Ugrás a tartalmakhoz


NYUGAT


  • Please log in to reply
2052 válasz a témához

#1 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 12:31

Tisztelt Vendégek!

Ez a topic a valamikori Nyugat kávéház szellemében egy olyan virtuális asztaltársaság, melyben mindeki azt a gondolatot vetheti fel, ami éppen eszébe ötlött, illetve valamirõl eszébe jutott és nem szívesen tartaná magában, vagy mással is szívesen megvitatná anélkül, hogy a tematikus lovas topicokat szétoffolná, vagy új témákat nyitna arra, ami korábban már volt, csak lesüppedt.

A témát illetõen tehát szabad az asszociáció, amennyiben az - a LOVAS tárgyköréhez hûen - a lovakkal, lovaglással, lóhoz kötõdõ tevékenységekkel kapcsolatos gondolatokat tartalmaz.

A cél a szabad stílusú élõ beszélgetésekhez közelítõ forma, mely igyekszik tiszteletben tartani az éppen asztalnál ülõk párbeszédének aktuális tárgyát, és a beszélgetések érdemi folytathatóságát.

A hely egyben lehetõség a LOVAS-ban való eligazodás megkönnyítésére. Hiszen egy-egy téma átbeszélésére nem kell szükségképpen új topicokat nyitni. Segíthetjük egymást abban, hogy mi hol bújt el az évek során. Ha pedig az adott gondolat részletes kivesézésre támad igény, akkor át lehet ugrani a specifikus helyre, vagy meg lehet csinálni az esetleg hiányzó, túra, lovas, vagy bármilyen topicot, ami eddig nem volt.

Igazodva a szabad asszociációk természetéhez, kérem a tisztelt betérõket, hogy az egymás jószándékú ugratásán túlmutató gorombaságokat, a személyeskedést és a kultúrált társalgást egyéb módon sértõ viselkedést mellõzzék. Ez beláthatóan elemi feltétele a kávéház stílusú mûködésnek, melyre bizonyára senkit nem kell majd emlékeztetnünk. ;)

Hölgyeim, Uraim ! Kellemes idõtöltést! :ang:

Edited by Tom Forest, 2007 szeptember 5. - 22:56.


#2 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 12:50

Szeretném igen csendben, halkan és a lehetõ legszolídabban kifejezni abbéli meggyõzõdésemet, hogy az "ülés" az ülõcsontokkal való (nyereg, ló/hát/szõr) érintkezés-fölvétel és egyensúlyozás révén valósul meg...

Vö.: Némethy 'bert' bemutató futószárazása a Tatterban, mikor is civilben, ballonban, pantallóban, térdeit fölhúzva és alkarjával körül-kulcsolva mutatott be helyes 'ülést' mozgó lovon... :gm:


Ez nagy élmény lehetett. Ezek szerint a "helyes ülés" nem a fej-váll-csípõ-sarok doktrínával azonos. :)

A láb helyzet a csizmasegítségek miatt kerül a képbe, mivel a BEFOLYÁS komplexen (ülés+csizma+szár) áltasljön létre...nem lévén weternes 'szagértõ' csak sejdítem-tippelem, hogy a stylusban a csizmasegítség szerepe alacsony (nem szignifikáns :gm: ) elhanyagol6ó...ami NEM IGAZ ánglius-styl esetében... :D


Feribácsi a w. stílus még annyira sem egységes mint az "angol" azaz hagyományos...
Szóval a lábak használata, trénertõl, hitvallástól függ. Amit Te olvastál az elvileg arról szól, hogy semmi csizma csak ha a ló lassul-visszaesik. Nincs állandó megerõsítés minden ügetési fázisban, nincs minden vágtaugrásban újrajátsszva a beugratás segítségadása, mint azt a klasszikus tanítások írják. Ugyanakkor, MÁS tekintetben sokkal több, és lényegesebb szerepe van a lábaknak. Mind a kiképzés során, mind a kész lovak esetén. Hiszen nem lehet szár, és lábsegítség nélkül csak ülõcsonttal és telepátiával lovagolni.

érdemes az eredetileg kitalált kengyel-kengyelszíj dolgokat lecseréln..Haf-Shire...kifejezetten érdemes, ha az ember szíve csücske az otromba "STÍLUSTÖRÉS" :D :yeah: ...AMIT ÚGY ÉRTEK, HOGY EZ OLYASMI, MINT WESTERN-RUHÁBAN CSÁRDÁST JÁRNI.... kimonóban palotást stb... :gm:


:kir: Ezt írtam, hogy én nem javaslom, de ízlés-pofon, vadmálna különbözõ.

ÉS...tOM fOREST KONTRA hOSSZÚHOMLOK: a birkáknak szeréntem! semmi köze az ausztrál nyereghez...A TEREP NEK ANNÁL INKÁBB!!! :yeah: ...ha lemmingeket tartanának Ausztráliában az ottani terepviszonyok közt akkor SE! lehetne más nyereggel könnyebben, hasznosabban dolgozni... :gm:


Én úgy gondolom, Örninek nagyon igaza van abban, hogy a kenguruk több meglepetést okozhatnak, mint a birkák, vagy a marhák. Csapatban járnak, és hihetetlen fordulékonyak.

Aki õzcsordával találkozott, az tudja mit mûvel a lova egy váratlan esetben. Hátmég egy kengurucsapat. Nem tudnék magamhoztérni, ha körberodeóznának az biztos. :kir:

#3 Cavalry_Ranger

Cavalry_Ranger

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.439 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 12:54


A cím éppen ezt igyekszik sugallni a valamikori Nyugat kávéház szellemében - és mert a western ördöge bennem is él, nem is juthatott volna eszembe más. :dev:
Aztán, majd meglátjuk, egy biztos, ha csak Feribácsit idecsalom Nektek már akkor megérte megnyitni. :ang:


Feribácsi lecsap majd mint a szittya szirtisas.

A Nyugat (és más) kávéházban az (volt) a szokás, hogy valahogy oda kellett ülni egy asztalhoz hogy kuruttyolni lehessen bármit is.
Na ez a nehéz.
Mármint odakerülni.

Itt meg az a könnyû, --- tehát a dologhoz sok sikert.




Aki õzcsordával találkozott, az tudja mit mûvel a lova egy váratlan esetben. Hátmég egy kengurucsapat. Nem tudnék magamhoztérni, ha körberodeóznának az biztos. :kir:

Én már tudom, bár szarvas volt, eredmény: minusz egy db kulcscsont

#4 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 12:59

Egyébként tereptõl függetlenül az ausztrál nyeregek nagyon hasznosak, kezdõknek, idõsebbeknek és azoknak akik nem feltétlenül akarják kitörni a nyakukat.

Véleményem szerint ezerszer biztonságosabb mint az angol nyereg (van nekem is kettõ, volt alkalmam kipróbálni). B nejem amióta kipróbálta semmi pénzért nem ülne át az egyébként szuper Kieffer military nyeregbe és másba sem.
Nem mintha ez mérvadó lenne bárkinek is, de ki kell próbálni. Túrázni kitûnõ, nyilván ugrabugrálni nem.

A kialakulása során az angol nyerget vették figyelembe, és olyan terepeken használják ahol nincs ideje a lovasnak egész nap a lóra koncentrálni, mert nem tudna dolgozni, ha "lovagol". A combtámaszok megakadályozzák hogy az ide oda lendülõ ló (eszméletlen terepen) hátáról az óvatlan vagy már fáradt lovas talajtfogjon (napi 10 órát is lovagolnak).
Sajnos az eredeti példányok neves gyártóktól nem egy olcsó játékok, de igazi mûremek kisipari termékek.
http://www.ozsaddle....ducts.php?grp=1 itt érdemes végignézni a típusokat
Elõbb utóbb beszerzek egy eredeti darabot.

Ha valaki tudná hogy mi a különbség funkcionálisan a sok típus között, megoszthatná ezt az információt velem is.)))


Ez érdekes. Van itt még valakinek ausztrál nyerge? Magyarországon alig láttam ilyet, pedig a magyar terepviszonyok (Bükk, Mátra, Mecsek, stb.) szerintem jó kipróbálási lehetõséget adnának rá.
Mibe kerül egy ilyen nyereg? Nem mintha most rohannék venni, de a w. nyergeket sem a TESCO-ban árulják. :( Több/kevesebb? Ne is hasonlítgassam?


Feribácsi lecsap majd mint a szittya szirtisas.

A Nyugat (és más) kávéházban az (volt) a szokás, hogy valahogy oda kellett ülni egy asztalhoz hogy kuruttyolni lehessen bármit is.
Na ez a nehéz.
Mármint odakerülni. Itt meg az a könnyû, --- tehát a dologhoz sok sikert.


Feribácsit megelõztük!!! Ez már VALAMI! :kir:
Köszönöm, de a siker kifejezetten nem rajtam múlik, hanem azon, hogy láttok-é benne fantáziát, vagy "ilyen is volt már.." :kv:

#5 Guest_Haf-Shire_*

Guest_Haf-Shire_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 13:25

Azért egy kérdés: itt, a NYugatban ugye nem off a keleti filozófia? :gm: Visszatérve az üléspozícióra: tényleg nagy élmény lehett ilyet látni. Szerintem egyébként ez nem mond ellent a fül-váll-csípõ-sarok egy függõleges egyenesbe esésének törvényínek. Az ülés egyensúylát ugyanis elsõsorban a kitûnõ egyensúlyi helyzett kell adja (szemléltetés by Némethy). Hibás a 'Szoríccsá fijam jó erõsen a térgyeiddel!', meg a 'Nyomjad má' le jó erõssen a sarkoidat!' satöbbi. Az elsõ azért, mert nem a kapszkodás által kell a lovasnaka lovon maradni (ergo a szárak sem a biztonságérzet növelését szolgálják) és a kengyelbe sem beleállunk jó magasana nyereg fölé, utóbbi meg azt példázza, hogyan tudja a lovas helytelenül megfeszíteni az izmait. Szóval visszatérve: a lovas üljön mélyen, lazán (de nem lötyögõsen) kitûnõ egyensúlyban. Innen aztán oda pakolgatja az egyes végtagjait egymástól függetlenül, ahová szeretné és oda helyezi át - tudatosan és szántszándékkal egyensúlyát. Ha ugyanis nem ül egyensúlyban, az nem így történik. Ez a függöleges egyeneses dolog meg nem egy esztétikai hókuszpókusz (jut eszembe: ki tudja megmondani honnan jön ez a gyönyörû szavunk?), hanem hát itten nem billen semerre az egyensúlyi helyzet, mert hogy eza fránya test így lett kitalálva!

#6 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 13:43

Azért egy kérdés: itt, a NYugatban ugye nem off a keleti filozófia? :gm:

Nem. Sõt. Ha most Zen mester lennék, virtuálisan egy nagyot koppintanék a botommal a becses fejecskédre. :D (Mert mi az, hogy nyugat, meg kelet? Csak ELMEllentét :rolleyes: )

(jut eszembe: ki tudja megmondani honnan jön ez a gyönyörû szavunk?)


Mi? Nem csak csiribí csiribá? (Most megtudom... :cool: )
Engem sokáig kellett "gyõzködni" :gm: a sarok lenyomásáról - helyesebben mélyre engedésérõl (!). De mikor ráéreztem, megértettem. Keleti módon. Azaz nem az elmémmel, hanem a testemmel. Ma sem tudom elmagyarázni hogyan, miért, de úgy lehet "lovagolni" egyébként pedig csak "lovon ülni". Na erre varrjon gombot Némethy tanár úr! :o

#7 Csapos

Csapos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.544 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 13:47

Kávéház?! Jó ötlet, nekem azt juttatja eszembe, mikor még aktív kávéházvezetõ voltam. Tudjátok mitõl volt kávéház és nem kávézó vagy kávémérés egy üzlet? Nem érdekel? Akkor is mondom… Kávéház minimum 150 nm alapterülettel, utcafronti ablakokkal és biliárd asztallal kellett hogy rendelkezzen. Ekkor volt kávéház és nem kávézó. Ha ezeknek a feltételeknek nem felelt meg akkor korlátozták a nyitvatartást és a kínálatot is. Ilyen eccerû Törzsasztalok voltak és abban az egy mai kávéházban most is van. Ugyanolyan nehéz bekerülni, mint annak idején, mert nem volt elég ha egy olyan üzletbe jártál ahol hasonszõrû emberek fordultak meg, klikkesedtek is bõven. Mint itt a fórumban. Voltak írok, fuvarosok (kik lóval is szállítottak), költõk, orvosok, színészek… s kitudja még hány féle törzsasztal illetve kávéház. Csuda színes világ volt az egyszer biztos, engem nagyon megfogott az a légkör, hiszen akiket tanultunk a suliban, Õk mind megfordultak ott. Mindenki, Kiket irodalmi nagyjainknak nevezhetünk, éltek, dogoztak ott, ahol pár szép évet nekem is volt szerencsém irányító pozícióban eltölteni.

#8 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 13:55

Csapos Barát! Ezzel, most elérted, hogy mint újdonsült virtuális és tiszteletbeli kávéházvezetőnek átadom neked e kávéház virtuális kulcsát. (Ha elfogadod. :o Kínaisan mélyen meghajlós szmájli.... :kocc: ) Én a STEX sörözőben voltam párszor vendég, és maszkszimálissan vissza tudom igazolni, hogy ilyen egy igazán jó, hely. Segíts azzá varázsolni. :)

#9 Guest_Haf-Shire_*

Guest_Haf-Shire_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 14:06

A bûvészek és varázslók obligát hókuszpókusz kifejezésének forrása a latin miseszöveg, nevezetesen a „hoc est [enim] corpus [meum]” („mert ez az én testem”). A miselátogató hívek azon része, mely nem értette a szöveget, de tudta – ha másból nem, az átváltoztatáskor megszólaló csengõszóból –, hogy amikor a pap e szavakat mondja, akkor történik meg „a csoda”, a rejtélyes szavakat nyilván egyfajta „varázsigének” tekintette, így kapcsolódott a ma ismert jelentés az eltorzult hókuszpókusz alakhoz. (én magamtól pl. nem jöttem volna rá erre az összefüggésre)

#10 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 14:16

„hoc est [enim] corpus [meum]” („mert ez az én testem”)

:hu:

#11 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 14:18

Én azt tartom, hogy az "ülés" = 1ensúllyal! Nem a fönnmaradás az "ülés" hanem a ló követése, mozgásával való 1üttlét és 1ensúly révén befolyásolás...ezért is láttam már kíváló lovaglásokat hajmeresztõ "széküléssel, mert NEM a külcsín a helyes, hanem a belbecs, nem a forma határozza meg a tartalmat, hanem a tartalom keres formát magához/nak/nek/nök... :D Tom Forest kezdeményezése igen kedvemre való, de alapvetõen ott van a hibája, hogy a MINDENKORI HSZ.-T NEM LENNE SZABD off és on kategóriákba sanyargatni/nyomorgatni, hanem tudomásúl kéne venni a "szellemi szabadságot" a szabad asszociációhoz való jogot...! röghözkötött jobbágyok fölszabídítása helyett (szabd költözés!) SZABAD ASSZOCIÁCIÓT... :D ( EGY KÁVÉHÁZI ASZTALNÁL IS TERMÉSZETESEN, CSAPONGVA FOLYIK A DISKURZUS, nem hõbörögnek off vagy uff címén :D ) mellesleg megfelelõ érettség esetén (és mér' ne tételezzük föl ezt a fórum zömérõl is! :yeah: ) amint azt a futószár rovat is igazolja, lehet értelmes-tartalmas társalgást folytatni, némelyek "offolása" ellenében IS!!! :ang: Haf-Shire! EZT nem gondoltam volna!!! pedig én buzgó ministránsfiú voltam még a masszív latin liturgia idején és több hipermûvelt pap barátom volt, akik ismerve hajlamomat az extremitasok iránt bõven traktáltak idevágó érdekességekkel... :D

Edited by feribácsi, 2007 augusztus 11. - 14:21.


#12 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 14:20

Kávéház?!


kááávéééééháááz?
pláne a Saloon mellett, ahol mindent lehet, kivéve fegyvert bevinni.
kávéház ami túlmutat a salonon?
nem lesz ez lyó...
lárifári....
:gm:

#13 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 14:28

Engem sokáig kellett "gyõzködni" gmano.gif a sarok lenyomásáról - helyesebben mélyre engedésérõl (!). De mikor ráéreztem, megértettem. Keleti módon. Azaz nem az elmémmel, hanem a testemmel. Ma sem tudom elmagyarázni hogyan, miért,...by T.F. ezt még találtam és sietek lecsapni rá... ...én azt hiszem le és MEG is tudom magyarázni... :rolleyes: :yeah: Szép dolog az érzés! Anélkül nincs zseni! DE A PERDÖNTÕ A MEGÉRTÉS! (((enélkül LOVAS SINCS!!!))) zseni NEM lehet akárki, de lovas lehet bárki!!! (a dolgok értése-megértése, korrekt jó, "iparos" szintû mûvelése révén....sajna, e helett a helzet kulcsának az emocionális azonosulást-szenzibilitást tekintik-erõltetik :gm: ) realcowboy! (emelkedett, méltóságteljes komolyságomat érzékeltetendõ írom a teljes nevet ki!) 1 kávéház és 1 saloon NEM IS EMLÍTHETÕ 1 lapon... :rolleyes: :gm:

Edited by feribácsi, 2007 augusztus 11. - 14:30.


#14 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 14:53

Szép dolog az érzés! Anélkül nincs zseni! DE A PERDÖNTÕ A MEGÉRTÉS!

Szerintem ezek nem alá-fölé rendelhetõ-rendelendõ minõségek, hanem egymás mellé, mint alma és körte.
Például: Kassai Lajos Lovsíjászat c. könyvében írja, hogy hogyan járt poklot érzés-tudás-spiritualitás között. Ebben van egy sztori, amikor megveszi a lézerirányzékot, ráteszi az íjra, és a lövéspontosság javítása érdekében (nem azért, hogy egyáltalán eltalája a táblát :gm: ) megpróbálja az íjat vágtában célratartani. A (racionális) célja az, hogy minél jobb összhangot tart majd a lovával, annál kevésbé fog a vörös folt kimozdulni a céltábla belsõ köreibõl. S ezt az információs visszacsatolást használja majd arra, hogy nyugodtabb ülést, harmonikusabb kiegyensúlyozó mozgást és ezáltal pontosan a céltáblára "szögezhetõ" nyílvesszõt kap. Ehelyett ezt kapta:
:hu: Nevezetesen: a lézefénynek köze nem volt a céltáblához mindenfelé cikázott, csak a célkörbe nem jutott soha. Lajos ekkor már elég jól lõtt lóról, ahhoz, hogy sutba vágja a drága cicomát és ráébredjen, hogy vannak olyan dolgok, amelyek nem a tudatos (lineáris-racionális) szinten mûködnek, hanem egy bonyolult összefüggõ rendszerben. A legtöbb tudás ilyen. Nevezheted ezt bárminek (ösztön, tudatalatti, zsiger, zsenialitás) a lényeg az, hogy aki csinálja az sem tud róla okszerû megyarázattal szolgálni, mert elõtte is rejtve marad az a mód, ahogyan sikerre viszi a dolgot.
Szerintem a lovaglás legalább annyira mûvészet, mint a hegedülés vagy a tánc. Sok skálát, tánclépést, ritmust meg kell tanulni, meg kell érteni, de mégsem ez a perdöntõ, hanem az, ami addigra összeáll, amikorra már nem a technikára figyelsz, hanem a zenére. (Azaz nálunk a lóra, mint veled harmonikusan együtt mozgó élõlényre.)
Erre célozgattam, és tudom, hogy itt eltér a véleményünk, de ez csak egy állapot. :ang:

#15 Csapos

Csapos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.544 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 15:09

Én is alapítottam törzsasztalt :D Igaz nagyon rövid ideig tartott, volt benne egy kállítás és egy koncert is.. Istenem, be jó is volt. Feribá, ( ezt nem rád értem!)nem igaz, hoy csapongtak a gondolatok az asztaloknál, illetve lehet, hogy igen, de nem volt kimondva. Megtiszteltetés volt ha egyáltalán oda mehettek a szélére és hallgathatták a nagyokat. Ismétlem nem Rád értem. Ujságoka szerkesztettek, mûveket alkottak, és még kölcsönt is lehetett kapni a mindenható fizetõpincértõl. Kit néhány irodalmi mûben meg is említettek. A kölcsönkérés menete a következõ volt...- mondja csak tud visszaadni tíz pengõbõl? Õ nem szólt semmit , illedelmesen bólintott és leszámolta a maradék 9, 60-at, és meg sem várta míg mondják neki, hogy a jövõhéten meghozom..... :kv:

Edited by Csapos, 2007 augusztus 11. - 15:10.


#16 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 15:11

kááávéééééháááz?
pláne a Saloon mellett, ahol mindent lehet, kivéve fegyvert bevinni.
kávéház ami túlmutat a salonon?
nem lesz ez lyó...
lárifári....
:gm:

RC!
A Te Saloon-oddal nem lehet és nem is célom konkurálni. Megvan a maga hangulata, és kialakult vendégköre. Én is szívesen olvasom néha. A Nyugat kávéház itt csak metaforaként jelent meg. A tematikus szabadság (OFFnélküliség) szinonímájaként. Ha valami mégis megingatná a PKN baráti körét, akkor az nem hiszem, hogy egy fogalmi hasonlóság lenne. :kocc:

Edited by Tom Forest, 2007 augusztus 11. - 15:12.


#17 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 15:40

nem alá-fölé rendelhetõ-rendelendõ minõségek, hanem egymás mellé, mint alma és körte....szerintem meg nem...Hargitai Janival társalogtam 1x...lóvétel kapcsán: Te én, ezt a lovat nem tudom elindítani (álló helybõl-lépésbe!) Monddmá' hogy kék?!? megvonta vállát és imigyen szóla (Zarathustra :D) Elmagyarázni nem tudom, de csinálni igen... :D û ... és még tudnék hasonló sztorikat mesélni a kávéházi törzsasztal(unk)nál komlólét/malátaszörpöt SZÖRPölgetve...törpösen :D ... nem csak lovas, zenész, színész, irodalmár körökbõl "talált" szereplõkkel... Az érzés a kreatív, alkotó teremtõ teljesítmény alapföltétele "IHLET" cím alatt címkézve :gm: Minden tiszteletem ellenére, amit Kassai teljesítménye, habitusa okán érzek, borítékoltam volna a lézerirányzék használatának értelmetlenségét már ötlet csírájában is...Ehhez nem kell lovasnak, íjásznak, csak szerény fizikai-logikai alapokkal rendelkezõ "józaneszûnek" :rolleyes: Csapos! Apukám fiatal kölyökkutya (költõtanonc) korában rendszeres "kávéházazó" volt...a mai nagy öregek mindegyikével 1ütt....csudákat mesélt....olyanokról, akik már nincsenek köztünk, és a még élõk (öregek) nagy részérõl is...beh szép dógok vótak ezek... :ang:

Edited by feribácsi, 2007 augusztus 11. - 15:46.


#18 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 16:53

....szerintem meg nem...

Légy egy kissé kiszámíthatatlanabb. :dev:

Egy "baba" ösztönösen ráérez arra, hogyan kell járni. De ha tudna beszélni, sem magyarázhatná el, mert a biomechanika még önmagában sem egzakt, lezárt tudományterület. De TUD járni. Ezt értem én tudás alatt.
És ha megtanult járni, onnantól "kisgyerek".

Namánmostan. Én felülök egy lúra. Mondják mit csináljak, nem csinálom. :D Mert minden tudásom, ösztönöm, tapasztalatom ellére úgy érzem, nem tudom megcsinálni. Aztán egyszercsak bejön (mint kiskölyöknek a biciklizés) és onnantól már tudom. Már nem küzdök a lovon, hanem lovagolok - valamilyen épp elért szinten.
Ilyen ún. "aha élményeken" körösztül tanul az ember. Ilyen élõlény, nincs mit tenni.

Hiába analizálom Rumeniggét térvektorgrafikus számítógépes szimulációval, sosem tudok ez alapján a kapunak háttal felugrásból gólt lõni a kapus mellett. Ez van.

Ezt minden guru csak a "lóhoz való érzékként" említi. Holott az egész lovagláshoz érzék kell. Egyik fórumos barátom, amikor oktat azt mondja: "nem érdekel a magyarázatod, hogy miért nem tudod megcsinálni". Mert valójában nem is fejben dõl el. De ezt nehéz átlátni, és visszaadni a vezérlést az oktatónak és a testnek.

#19 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 17:31

Van, ki úgy fogalmaz, nem a lovon kell ülni, hanem a lóban. Van, aki azt mondja, igazából a lovon nem ülni kell, hanem állni - mert szerinte a helyes, az ülõcsontokon való ülés az nem rokon a széken üléssel. Van, aki azt mondja, a lovaglásnak vége, mert a helyes ülés elsajátítása anatómiai okból kevésbé kényelmetlen folyamat a férfiak számára - de a férfiak ehhez is lusták (egyébként jóval kevesebb fiút látni manapság). A lányok meg a többlet erõfeszítést nem adják bele. Mar, hogy valamivel fentebbit folytassak, akár kávéházi széken ülve.

#20 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 18:55

... a helyes ülés elsajátítása anatómiai okból kevésbé kényelmetlen folyamat a férfiak számára ...

Lehet, hogy gáz, de ezt valahogy nem tudom se észérvvel belátni, se mélyen, szívbõl átérezni... (Tudom, van, ahol az aszimmetria elõbbrevaló a szimmetriánál, pl. a fotózásban, na de egy viszonylag szimmetrikus ló hátán lévõ nyeregben? :confused: :huh:)

#21 Guest_Haf-Shire_*

Guest_Haf-Shire_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 19:03

Én konkrétan azon gondolkozom, hogy ernest nem az ellenkezõjét akarta-e írni annak, amit végülis leírt. Mert úgy számomra logikusabb lenne, hogy mire gondol, de így nem értem. ernest! gyere vissza mevilágosítani!

#22 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 19:20

Van, ki úgy fogalmaz, nem a lovon kell ülni, hanem a lóban.

Ezt én is hallottam, többször. Valahogy még nem tudtam vele azonosulni, mert számomra még nem versenyautó a ló :gm: , de törekszem, Örni, törekszem. :o

Van, aki azt mondja, a lovaglásnak vége, mert a helyes ülés elsajátítása anatómiai okból kevésbé kényelmetlen folyamat a férfiak számára - de a férfiak ehhez is lusták (egyébként jóval kevesebb fiút látni manapság). A lányok meg a többlet erőfeszítést nem adják bele.

Ezzel viszont remélem Te sem értesz egyet. :rolleyes: (a lustaságot kivéve :dev: )

Az üzenetétől eltekintve, - ami megérne egy külön disputát - én úgy gondolom, hogy a hölgyek medencéje sokkal jobban körbe tudja ölelni a ló hátát, ezáltal a combok, mélyebbre tudnak süllyedni, mint a férfiaknál. (most ne tessék azt mondani, hogy nem ölel, szándékosan írtam logikátlanul :P )

Edited by Tom Forest, 2007 augusztus 11. - 19:21.


#23 Monty

Monty

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.470 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 19:43

Sajnos tényleg kevés a férfi lovas. Pedig az lenne maga a kánaán. Fõleg, hogya "cowboyok" lennének.Félre ne értsétek, stílusfüggetlen vagyok (bár a westernben jobban magamra találtam), csak a farmernadrág és a kalap jobban áll a fiúknak mint a cicanaci meg a kobak. :D Örni azt meg kikérem magunknak, hogy a csajok nem adnak bele többlet erõfeszítést. Két kezemet össze tenném, meg még kölcsön is kérnék és azokat is összetenném, hogyha lenne egy szigorú és hozzáértõ külsõ segítségem. Aztán ha addig élek is megcsinálnám amit mond. A lúért mindent, márpedig, hogy jól üljek rajta az neki is érdeke. :D (Ha már szerencsétlennek cipelnie kell a sejhajomat (és ez a szó honnan származik? :D ). De szerintem nemtõl függetlenül nagyon sokan így gondolják ezt. Üléssel kapcsolatban. Én ülök a lovon... nem állok, meg nem a lóban, hanem ülök rajta. Csak mondjuk szvsz akkor az optimális, ha úgy ülünk a ló hátán mint egy jóindulatú daganat = nem zavarjuk a lovat a mozgásában. :)

#24 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 19:54

nincs szebb az illedelmes jó vitánál! :D Én "némileg" szakmabeli lévén (pedagógus végzettség) tanultam didaktikát, tanulásmódszertant, ilyenelméletet, olyanelméletet az idegei-agyi stb vonatkozásokról... Akkor, hogy 1 platformon legyünk, definiáljunk! a köv. fogalmak 1ezmés meg6ározása szükségeletetik. Tud! kéápes! ért! ismer! stb... Szerintem "tud" lovagolni az is, aki nem túl szépen, nem kifogástalanul korrektül, de eredményesen hajtja végre a föladatokat. Ért(hozzá) ha látja mi a jó, mit, hogy kell ha rossz, hogy jó legyen, de esetleg nem tuggya megcsinányi..."TUD" ha ezt világosan elemzni, indokolni, magyarázni IS tuggya elméleti és gyakorlati síkon 1aránt, még ha differál is a nívó a 2 téren/vonatkozásban... Az ördög a részletekben rejlik...Sok esetben bõszen vitáznak, olyanok, akiknek 1 oldalon (lenne-van) a helyük, pusztán a fogalomhasználat, definicíó-eltérések okán... ÉN NEM SZERTNÉM, HA EBBE A HIBÁBA CSAPDÁBA (22-ES :rolleyes: ) ESNÉNK!!! :yeah: :ang: :kocc: SZERETNÉM A TÖRZSASZTAL "OLVASÓINAK" (AKIK SZÍVESEN OLVSANAK AJÁNLOTT IRODALMAT, NEM AKIK olvassák ÉPP E HSZ.OMAT :D ) FIGYELMÉBE AJÁLANDANI DESMOND mORRISt ....ÉS AZ Õ ELMÉLETÉT ARRÓL, MI AZ OKA ANNAK, HOGY (aHOGY)és aMIÉRT) A FÉFIAK ILL. A NÕK LOVAGOLNAK... :D :kir:

Edited by feribácsi, 2007 augusztus 11. - 19:57.


#25 Natos

Natos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 19:56

Lehet, hogy gáz, de ezt valahogy nem tudom se észérvvel belátni, se mélyen, szívbõl átérezni... (Tudom, van, ahol az aszimmetria elõbbrevaló a szimmetriánál, pl. a fotózásban, na de egy viszonylag szimmetrikus ló hátán lévõ nyeregben? :confused: :huh:)

Úgy érted, hogy ez olyan, mint amikor az úri szabó megkérdi, hogy melyik oldalon hordja a kedves kliens a heréit? Szóval, egy pasi soha nem tud szimmetrikusan megvalósulni a golyói miatt?

#26 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 19:59

Én mint illetékes (tapasztalati here+még csúnyább szó!) birtokos felelõségem tudatában kijelentem, anõk helyzeti elõnyt élveznek a kényelmesebb, szolídabb kockázatú lovaglás terén... :gm:

#27 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 20:05

akkor az optimális, ha úgy ülünk a ló hátán mint egy jóindulatú daganat = nem zavarjuk a lovat a mozgásában. :)

:kir: beszarááás!

Úgy érted, hogy ez olyan, mint amikor az úri szabó megkérdi, hogy melyik oldalon hordja a kedves kliens a heréit? Szóval, egy pasi soha nem tud szimmetrikusan megvalósulni a golyói miatt?

:kir: :kir: :kir: Hölgyeim kétváll!

Mindent értek, Innettől már csak a daganat elhelyezkedése a kérdéses.... :yeah:

Edited by Tom Forest, 2007 augusztus 11. - 20:05.


#28 Monty

Monty

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.470 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 20:10

Érdekes lehet a könyv. Ha egyszer sikerül beszerezni elolvasom. :D

Nem off, csak a "vita"témába nem illik bele: most anniyra fel vagyok háborodva az emberek kétszínûségén. Néha tényleg hányingerem van, hogy lehet másokkal ilyen alattomosan és tiszteletlenül bánni. Teszem azt, jópofizik mindenki mindenkivel egy asztalnál (kávéházi asztalok remélem kivételek lesznek :D ), majd az egyik asztalnál csevegõ személy elmegy 10-15 percre. Míg elment az asztal többi tagja jóól kibeszéli és lefikázza, majd visszajön és továbbra is jópofizik mindenki. És ez nem mese, mert élõ példából merítettem. Annyira elszomorít ez az emberi vonás. :( Persze az érmének két oldala van. Ugyanarról az emberrõl hallottam nagyon jókat és épp olyan rosszakat is. Talán ismerem is (persze nem igazán és mélyen, csak beszélgettem vele, vagy valami hasonló) és egyszerûen teljesen össze vagyok zavarodva. Most túl sok ellentétes hatás ért. Gyakorlatilag minden téren... :hupp: Röbidzárlatos lett az agyam..

De eszembe jutott a mondás, hogy lóvá tesz az ember, emberré tesz a ló.. (Amúgy ez nagyon igaz :) )

Majd ebbõl eszembe jutott, hogy elítélteket kiraktak lovak közé, hogy szelidítsék meg õket, vagy barátkozzanak össze velük. Ez volt a terápia. Ti hallottatok errõl?

Bár mondjuk az, hogy valaki lovakkal foglalkozik, úgy látszik nem mindíg hatásos terápia... :kv:

(tapasztalati here+még csúnyább szó!)


A hímvesszõ vagy a pénisz csúnya szó??? :D :D

#29 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 20:11

Úgy érted, hogy...

Úgy. :)
Basszus, hogy ezt a pasik - pl. TF - hogyafrancba nem veszik le egybõl... :huh: :gm:

#30 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 20:14

Ugyanarról az emberrõl hallottam nagyon jókat és épp olyan rosszakat is.... :D Ez a közismert jelenség azt a tényt igazolja, hogy minden ember kettõ (duális) karakter, személyiségében jó-rossz kézenfogva jár... :gm: ha kicsit objektívebb akarnék lenni és magamra vonatkoztatnám, akkor úgy értelmezném, hogy mindenki tükör, és "magát tükrözi" véleménynyílvánításával: azt, amit belõle hoz ki a bírálat alanya... :ang: A hímvesszõ vagy a pénisz csúnya szó??? ...nem-nem, dehogy, én az angolszász nyelvterületen szokásos "kevésbetûs" értelemben vett csúnya szót gondoltam: magyarul is van, f*** címszó alatt :rolleyes: Monty, van 1 olasz óriás konszern, díjugratásban érdekelt top lovakkal-lovasokkal, neve most kiesett agyam hatalmas lukakkal tagolt rostáján...(La...P....NEM San...Pa....triganoba is!!! ) :D õk a szenvedélybetegek (aza annnya, hogy is van szakzsargonban? vmi addictológia?!?) terápiájára használják a ló-lovaglás-lótartás komplexet... :yeah:

Edited by feribácsi, 2007 augusztus 11. - 20:24.


#31 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 20:19

ernest! gyere vissza mevilágosítani!

Örni, Örni, hol vagy...?
Mit értettél ez alatt? Ha a mandulánkönnyûügetésre gondoltál, akkor végképp nem értelek. :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

#32 Monty

Monty

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.470 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 20:21

Hát én mindenkit szeretek, és mindenkivel elnézõ vagyok, mindenkiben jobban megbízom a kelleténél, is mindenkihez pozitívan, elõítéletek nélkül próbálok hozzáállni...Akkor én egy szeretetre méltó ember vagyoK? :D Azért kíváncsi lennék rólam milyen rosszindulatú pletykák keringenek. Vagy ha nem is pletykák, legalább megszólalások. Bakkkeeeer mindenki skizofrén... Szaladjon ki merre lát. :D

#33 kacagány

kacagány

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 251 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 20:22

Mc Clellan nyeregre az interneten (ebay.de)vadásztam. Sikerült egy igen jó állapotban lévõ darabot kifogni. A heveder szíjak használhatók de ki fogom cserélni õket. Maga a nyereg tökéletes. Licitálás után az ár 189 € volt.

#34 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 20:22

Ne a töködön ûjj!! Mingyá' kikelnek a tojásaid.. vagy megzápúnak. (na ja, megesik a ráülés/üvültés) Hogyan is lehetne székfoglalót tartani stílszerûbben mint az ülésrõl elmélkedni. De hagyjuk kicsit a lovat, majd mindenki vezet autót. Megfigyeléseim szerint az vezet ügyesen, találékonyan és lazán!, aki rendesen egyensúlyban ül a fenekén. Naagy felfedezés, mi? Pedig hányan kapaszkodnak kétségbeesetten és görcsösen a kormányba! Miközben persze ráhúzzák magukat a kerékre, látásuk beszûkül. Így elõrebukva lábuk ólomnehezen mozdul. Hamar kitapossák a motor, a kuplung és a fék lelkét. Fölfoghatatlan számomra hogyan engedhetõk vizsgára míg nem válik kezük, lábuk függetlenné. Affene elkalandoztam. Mirõl is volt szó? Hiába a kor… Ja biciklizésrõl. Micsoda érzés elengedett kormánnyal kényelmesen tekerni! Elég megbillenteni a törzsem és már kanyarodik is a cajga. Különben egy öreg, aki nem is oktató, csak látott már pár dolgot ló körül aszondta az eleján: úgy! erisszed szét csak magad, kicsinyt inkább úgy a farzsebed ajja felé kerüjj. A lábaid meg csak úgy lógasd az oldalán a lónak, mindíg melegítsen. Az csak ott van készenlétbe' és majd kitanuljuk mikó, hová tegyed. Nézzé csak elõre a füle fölött aztán ha kicsit hozzászoksz, látni is fogsz. :cool:

#35 Monty

Monty

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.470 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 20:23

Na hallod Tom, elég nagy népszerûségnek örvend ez a topic. :kir: :kocc:

#36 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 20:25

Hát én mindenkit szeretek, és mindenkivel elnézõ vagyok, mindenkiben jobban megbízom a kelleténél, is mindenkihez pozitívan, elõítéletek nélkül próbálok hozzáállni...Akkor én egy szeretetre méltó ember vagyoK?

Nem, csak alkalmazkodó, befogadó (normálisan: nõies) vagy. Namármost, a vélemények és az emberek, olyanok, mint búza a szélben. Mindig ugyanarról a saját tõrõl, mindig más irányba, és lehetõleg együtt hajlanak. (persze, ha az egyik búzaszál kimegy a mosdóba az, ugye más, az maga a "libertéé". :guny:

#37 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 20:26

Monty belõled sugárzik a jóindulat. De hogy ezt leírtam, rohadt magasra került a saját mércéd. Kellett ez neked? ;)

#38 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 20:28

Ne a töködön ûjj!! Mingyá' kikelnek a tojásaid.. vagy megzápúnak.... :D Hadd ûjjék mán rajt' majd észreveszi, hogy AZ nem jó hely...HEJ! :yeah: :D

#39 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 20:28

És Ernest még mindig alkot... Biztos próbálja védeni az haza becsülettyét. :kir:

#40 Guest_Tom Forest_*

Guest_Tom Forest_*
  • Guests

Közzétéve 2007 augusztus 11. - 20:29

:kir: :kir: :kir: