Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Tenyészpatkány - Miért olyan aranyosak?


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
213 válasz a témához

#161 Merénylõ

Merénylõ

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.964 hozzászólás

Közzétéve 2011 április 17. - 17:44

Jaj... Megint nem tudom mit tegyek, a kicsi ilyen mötyögõ' hangon veszi a levegõt. Mint akinek bevan dugulva az orra. Vmelyik nap kezdõdött. Aztán elmúlt, majd ma délután megint... Mit tudnék neki adni? :(

#162 Merénylõ

Merénylõ

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.964 hozzászólás

Közzétéve 2011 április 17. - 22:19

Pár mai képet hoztam. Nagyon meleg volt, sütött a napocska. :)
Patik
Patkunyik
Lányok napoznak

#163 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2011 április 19. - 19:49

Jajj, de cukik! :kir:

#164 Merénylõ

Merénylõ

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.964 hozzászólás

Közzétéve 2011 április 20. - 8:38

Köszi! ;) Azóta szereztem infra lámpát, már vmivel jobban vannak, nagyon élvezik, kinyúlnak, oldalra fordulnak és élvezkednek. :dev:

#165 Merénylõ

Merénylõ

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.964 hozzászólás

Közzétéve 2011 május 4. - 15:14

Javulgatnak. Ma voltak dokinál egy kis vitamin injekcióra. :)

#166 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2011 május 9. - 15:36

Merénylõ, meggyógyultak a patik? Tegnap találkoztam a Borároson a patkányos bácsival. Most egy másik patkány ült a kezén. Megkérdeztem mi lett az elõzõvel. Mondta, hogy elszenderült, 4 éves elmúlt. (Majdnem elsírta magát ahogy mesélte.) :( A mostani patija annak az ivadéka, 9 hónapos és "porcelántarka" azaz nagyon világos szürke-fehér tarka. :) Vernonkával megfeneklettünk egy ponton. Olykor engedi hogy megsimogassam, de semmi több. 2 nap alatt 2 mûanyag itatótartályt durrantott el. Kedve támadt zuhanyozni vagy mi... :gm: Elázott így az egyik sarokban a macskaalom, amiben valószínûleg nagy élvezettel tapicskolt, mivel az egész bakancsházikó és körben az üveg patkány-lábnyomokkal tarkított. :D Alomcsere után kapott egy nehezen borítható porcelán csészét. Ez már 2 napja bírja, és az elõbb búvárkodott benne. :D

#167 Merénylõ

Merénylõ

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.964 hozzászólás

Közzétéve 2011 május 13. - 16:28

A nagy mûanyag itatót rágta el? :D Én direkt kívülre rakom, hogy csak a csöve lógjon be. Iigen, tökéletesen meggyógyultak! Mint kiderül allergiásak voltak az illatosított forgácsra, na meg kicsit meg is fáztak. De elmúlt minden. :)

#168 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2011 május 14. - 9:29

A nagy mûanyag itatót rágta el? :D Én direkt kívülre rakom, hogy csak a csöve lógjon be.

Iigen, tökéletesen meggyógyultak! Mint kiderül allergiásak voltak az illatosított forgácsra, na meg kicsit meg is fáztak. De elmúlt minden. :)


Ó, ez már fél literes fantás palack volt, mivel a normál mûanyag itatót még Szutyok egerem leamortizálta és csak a csõ része maradt meg. Azt tekertem rá a fantás palackra és Vernonka fél évig békében élt vele, míg ki nem végezte. :gm: Mivel terráriumban lakik, sajnos nem tudtam kívülre tenni az itatót. De ez a porcelán csésze nagyon jó, nem borította még fel, és nem rágja. :)

Na ez jó hír! :kocc: Ezek az illatosított cuccok ahogy olvasom sok patit irritálnak. Én is inkább a simát használom. :)

#169 Merénylõ

Merénylõ

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.964 hozzászólás

Közzétéve 2011 május 15. - 20:06

Én most már semmilyet inkább. :) Szilvia, újságpapír darabok és széna.

#170 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2011 május 16. - 13:40

És macskaalmot se használsz? Nálam a Cirmi macskaalom bevált (illatmentes). Baromi jó nedvszívó. :gm: Igen, Vernonka rájött, hogy a bögrébõl is ki lehet pacsálni a vizet. :D Gondolkdom, hogy csinálok egy medencét a terrárium egyik sarkába, azt dagonyázzon benne kedvére. Kis hülye. :ang:

#171 Merénylõ

Merénylõ

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.964 hozzászólás

Közzétéve 2011 május 16. - 14:01

Az jó ötlet! :) Majd csinálj képet! Macskaalmot nem mertem, volt ilyen szilikonos kis golyók de féltem hogy megeszik. Szerinted nem eszik meg? Mert akkor veszek! Mert nem a legesleg illatosabbak így. :D Õk nem szeretnek pancsizni... :rolleyes: Kifejezetten utálják a vizet. :D

#172 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2011 május 16. - 14:07

Ja, és Vernon nem felborította a bögréjét, hanem kimeregette, vagy kipancsolta a vizet. :D Huha, szilikonos bogyókkal nincsen tapasztalatom. Nekem ez a Cirmi ilyen zeolitzúzalék-jellegû, csak éppen nem porzik. Ezt nem eszi meg.

#173 Merénylõ

Merénylõ

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.964 hozzászólás

Közzétéve 2011 május 16. - 17:54

Na hát a szilikonos meg olyan, hogy megduzzad amikor magába szívja és állítólag a szagot is mentesíti ezáltal. Kipróbálom, aztán majd véleményt mondok! :) Jaj, egyemmeg. :ang: Bírom, hogy bármivel eltudnak játszani.

#174 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2011 június 9. - 15:25

Kipróbáltad már a szilikonos almot? Vernonnak nagyon bejön ez a bögre-itató. Szeret benne fürdeni is: a hátsó lábaival rááll a peremre, a két elsõvel belemászik, aztán beledugja a fejét teljesen a vízbe, és búvárkodik. Mint egy mosómedve. Nagyon kész. :D Lehet, tényleg be kéne tennem egy nagyobb edényt neki, hogy tudjon úszkálni. Kedve az lenne hozzá ahogy látom. :kir:

#175 Merénylõ

Merénylõ

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.964 hozzászólás

Közzétéve 2011 június 16. - 14:15

Igen! Kipróbáltam, igazából nem rossz dolog, csak drága és így h mind a 4 sarokba rakok bõségesen, elég hamar el is fogy. :gm: Kb. 1 hónapig elég. De a véleményem az róla, hogy 4-5 napot simán kibír, bár ha elviseljük azt a kicsi szagot ami ez után jön, akár 1 hétig is. :) Nem eszik meg szerencsére, én rakok rá ilyen papírtörlõ csíkokat plusz szénát. Tehát így egész jó. És nincs allergia, szeretik, alszanak is lent, nem csak a kuckójukban. Szerintem jó, én most ennél maradok! És én is kifogom próbálni Náluk ezt a vizes bögre mutatványt! :D

#176 The Oldenburgi

The Oldenburgi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.562 hozzászólás

Közzétéve 2011 június 16. - 18:19

nekem nyúlhoz a forgács- vagy szalmapellet vált be a legjobban. a forgács jobb szagmegkötõ, és nem ártalmas az állatra. sajnos a nyuszik hajlamosak megrágcsálni az almot, furcsállnám, ha a patkány nem.. márpedig a szilikonosra az állatorvos a szívéhez kapott. szerinte a macska alá nyugodtan rakható, azonban rágcsáló alá tilos. számára a szilikon emészthetetlen méreg. a patik szokásait nem ismerem, de nyulas körökben több olyan egyedrõl tudok, ami ettõl az alomtól betegedett meg. :(

#177 Merénylõ

Merénylõ

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.964 hozzászólás

Közzétéve 2011 június 18. - 11:55

Ezt használom lassan 1 hónapja alájuk, szilikonos alom, papírcsíkok, széna. Nekem sajnos allergiásak a nagy porra ami ugyebár van a forgácsban elég... Nem vált be már a hagyományos forgács sem, az illatosított meg még úgy nem. Nekem nem eszik meg! :) Van más elég dolog amit rágcsálhatnak, fadarabok, olyan rágcsáló gipsz vagy 3 fajta, meg ketten vannak lánykák így nem unatkoznak! Hála az égnek õk nagyon egészségesek most, meg csak a sarokban van egy nagy csomó a szilikonos cuccból és az elnyeli a vizeletüket, máshová nem szoktak.

#178 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2011 augusztus 7. - 13:59

Vernon 9 hónapja van nálunk. Eddig csak én mertem megsimogatni. De anyu tegnap felbátorodott. Mondta, hogy Vernon annyira kapaszkodott a rácshoz, hogy megsajnálta. Úgy érezte, kommunikálni akar az állatka. Benyúlt hozzá, és megsimogatta. Vernon pedig nem bántotta. :yeah:

#179 Moc

Moc

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 52 hozzászólás

Közzétéve 2012 január 27. - 22:08

Sziasztok itt is :D (mégiscsak ma megejtem az ide írást) Szóval, patitartó lennék jómagam is, belõlük több gyakorlatom van, mint lovakból, az tény :) Most csak egy darab mentett patim van Patrick, aki az elsõ hímpatkány a patkánytörténelmemben. Eddig csak lányok voltak, de "megunván" a sorozatos méh- és emlõdaganatokat kipróbáltam a fiút is. Esetleg igény szerint hozhatok képet a szörnyekrõl, hogyha visszatérnek ide a patis lovasok :D

#180 Merénylõ

Merénylõ

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.964 hozzászólás

Közzétéve 2012 január 28. - 7:34

Sajna én már csak egyel büszkélkedhetem... :( Nagyon nehezen kapott levegõt a kicsi... nem érte meg a reggelt. A nagyobbik maradt, de félek megbetegszik a magánytól. Bár nem tûnik nagyon levertnek. De õ amúgy is ember centrikusabb volt mint a kicsi... Hát nem tudom mi lesz. :( Örülünk, hogy itt vagy!! Várjuk a képeket! :ang:

#181 Moc

Moc

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 52 hozzászólás

Közzétéve 2012 január 28. - 10:23

Lehet megérné egy összeszoktatást összehozni, hogyha tényleg depis a pati, de ha vígan él és a jövőben nem tervezel több patit, akkor nem hinném, hogy szükséges lenne stresszelni egy új patival, mert sajnos a szoktatásnak is két éle van. Vannak patik, akik a társuk elvesztése után több patit nem hajlandók elfogadni, akkor ott állsz 2 patival. van, hogy nagyon sokáig tart - nekem Kiran és Mara patilányaimat 1 hónapomba került összehozni, de sikerült :D - illetve összeszoktatod őket, majd az idősebb rövidesen elpusztul, így ismét kezdheted előről az egészet. A képeket hozom a nap folyamán, csak az én gépem éppen elvérzik monitorügyileg, így páromét oroztam el, de már nagyon bosszankodik miatta...

Edited by Moc, 2012 január 28. - 10:24.


#182 Moc

Moc

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 52 hozzászólás

Közzétéve 2012 január 28. - 12:05

Akkor képek Patrickról, az albínó hímpatkányról :D

Alszom

Nézek

A csajok, akik elõtte voltak:

Kiran pózol

Kiran fekete fehérben hipnotizál

Mara

Az õ elõdeikrõl pedig kevés kép van, illetve egyáltalán nincs, meg akkor még nem volt digi fotógép a háznál :(

#183 Moc

Moc

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 52 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 2. - 17:59

Merénylő: el lett döntve, hogy lesz - e új pati vagy sem? Illetve Vernon történetének a folytatása is érdekelne :D

Edited by Moc, 2012 február 2. - 18:00.


#184 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 2. - 19:00


Illetve Vernon történetének a folytatása is érdekelne :D


Hello!

Vernon köszöni szépen, nagyon jól van. :) Néha engedi, hogy simogassam, de van, hogy kap a kezem felé. Akkor inkább nem erõltetem a témát. Ez is haladás. Megfogni nem próbálom, jobb a békesség. Amúgy érdeklõdõ, ha olyan a hangulata, akkor ugrál és kapaszkodik a terrárium üvegénél mikor meglát, és olyankor biztos lehet simogatni.
Mikor friss vizet töltök a bögréjébe, szinte mindig búvárkodik benne egyet. Az nagyon vicces. :)
Szóval jól elvagyunk.

A Kiran patkuszod nagyon szép volt, tetszik az a sötét szem és a fekete-fehér minta. Patricknak meg igazi fiús feje van. Vernon orra hegyesebb, de mondjuk õ lány (nevével ellentétben). :)

Edited by Méz, 2012 február 2. - 19:00.


#185 Moc

Moc

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 52 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 2. - 19:13

Hello!

Vernon köszöni szépen, nagyon jól van. :) Néha engedi, hogy simogassam, de van, hogy kap a kezem felé. Akkor inkább nem erõltetem a témát. Ez is haladás. Megfogni nem próbálom, jobb a békesség. Amúgy érdeklõdõ, ha olyan a hangulata, akkor ugrál és kapaszkodik a terrárium üvegénél mikor meglát, és olyankor biztos lehet simogatni.
Mikor friss vizet töltök a bögréjébe, szinte mindig búvárkodik benne egyet. Az nagyon vicces. :)
Szóval jól elvagyunk.

A Kiran patkuszod nagyon szép volt, tetszik az a sötét szem és a fekete-fehér minta. Patricknak meg igazi fiús feje van. Vernon orra hegyesebb, de mondjuk õ lány (nevével ellentétben). :)

Én totál azt hittem, hogy fiú :o Kis hárpia :D

Kiran csodálatos patkány volt 3 évet és pár hónapot szépen megélt, imádtuk õt. Szerencsére, szépen elaludt a ketrecében, utolsó napjáig ment elõre töretlenül felfedezni, Marát ellenben el kellett altatni.

Vernon is nagyon szép kis patilány, gyönyörû karcsú, szép a szõre, szép kis albínó :D Ha jól emlékszem a "vadonban" találkoztál vele? :D

#186 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 2. - 20:07

Igen, Vernont a kertbõl szedtem össze. :)

Itt egy videó róla, mikor takarítom (takarítanám) a terráriumát, õ meg támadja a törlõrongyot. :D :gm:

#187 Moc

Moc

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 52 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 2. - 20:21

Annyira bájos :D Egyszerûen ránézek és kedvem lenne dédelgetni. Volt egy ideiglenes mentett patim is, õ volt ilyen kis vadóc. Mondjuk õ se emberrel, se másik patkánnyal nem volt szocializálva, így szegény azt se tudta ki fia - borja õ valójában. De imádtam õt is. Nem mindig harapott meg :D Aztán elkerült tõlem más ideiglenes gazdihoz, ahol szépen beilleszkedett a patik közé, de emberekkel sosem jött ki. Végül elaludt õ is.

Látom a rongyra nagyon bukik, adj be neki lyukas zoknit, egy rossz pulcsi pedig elrakva és darabokra vágva jó ideig kitart. Ezekbõl fészket rak és trónol majd benne szépen. Ezt megspékelheted wc papír gurigával is (szigorúan nem illatosított fajta!!), azt is szeretik csócsálni. De lehet neki alkotni textilbõl búvócsövet, ha van kedved varrni egy kicsit, illetve a ketreces patiknak lehet felrakni függõágyat is, a legtöbb pati odavan érte. Adhatok linket a gyártásukhoz, nem bonyolult :D (Varrógéppel én nem próbálkoztam, mert gyerekkoromban halálra rémítgettek a levarrt ujjakkal, azóta a közelükbe se megyek ezen gépeknek, de függõágyat - a randábbik fajtát xD - varrógép nélkül is lehet alkotni, megvan hamar)


Rájöttem ,hogy nekem is vannak videóim a csajokról :D

Gyerek Kiran még anyámnál, Zarával.

Edited by Moc, 2012 február 2. - 20:28.


#188 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 3. - 21:57

Lehet, hogy kap majd lukas zuknit. Most wcpapír gurigával szokta bélelni az aktuális fészkét a kuckó alatt, vagy a fém hengerében. Varrni meg ilyesmire mostanában nincs idõm. Jajj, de cukik! :D És mekkorát ugrik! :yeah: Irigykedem, mert Vernont nem lehet megfogni sem, em hogy így kiengedni. Pedig biztos élvezné a szabadságot.

#189 Moc

Moc

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 52 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 3. - 22:23

Kiran nagy ugróbajnok volt :D Annyira életvidám volt, hogy az udvari sétákhoz patipórázt kellett vennem :D Egy nyári napon fogta magát és felmászott a ház falán kilincsmagasságig az ajtó mellett... Zseniális kis patkány volt :D Nagyon sajnálom, hogy nem hoztam le tõle egy almot és most nálam lehetne valamelyik lánya vagy kettõ is, de a pati nem áll meg 1 - 2 gyereknél és nem tudtam volna hova rakni további 8 kispatkányt :( Iszonyatosan hiányzik a kis dög, (persze mindegyik, de õ a legjobban), akkora arc volt, hogy elképesztõ. És emellett szörnyen barátságos, ragaszkodó társ is volt. Vernonra rá férne egy kis nevelés. A klikker módszerrel próbálkoztál már? :D

#190 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 3. - 23:51

:ang: Nem, igazából nincs rá sok idõm 2 ló meg a munka mellett. Szerintem õ már csak így marad ahogy van.

#191 Moc

Moc

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 52 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 4. - 11:23

2 ló + meló? Valahogy megértem :) Vernon összeteheti a kis mancsait, hogy nem bagolycsemegeként végezte :D

Edited by Moc, 2012 február 4. - 11:24.


#192 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 7. - 13:19

Kitakarítottam ma a helyét, közben jól megharapott, akkor hátba pöccintettem és rászóltam. Utána már lehetett simogatni, nem akart harapni. :rolleyes: Betettem neki a zoknit, de egyelõre nem kezdett vele semmit. Lehet, csak elfáradt a nagy cécóba.

#193 Moc

Moc

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 52 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 9. - 19:05

Idõvel szerintem neki esik :D Nekem is van, hogy a pati közli a szolgájával (ez én lennék), hogy "Mi ez? Nem kértem, vidd el." de 30 perc múlva a házban van a zokni :D Patinevelés meg olyan, mint a kutyanevelés: jutalmazás, illetve annak megvonása, büntetés alapján lehet õket rendre oktatni. Persze, nem könyvvel kell szétlapítani õket, csak, annyira kell megfegyelmezni õket, hogy tudja, hol a helye. Lehet, hogy Vernon túl domináns kis hölgy, de az sem kizárt, hogy nem törõdtek vele, mielõtt megszökött/szélnek eresztették. (De ugye ezt már taglaltuk :D)

#194 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 9. - 19:50

Neki nem esett, de miután õ kipakolta a házából én meg vissza, és ezt eljátszottuk ötször, végül belenyugodott, hogy ott marad a zokni. Most félig rajta fekszik. :)

"Persze, nem könyvvel kell szétlapítani õket" :D :gm: - ezen most nagyon röhögtem. :D Szerintem a megpöccintés pont elég, legalábbis hatásosnak tûnik. Azóta is békesség van, gond nélkül simogattam az állatkát.

#195 Moc

Moc

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 52 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 10. - 22:05

Neki nem esett, de miután õ kipakolta a házából én meg vissza, és ezt eljátszottuk ötször, végül belenyugodott, hogy ott marad a zokni. Most félig rajta fekszik. :)

"Persze, nem könyvvel kell szétlapítani õket" :D :gm: - ezen most nagyon röhögtem. :D Szerintem a megpöccintés pont elég, legalábbis hatásosnak tûnik. Azóta is békesség van, gond nélkül simogattam az állatkát.


Ha gondolod a patis könyveimben utánanézhetek még pár fegyelmezési ötletnek, hátha beválik a vérpatkánynál ;) Ronggyal megbarátkozott? :D

Többiek? Csak nekünk van patink? :(

#196 Merénylõ

Merénylõ

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.964 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 11. - 16:36

Nem tervezem új patkuszt... :) Most úgy tûnik egész jól meg van, a doki bácsi írt fel neki gyógyszert, most azt kapja belekeverve kefírbe. Így tutira bejut a kis szervezetébe. Valami porallergia lehet ez azt mondták... :( Remélem õ meg marad. Látszólag el van, eszik, ugrál, iszik minden.

#197 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 11. - 21:04

Valami porallergia lehet ez azt mondták... :(
Remélem õ meg marad. Látszólag el van, eszik, ugrál, iszik minden.


Nagyon sajnálom a másikat! :( Ez az allergia-dolog elég fura. Hogy ennyire durván megtaknyosodjanak, hogy még el is pusztul? :eek: Nem lehet más? Valami vírus, vagy megfázás? :( Most mire kapja végül is a gyógyszert?
A kereskedésben ahol vetted õket, milyen almon tartják õket? Nem lehetne informálódni, hogy tapasztaltak-e ilyesmit? Vagy onnan hamar eladják õket és helyben nem derül ki, hogy bajuk lenne az idõ rövidsége miatt?

Vernon újfent kitúrta a házából a zoknit. Köszöni, nem kér belõle. Mindegy, ott hagyom, azt csináljon vele amit akar.
Azon gondolkodtam, hogy milyen fura hogy tényleg jó értelemben "széltõl is óvott" patkuszok akik minden földi jót megkapnak, megbetegszenek. Ez a Vernon meg megjárta esõs idõben a kertet (mikor befogtam szakadt az esõ, ez meg a sárban tapicskolt a kövek közt), ki tudja meddig volt hajléktalan és semmi baja nem lett. Mondom én, hogy valami katonai kísérlet eredménye (harci patkány).

Edited by Méz, 2012 február 11. - 21:08.


#198 Moc

Moc

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 52 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 12. - 11:47

A poros alom nem jó a patiknak, a mycoplasma nevû baktérium elszaporodásához vezet, ami légúti betegségeket okoz, súlyos esetben tüdõtályogot és az állat halálát. Poros alom, fenyõforgács (és minden egyéb forgács), nagyban okolható ezért a betegségért. (A fenyõben lévõ illóolajok is kiválthatják ezt a betegséget.) Alomváltás, antibiotikum kúra, illetve nekünk Patricknak inhalálást is felírtak. Ha poros az alom, akkor válts inkább pellet vagy csutkaalomra, azok nagyon kis tuti almok. Úgy olvastam ,hogy egy fehérjediéta is sokat segíthet. Már mi is elmélkedtünk, hogy ez a "mindentõl óvjuk a patikat" dolog hozzájárulhat a betegségekhez, de nem szívesen raknám ki Patrickot most a hóba, hogy "Erõsödj fiam!" xD Lehet, a következõ generációt már valahogy máshogy kéne nevelni... de hogy lehet egy ilyen gyenge szervezetet visszaszoktatni a keményebb körülményekhez?

#199 Méz

Méz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.207 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 12. - 17:47

De druva, hogy mik vannak, és hogy ilyen sûrûn gondot okozhatnak ezek a poros almok stb. Nekem a Fressnapf-ban vásárolt Multifites forgács nem okozott eddig gondot. Nem is tûnik porosnak. Meg a Cirmi macskaalom is tuti. Legalábbis Vernonnak. Hálistennek, eddigi kisállat-tartó éveim során még sose volt gond ilyesmivel, maximum a macskák amortizálták az egérállományt néha. De se a tengerimalacom, sem egereim nem voltak betegek soha. Pedig akkoriban még az asztalosüzembõl elhozott (nem kicsit) poros forgácsot adtam alájuk. Csak megszûnt a lehetõség, így maradt a bolti. Most hirtelen átfutott az agyamon, hogy esetleg a sima albínó laborpatkány változat ellenállóbb, mint a csuklyás és egyéb színes verziójú egyedek. De Patrick is albínó, tehát itt bukott a mutatvány, nem ez a dolgok kulcsa. Mondjuk mivel elég szapora állatok, valószínûleg hamar létre lehetne hozni egy ellenálló típust. Valami hasonlót mûveltem már aranyhalakkal. Ott az volt a lényeg, hogy voltak a bolti ilyen-olyan fátyolfarkú, teleszkópszemû, oroszlánfejû stb. aranyhalaim, amik a kerti tavas kiképzést nem mindig bírták, télen meg abszolút nem, be kellett õket hurcolni õsszel, kint folyton kaptak valami gennyes bõrkiütést, szóval volt bajuk bõven. Aztán kaptak maguk mellé egy folyami pontyot, ami elég jól ellenálló utódokat hozott létre ezekkel a kényes halakkal, bár a külsejük jól leegyszerûsödött. (A ponty nem sokáig volt velük, mert nagyra nõtt, így szabadon egedtük egy folyóban.) Aztán kaptak egy aranykárászt is. Majd egymás közt szaporodtak tovább és végül is sikerült egy egész egységes küllemû típust létre hozni, amik mutatósak is voltak és olyan ellenállóak, hogy évekig gond nélkül elvoltak kint télen-nyáron a kerti tóban, és sose lettek betegek. Volt köztük már 10 éves egyed is. Apám most ajándékozta el õket, mert nemsoká elköltözünk, és nehézkes lett volna õket magunkkal cipelni. Lehet, egy kis vándorpatkánnyal történõ vérfrissítés megtenné a hatását. :gm: :)

#200 Moc

Moc

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 52 hozzászólás

Közzétéve 2012 február 12. - 18:30

Most hirtelen átfutott az agyamon, hogy esetleg a sima albínó laborpatkány változat ellenállóbb, mint a csuklyás és egyéb színes verziójú egyedek. De Patrick is albínó, tehát itt bukott a mutatvány, nem ez a dolgok kulcsa.
Mondjuk mivel elég szapora állatok, valószínûleg hamar létre lehetne hozni egy ellenálló típust. Valami hasonlót mûveltem már aranyhalakkal. Ott az volt a lényeg, hogy voltak a bolti ilyen-olyan fátyolfarkú, teleszkópszemû, oroszlánfejû stb. aranyhalaim, amik a kerti tavas kiképzést nem mindig bírták, télen meg abszolút nem, be kellett õket hurcolni õsszel, kint folyton kaptak valami gennyes bõrkiütést, szóval volt bajuk bõven. Aztán kaptak maguk mellé egy folyami pontyot, ami elég jól ellenálló utódokat hozott létre ezekkel a kényes halakkal, bár a külsejük jól leegyszerûsödött. (A ponty nem sokáig volt velük, mert nagyra nõtt, így szabadon egedtük egy folyóban.) Aztán kaptak egy aranykárászt is. Majd egymás közt szaporodtak tovább és végül is sikerült egy egész egységes küllemû típust létre hozni, amik mutatósak is voltak és olyan ellenállóak, hogy évekig gond nélkül elvoltak kint télen-nyáron a kerti tóban, és sose lettek betegek. Volt köztük már 10 éves egyed is. Apám most ajándékozta el õket, mert nemsoká elköltözünk, és nehézkes lett volna õket magunkkal cipelni.
Lehet, egy kis vándorpatkánnyal történõ vérfrissítés megtenné a hatását. :gm: :)

Az albínó változat gyengébb, mert természetben csak ritkán és rövid ideig fordul elõ. A fehér patit a laborok fogták be hasznosításra, sok beltenyészet és a többi következtében nagyon gyenge szervezetük van, ami a kísérletek jó, nekünk kevésbé. A gond az, hogy a fancy rat kitenyésztésében nem gyengén szerepet játszottak a laborpatik (Igaz, ez inkább csak amolyan súlyos mellékvágány, tekintve, hogy Angliában, a királyi patkánybefogóhoz, Jack Blackhez, aki Viktória királynõ patkányfogója volt, fûzõdik a patkány, mint háziállat elterjesztése. A patkányfogó emberek a különleges színû egyedeket továbbtenyésztették, így alapozták meg a mai házi kedvencnek tartott patikat.) folyamatban, és persze a különbözõ szõr, szín, farok és fültípusokhoz is kellet beltenyészet, így egyáltalán nem egészséges a magyar díszpati állomány. Külföldi országokban már egész normális a helyzet, származási lappal adják a tenyésztõk a patikat, de itthon még nagyon gyerekcipõben jár a tudatos tenyésztés: sok a zugtenyésztõ, sok az állatkereskedésben kapható minõsíthetetlen állatok száma is. Egy nagyon vékony réteg foglalkozik érdemben úgy a patikkal, hogy genetikai tudás is a háttérben áll, de sok esetben vagy a tudás hibás, lyukacsos, vagy/és a hazai patiállományt szinte lehetetlen felderíteni, ki kivel van rokonságban. A vadpatik befogása jó ötlet lenne, de befogni a szopós vadpatit, felnevelni, laborvizsgálatnak alávetni, hogy nem fertõzõ - e, sok idõ és pénz, az ember pedig kevés. Külföldrõl beimportálni tenyészállatokat szintén nagyon drága - ott a patik vételára is drága, hogyha csúcs tenyészetbõl szeretnénk és fõleg ha egy eddig itthon nem létezõ színt vagy szõrt szeretnénk behozni. Persze, a feladat nem lehetetlen, de kevés az ember és a megfelelõ tudás sincs meg a háttérben hozzá sajnos :S

Edited by Moc, 2012 február 12. - 18:34.