Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Parasztélet


  • Please log in to reply
9323 válasz a témához

#81 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 13. - 14:00

Akkor kanca lenne.

#82 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 14. - 7:45

Megy valaki Bács-Kiskun megyébõl a Dr. Robert elõadásra?

#83 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 17. - 7:22

Nem az idegmetszés az egyetlen mûtét amit lólábon végezni lehet.


Ezt hogyan csinálják?
Van látható jele?

#84 Széphajnal

Széphajnal

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 21. - 13:55

Mi az a kukorica szalma bála,és az mire jó?

#85 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 21. - 14:09

A kukoricaszárat is bebálázzák, télen unalomból elrágcsálja azt is a ló, tehén. A beltartalmi értéke nem sok, közel annyi, mint a szalmáé.

#86 endy.papa

endy.papa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 751 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 21. - 14:26

Kukoricatörés után közvetlen betakarított kukoricaszár /októberben/ közel a szénával egyenlõ tápértékû. A késõbb betakarított valóban a szalmával egyezõ beltaltalomra, a novemberi pedig már csak alomnak jó.

Edited by endypapa, 2009 október 21. - 14:27.


#87 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 21. - 14:30

azért az én lovaim nem vadulnak rá, mint a szénára. csak a szemeket keresik. De unalomûzõnek bevált.

#88 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 21. - 14:35

Mi nem régen vettünk. Állítólag amíg friss, nincs kiszáradva, jó a tápértéke. Jó, nyilván nem hereszéna. De nem is annyiért vettük. 2400 péz volt egy bála.

#89 endy.papa

endy.papa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 751 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 21. - 14:45

Mi nem régen vettünk. Állítólag amíg friss, nincs kiszáradva, jó a tápértéke. Jó, nyilván nem hereszéna. De nem is annyiért vettük. 2400 péz volt egy bála.

Az enyémek szecskázva kétpofára tömik.

#90 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 21. - 14:49

Mi nem szecskáztuk le, hanem szokás szerint begurítgattuk a karámokba, és teccik nekik. Fõként, hogy vannak benne egész kukoricacsövek is.

#91 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 21. - 14:53

A nem teljesen nyers csövek miatt nem árt vigyázni. Mi a csöveket kitörjük, eltesszük külön, a szár meg megy be nekik, vagy kévézve vésztartaléknak. Szeretik, de ilyenkor még nagy a cukortartalma, nekem is bejött, megkóstoltam :) A kecske, juh is eszi. késõbb, ha már teljesen száraz, akkor inkább a leveleket fejtik csak le.

#92 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 21. - 14:55

Nalunk a legtobb kisgazdasagban hasznaljak a takarmanyozasban a kukoricaszarat, igaz nalunk a kezi vagas meg utana a kevebe kotes a divat. Nem epp egy egyszeru munka, de nalunk hektarokat vagnak le igy. Epp azert egy ilyen gepet itt nagyon nagyra ertekelnenk.

#93 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 21. - 15:06

A nem teljesen nyers csövek miatt nem árt vigyázni. Mi a csöveket kitörjük, eltesszük külön, a szár meg megy be nekik, vagy kévézve vésztartaléknak. Szeretik, de ilyenkor még nagy a cukortartalma, nekem is bejött, megkóstoltam :)
A kecske, juh is eszi. késõbb, ha már teljesen száraz, akkor inkább a leveleket fejtik csak le.


Annyi kukorica nincs benne.

#94 Széphajnal

Széphajnal

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 21. - 15:17

Köszönöm a válaszokat,hát ez tök jó,nem is gondoltam volna,hogy lovaknak is jó! Még nagyon tanuló vagyok ebben a topic-ban,de igyekszem :) Ha már kiderült,hogy ezt lovak is fogyasztják,lehet -e nekik korlátlanul adni,esetleg alomként is,vagy ehhez is hozzá kell elõször szoktatni,mint az egyéb más kajákhoz?Csövikukoricát már esznek,imádják.

#95 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 21. - 15:21

Ja rájöttem, kész kitört bebálázott szár. Ok, akkor abba nem is lehet. Mi magunknak vágjuk, meg törjük, erre fel írtam. Egyébként én sokkal jobban szeretek mindennel csöves kukoricát etetni. Ezért is "szöszmötölünk". Én úgy tudom a szárat kaphatják korlátlanul. Alomnak szerinetm durva. Mikor mi kérdeztük tapasztaltabb ismerõstõl, azt monta, nyugodtan mehet nekik,leesznek róla amit leesznek, ami marad, meg tüzelõnek jó.

#96 Széphajnal

Széphajnal

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 21. - 15:28

Na megyek,kipróbálom,hogy mit szólnak hozzá,de szerintem most semmit,mert a lucernára ki vannak engedve,hogy egyék le ami még van rajta...

#97 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 21. - 17:55

Ja rájöttem, kész kitört bebálázott szár. Ok, akkor abba nem is lehet. Mi magunknak vágjuk, meg törjük, erre fel írtam.
Egyébként én sokkal jobban szeretek mindennel csöves kukoricát etetni. Ezért is "szöszmötölünk".

Én úgy tudom a szárat kaphatják korlátlanul. Alomnak szerinetm durva. Mikor mi kérdeztük tapasztaltabb ismerõstõl, azt monta, nyugodtan mehet nekik,leesznek róla amit leesznek, ami marad, meg tüzelõnek jó.

Ha leszecskázod, semmit nem hagynak belõle. És nagyon szeretik nálunk is. Még a kecske is kap.

#98 Széphajnal

Széphajnal

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 21. - 18:03

Húú a mangalicák hogy ették,nekik nagyon begyere. Lovaim szemének bamba sugárából pedig arra következtettem,hogy megkérdezik,mint apa a hülyegyerekétõl,hogy érzem magam,egyébként a drága mama hogy van?-nem baj,majd talán megkóstolják,tettem be nekik a beállóba a széna mellé olyanokat,amin kukorica is van.

#99 Széphajnal

Széphajnal

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 21. - 18:36

http://www.youtube.c...feature=related

#100 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 21. - 18:50

Csak megemlíteném, hogy óvatosan adjátok a friss kukoricát, mert az utóérésig (száradásig) 2-3 hetet kellene várni vele. Toxinokat termel, a májat hazavághatja. Én már megtapasztaltam, régebben egy lovamon. :( Az egyiknek meg sem kottyant, a másik ugyanattól beteg lett. Napi egy-két csõnél nem merek többet adni lovanként.

#101 betyár

betyár

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 169 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 21. - 19:45

Csak megemlíteném, hogy óvatosan adjátok a friss kukoricát, mert az utóérésig (száradásig) 2-3 hetet kellene várni vele. Toxinokat termel, a májat hazavághatja.
Én már megtapasztaltam, régebben egy lovamon. :(
Az egyiknek meg sem kottyant, a másik ugyanattól beteg lett.
Napi egy-két csõnél nem merek többet adni lovanként.

Szoktatás kérdése az egész.Eleinte kevesebb kukorica csövet kell adni és ha rá álltak lehet emelni,én õsztõl tavaszig,kukoricával nyomatom a lovakat 10-12 csõ reggel este fejenként :) ,meg széna,vagy szár,hozzá teszem fél rideg tartásban vannak,beszéltem 1-2 idõs bácsival azok azt mondta többet ér a jó minõségû kukorica szár,mint a rossz széna, :yeah: nekem bejött de azért nagyon oda kell figyelni az biztos :kv:

#102 Széphajnal

Széphajnal

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 21. - 19:59

Csak megemlíteném, hogy óvatosan adjátok a friss kukoricát, mert az utóérésig (száradásig) 2-3 hetet kellene várni vele. Toxinokat termel, a májat hazavághatja.
Én már megtapasztaltam, régebben egy lovamon. :(
Az egyiknek meg sem kottyant, a másik ugyanattól beteg lett.
Napi egy-két csõnél nem merek többet adni lovanként.


Ezt sem hallottam még,KÖSZI!
Nem nagy mennyiségben adtam nekik,3-4-csö naponta fejenként,de azt sem egyszerre,és a felét elpazarolják,mert ami lehullik a csõrõl,ahogy harapják,azt már nem eszik fel.

#103 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 21. - 20:03

Ezt sem hallottam még,KÖSZI!
Nem nagy mennyiségben adtam nekik,3-4-csö naponta fejenként,de azt sem egyszerre,és a felét elpazarolják,mert ami lehullik a csõrõl,ahogy harapják,azt már nem eszik fel.

Ne nagyon vedd komolyan azokat a toxinokat....

#104 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 21. - 20:11

Betyár, én a frissen aratott kukoricára értem. Amikor már száraz, akkor már szokásosan adom én is.


Ne nagyon vedd komolyan azokat a toxinokat....

Nem is kell. Nekem egy kedvenc pónim lett oda emiatt. De mindenkinek jogában áll kisérletezni a lovain.

#105 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 21. - 20:11

Mi nem adunk csak kukoricát. A kukorica hízlal, és munkában rettenes izzad tõle a ló, ami lovagláskor és kocsiban is kellemetlen, nem szép. Úgy olvastam kólikázhatnak is tõle a lovak. Nálunk reggel este egy mixet kapnak a lovak, mi áll, zabból, kukoricából, korpábõl és premixbõl. Ez le van darálva. Vizesen adjuk. A kukorcia a legkevess benne. Nyáron emelett napközben legelõn vannak, télen pedig egész nap elõttük áll a körbálás ez az, fûszéna, here, szalma, kukoricaszár, mit termelünk vagy veszünk. Nyáron kapnak még almát és körtét, ahogy terem a kertben, van 50 fa. Télen veszünk nekik sárgarépát, naggyából két nagy marékkal kapnak este az abrak alá. Az a répa amit a piacon a mérete vagy a formája miatt nem vesznek meg 15 péz körül van kilója. Így etetünk és nincs nálunk emésztési gond. Se kólika, se hasmenés, se lemerevedett lábak. Semmi. JAA. Vettem pónikat. A kis póni csikóba beszorult a kaki. Beöntést kellett csinálnom. Életemben elõször. Sikerült. Azóta sincs gond vele. Büszke is vok magamra. :kir:

#106 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 21. - 20:25

Kátyus, ez igy megfelelõ is. :) Az emlitett esetnél kijártam a kukoricaföldre, szedegetni az ottmaradt csöveket. Egy pónival és egy naggyal. Közben õk is ették, amit találtak. (addig senki nem mondta, h vigyázni kell, a lovak korábbi gazdája sem tudta. ) Három nap múlva a póni étvágytalan lett. A nagynak nem lett baja. Én meg még több kukoricát raktam eléjük... Irtózatos kínok között pusztult el a póni. Végig mellette voltam, hátha ... Sárgaság, májgyulladás. A doki mondta, hogy a kukorica. Na, csak azért irtam le, hogy más ne a saját kárán tanuljon, ha már én voltam olyan hülye.

#107 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 21. - 21:59

Ovi után jön a meló. Mandulát lelovaglom, aztán jön a földrõl munka.


http://kepfeltoltes....ltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes....ltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes....ltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes....ltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes....ltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes....ltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes....ltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes....ltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes....ltoltes.hu_.jpg

Edited by kátyus, 2009 október 21. - 22:04.


#108 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 22. - 8:06

De helyesek. :ang: A "friss" még nem rendesen kiszáradt kukoricával vigyázni kell, ezért írtam, hogy ne legyen a szárakon túl sok csõ, míg nem száradt ki teljesen. lóra, kecskére, juhra ugyan úgy veszélyes, a "nyers" szár mehet korlátlanúl. A száradt csöves kukorica is, "szoktatás" után. Fûti a lovat rendesen, mi nyáron nem is adunk. Mondjuk mást sem nagyon, csak ha nagyon aktív munkában vannak, akkor kapnak zabot. A csöves kukorica nekünk kimondottan jó télire viszont (nagy területen ridegbe sok ló van), télen a "fûtés" miatt kapják. Csövesen jól szét lehet dobálni és így nem megy annyira a harc, mert míg szemeset adtunk neki, a "nagyobb" faszok leharapták a kupac tetejét, aztán mentek a következõre szép sorban elzavarna a többit, így õk majd 2x annyit ettek mint a többiek. Ugyan ezt a mûveletet viszont csöveskukoricával már nem tudják kivitelezni, így ehet mindenki "nyugodtan" (szerencsére még nem hordják össsze a csöveket egyrakásba úgy kutya módra) :D

Edited by tipara, 2009 október 22. - 8:06.


#109 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 22. - 8:55

Hát nagyon édespofák ezek a picurik. Elõször úgy értelmeztem, hogy Te lovagolod le a lovat, kicsit furin jött ki, aztán a hátam mögül kisegített a másik felem. :D Gyönyörû a kicsi lányod, és milyen lelkes!

#110 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 22. - 12:43

Na ja, majd mesélek! Most nincs idõm el kell vinni egy póni kancát tõlünk 100 km.re így egyeztem meg, mikor eladtam, mármint, hogy mi szállítunk. Délelõtt meg sütés volt nálunk, többek között a kis lip kanca megkapta az agancsát, tegnap és elõtte pedig körmölés. Lassan teszem majd fel a fotókat is. :yeah: :yeah:

#111 Széphajnal

Széphajnal

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 24. - 10:19

Tudom hülye kérdés :) ha behozom a rdiátorra ráteszem a kukoricát,és így szárítom ki,akkor az jó,vagy mindenképp ki kell várni a 2-3 hetet?Csak azért kérdezem,mert nagyon szeretik rágcsálni,és úgy adnék nekik,egyébként van régi szemes kukorica is,abból kaptak az abrakba keverve fûtés gyanánt,mióta mondtátok a toxinokat.A csövit azt csemegének szánnám nekik,meg úgy sem eszik meg teljesen,csak lerágják a szemeket,a fele a földön marad.

#112 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 24. - 10:31

Mikor lett törve az a kukorica? A környékünkön az idén sehol se kellett szárítóba vinni a kukoricát, ami azért jó mert minden összetevõ benne marad. Én is a "kombájntól" vettem. A csövesrõl... Néha megkukkantod a lovad trágyáját? Mert ott láthatod viszont - egészben - az emésztetlen kukorica szemeket. :)

#113 Széphajnal

Széphajnal

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 24. - 10:36

Most a héten aratták,de én minden nap törtem nekik pár csõvel,még az aratatlan rendes szárról is. Kukorica szemeket nem láttam a trágyában,szerintem ezek megrágják,mert az itatójukban szoktam látni olyan kukorica darálék szerû trutyit.

#114 betyár

betyár

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 169 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 24. - 11:28

Tudom hülye kérdés :) ha behozom a rdiátorra ráteszem a kukoricát,és így szárítom ki,akkor az jó,vagy mindenképp ki kell várni a 2-3 hetet?Csak azért kérdezem,mert nagyon szeretik rágcsálni,és úgy adnék nekik,egyébként van régi szemes kukorica is,abból kaptak az abrakba keverve fûtés gyanánt,mióta mondtátok a toxinokat.A csövit azt csemegének szánnám nekik,meg úgy sem eszik meg teljesen,csak lerágják a szemeket,a fele a földön marad.

radiátoron gyorsabban szárad,csak ne égesd oda :kir: ,na de komolyan szerintem akkor is kell 6-7nap,én lerögzítettem egy húsos ládát és abba kapják a csövest,simán le morzsolják, :yeah:

#115 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 24. - 11:48

packa! Te értesz a verseny pónikhoz? Mer lassan áttérnék a parlagi póni eladásról a nemesebb verseny pónira, de annyira hüje vok hozzá, még azt sem tudom mitõl wels a póni, Te tudsz engem tanácsokkal támogatni? Vagy hol áshatnám bele a témába magam?

#116 endy.papa

endy.papa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 751 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 24. - 12:28

radiátoron gyorsabban szárad,csak ne égesd oda :kir: ,na de komolyan szerintem akkor is kell 6-7nap,én lerögzítettem egy húsos ládát és abba kapják a csövest,simán le morzsolják, :yeah:

14-15% nedvességtartalmút 3-4 csövet nyugodtan adhatsz neki.
A toxintartalom úgy hülyeség ahogy van!! Toxin nincs a kukoricában!!!!
Nem teljesérésû kukorica etetésekor a gyomorban az erjedési fojamatok másképp mennek végbe,
ez okozhat emésztési zavarokat.

#117 Széphajnal

Széphajnal

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 24. - 14:32

Köszönöm a választ,már adtam is nekik,nagyon örültek,hogy végre megint kapják. Persze én sem úgy gondoltam a kukorica etetést,hogy kiöntök közéjük egy pótkocsira valót,aszt osszák be a télre :kir:

#118 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 24. - 16:04

packa!
Te értesz a verseny pónikhoz?

Annyira nem, hogy még látni se láttam. Miben versenyeznek? :D
Viszont most ajánlottak póni üzletet, lehetne importálni Hollandiából.....

#119 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 24. - 16:47

Kapbbe Packa! Most szívatsz! A holland pónibizbisz már lejárt lemez! Tom, hogy értesz a verseny póni üzlethez. Nem gondoltam, hogy nem segítesz? Mire való a baráccság?

#120 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 24. - 17:17

Nem viccelek, közöm sincs a pónikhoz. Kettõt még kérhetsz! :kocc: