Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Tudományos és technikai érdekességek


  • Please log in to reply
397 válasz a témához

#121 Guest_Mongol_*

Guest_Mongol_*
  • Guests

Közzétéve 2010 október 12. - 7:41

Szfv. Öreghegy, I. Magyar Toronyóra Kft. (Rancz Lajos, csacsi)

Meg is van, ezer éve nem látott cimborám.

De jó ez. :)

Cav. Hetente többször nézegetem a kastély, kúria hirdetéseket (ez nem kerül semmibe), az építészeten is elgondolkoztam. Milyen épületek állnak, az akkori technológiával építve és hogy repedeznek a maiak, legalább is nagy részük. Most a monumentális épületeket hagyjuk is (Haga Sofia és társaik), nem vagyok meggyõzõdve hogy tudunk ilyet. A kastélyokat nézem, nem azért kell felújítani, mert szétcsúsztak a falak, vagy mert megsüllyedt, hanem mert leesett a vakolat, ellopták a tetõt, nyílászárókat, körbevette a gaz, lekoptak a freskók....stb.

Egy kis kastély-kóstoló. :)

#122 Hosszúhomlok

Hosszúhomlok

    A multimédium

  • Támogató
  • 1.895 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 17. - 8:56

RIP

http://index.hu/tudo...raktalok_atyja/

#123 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2010 október 17. - 9:26

http://www.fotohaz.h.......=all&page=1

#124 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.294 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 3. - 14:04

- Nem találtam jobb helyet neki, pedig Isten bizony! végignéztem az összes oldalt :
http://index.hu/tudo...sak_a_diadalig/

#125 Huxley

Huxley

    Fórumgazdi

  • Admin
  • 2.920 hozzászólás

Közzétéve 2011 szeptember 3. - 17:13

http://www.fotohaz.h.......=all&page=1


:yeah:

Ha már fraktálok, Arthur C. Clarke róluk készült 1994-es dokumentumfilmjében sok ma is élõ élõ és sajnos már holt koponya is megszólal, többek között Mandelbrot bácsi is. A film hat részre van szétszedve, ez az elsõ:


Ez az egyik legjobb film, amit a fraktálokról láttam, nagy koponyák, szép animációk, és a háttérben a Pink Floyd, mi kell még?

#126 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2011 november 17. - 20:48

Kedden érdekes Hold-jelenséget láttam, eddig nem találtam rá választ, mi volt és hogyan nevezik. (pedig régen mintha olvastam volna ilyesmirõl.)
A Hold körül egy hatalmas kör volt látható. van egy olyan meghatározás, hogy Holdudvar, de az közvetlen a Hold körül, opálos szegély,a levegõben levõ vízmolekulák törik igy meg a fényt.
Ez nem ilyen volt. A Hold körül tiszta volt z ég, messzebb volt ez a fénykör.
Képet is csináltam róla, nem igazán sikerült. Az eredetin nem látszik a fénykör, pedig hatalmas volt, nem is fért bele a képbe teljes egészében. (A képet nagyban töltöttem fel, ha eltekered a kontrasztot vagy mit, látszik. Ezen a képen állítgattam a fényerõt meg mindenfélét, de itt is csak az alja látszik.

Tudja valaki, hogy hívják és mi okozza ezt a jelenséget?

[szerk. oka: helyesírás, bocs, nem bírtam ellenállni a kísértésnek, kör, kör, kör - Hux]

#127 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2011 november 17. - 21:05

...Tudja valaki, hogy hívják és mi okozza ezt a jelenséget?

Ilyen volt? :)
És a magyarázat.

#128 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2011 november 17. - 21:19

Igen! Köszi! Persze, Neked tudnod kell. :ang: :)

#129 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2011 november 17. - 21:41

Nyáron nem volt idõ elõkapni a távcsövet, most meg mán hideg van. :)

#130 moon

moon

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.081 hozzászólás

Közzétéve 2011 december 19. - 11:21

Kínai tudósok rovat: "Öntisztuló pólót fejlesztettek ki MTI 2011. december 19., hétfõ 10:37 A jövõben elég lesz kiakasztani a napra a piszkos ruhanemûket, hogy tisztává váljanak – legalábbis az öntisztuló pamutot kifejlesztõ kínai kutatók szerint. Az ötlet maga nem teljesen új, ugyanis a titán-dioxidos és hasonló bevonatok öntisztuló tulajdonsága régóta ismert. Fény hatására a vegyület ellentétes töltésû részecskéket, úgynevezett elektronlyuk párokat bocsát ki, amelyek oxidációs reakciókat okoznak – utóbbiak hatására pedig lebomlanak a szerves anyagok, mint például a kosz. A fénynek azonban ibolyántúlinak kell lennie, ami a napfénynek csupán csekély része, ezért a leírt folyamat a mindennapi használathoz nem elég hatékony. hirdetés Dejong Vu és Mingce Long ezért nitrogénnel kombinált titán-dioxiddal vontak be pamut anyagot, és erre még egy ezüstjodid réteget is tettek. A látható fény tartományában úgy tûnt, hogy a két réteg segíti egymást, azaz a keletkezett elektronokat és lyukakat megakadályozták az újraegyesülésben, ezáltal pedig hatékonyabb oxidációt tettek lehetõvé – közölte a Science magazin. A kutatópáros tanulmánya az Applied Materials & Interfaces címû szaklapban jelenik meg. A kutatók leírják, hogyan tisztult meg magától egy narancsszínû festékkel kezelt pamutdarab, amikor két órára megvilágították egy ezerwattos égõvel. A mosás nem károsítja a különleges anyagot, az öntisztuló réteg megmarad."

#131 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2012 június 9. - 18:28

Érdekes. De ha volt mit elmaszatolni, ennél ügyesebben is megtehették volna, nem?

#132 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 1. - 16:37

megáll az eszem: :eek:
http://index.hu/tudo...tottak_a_fenyt/

#133 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 1. - 21:53

Ettõl majd újraindul :D

#134 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 2. - 9:23

Tényleg elindult.... :) Ez egy elképesztõen komplex téma. Arról van ugye szó, hogy lassan úgy tûnik, nem csak a DNS alkotóelemei, hanem teljes DNS-töredékek, esetleg teljes génszakaszok bekerülnek a táplálékból a vérbe, ami ugye elég meglepõ, mert elvileg az emésztéssel mindent lebontunk, felszívunk, aztán más szerkezetben összerakunk. Az már egy ideje ismert, hogy van az emberi DNS-nek olyan szakasza, amelyik valamikor a törzsfejlõdés során vírussal került belénk és beépült, sõt a mitokondriumok (sejtszervecske, mely a sejt "energiaközpontja") is valamikor önálló lények voltak, amik "betársultak" hozzánk. Nem az emberré válás idején, hanem hanem sokkal korábban, valamikor a maggal rendelkezõ sejtek kialakulása idején). Olvasgattam a hozzászólásokat is, és úgy látom, két táborra szakadtak az emberek. Az egyikük ebben igazolást lát a génmódosított növények veszélyességére, a másik úgy gondolja, tök mindegy, az evolúció során is történt sok hasonló dolog, mégis itt vagyunk. Én azt gondolom, a génsebészet elképesztõ perspektívákat nyújt az emberiség számára a betegségek gyógyítására, de ugyanakkor óriási veszélyt jelent a felelõtlen/profitorientált felhasználása (amit Monsanto és társai mûvelnek). Kicsit olyan, mint az atomenergia kérdése, csak a hatás látensen elhúzódóbb, momentán beláthatatlan. Persze a cikkben említett, a vérben szabadon keringõ idegen DNS-töredékek még messze vannak attól, hogy bekerüljenek a sejtekbe, a beépülésrõl nem is beszélve, de az biztos - hogy ha valóban stimmel az állítás - akkor át kell gondolni az emésztés részleteit. Eddig csak azt tudtuk, hogy bizonyos bélbetegségek esetén juthatnak összetettebb szerves molekulák a vérbe, most lehet, hogy ezt újra kell gondolni.

#135 Mézszín Sörény

Mézszín Sörény

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.324 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 2. - 10:14

megáll az eszem: :eek:
http://index.hu/tudo...tottak_a_fenyt/

Van egy súlyos tárgyi tévedés a cikkben, a fény ugyanis nem 300 millió, hanem csak 300 ezer km távolságot tesz meg másodpercenként.

#136 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 2. - 10:47

Nincs tévedés ;) Egyébként most jöhetnek ide a mérnökök, fizikusok stb. Hogy a fenébe marad a fény fény, ha megáll? Én úgy tanultam, hogy a fotonnak nincs nyugalmi tömege. Részecske, aminek nincs tömege? Még a legparányabbnak is van parányi... A fotonnak is, mikor rohan. Meg mi az, hogy egy részecske egyidõben több helyen is van egyszerre? Vagy ez csak valószínûség? Vagy mi a nyavalya? :eek:

#137 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 2. - 11:44

:yeah:

Ha már fraktálok, Arthur C. Clarke róluk készült 1994-es dokumentumfilmjében sok ma is élõ élõ és sajnos már holt koponya is megszólal, többek között Mandelbrot bácsi is. A film hat részre van szétszedve, ez az elsõ:


Ez az egyik legjobb film, amit a fraktálokról láttam, nagy koponyák, szép animációk, és a háttérben a Pink Floyd, mi kell még?

Pink Floyd helyett country. :)

Edited by Ernest, 2013 augusztus 2. - 12:02.


#138 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 2. - 11:49

Van egy súlyos tárgyi tévedés a cikkben, a fény ugyanis nem 300 millió, hanem csak 300 ezer km távolságot tesz meg másodpercenként.

"A fény normál esetben vákuumban körülbelül 300 millió métert tesz meg másodpercenként"
1000 m = 1 km

#139 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 2. - 12:19

Zöldség. :)

#140 forkissima

forkissima

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.661 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 4. - 9:14

Tényleg elindult.... :) Ez egy elképesztõen komplex téma. Arról van ugye szó, hogy lassan úgy tûnik, nem csak a DNS alkotóelemei, hanem teljes DNS-töredékek, esetleg teljes génszakaszok bekerülnek a táplálékból a vérbe, ami ugye elég meglepõ, mert elvileg az emésztéssel mindent lebontunk, felszívunk, aztán más szerkezetben összerakunk. Az már egy ideje ismert, hogy van az emberi DNS-nek olyan szakasza, amelyik valamikor a törzsfejlõdés során vírussal került belénk és beépült, sõt a mitokondriumok (sejtszervecske, mely a sejt "energiaközpontja") is valamikor önálló lények voltak, amik "betársultak" hozzánk. Nem az emberré válás idején, hanem hanem sokkal korábban, valamikor a maggal rendelkezõ sejtek kialakulása idején).Olvasgattam a hozzászólásokat is, és úgy látom, két táborra szakadtak az emberek. Az egyikük ebben igazolást lát a génmódosított növények veszélyességére, a másik úgy gondolja, tök mindegy, az evolúció során is történt sok hasonló dolog, mégis itt vagyunk.Én azt gondolom, a génsebészet elképesztõ perspektívákat nyújt az emberiség számára a betegségek gyógyítására, de ugyanakkor óriási veszélyt jelent a felelõtlen/profitorientált felhasználása (amit Monsanto és társai mûvelnek). Kicsit olyan, mint az atomenergia kérdése, csak a hatás látensen elhúzódóbb, momentán beláthatatlan.Persze a cikkben említett, a vérben szabadon keringõ idegen DNS-töredékek még messze vannak attól, hogy bekerüljenek a sejtekbe, a beépülésrõl nem is beszélve, de az biztos - hogy ha valóban stimmel az állítás - akkor át kell gondolni az emésztés részleteit. Eddig csak azt tudtuk, hogy bizonyos bélbetegségek esetén juthatnak összetettebb szerves molekulák a vérbe, most lehet, hogy ezt újra kell gondolni.

Emlékeim szerint Pusztai Árpádnak pont ezt sikerült bizonyítania, csak az állásába került Skóciában.

'Everything that is done for us, without us, is not ours.'


#141 mi.kinga

mi.kinga

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 867 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 5. - 18:01

Szerintem ez ide való, nagyon érdekes. Már attól szédültem, ahogy néztem a képeket. (mellesleg a blogban még sok érdekes cikk van, érdemes nézelõdni.)

#142 Zebrabara

Zebrabara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 5. - 21:27

jó ez a blog, meg a párja is. ott találtam ezt. :hu:

#143 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 6. - 8:17

Remélem, hamar eljutnak a tömeggyártásig, mert akkor végre újra ehetnék húst :yeah:

Más:

Tadamm!!!!!! Mégiscsak van értelme!
http://index.hu/tudo...ja_a_monogamia/

#144 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 6. - 13:23

Szerintem ez ide való, nagyon érdekes. Már attól szédültem, ahogy néztem a képeket. (mellesleg a blogban még sok érdekes cikk van, érdemes nézelõdni.)

Nekem már a (csak) 14 halálos áldozat is sok.

#145 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 11. - 8:48

http://index.hu/tudo...ak_a_perseidak/

#146 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 12. - 13:57

Tudományos és technikai... kérdés:

Oké, volt a Pangea, így, egyben.
De mi volt a másik oldalon???

#147 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 12. - 15:23

Hát víz....

#148 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 14. - 18:00

:huh:

(bökjed ki a szemit)

#149 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 14. - 18:52

Mi baj, egész elkékültél....

#150 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 15. - 13:34

Hát víz....

Ez olyan fantáziátlan :D

#151 Minó

Minó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.578 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 15. - 15:24

:D Ezt szeretettel ajánlom neked (ha még nem ismered).. :)

#152 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 15. - 19:53

Mi baj, egész elkékültél....

bizony, ettõl:
Egy három hónapos indiai fiú ritka betegségtõl, úgynevezett spontán öngyulladástól szenved. Rövid élete során már négyszer kapott lángra.


#153 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 15. - 21:15

Nem tudom, nem errõl van-e inkább szó :( :
http://www.okosanyu....zoba/M%...yánál

#154 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 16. - 16:19

Nenmtom, de egy buddhista guru szerint valami csí energiakoncentrálódás van emögött, és egyáltalán csak nekünk, nem buddhistáknak különös... A másik (is) nehezen férne a fejembe...

#155 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2013 augusztus 16. - 16:28

http://index.hu/tudo...akcina_tesztje/

#156 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2013 október 21. - 11:59

Nincs tévedés ;) Egyébként most jöhetnek ide a mérnökök, fizikusok stb. Hogy a fenébe marad a fény fény, ha megáll? Én úgy tanultam, hogy a fotonnak nincs nyugalmi tömege. Részecske, aminek nincs tömege? Még a legparányabbnak is van parányi... A fotonnak is, mikor rohan. Meg mi az, hogy egy részecske egyidõben több helyen is van egyszerre? Vagy ez csak valószínûség? Vagy mi a nyavalya? :eek:

Gondoltam, van, aki jobban akar válaszolni..

Hát, kvantuméknál már csak így van, az anyag lehet egyszerre több helyen, vagy több állapotban. A legpitiánerebb magyarázat az, hogy ha a matematika engedi, akkor a valóságban is előfordul...

A foton az energia kvantuma, nem olyan részecske, aminek tömege van. Mozgásban sincs, csak az energiából számolhatnánk.

Ami a fény megállítását illeti, gondolkodás helyett visszanyúlok használatra egyik fórumtársunk mondatához:

Az immunrendszer elnyomása egy nagyon pongyola és félrevezetõ megfogalmazás.

Be lehet helyettesíteni a fény megállítását az immunrendszer elnyomása helyére. A fény (energia) ugyanis atomok gerjesztettségi állapotának változásában maradt meg, majd alakult vissza fénnyé.



#157 Fifikusz

Fifikusz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.276 hozzászólás

Közzétéve 2013 október 21. - 16:53

:) Köszi.

Majd jövök még. Irtó értdekes könyvet olvasok. Stephen Hawkings- Leonard Mlodinow: A nagy terv. (igazából Mlodinow miatt vettem meg, mert remekül tud elmagyarázni dolgokat, amik szinte elmagyarázhatatlanok.)

Tele van ilyen csuda dolgokkal, ketté áll a fülem, majd lehet, hogy kell egy kis segítség az értelmezéshez. De nem tudom letenni, hajnalig olvasom, aztán alig tudok felkelni reggel az istállótakarításhoz. (de megéri :PP )



#158 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2013 október 21. - 18:54

Hát, arról érdekeseket írnak...



#159 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2013 december 23. - 19:13

A gombák fogják megmenteni a világot?

Kutatók szerint hamarosan beköszönthet a "gombák kora".

Az közismert, hogy gombák segítségével lehet kenyeret és sört készíteni, azt azonban csak kevesen tudják elképzelni, hogy biztonságosabb növényvédőszerek, orvosi implantátumok vagy bio üzemanyagok előállításában is kulcsszerepet játszhatnak.

A gombákért rajongó kutatók egy csoportja azonban úgy véli, hogy hamarosan beköszönthet „a gombák kora”, ami talán megmentheti a világot.

A gombák ereje főként a föld alatt lévő szálakban, az úgynevezett micéliumban (termőtestben) rejlik, amely olyan enzimeket szabadít fel, amik a talajt és a köveket is képesek lebontani. Területük védelmére erős vegyi anyagokat is termelnek, és tápanyagokat juttatnak a talajba. A mikológus szakembereket éppen ezért leginkább a micélium érdekli, mert úgy gondolják, hogy a gombák felhasználásával jobb gyógyszereket és környezetbarát agyagokat lehet kifejleszteni a jövőben.

Gary Strobel, a Monatana Egyetem mikrobiológusa például felfedezte, hogy a fákat lebontó Ascocoryne sarcoides gombafaj a gázolajban lévő illékony vegyületekhez hasonló anyagokat tartalmaz, amelyekből bio üzemanyagot lehet létrehozni. Az erjesztett mezőgazdasági terményekből készülő bio üzemanyagoktól eltérően a gombából nyert üzemanyagot mezőgazdasági hulladékból is elő lehet állítani.

Eben Bower, az Ecovative vállalat igazgatója pedig még egy lépéssel tovább vitte az ötletet azzal, hogy olyan autót fejleszt, amelyet gombából építenek fel. A micélium egy a műanyaghoz hasonló, rugalmas polimer, amely biológiailag lebomlik, és rá lehet kényszeríteni, hogy különböző sűrűségekben növekedve eltérő tulajdonságú anyagokat hozzon létre. A cég már most is készít csomagolóanyagot a Dell számítógépgyárnak, amelyek a nem túl környezetbarát polisztirént helyettesítik.

Paul Stamets, az Arizonai Egyetem mikológusa közel harminc gomba alapú szabadalmat nyújtott már be különböző környezetvédelmi és orvosi eszközökre Fungi Perfecti cégének égisze alatt. Alapötlete a „mikoregeneráció”, vagyis az, hogy bizonyos gombacsoportok a talajhoz való hozzáadásával meg lehet tisztítani a talajt a szennyeződésektől, és felgyorsítható az elnyelt szén mennyisége, ami az éghajlatváltozás megfékezésében is segíthet.

Stamets arról is meg van győződve, hogy a Laricifomes officinalis gomba univerzális növényvédőszerként is felhasználható.

Forrás: Medipress.hu
 

 



#160 shepherd

shepherd

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 612 hozzászólás

Közzétéve 2014 január 9. - 14:51

Caaaav! Nem építünk ilyet? Egyszerű lesz, nekem megvan az alapszoftver, csak a fülkét kell összeütni. :D

Arra gondoltam, levagjuk egy gép elejét és hozzácspjuk a házhoz. Vagy sokat forrasztgatunk. :)

 

http://www.youtube.c...h?v=MtOAWjlGsmc