Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Távlovaglás


  • Please log in to reply
176 válasz a témához

#41 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 13. - 23:06

Hogy õszinte legyek nem. Az ifiket (tudom a fiamról) elõbb megfogja a széles karimájú kalap, a rojtos nadrág meg egy bazi nagy nyereg, mint a távlovaglás maga. :gm: (Alig tudtam rábeszélni a kölköt a csikós filingre. Szerencsére ma már azzal büszkélkedett, hogy jól szól a karikás és a pacc is remekül tûri.) :)

Nem csodalom hogy elobb fogta meg a vadnyugati filing mint a tavlovaglas.Lattad mar Mihokek szereleset? (tudom,nem illik minositeni senkit,aki nem forumozik.Bocs.)...Amolyan no comment-es.

#42 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2006 szeptember 14. - 7:41

Nem csodalom hogy elobb fogta meg a vadnyugati filing mint a tavlovaglas.Lattad mar Mihokek szereleset? (tudom,nem illik minositeni senkit,aki nem forumozik.Bocs.)...Amolyan no comment-es.

Nam láttam, de remélem, hogy már túlvagyunk a vadnyugatin. :)

#43 greyhound

greyhound

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 755 hozzászólás

Közzétéve 2006 november 11. - 14:05

Na hogy is van az a bizonyos futószáron való távló combosítás? :D

#44 KwszeEdit

KwszeEdit

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 474 hozzászólás

Közzétéve 2006 november 11. - 14:30

Lehet, hogy hülyeséget kérdezek, de nem teljesen mindegy, hogy milyen nyeregben , ruhában távlovazik az ember? :confused: Szerintem egy dolog számiít, hogy a táv teljesítése alatt a lehetõ legkényelmesebb legyen a lónak és a lovasnak is. Persze azt gondolom, hogy kultúráltak és tisztának kell lennie a felszerelésnek.De van erre valamilyen szabály?

#45 greyhound

greyhound

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 755 hozzászólás

Közzétéve 2006 november 11. - 14:45

Lehet, hogy hülyeséget kérdezek, de nem teljesen mindegy, hogy milyen nyeregben , ruhában távlovazik az ember? :confused: Szerintem egy dolog számiít, hogy a táv teljesítése alatt a lehetõ legkényelmesebb legyen a lónak és a lovasnak is. Persze azt gondolom, hogy kultúráltak és tisztának kell lennie a felszerelésnek.De van erre valamilyen szabály?

Úgy tudom, erre is van versenyszabályzat, hogy milyen ruhába és felszereléssel lehet rajthoz állni. De valóban a kényelem a legfontosabb a hosszú táv megtétele miatt mind a lónak, mind a lovasnak. De erre meg külön, spec távlovas nyereg, kengyel, stb. van. ;)

#46 hintaló

hintaló

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 232 hozzászólás

Közzétéve 2006 november 11. - 18:28

Most találtam rá erre a startlapos oldalra.

#47 greyhound

greyhound

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 755 hozzászólás

Közzétéve 2006 november 11. - 18:42

Most találtam rá erre a startlapos oldalra.

Ezt már én is nézegettem, köszi! :yeah:

#48 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2006 november 13. - 8:39

Nam láttam, de remélem, hogy már túlvagyunk a vadnyugatin. :)

Bár nem a ruhat eszi az embert.... :ang:

#49 Guest_gabóca_*

Guest_gabóca_*
  • Guests

Közzétéve 2007 január 29. - 14:45

Hallottam egy távlovasról akit úgy hívnak , hogy Hörnyéki József .4-5 évvel ezelõtt távlovagolt még amerikában is nagy eredményei voltak .Próbáltam utánna nézni és keresni de eltünt teljesen .Nem hallottatok róla valamit ?

#50 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 január 29. - 14:50

Baja, Turbo S.E.

#51 Sir Galahad

Sir Galahad

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 11 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 11. - 18:05

Sziasztok! Egy ideje már olvasgatom, hogy mi a véleményetek errõl a szakágról, és gondoltam regisztrálok én is, hogy esetleg ha tudom bõvítsem a tudásotokat.. meg különben is, minden ami távlovaglás az csak jó lehet.. :D Egy Pécs melletti távlovas vok, és (a mostani fiatal lovamhoz képest) eléggé benne vagyok a versenyzésben.. Szóval csak nyugodtan kérdezzetek! :kir:

#52 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 11. - 19:39

Szia. Én személy szerint örülök neked. Mesélj, légyszives, milyenek voltak az eddigi eredményeid, hogy is bonyolódik egy ilyen távlovas verseny, mik a feltételek, stb.

#53 Adrienn

Adrienn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.316 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 11. - 21:07

Engem is érdekel. :) Hogy lesz valaki távlovas? Hogy kezdõdik, hogy folytatódik, hogy választod ki a lovad, hogy készíted fel? Mióta versenyzel? Milyen távon? etc.

#54 Guest_feribácsi_*

Guest_feribácsi_*
  • Guests

Közzétéve 2007 július 11. - 21:26

Sok pénz...sok pénz...még több pénz... :D :gm: :yeah: :rolleyes:

#55 adambarna

adambarna

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 6 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 11. - 21:29

Üdv a távolból....
Az alábbi témához ajánlom megtekinteni az alábbi linket. Sajnos angol nyelvû, de szerintem érdemes megnézni...
http://www.thelongridersguild.com/
Apropó, nemsokára egy kis távlovaglásra lenne lehetõség... úgy két hónapos elfoglaltság... csak 3400km...
Ki akar csatlakozni?
Sárga lóval rendelkezõk elõnyben...
ab.

#56 forkissima

forkissima

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.661 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 12. - 8:27

Mesélj, milyen túrát terveztek? Engem nagyon érdekelne késõbb ilyesmi (amint a lovam be lesz lovagolva és persze idõsebb lesz), bár a lovam nem sárga, hanem aranyfakó :gm: Fajtára ahal-teke, tehát ha jól fel van készítve elõtte, akkor egy ilyen túrát végig kellene tudjon menni. Ti milyen fajta lovakkal készültök?

'Everything that is done for us, without us, is not ours.'


#57 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 12. - 9:08

Kedv volna :D , sárga ló is stimmel, fajtára arab telivér, kondija is rendben, csak az a két hónap.... ( 1 hétre se tudok elszakadni melóból...) :( Mindenestre érdeklõdve várjuk hogyan tervezitek a túrát ;) :yeah:

Edited by chyki, 2007 július 12. - 9:10.


#58 adambarna

adambarna

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 6 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 12. - 10:58

Sziasztok! Az otthoni lovamat nem hozom ki erre az útra, mert nem lenne fair. Ehhez itt kell venni egy lovat a 3400 km megtételéhez és a ló fajtája lehetõség szerint Lusitano lenne.... de a fajta teljesen mindegy, a lényeg, hogy egymásra találjunk és õ is olyan õrült legyen mint én vagyis menni akarjon. A két hónap lehet több is és kevesebb is.... az "attól függ". Eredetileg egyedül a lovammal tervezem az utat megtenni, de ha találok hasonló elvetemülteket akkor: "welcome in the club". Van elég tapasztalatom a természetben élni, a cuccaim is megvannak hozzá. Tehát errõl van szó. Nekem ez a távlovaglás túléléssel egybekötve... üdv. adambarna

#59 Sir Galahad

Sir Galahad

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 11 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 13. - 11:34

Szia. Én személy szerint örülök neked. Mesélj, légyszives, milyenek voltak az eddigi eredményeid, hogy is bonyolódik egy ilyen távlovas verseny, mik a feltételek, stb.

Eddigi eredmények?
Amikor elkezdtem versenyezni, egy olyan ló volt alattam,akivel ma 80, 120 kmen versenyeznék.de eladták.Így vettem magamnak egy nyers 3 éves csikót.belovagoltam, fölkészítettem, de ezzel persze kimaradt egy év a versenyzésbõl. és még nem érett meg a "csikóm" arra, hogy közép illetve hosszú távra feltegyem.mindezt azért írtam le, hogy nagy vonalakban lásd, miért nem sorakoznak a kupák a polcomon..
Tehát.. egy ennyi idõs lónak még meg kell tanulnia versenyezni.. koordinálni a pulzusát, az akaratát, és persze még a kondija sem az igazi.ezért 20 kmen versenyzem vele.esetleg 40en.még.te mit értessz eredmény alatt? számomra nem az az eredmény,nem feltétlenül az az eredmény, ha megnyerek egy vesenyt.. nekem nem a dobogó számít.. az a legnagyobb "díj" számomra, ha eredményesen befejezek egy versenyt,miközben látom, hogy elõlem sorba szórják ki az állatorvosok a lovakat.hol sántaság miatt, hol pulzusgondok miatt... és olyankor sem aló a hibás vagy aselejt.. egész egyszerûen a lovas nem bír a vérével.. ilyenkor mennek tönkre a lovak pár év alatt..
a lovamtól majd akkor fogok komolyabb eredményt várni,ha középtávon megyünk. ott már nincsenek ilyen állatok, akik végig küszletik a pályán a lovat és csodálkoznak, hogy mikor beér a ló összeesik, és annyi...
tudom, most regényt írtam, :D de így azt is tudni fogod, hogy részben egyet értek (pfu nem is tudom ki mondta) (vkivel) hogy a távlovasok nem tudnak lovagolni. sûrûn látni ilyet rövidtávon.. fõleg a megyei versenyeken..
egy normál színvonalú verseny azzal kezdõdik, hogy aki viszonylag messzebrõl jö, az már 3 4 nappal a verseny napja elõtt leviszi a lovat,hogy szokja a helyet, kipihenje az út fáradalmait, meg ilyenek.start elõtt van az elõzetes orvosi.nézik a pulzust, a vízháztartást,izmokat,hogy érzékenyek e pl nyeregtörés miatt, a szivárváyhártya színét, a kapillárisok visszatelésének idejét, bélmûködést,és a mozgást. különösebb feltételei nincsenek egy nevezésnek, annyi, hogy a ló átmenjen az elõzetes orvosin, és legyen kobak a lovas fején.(persze ebn vagy vbn azért már vannak hajmeresztõ szabályok..)
hát röviden :D így néz ki egy verseny..

Sok pénz...sok pénz...még több pénz... :D :gm: :yeah: :rolleyes:

így van.. ha nem lovagolnék, hanem azt a pénzt, amit lovaglásba ill. lóba fektettem összegyüjtöttem volna, akkor most milliomos lennék.. de lehet,hogy egy gumiszobában.. :P

#60 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 13. - 13:14

Eddigi eredmények?
Amikor elkezdtem versenyezni, egy olyan ló volt alattam,akivel ma 80, 120 kmen versenyeznék.de eladták.Így vettem magamnak egy nyers 3 éves csikót.belovagoltam, fölkészítettem, de ezzel persze kimaradt egy év a versenyzésbõl. és még nem érett meg a "csikóm" arra, hogy közép illetve hosszú távra feltegyem.
És most hány éves ez a csikó?
mindezt azért írtam le, hogy nagy vonalakban lásd, miért nem sorakoznak a kupák a polcomon... Nem sorakoznak... :rolleyes: Naés? :kv:
Tehát.. egy ennyi idõs lónak még meg kell tanulnia versenyezni.. koordinálni a pulzusát, az akaratát, és persze még a kondija sem az igazi.ezért 20 kmen versenyzem vele.esetleg 40en.még.te mit értessz eredmény alatt?
Hát... hülye egy kérdés volt, tényleg. Leglábbis tõlem. Mert a kérdésbõl arra lehet esetleg következtetni, hogy húde nagyon szakértõ vagyok... :D Nem, nem is igazán "úgy" értettem a kérdést, inkább az érdekelt, milyen versenyeken vettél részt, azzal hogyan bírkóztatok meg, és igen, a felkészítés, versenyfeltételek stb. sokkal jobban érdekelnének, mint az, hány kupa porosodik a polcon. :)
számomra nem az az eredmény,nem feltétlenül az az eredmény, ha megnyerek egy vesenyt.. nekem nem a dobogó számít.. az a legnagyobb "díj" számomra, ha eredményesen befejezek egy versenyt, (nem tudom megmagyarázni, miért/mibõl éreztem, hogy így állsz hozzá... :ang: ) miközben látom, hogy elõlem sorba szórják ki az állatorvosok a lovakat.hol sántaság miatt, hol pulzusgondok miatt... és olyankor sem aló a hibás vagy a selejt.. egész egyszerûen a lovas nem bír a vérével.. ilyenkor mennek tönkre a lovak pár év alatt..
a lovamtól majd akkor fogok komolyabb eredményt várni,ha középtávon megyünk. ott már nincsenek ilyen állatok, akik végig küszletik a pályán a lovat és csodálkoznak, hogy mikor beér a ló összeesik, és annyi...
tudom, most regényt írtam, :D de így azt is tudni fogod, hogy részben egyet értek (pfu nem is tudom ki mondta) (vkivel) hogy a távlovasok nem tudnak lovagolni. sûrûn látni ilyet rövidtávon.. fõleg a megyei versenyeken... Nem tudom. Nem látok bele. De egyszer (v. többször is) elmennék megnézni egy ilyen távlovas versenyt. :)
egy normál színvonalú verseny azzal kezdõdik, hogy aki viszonylag messzebrõl jö, az már 3 4 nappal a verseny napja elõtt leviszi a lovat,hogy szokja a helyet, kipihenje az út fáradalmait, meg ilyenek. start elõtt van az elõzetes orvosi.nézik a pulzust, a vízháztartást,izmokat,hogy érzékenyek e pl nyeregtörés miatt, a szivárváyhártya színét, a kapillárisok visszatelésének idejét, bélmûködést,és a mozgást. különösebb feltételei nincsenek egy nevezésnek, annyi, hogy a ló átmenjen az elõzetes orvosin, és legyen kobak a lovas fején.(persze ebn vagy vbn azért már vannak hajmeresztõ szabályok..)
hát röviden :D így néz ki egy verseny..
így van.. ha nem lovagolnék, hanem azt a pénzt, amit lovaglásba ill. lóba fektettem összegyüjtöttem volna, akkor most milliomos lennék.. de lehet,hogy egy gumiszobában.. :P

Tudod, a versenyfajták közül még - úgy-ahogy - a távlovaglást tudom elfogadni. De persze - mint minden versenyben - itt is vannak anomáliák. Onnantól kezdve meg ez is lehet ugyanolyan kíméletlen és (uffa... van a humánusnak megfelelõ szó "állati" értelemben? :confused: :rolleyes:) "állatkínzó", (de nem szívesen írom le ezt a szót... :rolleyes: ),mint bármilyen más verseny, ahol a legutolsó szempont a ló jólléte.

Azért köszi a választ, és ha van kedved, (idõd) írhatnál a felkészítésrõl kicsit bõvebben. :)

#61 Sir Galahad

Sir Galahad

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 11 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 13. - 15:12

Ez a csikó most 4 és fél éves.ami azt jelenti, hogy ez az első év, hogy starthoz áll.. felkészítésről? jó.. nagyon szívesen írok, de előtte még annyit, hogy mennyire értessz a lovakhoz? mármint hobbiszinten lovagolsz is, vagy csak szereted őket?.. mert akkor úgy térek ki az edzés részleteire.. ..ha szabad ilyet kérni..

#62 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 13. - 15:59

Hehe... Hobbi szinten már egészen jól "ülök a lovon" ... :D :yeah: "Lovagolni" is lovagolok már néha (pár röpke perc erejéig) . Kb. két és fél éve próbálkozom a lovonmaradással, na meg azzal, hogy a lúállatnak minél kevesebb fejtörést (és rossz érzést) okozzon, mit is akarok tõle. Egy év igyekezet után jól leestem, aztán a következõ évben hébe-hóba ültem csak fel. Másfél hónapja vált intenzívvé a tanulásunk, most heti 3-4x jön hozzánk egy edzõ, akivel szépen haladunk. Egy kicsit fokozottabb mértékben féltem öreg csontjaimat, mint egy átlaglovas, de nem adom fel. :) 4 hónapos koruktól nevelem a most 6,5 éves lovainkat. Ez az egyetlen, amire büszke vagyok. Virtuálisan azonban... na virtuálisan, úgy nagyon tudok lovagolni! :D :yeah: (Tudod ide járok a fóromra kb. 2,5 éve képzõdni :rolleyes: :kir: ...) Komolyra fordítva: Az elérhetõ/fellelhetõ szakirodalomból - és a tartás/nevelés adta tapasztalatból - összegyûjtögettem már annyit, hogy szerintem meg fogom érteni, amit mondasz. Amit meg nem, azt majd elmagyarázod másképp, nyugi, nem arról vagyok híres, hogy nem merek kérdezni. Persze... türelem az köll hozzám... nem mondom... :kv: Abban azonban ne is ringasd magad, hogy zavartalanul elbeszélgetünk itt, te - a távlovagló, én a Zágimam :D - merezittnemúgymegy! :gm:

#63 Adrienn

Adrienn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.316 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 14. - 0:05

Sir Galahad, a topicot, és a benne írtakat nem csak Ágimam fogja olvasni. Mindenki, aki erre jár, pl. én is. Nagy érdeklõdéssel, bár már kevés az esély, hogy valaha bármiben is versenyezni fogok. Meg a verseny mint olyan, soha sem érdekelt, esetleg libakergetõ szinten. Szabadidõmben lovagolok, és azért elég jó eséllyel fennmaradok a lovon. Ez már hobbiszint? Megütöm a mércét, h. olvassalak? ;) Írj nyugodtan szakmai dolgokat is. Bizonyára örömmel olvasnák mások is. De ne lepõdj meg, és fõleg ne támadásként értékeld, ha esetleg ellenvéleménye lesz valakinek.

#64 Sir Galahad

Sir Galahad

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 11 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 14. - 9:40

Hehe... Hobbi szinten már egészen jól "ülök a lovon" ... :D :yeah: "Lovagolni" is lovagolok már néha (pár röpke perc erejéig) . Kb. két és fél éve próbálkozom a lovonmaradással, na meg azzal, hogy a lúállatnak minél kevesebb fejtörést (és rossz érzést) okozzon, mit is akarok tõle. Egy év igyekezet után jól leestem, aztán a következõ évben hébe-hóba ültem csak fel. Másfél hónapja vált intenzívvé a tanulásunk, most heti 3-4x jön hozzánk egy edzõ, akivel szépen haladunk. Egy kicsit fokozottabb mértékben féltem öreg csontjaimat, mint egy átlaglovas, de nem adom fel. :)
4 hónapos koruktól nevelem a most 6,5 éves lovainkat. Ez az egyetlen, amire büszke vagyok.

Virtuálisan azonban... na virtuálisan, úgy nagyon tudok lovagolni! :D :yeah: (Tudod ide járok a fóromra kb. 2,5 éve képzõdni :rolleyes: :kir: ...)

Komolyra fordítva: Az elérhetõ/fellelhetõ szakirodalomból - és a tartás/nevelés adta tapasztalatból - összegyûjtögettem már annyit, hogy szerintem meg fogom érteni, amit mondasz. Amit meg nem, azt majd elmagyarázod másképp, nyugi, nem arról vagyok híres, hogy nem merek kérdezni. Persze... türelem az köll hozzám... nem mondom... :kv:

Abban azonban ne is ringasd magad, hogy zavartalanul elbeszélgetünk itt, te - a távlovagló, én a Zágimam :D - merezittnemúgymegy! :gm:

Egyre szimpatikusabnak tûnsz.. :kir:
edzés egy mondjuk 40kmes versenyre úgy néz ki,hogy a legelején átgondoljuk, hogy mennyi idõnk van rá..ugyanis ezt el kell darabolni.. a második rész a kemény edzés, ahol váltogatva vagy minden 3. nap,vagy 2naponta, vagy 2 nap után 1 pihenõt tartva edzel..ennek kb fele az elsõ rész, ahol szoktatod a lovat,szépen fokozatosan juttatod föl kondiügyileg arra a aszintre, hogy azezt követö edzés valóban edzés legyen, és ne állatkínzás.. a 3. rész pedig a vége.ha van egy v3rseny, mondjuk egy ob, akkor elõtte 2 héttel van ez az idõszak..ez a pihenõ.. a munka az edzés végén éri el a csúcsot.. az a leghosszabb, legkeményeb.. érted.. és jön a pihenõ, ahol a kondíciójához mérten kevesebb munkát kap.. lényegében ez nem is munka,amolyan lightos túralovaglás, de ugyan olyan fontos pihenõben is mozgatni a lovat,hogy se savas pata-irha gyulladást ne kapjon, se bénulásos izom-festék-vizelést..
kb így néz ki egyben.. az edzésben pedig kellenek anaerob ill.aerob munkák is..
Aerob folyamat játszódik le csekély erõkifejtést igénylõ testgyakorlás során amikor a vér optimális mennyiségû oxigént szállít az izmokba, és a szervezet zsírokat és szénhidrátokat használ fel az energiaigény kie­lé­gí­té­sére. ez a nyugis tempó..
azomban ha csak ebben edz valaki, ld. pl 5 évvel ezelõtti versenyeken az alföldi lovakat.. sorra döglöttek a versenyeken, mert volt benne egy kis domb..
Anaerob folyamatról beszélünk intenzív testgyakorlás során,valamint a kisebb erõkifejtést igénylõ testgyakorlás kései szakaszában, amikor a vér oxigéntartalma már cse­kély, ilyenkor a szervezet csak szénhidrát-tartalékaiból táplálkozik, és zsírt használ fel.
Ez pl. a sprintek, a dombmászatás.. de egy bizonyos szintig ezt is kitartóan kell csinálni,különben egy keményebb pályán a szervezete nem fogja bírni,és teljesen oxigénhiányos tüneteket mutat.. netán megfullad..
na azt hiszem minden fortélyt megosztottam.. :dev: de ha van még kérdés, mondcsak!
sztem pár óra múlva elugrok nyaralni :cool: de ha visszajöttem biztosan írok..

Sir Galahad, a topicot, és a benne írtakat nem csak Ágimam fogja olvasni. Mindenki, aki erre jár, pl. én is. Nagy érdeklõdéssel, bár már kevés az esély, hogy valaha bármiben is versenyezni fogok. Meg a verseny mint olyan, soha sem érdekelt, esetleg libakergetõ szinten.
Szabadidõmben lovagolok, és azért elég jó eséllyel fennmaradok a lovon. Ez már hobbiszint? Megütöm a mércét, h. olvassalak? ;)

Írj nyugodtan szakmai dolgokat is. Bizonyára örömmel olvasnák mások is. De ne lepõdj meg, és fõleg ne támadásként értékeld, ha esetleg ellenvéleménye lesz valakinek.

nézd.. sok olyan ember van, aki nálam 1000x jobban otthon van a távlovaglásban, de még életében soha nem ült lovon.. ezek után.. azt hiszem igen.. megütöd.. :P sõt, kérdezhetsz is! szívesen válaszolok..
különben is olyan kevesen vagyunk mi távlovasok.. gyüjteni kell az új generációt! :D

Sir Galahad, a topicot, és a benne írtakat nem csak Ágimam fogja olvasni. Mindenki, aki erre jár, pl. én is. Nagy érdeklõdéssel, bár már kevés az esély, hogy valaha bármiben is versenyezni fogok. Meg a verseny mint olyan, soha sem érdekelt, esetleg libakergetõ szinten.
Szabadidõmben lovagolok, és azért elég jó eséllyel fennmaradok a lovon. Ez már hobbiszint? Megütöm a mércét, h. olvassalak? ;)

Írj nyugodtan szakmai dolgokat is. Bizonyára örömmel olvasnák mások is. De ne lepõdj meg, és fõleg ne támadásként értékeld, ha esetleg ellenvéleménye lesz valakinek.

nézd sok oyan ember van, aki 1000x inkább otthon van a távlovaglásban mint én, de még nem ült lovon...
ezek után,persze, megütöd a mércét.. sõt, kérdezhetsz is.. szívesen válaszolok.. :D szakmai dolgok, ok ok írnék, de inkább mondjátok mik érdekelnek, és akkor arra válaszolok..

#65 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 14. - 11:44

Egyre szimpatikusabnak tûnsz.. :kir:
(Még csalódhatsz... :rolleyes: :kv: )

edzés egy mondjuk 40kmes versenyre úgy néz ki,hogy

-a legelején átgondoljuk, hogy mennyi idõnk van rá..ugyanis ezt el kell darabolni..

- a második rész a kemény edzés, ahol váltogatva ...edzel..

- ennek kb fele az elsõ rész, ahol szoktatod a lovat,szépen fokozatosan juttatod föl kondiügyileg arra a szintre, hogy az ezt követö edzés valóban edzés legyen, és ne állatkínzás..

- a 3. rész pedig a vége. ha van egy verseny, mondjuk egy ob, akkor elõtte 2 héttel van ez az idõszak..
ez a pihenõ..

- a munka az edzés végén éri el a csúcsot.. az a leghosszabb, legkeményeb..

- és jön a pihenõ, ahol a kondíciójához mérten kevesebb munkát kap.. lényegében ez nem is munka,amolyan lightos túralovaglás, de ugyan olyan fontos pihenõben is mozgatni a lovat,hogy se savas pata-irha gyulladást ne kapjon, se bénulásos izom-festék-vizelést..

kb így néz ki egyben..

az edzésben pedig kellenek anaerob ill.aerob munkák is..

Aerob folyamat játszódik le csekély erõkifejtést igénylõ testgyakorlás során amikor a vér optimális mennyiségû oxigént szállít az izmokba, és a szervezet zsírokat és szénhidrátokat használ fel az energiaigény kie­lé­gí­té­sére. ez a nyugis tempó..

azonban ha csak ebben edz valaki, ld. pl 5 évvel ezelõtti versenyeken az alföldi lovakat.. sorra döglöttek a versenyeken, mert volt benne egy kis domb..
Anaerob folyamatról beszélünk intenzív testgyakorlás során,valamint a kisebb erõkifejtést igénylõ testgyakorlás kései szakaszában, amikor a vér oxigéntartalma már cse­kély, ilyenkor a szervezet csak szénhidrát-tartalékaiból táplálkozik, és zsírt használ fel.
Ez pl. a sprintek, a dombmászatás.. de egy bizonyos szintig ezt is kitartóan kell csinálni,különben egy keményebb pályán a szervezete nem fogja bírni,és teljesen oxigénhiányos tüneteket mutat.. netán megfullad..

na azt hiszem minden fortélyt megosztottam.. :dev: de ha van még kérdés, mondcsak!
sztem pár óra múlva elugrok nyaralni :cool: de ha visszajöttem biztosan írok..

Jó. Akkor ha megjöttél, majd nézz be.

Egy 40 km-es versenyre történõ felkészítést írtál le (körvonalazva).

- Milyen távok vannak még?

- A hosszabb távra való felkészítés mennyiben más, mint ez, amit leírtál?

- Belegondoltam, 40 km-es (v. ezt megközelítõ) távot a szabadidõ-lovasok is - szinte rendszeresen - mennek. Igaz, ez nem idõre megy, de én nem is gondoltam volna, hogy egy ilyen viszonylag rövid távra ilyen bonyolult, megfontolt sora van a felkészülés feltételeinek.

- Meg tudnád mondani, hogy az elmúlt idõszakban (években) az elsõ helyezettek mennyi idõ alatt teljesítették a 40 km-es távot?

- Milyen táv-szakaszokon, és mennyi ideig van kötelezõ pihenés? (Van egyáltalán?) Az állatorvos (pl. a 40 km-esen) milyen idõközönként ellenõrzi/vizsgálja a lovat? Mit vizsgál?

Egyenlõre... Aztán még majd a többi kérdés is jön... ha nem fárasztó neked. :)

#66 Sir Galahad

Sir Galahad

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 11 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 20. - 10:03

helló helló... megjöttem.. :D van még vmi saram? vagy valaki,akinek nem válaszoltam? írjatok nyugodtan!!! :gm:

#67 kacagány

kacagány

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 251 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 21. - 13:50

Gyerekek én biztos tök hülye vagyok. Tordával a minap este eszünkbe jutott, hogy lovagolunk egyet. Feltanyáztunk a pacikra és lenyomtunk 3 óra alatt 22 km-t. Vegyes jármódban, úgy hogy nem szálltunk le és közben jót beszélgettünk. Másnap este huszár edzés volt. Én nyogodtan felültem Ficánkára, mondván tegnap jól elfáradt, olyan lesz mint a kezes bárány. Az edzés közepén ki kellett állnom, mert szinte fékezhetetlen volt a viselkedése. Máskor ilyen kötött program elõtt futószár szokott lenni. Mindenütt azt olvasom, hogy igy felkészíteni, meg úgy hozzászokatni fizikailag meg mentálisan, a lovat is és a lovast is, én meg nem értem, hogy 20 km. miért olyan retenetes táv. Mennyi a szintidõ egy 20 vagy 40 km-es távnál?

#68 Ágimam

Ágimam

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 6.208 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 21. - 14:13

helló helló...
megjöttem.. :D van még vmi saram? vagy valaki,akinek nem válaszoltam?
írjatok nyugodtan!!! :gm:

Itt fenn (a te hozzászólásod felett) minimum 4 konkrét kérdést fogalmaztam meg. Lehet, hogy elkerülte a figyelmedet? :kv:

#69 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 21. - 17:08

20 km kb. egy óra max másfél jó tempóban, úgy hogy nincs meghajtva a ló... 3 óra alatt kb. 40km-t szoktam lelovaglni, nyugodtan. Nagyon lassú tempóban volt 70 km hat óra, de úgy hogy éjszaka lovagoltuk le sötétben a felét. Nekem az ált. kör 14 km, ha sokat lépek akkor egy óra, egyébként háromnegyed, ha jó tempót lovagolok fél óra.

#70 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 21. - 18:39

Gyerekek én biztos tök hülye vagyok.

lenyomtunk 3 óra alatt 22 km-t. Vegyes jármódban, úgy hogy nem szálltunk le és közben jót beszélgettünk. ....
Mindenütt azt olvasom, hogy igy felkészíteni, meg úgy hozzászokatni fizikailag meg mentálisan, a lovat is és a lovast is, én meg nem értem, hogy 20 km. miért olyan retenetes táv. Mennyi a szintidõ egy 20 vagy 40 km-es távnál?


ha lenyomsz nyolcvan perc alatt negyven kmtert azmár döfi. :)
huszat meg fele idõ alatt.

#71 Petya

Petya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.943 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 21. - 18:59

...és fenti mindkét eredménnyel bõven a világcsúcsidõn belül futnál, nemigaz Ferikém? :yeah: 40km.-en ha két és fél óra alatt mész végig akkor a lovad kondija már versenyszintû, ha két óra körüli idõt futsz akkor pedig szuper. ;) P.

#72 PozitívFeri

PozitívFeri

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 21. - 20:16

...és fenti mindkét eredménnyel bõven a világcsúcsidõn belül futnál, nemigaz Ferikém? :yeah:
40km.-en ha két és fél óra alatt mész végig akkor a lovad kondija már versenyszintû, ha két óra körüli idõt futsz akkor pedig szuper. ;)
P.


ja Petya, nem ojan pudingokra gondoltam mint te, meg a "mostigazilovamvanazegyetlenörök"-re, hanem aki igazán ott van a szeren. ne vedd magadra. :D

#73 Petya

Petya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.943 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 21. - 23:06

Te a szeren? :dev: Suppola Zoltánt nevét hallva pl. bárkinek eszébe juthat pl. a szer szó, de ha a te nevedet látom ugyan milyen szer juthatna eszemembe? Bár mégis, a régi BUTOX eszembe jutott, csodálatosan kihozta a szomszéd macska bõrébõl a rühöt. Jaj, magadra ne vedd ! Bár azért kipróbálhatnád, nem kaparnád magad talán itt sem annyit. :dev: Jajj bocs, ne vedd magadra télleg. :gm: Az fáj, hogy igazi lovam van te pedig errõl (asszem távlovaglás idõeredményérõl adtál fentebb kevéssé használható tippeket) SEM tudsz szart SEM? Ha mázlid van, (adott lónak meg esztelen nagy pechje) akkor neked is van egy-kettõ, majd egyszer egy pohár szódavíz mellett megbeszéljük mekkora élmény is lovat tartani jó? :P Lécciléccilécci nézz meg legalább egy verseny befutólistját, hogy milyen idõket értek el benne. Segítségül az ilyen pudingoknak mint Te még a km/órás adatot is megadják, hogy osztani se kelljen tudni. Höööö, puding, tetszik ez a szó, most asszem megyek és eszem egyet. ;) P.

Edited by Petya, 2007 július 21. - 23:11.


#74 musher

musher

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 13 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 21. - 23:10

20 km kb. egy óra max másfél jó tempóban, úgy hogy nincs meghajtva a ló...
3 óra alatt kb. 40km-t szoktam lelovaglni, nyugodtan.
Nagyon lassú tempóban volt 70 km hat óra, de úgy hogy éjszaka lovagoltuk le sötétben a felét.

Nekem az ált. kör 14 km, ha sokat lépek akkor egy óra, egyébként háromnegyed, ha jó tempót lovagolok fél óra.


eddig hallgattam (olvastam)
én kutyaszános vagyok székelyföldrõl, de kezdõ lovas is. A Hargitán élek, van egy Furioso csõdöröm. Naponta lovagolok 2-3 órát, külömbözõ tempóban, de a terep szerintem elég nehéz, sok emelkedõvel, ereszkedõvel és sok bokros résszel. A bokrok elõnye az árnyék, de az ágak könnyen lekapnak a lóról. Az összszintkülönbség kb 4száz méter.
te milyen terepen teljesíted ezt az idõt?
www.pont.ro

#75 musher

musher

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 13 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 21. - 23:26

amikor nem lazsálunk, akkor kb 1,2 óra alatt futjuk végig az utat, ami kb húsz km. Igaz kezdõ vagyok, az idén május elsejétõl lovagolok. a lovam félõs. mit csináljak, hogy ne ijedjen meg mindentõl?

#76 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 22. - 10:40

Járj sokat terepen tapasztalt lóval/lovassal, hogy a lovad megszokja, nem kell félnie. A szintkülönbség...öö. na ehhez hülye vagyok..... vannak dombok, vannak lejtõk, egyenes szakaszok is. Na jó nem egy Mátra, de nem is az Alföld. Jellegzetesen dimbes-dombos somogyi vidék. :kir:

#77 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 22. - 10:48

Feltanyáztunk a pacikra és lenyomtunk 3 óra alatt 22 km-t.

Szerintem teljesen normális tempó.

20 km kb. egy óra max másfél jó tempóban, úgy hogy nincs meghajtva a ló...
3 óra alatt kb. 40km-t szoktam lelovaglni, nyugodtan.

Ammán viszont tényleg jó tempó. :)

#78 chyki

chyki

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.686 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 22. - 11:36

Igazán ha szeretnék se tudnék lassabban haladni egy arab telivérrel.... :dev: Jó tempó: élénk lépés, élénk ügetés, nyugodt vágta a vágtaszakaszokon. Nálunk a tempót a talajviszonyok határozzák meg elsõsorban. 14km-en a fél óra az már jó idõ, akkor általában hagyom menni, de az is ált. háromnegyed óra kényelmesen. Iramban itt nagy a különbség, pedig az a negyed óra nem tûnne soknak...

Edited by chyki, 2007 július 22. - 11:43.


#79 Sir Galahad

Sir Galahad

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 11 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 22. - 11:42

Gyerekek én biztos tök hülye vagyok.

Tordával a minap este eszünkbe jutott, hogy lovagolunk egyet. Feltanyáztunk a pacikra és lenyomtunk 3 óra alatt 22 km-t. Vegyes jármódban, úgy hogy nem szálltunk le és közben jót beszélgettünk. Másnap este huszár edzés volt. Én nyogodtan felültem Ficánkára, mondván tegnap jól elfáradt, olyan lesz mint a kezes bárány. Az edzés közepén ki kellett állnom, mert szinte fékezhetetlen volt a viselkedése. Máskor ilyen kötött program elõtt futószár szokott lenni. Mindenütt azt olvasom, hogy igy felkészíteni, meg úgy hozzászokatni fizikailag meg mentálisan, a lovat is és a lovast is, én meg nem értem, hogy 20 km. miért olyan retenetes táv. Mennyi a szintidõ egy 20 vagy 40 km-es távnál?

sztem mentális felkészítés alatt azt kell értened, hogy ló és lovasa kellõképpen összeszokjon.. mert ha nincs meg az összhang,akkor egymást fárasztják le..és nem csapatban dolgoznak.. azért ilyen fontos a megfelelõ felkészítés... hogy az utolsó dombra is ugyan olyan kedvvel vigyen fel a ló,azért, hogy neked segítsen.. mert a ló a lovasért van.. a lovas pedig a lóért..

#80 packa

packa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.825 hozzászólás

Közzétéve 2007 július 22. - 11:47

Mindig egyedül lovagolsz? Úgy értem, nincsenek társaid, akik "normális" lovakon ülnek? :D :D Biztos, hogy jól méred a kilómétereket? Amit kacagány leírt az ismerõs, mi is ilyesmiket megyünk és nem alszunk közben. :) A Te tempód meg ennek kétszerese.... Ha egyszer erre jársz, majd kapsz egy rendes lovat. :kocc: