Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Lószőr-lóbőr


  • Please log in to reply
473 válasz a témához

#161 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 12. - 16:57

Kíváncsian várom a fejleményeket!

Légyszi másold be, amit magánban írtam a rühességrõl, mert nem mentettem el az elküldött levelet.
Köszi:
BB
Ez mindig az egyéni érzékenységtõl is függ.
A másik lovon is biztosan vannak rühatkák, csak nem okoznak ilyen durva tüneteket. Ha bõrkaparékot vennénk mindkettõtõl, akkor mindegyikben lenne rühatka.
Egyébként ez bejelentési kötelezettség alá tartozó fertõzõ betegség, többek között a humán vonatkozása (zoonózis) miatt is.



Köszönöm, eddig értem. De miért csak nyáron ilyen szerencsétlen ló?

#162 Guest_Backnight_*

Guest_Backnight_*
  • Guests

Közzétéve 2007 július 12. - 21:56

Még nem tudtam a szomszéddal beszélni, mert nem találkoztunk, de holnap mindenképp sort kerítek rá. Nem egyszerû a dolog, mert sokszor nem beszámítható. Reggel sem. Pedig fiatal ember. Debebe bocsáss meg de véletlenül az összes magánüzenetemet kitöröltem. Tele volt a postaládám és néhányat törölni akartam, be is jerlöltem, de törölte az összeset. Enyhe szívinfarktust kaptam, de visszahozni már nem lehetett. Pedig ki akartam nyomtatni a szomszédnak, hogy olvassa el. De volt egy mondat ami majdnem szó szerint megmaradt bennem, hogy annyira jellegzetesen rüh hogy tankönyvbe lehetne tenni bemutatónak. A gyógyszereket is ismerem amit írtál. Nem tudom meg fogja e csinálni, pedig az egész falu errõl beszél, mindenki fel van háborodva. Ami ebbõl még érdekelne az az, hogy ez a fiatalember jár hozzám besegíteni lólábat fogni patkoláskor Ezek szerint az enyimek is elkaphatják tõle? 6 lovam van, 6 nyereg, szerszámok stb. vagy fertõtlenitsek le mindent mielõtt kijönne rajtuk? Vagy így nem fertõzz? Mert eddig , tehát 4 éve beteg a lova nálam egy ló se betegedett meg eddig. Majd irok , hogy megcsinálta e amit Debebe javasolt és eredményes volt e.

#163 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 13. - 10:19

Ami ebbõl még érdekelne az az, hogy ez a fiatalember jár hozzám besegíteni lólábat fogni patkoláskor Ezek szerint az enyimek is elkaphatják tõle?

Igen :(

#164 debebe

debebe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 637 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 13. - 10:29

Még nem tudtam a szomszéddal beszélni, mert nem találkoztunk, de holnap mindenképp sort kerítek rá. Nem egyszerû a dolog, mert sokszor nem beszámítható. Reggel sem. Pedig fiatal ember. Debebe bocsáss meg de véletlenül az összes magánüzenetemet kitöröltem. Tele volt a postaládám és néhányat törölni akartam, be is jerlöltem, de törölte az összeset. Enyhe szívinfarktust kaptam, de visszahozni már nem lehetett. Pedig ki akartam nyomtatni a szomszédnak, hogy olvassa el. De volt egy mondat ami majdnem szó szerint megmaradt bennem, hogy annyira jellegzetesen rüh hogy tankönyvbe lehetne tenni bemutatónak. A gyógyszereket is ismerem amit írtál. Nem tudom meg fogja e csinálni, pedig az egész falu errõl beszél, mindenki fel van háborodva. Ami ebbõl még érdekelne az az, hogy ez a fiatalember jár hozzám besegíteni lólábat fogni patkoláskor Ezek szerint az enyimek is elkaphatják tõle? 6 lovam van, 6 nyereg, szerszámok stb. vagy fertõtlenitsek le mindent mielõtt kijönne rajtuk? Vagy így nem fertõzz? Mert eddig , tehát 4 éve beteg a lova nálam egy ló se betegedett meg eddig. Majd irok , hogy megcsinálta e amit Debebe javasolt és eredményes volt e.


Szerintem nem magánban írtam, hanem itt:
http://www.paci.hu/f...&...st&p=499539
A képek alapján (az elváltozások helye miatt) a lovat megtámadó három rühatka közül ez a Psoroptes equi lehet.
Az állatok rühessége nem csak állatról állatra, hanem emberre is terjed. Zoonózis.
Minden állatfajnak, így az embernek is ;) van saját rühatka faja. Ha állatról (kutya, ló, szmha., macska, stb.) emberre megy át, akkor csak befúrja magát a bõr alá, de nem szaporodik, mert nem az a saját gazdája. Tehát ez zsákutca, mert a felnõtt rühatkák kb. 6 hétig élnek csak. Gyakorlatilag kezelés nélkül is meggyógyul. Az ember saját rühatkája viszont a furkálás után lerakja a járatokban a petéit és vígan él és szaporodik a saját gazda bõrében. Ha ezt nem kezeljük, akkor a rühatka populáció fennmarad. :gm:

A rühatka nem csak közvetlen érintkezéssel, hanem ún. ragályfogó tárgyakkal (szerszám, ápoló eszköz, stb.) is terjedhet. Azért írtam, hogy vigyázz, mert te is hazaviheted vagy a szomszéd elhozhatja neked is.
A rühösség valóban télen, késõ õsszel vagy kora tavasszal szokott jelentkezni. A biológia viszont nem matematika, itt mindig a kivételek erõsítik a szabályt. ;)
A rühatkák elszaporodásához hajlamosító tényezõk is kellenek. Az egyéni érzékenység, immunbiológiai állapot és legyengült ellenállóképesség mellett a rossz, hibás tartási és takarmányozási körülmények is meghatározzák a fertõzõdés idejét és mértékét. Ez magyarázza azt, hogy a fertõzõdés mindegyik lovon más-más tünetekben jelentkezhet, a tünet nélküliségtõl az egészen az ilyen durva elváltozásig.
Azt javaslom neked, ha a szomszéd úr? megcsinálta a kezelést, akkor utána te is moss el fertõtlenítõ oldatban minden szerszámot és eszközt. Ha lehet még fújkáld le rovarirtó spray-vel is. Nézd át alaposan minden lovadat és ha szükséges õket is mosd le Neostomosannal.
Ha átjön segíteni a szomszéd, akkor elõbb mossa meg a kezét!


Köszönöm, eddig értem. De miért csak nyáron ilyen szerencsétlen ló?

Az elõbbi hozzászólásomban van a (lehetséges ;) ) válasz.

#165 Ludmilla

Ludmilla

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 170 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 13. - 12:11

"A rühatkák állatról emberre is terjedhetnek, nem egy nap múlva jelentkeznek a tünetek. A kutyáktól is lehet rühatkát kapni. Ún. ragályfogó tárgyak (lószerszám, ruha, stb.) közvetítésével is jöhetnek atkák, ill. visszafertõzõdés. Az embernek saját rühatka faja van, az állatokról átkerülõk hamar elpusztulnak. Ezt könnyû gyógyítani is. Az ember saját atkájával történõ fertõzés után a rühatka befúrja magát a bõrbe és járatokat készít, amibe lerakja a petéit. Ezek kezelése már nehezebb, de megoldható. A fertõzõdés megtörténte és eszlelése között több nap is eltelhet. Ez egyéni érzékenység függvénye is. Kinek milyen vastag a bõre. :-)) "

#166 debebe

debebe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 637 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 13. - 12:27

"A rühatkák állatról emberre is terjedhetnek, nem egy nap múlva jelentkeznek a tünetek. A kutyáktól is lehet rühatkát kapni. Ún. ragályfogó tárgyak (lószerszám, ruha, stb.) közvetítésével is jöhetnek atkák, ill. visszafertõzõdés.
Az embernek saját rühatka faja van, az állatokról átkerülõk hamar elpusztulnak. Ezt könnyû gyógyítani is.
Az ember saját atkájával történõ fertõzés után a rühatka befúrja magát a bõrbe és járatokat készít, amibe lerakja a petéit. Ezek kezelése már nehezebb, de megoldható.
A fertõzõdés megtörténte és eszlelése között több nap is eltelhet. Ez egyéni érzékenység függvénye is. Kinek milyen vastag a bõre. :-)) "

Köszönöm!
BB

#167 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 13. - 22:03

Lehet en rosszul tudom, de en akarhogy is szamolok utana, a Neostomosan 1 a 4oo-hoz higitasban(vagyis 1 liter, 400 liter vizhez), az egy 5 ml ampulanal 2 liter vizben valo feloldast jelent . Ha nekem van igazam(ami mondjuk lehet nem ugy van, tekintve azt hogy a matek sose volt az erosegem), akkor az egy ampulla Neostomosan 5 liter vizben valo feloldasa nem volt valami szerencses, mert akkor hiaba kenegete a lovat vele(ha egyaltalan ruhrol van szo). Vagy hogy is mondjak? Ha meghalok, ne kerdezd mert hideg a labam... . Egyebkent altalaban minden borbetegseg a meleg idoszakokban intenzivebben mutatkozik meg, a bor novekvo viszketegsege miatt az allatok ledorzsolik magukat, az igy keletkezett sebek felfertozodhetnek, es adjak azt az egyaltalan nem kellemes latvanyt ami a fenykepeken is eszreveheto.

#168 lisawica

lisawica

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 14. - 13:23

Lehet en rosszul tudom, de en akarhogy is szamolok utana, a Neostomosan 1 a 4oo-hoz higitasban(vagyis 1 liter, 400 liter vizhez), az egy 5 ml ampulanal 2 liter vizben valo feloldast jelent . Ha nekem van igazam(ami mondjuk lehet nem ugy van, tekintve azt hogy a matek sose volt az erosegem), akkor az egy ampulla Neostomosan 5 liter vizben valo feloldasa nem volt valami szerencses, mert akkor hiaba kenegete a lovat vele(ha egyaltalan ruhrol van szo). Vagy hogy is mondjak? Ha meghalok, ne kerdezd mert hideg a labam... . Egyebkent altalaban minden borbetegseg a meleg idoszakokban intenzivebben mutatkozik meg, a bor novekvo viszketegsege miatt az allatok ledorzsolik magukat, az igy keletkezett sebek felfertozodhetnek, es adjak azt az egyaltalan nem kellemes latvanyt ami a fenykepeken is eszreveheto.

Én 1:200-ról tudok, mint "hivatalos" higítás: 1 amp (5 ml) / 1 l víz :)

#169 Muki

Muki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.078 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 14. - 21:22

Én 1:200-ról tudok, mint "hivatalos" higítás: 1 amp (5 ml) / 1 l víz :)

Ez igy van, de tudomasom szerint csak kutyanal meg macskanal. A tobbi allatfajnal, mint tehen, juh, lo az 1:400 higitast javasoljak. Ha jol olvastam a prospektust. :) Szamomra az a harom nap utani megismetles sem valami logikus, de ha a gyarto ugy ajanlja... . A Sarcoptes scabie var. Equinel, ami a a test egesz feluleten szeret garazdalkodni(altalaban a rovid szor altal boritott teruleteken), a felnott parazitak altal a borben furt galleriakban lerakott tojasokbol 3 -5 nap alatt kelnek ki a larvak. A legtobb szernek nincs ovocid(tojasolo hatasa). Ezert altalaban a 10 napra, ket hetre ra valo ismetlest javasoljak(addig remelhetoleg mindenki kikel)es egyuttal igy megelozzuk , hogy a serdulo fiatalsag felnotte, es tojasrakova valjon, ami altalaban 12-24 napra tortenik meg, persze a kulso kornyezeti tenyezoktol is fuggoen.

Edited by Muki, 2007 július 14. - 21:24.


#170 debebe

debebe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 637 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 16. - 14:37

A Neostomosan teljes leírása itt:
http://www.paci.hu/f...&...st&p=479998
Ebbõl részlet:
"Ló: a koncentrátum 1 :400-as hígítású oldatával az egész testfelületet lemossuk: Szükség esetén a kezelést 3 naponként megismételjük."
Tehát az 5 ml-t 2 l vízben kell feloldani.
A képek alapján én Psoroptes equi-re adnám a voksomat, mert a Sarcoptes lokalizációja inkább a háton, nyereghelyen, homlokon, nyak és a far felsõ harmadában van, míg a Psoroptes a fejen, nyakon a mar vonaláig, a szügyön és testszerte elszórva. A harmadok rühatka fajt (Chorioptes) ki lehet zárni, mert ez inkább a lábvégeket betegíti meg.

#171 Guest_Backnight_*

Guest_Backnight_*
  • Guests

Közzétéve 2007 július 16. - 14:44

Szia Debebe! Továbbadtam a szomszédnak az összes hozzászólást , de egyellõre semmi. A rühös rókák( falu szélén lakom, állandó vendégeim , beköltöznek a szénába és lopják a macskák kajáját )elpusztulnak elõbb vagy utóbb. Hogy van ez a lónál? üdv. Backnight

#172 debebe

debebe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 637 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 16. - 15:29

Szia Debebe!
Továbbadtam a szomszédnak az összes hozzászólást , de egyellõre semmi. A rühös rókák( falu szélén lakom, állandó vendégeim , beköltöznek a szénába és lopják a macskák kajáját )elpusztulnak elõbb vagy utóbb. Hogy van ez a lónál?
üdv. Backnight

Szia!
A ló biztosan nem fogja ellopni a macskakaját. :)
De a kérdésed valószínûleg arra vonatkozott, hogy elpusztulhat-e egy ló a rühesség miatt.
Ad abszurdum igen, de ez inkább a szövõdményektõl lehet. Mint korábban írtam a rühesség ilyen klinikai tüneteket akkor csinál, ha a takarmányozási, tartási körülmények rosszak és a ló egyéni érzékenysége, leromlott állapota ezt lehetõvé teszi. Ezeknél a lovaknál a viszketés miatt a bõr kisebesedik és mindenféle baktérium, gomba megtelepedhet. A kórokozók a véráramba kerülve egy legyengült szervezetben (fõleg, ha ezt sem kezelik) komoly bajokat tudnak csinálni, ami akár halálhoz is vezethet.

#173 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 17. - 6:52

Ha nem csinál semmit a fickó, nem lehetne megijeszteni egy feljelentéssel? Ez is állatkínzás, akárhonnan nézem! :mad:

#174 Guest_Backnight_*

Guest_Backnight_*
  • Guests

Közzétéve 2007 július 18. - 0:08

Tudod, én megpróbálhatok segiteni a lónak, ahogy tudok, de õszintén mondom, egy kicsit megijedtem, hogy átviszem az én istállómba is, 6 lovam van és van elég bajom anélkül is. De egy dolgot biztosan nem tehetek, nem fenyegethetem meg és nem jelenthetem én fel. Most üldözik a falunkban az állattartókat, sok a városról beköltözõ ember, akit zavarnak az állatok, sok a feljelentés és szükség van az összefogásunkra. Minden nap mondom neki, hogy ne hanyagolja stb. Megköveznének ha én jelentgetnék. Azt hogy segitsek elvárják tõlem, na és az önzetlenséget.

#175 debebe

debebe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 637 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 18. - 9:12

Tudod, én megpróbálhatok segiteni a lónak, ahogy tudok, de õszintén mondom, egy kicsit megijedtem, hogy átviszem az én istállómba is, 6 lovam van és van elég bajom anélkül is. De egy dolgot biztosan nem tehetek, nem fenyegethetem meg és nem jelenthetem én fel. Most üldözik a falunkban az állattartókat, sok a városról beköltözõ ember, akit zavarnak az állatok, sok a feljelentés és szükség van az összefogásunkra. Minden nap mondom neki, hogy ne hanyagolja stb. Megköveznének ha én jelentgetnék. Azt hogy segitsek elvárják tõlem, na és az önzetlenséget.

A nagy összefogásban szükség van ilyen emberekre is?
Szerintem pont az ilyenek teszik a legnagyobb kárt az állattartóknak. A kuty/ló/állat-ellenesek legnagyobb érve az, hogy büdös, a járdára szarik, betegségeket terjeszt, stb. Ez mind igaz, csak a gondos gazda mellett nincs ilyen. Ti növelitek a támadási felületet azzal, hogy lehet példálózni: lám-lám az X gazda lova is rühös és semmit nem tesz a lova érdekében! Ráadásul törvényt is sért. Ezt egy normális állattartó vagy állattartók közössége nem engedheti meg ezt magának.
Tudom, hogy nem könnyû a helyzeted egy alkesz szomszédságában, aki a te lovaidat is veszélyezteti és a nemtörõdömségével szembe megy minden emberi értéknek. Állatszeretet, közösségi összetartozás, törvénytisztelet.
Na nem moralizálok tovább.
Véletlenül nem toppanhatna be hozzá is egy állatorvos, amikor nálad jár?

#176 Guest_Helga_*

Guest_Helga_*
  • Guests

Közzétéve 2007 július 29. - 16:27

Segítséget kérnék. Ma vettem észre,hogy az egyik lónak -hátsó láb,párta szél- valami sömör féleség van a lábán. Elõször azt hittem,hogy sár van rászáradva, de megkapartam és elkezdett vérezni. Elég kemény ott a bõr. Lehet, hogy ez valami sömör? Volt már neki, de az nem így nézett ki. Mivel kezeljem? Jó rá az ELOCOM? Régen azzal kezeltem. Csak ez máskép néz ki.

#177 debebe

debebe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 637 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 1. - 15:16

Segítséget kérnék.
Ma vettem észre,hogy az egyik lónak -hátsó láb,párta szél- valami sömör féleség van a lábán.
Elõször azt hittem,hogy sár van rászáradva, de megkapartam és elkezdett
vérezni. Elég kemény ott a bõr. Lehet, hogy ez valami sömör? Volt már neki, de az nem így nézett ki.
Mivel kezeljem? Jó rá az ELOCOM? Régen azzal kezeltem. Csak ez máskép néz ki.

Hol van pontosan az elváltozás?
Az Elocom egy erõs hatású humán kortikoszteroid. Miért akarod ezt használni, ha még nem tudod, hogy mi a baj?
BB

#178 Guest_Helga_*

Guest_Helga_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 3. - 7:45

Így van, nem tudom és nem akarom ezzel kezelni. Kérdés volt, hogy jó lehet e rá. A hátsó láb párta szélen van.

#179 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 3. - 9:18

A fórum fõoldalán van egy írás a csüdsömörrõl.

Itt találod

#180 Babszem

Babszem

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.972 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 20. - 19:26

Nem tudom máshol megkérdezni, ti hogy szeditek le a sárga vackoka a lóról,azokat a kis petéket. Mert nekem mondtak mindenfélét, ecetesvíz meg hasonló, de semmi haszna csak ha egyessével leszedegetem ... Az meg úgy mégsem az igazi mindig, mikor mondjuk a sörényébe csak úgy himbálóznak..

#181 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 20. - 19:58

Többen a kést ajánlották, persze nem a ló levágásához :dev: , hanem azzal kapargatva a petéket.

#182 Guest_Gyöngyi_*

Guest_Gyöngyi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 szeptember 21. - 9:40

Sajnos a lovamat is ellepték ezek az átok peték. :( Körbeérdeklõdtem a lovas ismerõsöknél, de csak a kézzel való kiszedegetés maradt a toppon. A sörényét viszont le kellet vágni, pedig már gyönyörû hosszú volt. :gm: a szõrébõl viszonylag gyorsan kicsipkedtem a petéket, de a sörényébõl sehogyan sem sikerült. Ez van...

#183 debebe

debebe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 637 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 21. - 9:47

Milyen petékrõl van szó? Valamirõl lemaradtam.

#184 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 21. - 20:54

Gondolom amik az én lovam lábtövén is vannak, fõleg legelõn tartott lovaknál fordul elõ, kicsi sárga, ragaszkodó izék, én lecsipkedni szoktam õket, minden mást egész jól bírnak.... :rolleyes: Ált. egy-két tucat van egy kupacban és hangyaszar méretûek.

Edited by chyki, 2007 szeptember 21. - 20:55.


#185 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 22. - 16:20

Tegnap egy ménesben járva szintén láttam ilyen sárga petéket a lovak lábain. Megnéztem az egyik ló sörényét is, de abban nem voltak. Csak a lábakon. Milyen állat petéi lehetnek ezek?

#186 Babszem

Babszem

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.972 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 23. - 18:47

Hát azért hogy neki essek leszedegetni...baromi sok van!!! nem tudom hol járt de már nem csak a lábtövén hanem a combján és a sörényében is vannak!! Ezért gondoltam nincs e hatásosabb módszer. De akkor nincs... :( Én nem tudom minek a petéi csak azt hogy azért veszélyes mert a lovak bõre alá telepszenek..vagy lenyalják és kikelnek bennünk, ezt a két verziót hallottam egyik sem volt szívmelengetõ. :D

#187 foce

foce

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 1 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 23. - 19:52

Hát azért hogy neki essek leszedegetni...baromi sok van!!! nem tudom hol járt de már nem csak a lábtövén hanem a combján és a sörényében is vannak!! Ezért gondoltam nincs e hatásosabb módszer. De akkor nincs... :( Én nem tudom minek a petéi csak azt hogy azért veszélyes mert a lovak bõre alá telepszenek..vagy lenyalják és kikelnek bennünk, ezt a két verziót hallottam egyik sem volt szívmelengetõ. :D



Sziasztok!

Én is találtam a lovakon, és nem igazán tudom mik ezek a peték. Holnap hívunk állatorvost mert aggaszt a dolog. Elsõ ránézésre szívósan tapadó "serkeszerû" remekek és azt mondták a szénában található állatka esetleg tetû ( félve irom) terméke. Ha tudtok valami okosat és ha Debebe is bekapcsolódna a tanácsaival hátha megoldódna, hogy mi lehet ez. Ha eljön a doki jelentkezem, és leírom mit mondott. Üdv.

#188 Babszem

Babszem

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.972 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 23. - 20:11

utánna néztem kicsit, mert már olvastam róla, csak nem emlékeztem pontosan rá hogy minek a milye. Bögöly lárva: A rovar nyáron a lovak lábának szõrére ragasztja kicsi, sárga petéit, a lovak gyakran lenyelik, mikor a lábukat nyalogatják. A lárvák a gyomor belsõ falára tapadnak és késõ tavaszig a lóbol élnek. Nagyon veszélyesek, akár végzetesek is lehetnek. Az õsszel végrehajtott féregtelenítés megszabadítja a lovat a gyomrában megtelepedett lárváktól, a sárga petéket pedig speciális késsel le lehet kaparni az állat lábáról. Ez az egyik variácó..:D A másik: A lóbagócs lárvái késõ nyáron illetve õsszel kelnek ki. A lárvák átfúrják magukat a bõrön és akár kilenc hónapig is a ló testében élõsködhetnek. (+ egy kép amin az van amire gondolunk és az alá van írva.) Ha apró sárga pöttyöket találunk a lovon, azok bagócslegyek petéi. A légy a szõrszállak tövéba rakja a petéit. A lárva befúrja magát a bõr alá, ahol fejlõdésnek indul. Emiatt duzzanatok kezdenek kialakulni a bõr alatt, amelyeket nem szabad kifakaztani ami a lárva ki nem bújik. A folyamatot gyorsítani lehet, meleg borogatásaal. A kibújó lárávt azonnal öljük meg, hogy ne fertõzhessen meg más lovakat. Ez kissé morbid... :rolleyes:

#189 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 23. - 20:18

Ez utóbbi. De én nem így tudom. Azért rakja a lovak lábára, sörényére a petéket, mert a lovak ott vakargatják magukat és egymást. A petéket lenyelve, azok a gyomorban, belekben kelnek ki, ott garázdálkodnak (ha túl sok van belőlük és a ló gyenge, akkor akár kólikát is okozhatnak) majd a széklettel távoznak.

#190 Shába

Shába

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.647 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 23. - 20:28

Én sárga petéket nem találtam még a lovamon, de lehet nem voltam elég figyelmes. Viszont vannak apró duzzanatok a bõrén, nyár óta, fogalmam nincs mitõl lehet. Csak a nyakán és szügye környékén jellemzõ. Némelyik tetején sárga, rászáradt trutyi. Ezek a duzzanatok tavaly nyáron is elõjöttek, majd õsszel elmúltak, így idén sem tulajdonítottam túl nagy jelentõséget a dolognak...arra gondoltam, talán rovarcsípések következménye - a lovam bõre nagyon érzékeny, nyáron a szúnyogok megjelenésekor tele van duzzanatokkal. Lehet, hogy tévedtem és vmi élõsködõ a bõre alatt? :rolleyes: Bogarat ültettetek a fülembe... :( Ez a bagócslegyes dolog elég szörnyen hangzik...

Edited by Shába, 2007 szeptember 23. - 20:29.


#191 debebe

debebe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 637 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 24. - 13:01

Szóval ez bagócslárva pete és ha csak kólikát okozna! De durvább dolgokat is tud mûvelni.

A bagócslegyek két családja támadhatja meg a lovakat.

1. Hypoderma család (vargalegyek) bõrbagócslárva fertõzést okoznak. Általában kérõdzõkön, lovon ritkán fordul elõ. A fertõzõdés, a lárvák kikelése után befúrják magukat a bõrbe és a bõr alatti kötõszövetben fejlõdnek ki, majd a bõrön fúrt lyukon távoznak. A duzzanatok babnyi, diónyi méretûek lehetnek.

2. A lovakat inkább a Gasterophilidae család (lóbagócslárva) veszélyezteti. Valószínüleg ezek petéit találtátok meg a lovakon.
A bagócslegyekrõl a Satöbbi---> Rovarok, bogarak és társaik, Mi is lehetett, amivel összefutottam tegnap...? :) topic hozzászólásaiban lehet olvasni. A fajokról és a kártételrõl is.
Ezek közül a leggyakoribb a Gasterophilus (gyomorszeretõ) intestinalis. Ez a 0,5-1,5 mm, sárgásszürke petéit a lovak elülsõ lábainak belsõ részén lévõ hosszú szõrökre és a sörényre rakják. A peték olyanok, mint a tetû serkéi, a légy ráragasztja a szõrszálakra. A kikelt lárva a száj nyálkahártyájába furakszik, majd a garatban és a gyomorba vándorol és itt élõsködik. A lárvák gyomorhurutot émésztési és táplálkozási zavarokat okoznak. A gyomor nyálkahártyája sorvad és akár gyomorrepedés is lehet a következménye. A tünetek nem specifikusak: étvágytalanság, fokozatos lesoványodás.

Védekezés.
1. Prevenció. A bagócslegyek távoltartása. Szinte kivitelezhetetlen és/vagy nem gazdaságos. A legelõn tartott lovaknál megoldhatatlan.
2. Peték elleni védekezés. Szedegetem, kapargatom. Sziszifuszi meló és nem hatékony. Ha nem nagy a peték száma, akkor a kutyáknál használatos fém bolhafésûvel lehet a legkönnyebben eltávolítani a hosszú szõrökbõl.
A másik módszer -akár együtt alkalmazva az elõbbivel- a rovarirtószeres (Neostomosan, Insecticide 200 spray) lemosás. A peték legyilkolása nem minden szernél mûködik, ezért ajánlatos a hosszabb hatású szert alkalmazni, mert a kikelõ lárvák viszont jól pusztíthatók. Ezzel meg tudjuk akadályozni, hogy a lárvák befúrják magukat a száj nyálkahártyájába.
3. Ha már megtörtént a baj, akkor is van megoldás: endektocid antiparazitikumok. Még mielõtt megijednél, ezek az ivermektin, moxidectin, abamectin, stb. hatóanyagtartalmú készítmények.
http://www.paci.hu/f...&...st&p=481007


A Shába által leírt tünetek inkább az ún. nyári seb lehet. Ez a Habronema és Draschea férgek bõrben vándorló lárvái okozta bõrelváltozások, Onchocerca fajok okozta mikrofiláriózis (kután onkocerkózis) jellemzõ tünete.
Nem kell megijedni, mert az endektocid szerekkel ezek is jól kiirthatók.

#192 Minó

Minó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.578 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 24. - 13:35

Info-hegyek. :) Köszönjük! Kérdés: az egyes szereknél (különösen az erősebb hatásúaknál) említett mellékhatásként jelentkező bőrduzzanat illetve viszketés fajulhat szőrhulláshoz, "kopaszodáshoz" is? Közvetve (a ló a viszkető testrészen kidörzsöli, pl. a hátán), vagy közvetlenül (a szer hatásaként)...? Jellemző az, hogy melyik testrészen jelentkezik a viszketés, vagy ez egyéni érzékenységtől függ? Kieg.: a szer beadásától számítva kb. mennyi időn belül jellemző a fenti tünetek jelentkezése? Azonnal, vagy csak napokkal később...?

Edited by TojHorz, 2007 szeptember 24. - 13:38.


#193 debebe

debebe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 637 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 24. - 14:40

Info-hegyek. :) Köszönjük!

Kérdés: az egyes szereknél (különösen az erõsebb hatásúaknál) említett mellékhatásként jelentkezõ bõrduzzanat illetve viszketés fajulhat szõrhulláshoz, "kopaszodáshoz" is? Közvetve (a ló a viszketõ testrészen kidörzsöli, pl. a hátán), vagy közvetlenül (a szer hatásaként)...? Jellemzõ az, hogy melyik testrészen jelentkezik a viszketés, vagy ez egyéni érzékenységtõl függ?

Kieg.: a szer beadásától számítva kb. mennyi idõn belül jellemzõ a fenti tünetek jelentkezése? Azonnal, vagy csak napokkal késõbb...?


Hát még nagyon sok minden lenne, de csak a legfontosabbakat írtam le.
A bõr alatti kötõszövetben vándorló lárvák maguk is viszketést okozhatnak. Ha az endektocidokkal elpusztítjuk õket (ez napok alatt megy végbe) akkor ez a hatás fokozódhat az elpusztult lárvák irritációja miatt. Ez okozhat szõrhullást, kopaszodást is. Bár ilyen esetben ki kell zárni más kórokozók (pl. rühatka) jelenlétét. A viszketést nem közvetlenül a szer okozza! Ha nincs bõrben furkáló lárva, akkor nincs viszketés a kezelés után.

Fogorvos avagy Dr. Sahin Tóth Tibor

Sok minden olyan információ volt abban amit a Doki mondot, s gondoltam, hátha hasznos lesz mások számára is :yeah: .
Javaslom mindenkinek akinek zabla, testsúly probléma, pépes fûcsomó köpködés... vagy egyébb olyan tünetet tapasztal a lován, ami ugyan nem szembetûzõ, de eddig nem tapasztalt jelenségként megmérgezi a lovával történõ munkát.


Ebben igazad van!
De vártam a végén a csattanót. A fogproblémák hatását a lószõr-lóbõrre. :)

#194 Minó

Minó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.578 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 24. - 18:45

Hát még nagyon sok minden lenne, de csak a legfontosabbakat írtam le.
A bõr alatti kötõszövetben vándorló lárvák maguk is viszketést okozhatnak. Ha az endektocidokkal elpusztítjuk õket (ez napok alatt megy végbe) akkor ez a hatás fokozódhat az elpusztult lárvák irritációja miatt. Ez okozhat szõrhullást, kopaszodást is. Bár ilyen esetben ki kell zárni más kórokozók (pl. rühatka) jelenlétét. A viszketést nem közvetlenül a szer okozza! Ha nincs bõrben furkáló lárva, akkor nincs viszketés a kezelés után.

Hm. Akkor stim., volt - remélem, hogy már csak volt - lárva a bõre alatt. :( Ezért kapott erõsebb szert, aztán már csak a kopasz foltot láttam, de nem tudtam, hogy van-e összefüggés.

Köszönöm! ;)

#195 Babszem

Babszem

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.972 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 24. - 19:10

És akkor ezt a féreghajtással nem is lehet elkerülni? :( Szóval én ha ennek neki esek kiskéssel szerintem egy reggeltõl estig tartó meló lesz..és másnapra biztos hogy megint tele lesz.. :( De nem akarom hogy valami komoly baj legyen belõle szóval inkább neki üljek minden nap? Vagy ezt hogyan?

#196 Shába

Shába

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.647 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 24. - 21:41


A Shába által leírt tünetek inkább az ún. nyári seb lehet. Ez a Habronema és Draschea férgek bõrben vándorló lárvái okozta bõrelváltozások, Onchocerca fajok okozta mikrofiláriózis (kután onkocerkózis) jellemzõ tünete.

Megijedtem.
Nem kell megijedni, mert az endektocid szerekkel ezek is jól kiirthatók.

Megnyugodtam. Majd ismét elgondolkodtam... Tavasszal és nyáron, miután egy ménesbõl hazahoztam, féregtelenítve volt, hogy lehet akkor mégis... Már akkor is rajta voltak a dudorok és nem múlt el... Talán nem ez lehet, de majd kiderül, nemsokára úgyis ismét féregtelenítés következik. Viszont tavaly õsszel elmúltak, talán a féregtelenítõ hatására...(õsszel Equalannal féregtelenítünk, tavasszal Promectinnel)

Csikasz írása ismét megijesztett, tapasztaltam már fûcsomókat zablabehelyezéskor. :( Honnan szerzek én olyan dokit, aki le is jön ide, a világ végére, és ért is a lófogakhoz... Lehet hülye kérdés, de csak lóspecialista jöhet szóba, vagy elvileg bármelyik állatorvos meg tudja vizsgálni a lovam fogait és kezelni is tudja? És gyakorlatilag?

Csikasz! Az Albendaninról a Debebe által linkelt hozzászólás alatt olvashatsz. :)


Edited by Shába, 2007 szeptember 24. - 21:44.


#197 debebe

debebe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 637 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 25. - 8:44

És akkor ezt a féreghajtással nem is lehet elkerülni? :( Szóval én ha ennek neki esek kiskéssel szerintem egy reggeltõl estig tartó meló lesz..és másnapra biztos hogy megint tele lesz.. :( De nem akarom hogy valami komoly baj legyen belõle szóval inkább neki üljek minden nap? Vagy ezt hogyan?

Babszi!
Olvasd el figyelmesen az 1. és2, pontokat.
De tudod mit? Bemásolom:

Védekezés.
1. Prevenció. A bagócslegyek távoltartása. Szinte kivitelezhetetlen és/vagy nem gazdaságos. A legelõn tartott lovaknál megoldhatatlan.
2. Peték elleni védekezés. Szedegetem, kapargatom. Sziszifuszi meló és nem hatékony. Ha nem nagy a peték száma, akkor a kutyáknál használatos fém bolhafésûvel lehet a legkönnyebben eltávolítani a hosszú szõrökbõl.
A másik módszer -akár együtt alkalmazva az elõbbivel- a rovarirtószeres (Neostomosan, Insecticide 200 spray) lemosás. A peték legyilkolása nem minden szernél mûködik, ezért ajánlatos a hosszabb hatású szert alkalmazni, mert a kikelõ lárvák viszont jól pusztíthatók. Ezzel meg tudjuk akadályozni, hogy a lárvák befúrják magukat a száj nyálkahártyájába.
3. Ha már megtörtént a baj, akkor is van megoldás: endektocid antiparazitikumok. Még mielõtt megijednél, ezek az ivermektin, moxidectin, abamectin, stb. hatóanyagtartalmú készítmények.
http://www.paci.hu/f...&...st&p=481007

Tehát: peték kifésülése és Insecticides spray a sörényre és a bokaszõrökre.

#198 debebe

debebe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 637 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 25. - 9:16

Nem gondoltam, hogy csak szörrõl beszélhetünk, hiszen lovak és egészség -ben van az adott topik...de ha gondolod összekapcsolom a józan paraszti agyammal :D ... a rosszúl megrágott táplálék csak átszalad a ló emésztõ csatornáján, aminek egyenes következménye a gyatrább tápanyag felszívódás, aminek a következménye lehet a loncsos, hosszú, egyenetlen, fénytelen szörzet...na mit szólsz Debebe.

Egy hangszórót Csikasznak!! :yeah:

Egyébként én örülök az új topikodnak is, mert jó az, ha az emberek okosodnak, csak az még jobb lenne ha többen olvasnák :ang: !!!!

Egyébként kinyomtattam és elmentettm a féreghajtókat, mert szerettem volna egy helyen tudni a most forgalomban levõket, s az általad feltett anyag igen részletes ( kalapemelõs smiley) .

Köszönöm!

Albendadin ...vagy mi a pontos neve porról is írnál, hiszen egy kedvezõ áru szer, s mi hobbisok nem húslovazunk :kir: . ( ha írtál és csak vak vagyok bocsesz ;) )


A nem széles hatásspektrumú, pontosabban fogalmazva csak a belsõ paraziták ellen ható szereket is feltettem eggyel lejjebb:
http://www.paci.hu/f...&...st&p=481022

#199 debebe

debebe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 637 hozzászólás

Közzétéve 2007 szeptember 25. - 9:34

Shába: Megnyugodtam. Majd ismét elgondolkodtam... Tavasszal és nyáron, miután egy ménesbõl hazahoztam, féregtelenítve volt, hogy lehet akkor mégis... Már akkor is rajta voltak a dudorok és nem múlt el... Talán nem ez lehet, de majd kiderül, nemsokára úgyis ismét féregtelenítés következik. Viszont tavaly õsszel elmúltak, talán a féregtelenítõ hatására...(õsszel Equalannal féregtelenítünk, tavasszal Promectinnel) A duzzanatokat rovarcsípések is okozhatják. Ha negyedévente féreghajtózol endektociddal, akkor nem a bõrben vándoló féreglárvák okozzák a váladékozó göböket.

#200 Guest_Sybelle_*

Guest_Sybelle_*
  • Guests

Közzétéve 2007 október 9. - 15:08

Hi! Most vágtam le a lovam gyönyörûséges hosszú sörényét (mondom, nagyon szép volt, nem azért vágtam le, mert csúnya, csak a változatosság...) és eltettem. Arra gondoltam, hátha kell valakinek, nem mellesleg az illetõ cserébe csinálhatna nekem belõle egy szépséges szerencsekarkötõt :) A színe egyébként fakó/szõke és már jó hosszú volt, most ilyen kis sportosra levágtam. Képeket a profilomban megadott oldalon bõven találhattok róla. V! (p.ü.-t nyugodtan írhattok)