. Mindenféle akció, kedvezmények, kampányok bevetését-alkalmazását. Vad marketinget. Protekcionista piacot! A népszerûsítés dandárja mindenképp a TV-re vár! (Teljesen egyetértek Cavalier TV mûsor igényfölvetésével) Hogy konkrétan mit, hogyan kéne csinálni, arról persze fingom sincs! :( De az alulról építkezés híveként nem tudok fölhõtlenül lelkesedeni "kormányprogramokért" :rolleyes:

#131 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 8. - 22:44

Bocsi kimaradtam, de lovászkodnom kellett picit.

Ha eddig nem volt lehetõsége, vagy akár igénye oktatóhoz, edzõhöz eljutni, itt egy ilyen kis részsiker is segítheti, hogy - látva a hiányosságait, de a kedvezõ fogadtatást is - már másnap felkeressen egy oktatót, ha egyedül nincs rá pénze, összefognak egy-ketten. Ahhoz, amit addig csinált talán nem érezte szükségét.
Szerintem, de lehet fordítva ülök a lovon...


Szerintem fordítva, a lovaglás tanítható és tanulható!
No, ha ezzel egyetértünk akkor a módja lovasiskola.
Számoljuk fel a lovasanalfabétizmust hozzunk létre mégtöbb iskolát (igényesen, célokkal, képzetten stb.)


Hogy mitõl lesz jobb? Attól ha egyre több tanyaudvaron és falusi kertben lesz látható ló és mellettük nõnek fel a gyerekek és ezt nem tiltják hanem támogatják.


Szerintem nem lesz jobb, és azt gondolom, hogy ez mán megvót.
A hétvégén kezembe akadt a Lovasturizmus Kht. kiadványa amely a patkós rendszer lovas helyeit kínálja.
Az jutott eszembe, hogy kinálják ezerrel a kül. lovas szolgáltatók a tereplovaglást, de kinek?
Vegyük már észre, hogy van vagy¢~40 év lemaradásunk, elõször meg kell tanítani a leendõ vendégeket lovagolni, nem csoda, hogy jelentõs részük tönkrement. Az angol vagy német képzési struktúrákon (puccos lovardák) nevelkedett emberkéknek messze vagyunk.


Ha a kertek alatt kedvtelésbõl legelészõ lovak örök túlsúlyban lesznek a kihasznált, túrákra, rendezvényekre, (hagyományörzõ, buliverseny, verseny...) járó lovakhoz képest, akkor nem lesz valódi fejlõdés. A fejlõdés motorja, hogy magunk érezzünk kedvet fejlõdni. Nyilván aki igényessen indul eleve, (fõleg "lovasiskolákban"), annak elõbb lehet célja a versenyzés, és az ott való fejlõdés, aki meg csak néha lovazgatni akar az inkább kezdetekben csak összejárogatna hasonszõrüekkel, mint maga.
Ha ezek az összejövetelek kis értéket is közvetítenek, már megindulhat némi fejlõdés. Fejlõdés a tudásvágyban, a rendszerességben, a felszerelés igényességére, a lovak mind külcsíny, mind viselkedés, képzettség, mind papírjainak renbetételének igényére, és sorolhatnám.
Ez közvetlenül hozza a lovasboltok, edzõk, a lószállító forgalmazó, a lótakaró mosó vállalkozó, rendezvényszervezõ "hasznát", de az egész lovaskultúra fejlõdését.
Németországban a lóállomány legjelentõsebb része béristállókban van. Egy egy nagyváros körül egymást érik a 60-80 lovas bértartó komlexumok, melyek egyszerre általában egy lovasklubot is alkotnak, saját rendezvényekkel, nyitott kapuk napjával, klubélettel. Annak ellenére, hogy az igényes, eredményes versenyzõ, és a viszonylag csóró munkás is tarthat ott lovat, sõt edzõ bérel néhány állást és oktat lótalan kezdõ, kevésbé tehetõs gyerekeket is. Egy egy rendezvényre nagy örömmel és büszkén közössen készülnek, tanítgatják segítik egymást és sokórás programot mutatnak be...
Ez lovasélet, lovaskultúra. A tanyákon kolbászoló, legelészõ lovak, néha megmozgatva jóval kevesebbet tesznek azért, hogy a lovaskultúra elismert részesei legyenek, rossz példa, nem is látnák szívessen, ha beesnének egy ilyen házibuliba...


Amatõr, néha annyira azonos a hullámhossz.

Annyi pontosítást tennék, hogy lovasiskola és lovasikola között jelentõs különbség van/lehet.
Nem tartanám mindenképpen "felsõbbrendõnek" az olyan helyeket, ahol a kis lovas feneke alá beteszik a felnyergelt lovat, lenyomják neki az oktatást, ha mégoly szakszerûen is, aztán leszáll a lóról, beül a kocsiba és elmegy haza.
Már egyszer feszegettem ezt, hogy a ló körüli munkák is hozzátartoznak a lovagláshoz (szerintem), és azok ismerete legalább olyan fontos része a témának, mint maga a lovon ülés gyakorlása.
Tudom, hogy nem lehet mindenkinek saját lova, hogy napi szinten gyakorolja ezeket. De talán az olyan kisebb, családiasabb helyeken, ahol jut 1 gyerekre 1 óra, vagy nem zavarják el akkor sem, ha éppen nem lovagolhat, jobban megtanulhatóak ezek a dolgok. Mert ha senki sem mondja, mutatja, akkor nem tudja megtanulni. (Illtve ha egyáltalán van igény ezeket is megtanulni, mert ugye nem olyan trendi lólábat fogni, mint tiszta ruhában villogni lóháton.)


Ezt már nagyon sokan így gondoljuk, olvassátok már el a PK honlapját.
Ki van itt minden találva, csak csinálni kell(ene).

Tovább borzoljam a kedélyeket, szerintem azzal a ~6-8000 fõs táborral, amit leírva talán soknak tûnik, de területre elosztva már nem annyira, nevezzük õket hobbi lovasoknak ( szoktam bolyongónak is nevezni, ezen nem megsértõdni semmi rossz gondolat nincs mögötte) nem igazán lehet változtatni a viszonyukat a lovazáshoz és a lovas helyzet jobbulásához.
Nem is biztos, hogy kell.
Számtalan kiváló embert ismerek és nagyon jól vannak õk úgy ahogy vannak.
Az oktatóhelyek növelésével az amatõrök táborát lenne szükséges emelni, színvonalas lovaskultúra ismeretekkel és hozzáállással.

#132 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 9. - 6:09


Szerintem nem lesz jobb, és azt gondolom, hogy ez mán megvót.
A hétvégén kezembe akadt a Lovasturizmus Kht. kiadványa amely a patkós rendszer lovas helyeit kínálja.
Az jutott eszembe, hogy kinálják ezerrel a kül. lovas szolgáltatók a tereplovaglást, de kinek?
Vegyük már észre, hogy van vagy¢~40 év lemaradásunk, elõször meg kell tanítani a leendõ vendégeket lovagolni.

Az nem ártana, tényleg. Csakhogy a "le a sarkat, egyenes derék, 2500 lesz" nem nagyon vált be.
Értem én, hogy a jó nevû borász abban látja a borkultúra fejlesztését ha víz alá tudja nyomni a kevésbé tehetõs konkurenciát, miközben õ maga is ugyanazt a tablettát használja....
Meg aztán a lótartók jelentõs többsége nem is regisztráltatja magát a kínálatba, mert semmi kedve ellenõröket kalauzolni a trágyatárolója környékén.

#133 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 9. - 6:41

Hogy konkrétan mit, hogyan kéne csinálni, arról persze fingom sincs! :(


Ha megvan a pénz és az akarat, volna kitõl tanácsot kérni: Pony Club

#134 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 9. - 21:56

Az nem ártana, tényleg. Csakhogy a "le a sarkat, egyenes derék, 2500 lesz" nem nagyon vált be.


Bizzunk benne, hogy nem is válik be.

Póni Klub nem egyenlõ Póni Club!!! ( ez mondjuk ki is derülhetett volna, ha tényleg.......)

#135 egyember

egyember

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.011 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 9. - 23:31

Oktatás szinvonalának emelésében látnám a megoldást, nem a körülményekre gondolva hanem a tudásszint növelésével mert szép és jó hogy automata lovon mind a 3 jármódban biztonságal közlekedik a lovardában de az ilyen szintû lovas ha rákerûl egy normál lóra az 2 perc allat rájönn hogy kezdövel van dolga s nem fog dolgozni vagy akár még veszélyes is lehet a lovasára . Azt kellene megtanitani a kezdöknek hogy bír a ló felé kerekedni akaratát érvényesiteni utána jöhet a huszáros testtartás s egyebek

#136 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 10. - 4:56

de az ilyen szintû lovas ha rákerûl egy normál lóra az 2 perc allat rájönn hogy kezdövel van dolga s nem fog dolgozni


Az nem normál ló, hanem neveletlen, rosszindulatú ló., vagyis a másik véglet pont.

#137 Api

Api

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 85 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 10. - 8:40

Az nem normál ló, hanem neveletlen, rosszindulatú ló., vagyis a másik véglet pont.


Minden ló teszteli a lovast. Azzal kezdi, hogy feltesz pár kérdést: mi lenne, ha nem mennénk, nem fordulnánk, esetleg kimennénk a pályáról; és ha érzi a határozatlanságot/ tudás hiányát, akkor nem fog rendesen dolgzoni. Ettõl még nem egy szemét neveletlen, rosszindulatú a ló, csak kihasználja, hogy kevés az ember.
Ilyen formában butaság, amit írtál.

#138 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 10. - 8:58

Viszont a kezdõ, rutintalan lovast meg tanácsos olyan lovakra ültetni, amik nem sokat gondolkoznak, csak csinálják a dolgukat, mert így tudnak önbizalmat és sikerélményt szerezni, aztán ha ez megy, akkor jöhet a bonyolultabb ló szépen fokozatosan.

#139 Api

Api

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 85 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 10. - 11:54

Viszont a kezdõ, rutintalan lovast meg tanácsos olyan lovakra ültetni, amik nem sokat gondolkoznak, csak csinálják a dolgukat, mert így tudnak önbizalmat és sikerélményt szerezni, aztán ha ez megy, akkor jöhet a bonyolultabb ló szépen fokozatosan.


Evidens :)

#140 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 10. - 14:02

normális ló normális lovas precíz, egyértelmûen definiált, közismert, közérthetõ és közmegegyezésként szereplõ fogalmak :gm:

#141 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 10. - 16:29

Evidens :)

Ezt igazából nem neked szántam, Api, hanem inkább a "mert ha leszáll az automata lóról, akkor megáll a világ" hozzászólásra volt reakció :)

#142 Lámpás

Lámpás

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 10. - 16:52

Póni Klub támogatás versenyrendezõknek
Mentõ költségének támogatása a versenyen indultak számának függvényében:

- 49 indulóig a mentõ költségének 100%-a

- 50-99 indulóig a mentõ költségének 75%-a

- 100-149% indulóig a mentõ költségének 50%-a

- 150-199 indulóig a mentõ költségének 25%-a

Hû, hát ilyenektõl lehet itt mégjobb a helyzet!!! :yeah:



Annyi pontosítást tennék, hogy lovasiskola és lovasikola között jelentõs különbség van/lehet.
Nem tartanám mindenképpen "felsõbbrendõnek" az olyan helyeket, ahol a kis lovas feneke alá beteszik a felnyergelt lovat, lenyomják neki az oktatást, ha mégoly szakszerûen is, aztán leszáll a lóról, beül a kocsiba és elmegy haza.
Már egyszer feszegettem ezt, hogy a ló körüli munkák is hozzátartoznak a lovagláshoz (szerintem), és azok ismerete legalább olyan fontos része a témának, mint maga a lovon ülés gyakorlása.
Tudom, hogy nem lehet mindenkinek saját lova, hogy napi szinten gyakorolja ezeket. De talán az olyan kisebb, családiasabb helyeken, ahol jut 1 gyerekre 1 óra, vagy nem zavarják el akkor sem, ha éppen nem lovagolhat, jobban megtanulhatóak ezek a dolgok. Mert ha senki sem mondja, mutatja, akkor nem tudja megtanulni. (Illtve ha egyáltalán van igény ezeket is megtanulni, mert ugye nem olyan trendi lólábat fogni, mint tiszta ruhában villogni lóháton.)



Na végre valaki már olvassa a PK oldalakat, látod nem vagy egyedül!

#143 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 10. - 17:13


Hogy mitõl lesz jobb? Attól ha egyre több tanyaudvaron és falusi kertben lesz látható ló és mellettük nõnek fel a gyerekek és ezt nem tiltják hanem támogatják.

Bizony nagyon igazat adok Packának.

#144 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 10. - 17:44

Evidens :)


Most akkor van-e olyan ló, ami nem sokat gondolkozik, csak csinálja a dolgát, vagy minden ló teszteli a lovast?
(Ebben a lóiparban mindenki össze-vissza beszél, engem, mint reálszakost, megvallom ez egy kicsit idegesít.)

#145 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 10. - 17:59

Akit a lópucolással el lehet üldözni, az egyáltalán miért ment oda??


Lovagolni ment oda, nem ingyenlovászkodni.
Egy kis gyors kefélés talán még belefér, de beküldeni a fizetõ vendéget az egy napja nem takarított, teleszart istállóba, hogy "ott a lovad, hozd ki, pucold le, nyergeld fel, addig én iszom egy sört" véleményem szerint éppenséggel nem mozdítja elõ a magyar lovashelyzet színvonalának emelkedését.

Ha taxit bérelek, ott sem nyomja a kezembe a taxis a porszívót, hogy takarítsam ki az ülést magamnak. Nem jelenti azt, hogy a saját kocsimat nem takarítom ki... csak hát más a szituáció.

#146 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 10. - 18:17

de beküldeni a fizetõ vendéget az egy napja nem takarított, teleszart istállóba, hogy "ott a lovad, hozd ki, pucold le, nyergeld fel,

Persze, hogy nem lehet. De nem is ez a jó irány, nem is ezek a "fizetõ vendégek" teszik jobbá a "lovas helyzetet". Ezek a vendégek nem lovasok, ezek az egójuk miatt járnak lovagolni, pár megtévedt "oktató" meg azt hiszi, hogy meg lehet belõlük élni.

#147 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 10. - 18:19

(Ebben a lóiparban mindenki össze-vissza beszél, engem, mint reálszakost, megvallom ez egy kicsit idegesít.)

Igen, ezzel sokan küzdenek, pláne akik nem "ebbe nõttek bele" :) Sajnos ez egy ilyen banda :)

#148 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 10. - 18:34

Persze, hogy nem lehet. De nem is ez a jó irány, nem is ezek a "fizetõ vendégek" teszik jobbá a "lovas helyzetet". Ezek a vendégek nem lovasok, ezek az egójuk miatt járnak lovagolni, pár megtévedt "oktató" meg azt hiszi, hogy meg lehet belõlük élni.


Találva érzem magam, mert én is bérlovas vagyok. Semmi köze az egomhoz a dolognak, egyszerûen nem tudok egy ekkora nagy állatot otthon tartani (helyem sincs rá, de a kerületi tanács is határozottan tiltja), a bértartás meg itt, Bp és környékén évi félmilliótól a csillagos egekig. Ugyanezért a pénzért kb. minden második napon az évben bérlovasokodhatok, és akkor nincs gondom kovácsra, lódoktorra, lószerszámra, és nem köteleztem el magam anyagilag, ha borul a büdzsé valamiért, max kihagyok néhány hetet.

#149 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 10. - 18:42

Találva érzem magam, mert én is bérlovas vagyok. Semmi köze az egomhoz a dolognak, egyszerûen nem tudok egy ekkora nagy állatot otthon tartani (helyem sincs rá, de a kerületi tanács is határozottan tiltja), a bértartás meg itt, Bp és környékén évi félmilliótól a csillagos egekig. Ugyanezért a pénzért kb. minden második napon az évben bérlovasokodhatok, és akkor nincs gondom kovácsra, lódoktorra, lószerszámra, és nem köteleztem el magam anyagilag, ha borul a büdzsé valamiért, max kihagyok néhány hetet.

Nem kétlem, te vagy a kivétel, aki erõsíti a szabályt.
(Mennyiért "bérlovagolsz"? Hozzám jöhetsz a feléért, de neked kell pucolni :D )

#150 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 10. - 19:27

Bizony nagyon igazat adok Packának.


De ugyanakkor a tanyaudvaron álló lovakhoz érteni is kéne, ha kell körmöltetni, oltásokat elintézni, stb. Meg esetleg túljutni azon, hogy ha rúgom elindul, ha húzom megáll, ha jobbra húzom jobbra, ha balra húzom balra megy. És ehhez elõször igény kéne a lovasban, hogy többet akarjon, ahhoz tudnia kéne, hogy miért jó, ha többet akar, és aztán lehetõséget adni neki, hogy tanuljon.

És ez remekül mûködhetne úgy, ahogy feljebb már vázoltuk, kis helyi klubszerû csoportok, közösen tanulnak, hívnak korrekt oktatót, edzõt órát tartani, aztán házi versenyen egymással, vagy a szomszéd falubeli hasonló csoporttal összemérik a tudásukat.
Falunapra betanulnak egy programot, amit közösen szépen elõadnak, zenére. Aztán attól függ mire van rákattanva a társaság, lehet lovasíjász bemutatót tartani, vagy bármit, nem muszáj díjugratni. :)

#151 egyember

egyember

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.011 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 10. - 19:33

De ugyanakkor a tanyaudvaron álló lovakhoz érteni is kéne, ha kell körmöltetni, oltásokat elintézni, stb. Meg esetleg túljutni azon, hogy ha rúgom elindul, ha húzom megáll, ha jobbra húzom jobbra, ha balra húzom balra megy. És ehhez elõször igény kéne a lovasban, hogy többet akarjon, ahhoz tudnia kéne, hogy miért jó, ha többet akar, és aztán lehetõséget adni neki, hogy tanuljon.

És ez remekül mûködhetne úgy, ahogy feljebb már vázoltuk, kis helyi klubszerû csoportok, közösen tanulnak, hívnak korrekt oktatót, edzõt órát tartani, aztán házi versenyen egymással, vagy a szomszéd falubeli hasonló csoporttal összemérik a tudásukat.
Falunapra betanulnak egy programot, amit közösen szépen elõadnak, zenére. Aztán attól függ mire van rákattanva a társaság, lehet lovasíjász bemutatót tartani, vagy bármit, nem muszáj díjugratni. :)

én büszke magyar vagyok pedig fajilag kun vónák de mégsem gondolom hogy az igényes lovaglásbol kilehetne hagyni az angol nyerget s az angol stilust ez elsaátitása után kéne hagyományt örizni sztem

#152 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 10. - 19:33

Lovagolni ment oda, nem ingyenlovászkodni.
Egy kis gyors kefélés talán még belefér, de beküldeni a fizetõ vendéget az egy napja nem takarított, teleszart istállóba, hogy "ott a lovad, hozd ki, pucold le, nyergeld fel, addig én iszom egy sört" véleményem szerint éppenséggel nem mozdítja elõ a magyar lovashelyzet színvonalának emelkedését.

Ha taxit bérelek, ott sem nyomja a kezembe a taxis a porszívót, hogy takarítsam ki az ülést magamnak. Nem jelenti azt, hogy a saját kocsimat nem takarítom ki... csak hát más a szituáció.


De taxiba azért ülsz be, hogy eljuss a-ból b-be. Lovazni meg azért mész, mert mozogni szeretnél, kikapcsolódni, és kapcsolatba kerülni az állattal is. (aki nem az oktató) Máskülönben lehet futni, biciklizni is. A lóval való kapcsolatnál meg szvsz fontos a pucolás is.
A naponta használt, rendesen pucolt lovak egy nap alatt nem lesznek végtelenül dzsuvásak, feltéve, ha az istálló is rendesen takarítva van. 1-2 trágyafolt meg nem a világ vége.

És egyébként jó eséllyel tovább tart a szerszámozás, és több energiába kerül az oktatónak, ha a lovas csinálja, mintha saját maga tenné. Én legalábbis mindig végignézem, segítek, kijavítom, ui. nem szeretném, ha a hiányos pucolás vagy rossz szerszámozás miatt feltörne a ló.

#153 Vampirgirl

Vampirgirl

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 48 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 10. - 19:45

Ha már a pucoljon-e mindenki lovat kérdés felmerült, jómagam is egyszerû bérlovas lennék, de nagyon örülök, hogy olyan helyet sikerült találnom, ahol ezeket mind megtanulhatom/tanítják. Persze nem hagytak kapásból az elején a ló mellett, hogy na csináld, addig elszívok egy cigit/megiszok egy sört/stb., hanem szépen megmutattak, elmagyaráztak mindent. De ez vidék. És hamarosan el kell jönnöm, és hiába nézek körül a rengeteg lovas-szolgáltató helyen, mindenütt csak a fél óra zötyögés-és-viszlát módszerbe futok. Pedig szerintem is egyik fontos alapja lenne a lovasok nevelésének, hogy a ló körüli munkát is megtanulják, ne csak utazzanak. A lovakhoz ez is hozzátartozik, nem maguktól lesznek csili-vilik. A másik, meg ezáltal lehet ismerkedni az adott lóval, könnyebben össze lehet vele szokni. :)

#154 Cavalier

Cavalier

    Mirage :)

  • Admin
  • 6.360 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 10. - 19:45

én büszke magyar vagyok pedig fajilag kun vónák de mégsem gondolom hogy az igényes lovaglásbol kilehetne hagyni az angol nyerget s az angol stilust ez elsaátitása után kéne hagyományt örizni sztem


Valahol meg kell szerezni az alapokat, az biztos, és elég kevés hely lehet, ahol õsmagyar cuccban tanítják a kezdõket. :)
De aki pl. a westernre van elkötelezve, õ nyugodtan kihagyhatja az angolt, elég jó westernes helyek vannak, ahol nulláról el lehet indulni.

Az igazán jó lovasok azért mindenféle stílusban megtalálják a helyüket, ha oda kerülnek. Persze egy világelsõ reininges nem fog díjlovas kûrt lovagolni, és viszont, de valószínû, hogy el tud lovagolni korrekt módon egy más stílusban képzett lovat. Mint ahogy voltak is ilyen bemutatók. :)

#155 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 10. - 20:11

Megvan a megoldás! A piaci életbõl (gazdaság, marketing) koppintva!

Aki kutyáját lóra cseréli, annak horribilis kedvezmények!!! :yeah: :D

macska, akvárium(halastul) terrárium, hörcsög, tenderimalac ilyesmik duflán számolnak bé! :P

Most akkor van-e olyan ló, ami nem sokat gondolkozik, csak csinálja a dolgát, vagy minden ló teszteli a lovast?
(Ebben a lóiparban mindenki össze-vissza beszél, engem, mint reálszakost, megvallom ez egy kicsit idegesít.)


Nyugi :D VAN olyan lóna!! (de minek???? :eek: ) és van "olyan" is...evidens ;)

Nem kétlem, te vagy a kivétel, aki erõsíti a szabályt.
(Mennyiért "bérlovagolsz"? Hozzám jöhetsz a feléért, de neked kell pucolni :D )


De sört azt nem ihacc közbe, míg õ pucol! :D :gm:

én büszke magyar vagyok pedig fajilag kun vónák de mégsem gondolom hogy az igényes lovaglásbol kilehetne hagyni az angol nyerget s az angol stilust ez elsaátitása után kéne hagyományt örizni sztem


Mér' nem tarcsuk bé a történelmi -kronológiai sorrendet? Elébb csak szõrén, kantár nélkül, azután nomádosan, azután legvégül angiílusosan, meg weszkóban!

#156 Panka21

Panka21

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 206 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 10. - 20:12

Akik nálam tanulnak, mind be vannak vezetve a lóápolás-szerszámozás-ló vezetgetés-legeltetés stb. bûvkörébe. Mindenki örül, mert ezt nem teheti meg mindenhol. A nagyüzem ezt nem, vagy csak érdekesen engedi meg, mint anno Honvéd... (Voltam 11, a Petneházyból mentem oda, nyergelt lovat a többi után ki tudtam vezetni - nem lépett a lábamra :D - és második alkalommal nem volt ott senki segíteni a cuccolásban, viszont lebaltáztak, mert miért is csináltam volna jól...) Ha családias környezetû helyre megy a bérlovas, lehetõleg nem hétvégén ( :D ) akkor jó eséllyel indul a tanuláshoz. A lovasoktatókat nem is minõsítem, közepessel nem nagyon találkozni, vagy nagyon jó, vagy egy adag f*s. A pocsék hozzáállás és a fejekben uralkodó káosz az életunt oktatóknak nagyban köszönhetõ. Csak azt nem értem, hogy miért oktat az, aki alapból mizantróp és be van oltva kommunikáció ellen...? Az igénytelenség is gáz, hosszan tudnék mesélni a harcomról a kamikaze lovasok ellen, akik mindent néznek, csak a lovat nem.

#157 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 10. - 20:20

Navégre! A zérem másik oldala! S meghallgattatik az altera pars is :ang: Amúgy..néma gyereknek annyja se érti a szavát...ha én bérlovas lennék, azzal kezdeném: MIK az ígényeim... - ha akarok pucónyi-haggyanakmá', ha meg nem, csinálják mög helyettöm :P ...különben máshova viszem a pízemet (persze, csak ha van más hely elérhetõ és minimális utiköltséggel!) ...aszóval..kompromisszum az élet sója (nem show-ja :D )

#158 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 10. - 20:46

De ugyanakkor a tanyaudvaron álló lovakhoz érteni is kéne, ha kell körmöltetni, oltásokat elintézni, stb. Meg esetleg túljutni azon, hogy ha rúgom elindul, ha húzom megáll, ha jobbra húzom jobbra, ha balra húzom balra megy. És ehhez elõször igény kéne a lovasban, hogy többet akarjon, ahhoz tudnia kéne, hogy miért jó, ha többet akar, és aztán lehetõséget adni neki, hogy tanuljon.

És ez remekül mûködhetne úgy, ahogy feljebb már vázoltuk, kis helyi klubszerû csoportok, közösen tanulnak, hívnak korrekt oktatót, edzõt órát tartani, aztán házi versenyen egymással, vagy a szomszéd falubeli hasonló csoporttal összemérik a tudásukat.
Falunapra betanulnak egy programot, amit közösen szépen elõadnak, zenére. Aztán attól függ mire van rákattanva a társaság, lehet lovasíjász bemutatót tartani, vagy bármit, nem muszáj díjugratni. :)

Mibõl gondolod, hogy nem értenek hozzá?

Baráti társaságok léteznek - csoportnak is hívhatjuk õket - de edzés és tudás összemérés helyett inkább közös könyvtárlátogatásokon vesznek részt más települések hasonló "csoportjaival". :)
Felelõtlen népség, nem is lesz jobb a lovas helyzet amíg ilyen slendrián a hozzáállás. :)

#159 Panka21

Panka21

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 206 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 10. - 21:01

Packa, én épp azon vagyok, hogy hidat verjek a táborok közt. Siker, ha összeköthetjük a kellemest a hasznossal :D A lovak oltása, féreghajtása, sütése, útlevele stb. egy külön topicot megérne a környékbeli lovasoknak. Az a lényeg, hogy mennyit megy 20 km-en...

#160 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 április 10. - 21:10

Nem kétlem, te vagy a kivétel, aki erõsíti a szabályt.
(Mennyiért "bérlovagolsz"? Hozzám jöhetsz a feléért, de neked kell pucolni :D )


Pill. 108 kiló vagyok, mehetek? :-(
Amúgy az óradíj csak egy dolog, a távolság a másik. Pill 27 Ft a nafta minden kilóméterre, ha át kell mennem a város másik végébe, kapásból egy ezres, és már be is buktam a kedvezményt.

Különben nem félek egy kis pucolástól, pucoltam már eleget, régebben még élveztem is valamennyire... aztán valahogy telitõdtem az efféle rituális piszmogásokkal. Ha van rá mód, inkább én nézem a sör mellõl, hogy pucol a lovász, ez engem jobban kikapcsol, mint ha fordítva történne. :)