Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Nyeregtörés!!!!


  • Please log in to reply
500 válasz a témához

#481 Dödölle

Dödölle

    Új vendég

  • Új tag
  • 10 hozzászólás

Közzétéve 2016 február 13. - 21:01

Sziasztok! Olyan  túrázók tapasztalataira lennék kíváncsi akik hosszabbakat lovagolnak (30-40km) h mit használnak plusszban  a nyeregalátéten kívül. Nem feltörött a lovam háta, hanem a nyeregpárnák eleje alatt feldagadt, majd foltokban kifehéredett a szőre, pedig zselé volt a nyereg alatt  :( 


Edited by Dödölle, 2016 február 13. - 21:02.


#482 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2016 február 13. - 22:35

Jól illeszkedő nyerget javaslok elsősorban. 30-40 km nem olyan nagy táv, amihez spéci cuccok kellenének, megfelelő nyereg esetén.

Amúgy én túrákra zöld katonai pokrócot szoktam használni.


  • N.C. kedvelte

#483 Dödölle

Dödölle

    Új vendég

  • Új tag
  • 10 hozzászólás

Közzétéve 2016 február 14. - 18:30

A nyeregcserén már túl vagyok, az előző túl szűk volt neki elöl. A nyeregcsere után szépen el is kezdtek múlni a fehér foltok, de aztán később mikor megint egy hosszabbat mentünk (45km), újra előjött a probléma.  :(  Pokrócot már beszereztem, szándékomban áll kipróbálni hosszabb távra. Köszi a tanácsot!  :)

 



#484 Eva

Eva

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.911 hozzászólás

Közzétéve 2016 február 14. - 19:09

Dödölle, a Nyeregvilágnál most éppen kedvező ajánlat van tanácsadásra, nézd meg az oldalukon. Ha már egyszer felnyomta annyira egy nem megfelelő nyereg, hogy kifehéredjen a szőre, akkor az már fehér marad...

#485 Dödölle

Dödölle

    Új vendég

  • Új tag
  • 10 hozzászólás

Közzétéve 2016 február 15. - 3:39

Már igénybe vettem a segítségüket, akkor derült ki h kicsit szűk a régi nyergem eleje.Meg voltam elégedve velük, náluk vettem az új nyergemet aminek a használatával el kezdtek eltűnni a foltok. Majd most a pokrócra leszek kíváncsi h mit mutat hosszabb távon.

#486 Tímea

Tímea

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 153 hozzászólás

Közzétéve 2016 február 15. - 10:07

Dödölle, a Nyeregvilágnál most éppen kedvező ajánlat van tanácsadásra, nézd meg az oldalukon. Ha már egyszer felnyomta annyira egy nem megfelelő nyereg, hogy kifehéredjen a szőre, akkor az már fehér marad...

 

Csak infó: nem feltétlenül marad fehér.

Szánom-bánom, de nekem is volt határesetnyit éppen kicsit túl széles nyergem, ami cirka két hónap után kezdett el néhány szőrszálat kifehéríteni. Azonnal cseréltem, a szőr pedig visszasárgult.
Amelyik komoly nyeregtöréstől lesz fehér, az elhiszem, hogy az is marad.



#487 Rontó

Rontó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 632 hozzászólás

Közzétéve 2016 február 16. - 15:14

Nem azért, de életemben egyszer nyomtam fel a lovam (nem volt törés, csak pukli), amikor azt gondoltam, hogy ha berakok egy zselét a nyereg alá, akkor jobb lesz neki egy laza 60 km-es túrán. Ez nagy hülyeség volt, mert pont annyival lett így szűkebb a nyereg, ami már nyomta. 1 szezonra kicsit "tűzött" lett (voltak benne fehér szálak), de azóta rég visszabarnult, viszont azóta se izzad 2 foltban, akkor se, ha nyáron magában szaladgál és attól izzad meg, tehát nem nyereg alatt.

Azóta amúgy többször mentem 2-3 nap alatt 120, 140 km-t, nem raktam semmi extrát alá tényleg, csak a jól passzoló nyereg és egy átlagos alátét. Ha ez 10-15 km-en nem töri fel, akkor 40-en se fogja.



#488 Dödölle

Dödölle

    Új vendég

  • Új tag
  • 10 hozzászólás

Közzétéve 2016 február 16. - 21:03

Igen, én is így gondolkodtam, h a zselétől jobb lesz, aztán pont hogy nem... :(  Remélem elmúlik majd neki. Láttam olyan lovat is akinek a hámtól kifehéredett a szőre, pedig akkor még csak "csuszózták", szal semmi extra terhelés. Nyilván ez hajlam kérdése is a dolog.


  • Dödölle kedvelte

#489 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.137 hozzászólás

Közzétéve 2016 február 17. - 7:25

Mi az a csuszózás? :)

 

A zselés becsapós, mert ahogy Rontó is írta, szűkíti a nyerget, mint minden, amit alá teszel. Ráadásul mivel nem tartja a formáját, nyomásra pont onnét szorul ki belőle az anyag, ahol egyébként is szűk, tehát hosszú távon egész más mechanizmusa van, mint amit legtöbben várnak tőle.



#490 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2016 február 17. - 8:06

Juice, a fiatal lovat úgy tanítják be, hogy először csak egy csúszkát kötnek mögé, amin áll a hajtó. Bár a szót nem ismerem, de gondolom, ezt takarja. :happy:


  • juice kedvelte

#491 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.137 hozzászólás

Közzétéve 2016 február 17. - 9:11

Köszi Ori :) Elvileg én is tudom, hogy a fogatolást így kezdik, csak nem állt össze a fejemben, pedig írta is Dödölle, hogy hám volt az állaton :) Szőke vagyok, na :D



#492 Dödölle

Dödölle

    Új vendég

  • Új tag
  • 10 hozzászólás

Közzétéve 2016 február 17. - 14:51

Igen, Ori jól írta, így kezdik a fogatozást betanítani. Az is jó benne h lehet növelni a súlyt amit húz, pl. egy traktorgumi van utána kötve, szal fokozatosan hozzá lehet szoktatni a nehezebb súlyokhoz.

#493 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2016 február 17. - 21:20

..a fiatal lovat úgy tanítják be, hogy először csak egy csúszkát kötnek mögé, amin áll a hajtó. Bár a szót nem ismerem, de gondolom, ezt takarja. :happy:

A "csúszó" a hivatalos terminus technikus . :) Én a csúszkán gondolkodtam volna, de talán kitalálom. :happy:

Pl.: csemegecsutka - csutkaszár - kukoricaszár - szárbordó (ez gondolom borda lenne) - ízík (ez gondolom, hogy ízekből áll ) ; így jó?

( De hogy mé' csemege... :mellow: )

 

A fogatló betanítása elején, - amíg 'mög nem vastagszik a bűre'- munka után a hám helyét hidegvizes ronggyal / szivaccsal le kell mosogatni, mert a hám - főleg ha kemény és/vagy nem jól fekszik - könnyen fölnyomja.

 

A zselé szerintem elég kérdőjeles, rossz nyeregfekvést biztos nem old meg. Meg még az izzadtság sem tud átszívódni rajta, mint egy lópokrócon: nyomás+meleg+nedvesség= hámsejtek gyakorlatilag megfőnek.



#494 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2016 február 18. - 8:23

Jáááj, N.C., hát azé csemege, mer csemege tengerinek a csutkája! :happy:

Megfővésről jut eszembe, hogy a NyeSze szervezői közül valamelyik az első nagy túrájukra valami neoprén alátéttel indult neki, na ott is megfőtt  aló háta, sétálhatott mellette pár napig.

 



#495 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2016 február 18. - 8:51

A takarmány tengeri szárát nem bálázzák? Vagy nem emberi csemege (főzni való vagy élelmiszeripari) az a kukorica? (Csak lovagoljunk egy kicsit a szavakon, mert komoly félreértésekre adhat okot egy-egy kifejezés tájjellegű használata. Megismerésük csak segítség lehet.)

Mifelénk a "csemege" az emberi fogyasztásra termesztett fajtákat takarja.



#496 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2016 február 18. - 9:07

"A zselé szerintem elég kérdőjeles, rossz nyeregfekvést biztos nem old meg. Meg még az izzadtság sem tud átszívódni rajta, mint egy lópokrócon: nyomás+meleg+nedvesség= hámsejtek gyakorlatilag megfőnek."

 

A nyeregalátétet valószínűleg nem véletlenül nevezik izzasztónak is. Az egyenletesebb nyeregfelfekvés, ütéscsillapítás mellett szerepe az izzadság felvétele, elvezetése. Ha a nyereg alatt ott marad az izzadság, az felpuhítja, érzékenyebbé, sérülékenyebbé teszi a bört (lásd nyáron gumikesztyűben tartósan dolgozni, hajlatok bőrének érzékenysége izzadós időben). Természetesen ezt lova (embere) válogatja. Ha ezt még tetézi egy nem éppen jól megválasztott nyereg, adódik hozzá egy nem megfelelő ülés...



#497 Dödölle

Dödölle

    Új vendég

  • Új tag
  • 10 hozzászólás

Közzétéve 2016 február 18. - 19:34

Zsinóros hevederről vannak tapasztalaitok?



#498 ori

ori

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.916 hozzászólás

Közzétéve 2016 február 18. - 23:04

Én szinte csak azt használok, még sose törte fel egyik lovamat sem. Mentünk már nagyobb kanyarokat. (500 km körül).


  • izland kedvelte

#499 Panka21

Panka21

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 206 hozzászólás

Közzétéve 2016 február 19. - 17:34

Ezek szerint a neoprén heveder sem jó? Hosszabb túrák után a lovaink hevederhelyen hámlanak. A "megfőlés" miatt lehet?



#500 Eva

Eva

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.911 hozzászólás

Közzétéve 2016 február 19. - 18:04

Miket meg nem tudok. 



#501 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2016 február 19. - 18:28

Engem egy tapasztalt lovas figyelmeztett annak idején, mikor a neoprén nyeregalátétek/hevederek divatba jöttek, hogy eszembe ne jusson... :mellow: