Ugrás a tartalmakhoz

Fotó

Vak ló

Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
51 válasz a témához

#1 Rosinante

Rosinante

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 10. - 12:06

Szorri, tudom, hogy van szembetegséges topic, de kifejezetten vak lovakkal kapcsolatos tapasztalatok, tippek, lelkendezések és hõzöngések érdekelnének. Hirtelenjében rámtört tájékozódási kényszerem alapja ez a gazdát keresõ lószág.

#2 Rosinante

Rosinante

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 10. - 14:55

Sikertopic. :gm: :D

#3 Natos

Natos

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 10. - 15:03

Megferke NImród lova igencsak vak évek óta, elég jól elvan, eszik, szarik, karámban lovagolni is lehet. Nem jut eszembe más hõzöngõs dolog, ne haragudj. Ha csak az nem, hogy...

#4 Rosinante

Rosinante

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 10. - 15:08

Hogy...? :huh: Ha ennyi volt a hõzöngés, akkor most lelkendezz egy kicsit. :)

#5 Franke

Franke

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 2.861 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 10. - 15:10

Sikertopic. :gm: :D

Egyértelmûen erre hivatott. :D :D

#6 Natos

Natos

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 10. - 15:16

Hogy...? :huh:
Ha ennyi volt a hõzöngés, akkor most lelkendezz egy kicsit. :)

Hát attól vakult meg, hogy sokat és áhitattal nézte a Ferkét. És ez olybá hatott rá, mintha a Napba nézne.

#7 Zsubaba

Zsubaba

Csendes Patak

• Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 10. - 15:17

Megferke NImród lova igencsak vak évek óta, elég jól elvan, eszik, szarik, karámban lovagolni is lehet. Nem jut eszembe más hõzöngõs dolog, ne haragudj. Ha csak az nem, hogy...

Futószárazni is lehet. Meg futószáron lovagolni is.

#8 Guest_Zebrabara_*

Guest_Zebrabara_*
  • Guests

Közzétéve 2008 január 10. - 15:17

Pozsonyban, ahol lovas pályafutásomat :gm: kezdtem, volt a lovardában egy fiatal (4-5 éves) kis kanca. Röviddel belovaglása után a jobb szemén elég gyorsan (pár hónap alatt) szürkehályog alakult ki. Legalábbis azt mondták rá, hogy hályog. Érdekesen nézett ki, egy amorf, viszonylag éles cikkcakkokkal határolt szürke folt fedte a szemét, pontosabban a pupilláját. A lovacska eleinte ugrókiképzés alatt állt. Jól is ugrott amúgy. Csak amikor elkezdett nem látni, akkor önálló produkcióként egyre gyakrabban mutatta be a spanyol magasiskola capriolle ugrását, a lovasok nagy meglepetésére. Vágtabeugratáskor, illetve ismeretlen, hirtelen zajok hallatán - potyogtunk is, mint a rohadt körte. Akkor kezdett gyanakodni az edzõnk, hogy a másik szemével is baj lehet. Megnézte egy doki, és megállapította, hogy biza azzal sem lát valami élesen, 6 dioptriát emlegettek - bár nem tudom, ezt a lovaknál hogy mérik, csökkenõ méretû répákat ábrázoló táblát nem láttam, hogy mutogattak volna neki. Na, és mindennek az lett a vége, hogy a lovacska idõvel megszokta ezt a homályos világot, a bal szeme úgy-ahogy használható maradt, megnyugodott a ló, abbahagyta az ijedezést, és amolyan helyi kis díjlovagló versenyekre járt a kislányokkal (13-14-15 évesek voltunk akkoriban). :ang:

Edited by Zebrabara, 2008 január 10. - 15:17.

#9 Natos

Natos

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 10. - 15:20

Futószárazni is lehet. Meg futószáron lovagolni is.

Meg sétáltatni is lehet, meg vakarászni is lehet. Terepre is lehet vele menni. Futószáron vagy anélkül. Lovagolva is lehet vele menni.

Vélemény: szerintem direkte vakult meg, hogy en kellhjen versenyeznie. Mert így mindent tud, amit addig, de senki sem cseszegeti.

#10 Tequila

Tequila

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 180 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 10. - 15:37

Az én csikóm teljesen vak a fél szemére, és a sérülés utáni kezdeti nehézségeket leszámítva, szinte észre sem lehet venni a viselkedésén. :D

#11 don quihote

don quihote

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 5.437 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 10. - 15:41

Az én csikóm teljesen vak a fél szemére, és a sérülés utáni kezdeti nehézségeket leszámítva, szinte észre sem lehet venni a viselkedésén. :D

... pláne ahogy megtanulta magát kikötni a vezetõszárból. Nameg, ahogy kibogozza és elengedi a többieket is. :D
Egyébként nagyon aranyos lópaci, a Kistarka. :)

#12 Nyanya

Nyanya

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.451 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 10. - 15:45

Egyszer régebben, valamelyik természettudományos ( Nat. Geo., Animal Planet, Discovery) csatornán láttam egy kisfilmet egy lóról, amelyik vak volt, és ennek ellenére cavalettizett :eek: Ott azzal magyarázták, hogy annyira kifinomultan érzékeli a levegõ áramlását, hogy így tudja, hogy hol van elõtte a rúd. Valahogy úgy, mint a denevér az ultrahanggal... Csak kamilláztam, és nem tudom, mi az igazság, de tény, hogy meg sem kocogtatta a rudakat :yeah:

#13 Kispaci

Kispaci

Csikó

• Fórumtag
  • 1.078 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 10. - 15:46

Tényleg nagyon aranyos kis ló az! Elég nehét meggyõzni hogy ne kösse el a Jacpotot amikor én igenis meg akarom pucolni. :) És jó szánkóhúzó (lesz) ;)

#14 Tequila

Tequila

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 180 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 10. - 15:50

... pláne ahogy megtanulta magát kikötni a vezetõszárból. Nameg, ahogy kibogozza és elengedi a többieket is. :D
Egyébként nagyon aranyos lópaci, a Kistarka. :)

Nem fogod elhinni, de megtanulta kikapcsolni a szabadulókarabínert is. :D Azt a fajtát, ami a parellis száron van (amit Tõled vettek Igaziék).
Bekapja rágogatja egy kicsit aztán már szabad is. :dev:

De remélem ezek a hülyeségei nem a szemsérüléstõl alakultak ki.... :dev:

#15 Kispaci

Kispaci

Csikó

• Fórumtag
  • 1.078 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 10. - 15:51

Nem mondom komolyan... a kis cseles! Micsoda kis mocsok :D :ang: :ang:

Edited by Kispaci, 2008 január 10. - 15:51.

#16 Rosinante

Rosinante

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 10. - 16:44

Hmm, bekukk... Köszönöm az érdemleges hozzászólásokat. :)

#17 igazi lóbarát

igazi lóbarát

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 825 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 10. - 18:11

MGy Commandere sem lát az egyik szemére. Tequila csikójánál sokszor elfelejtem, hogy nem lát az egyik szemére, annyira természetesen viselkedik. Arra figyelek - ha eszembe jut -, hogy ha kérek tõle valamit, hanggal is kérjem, vagy úgy álljak, hogy lássa, amit mutatok. Tényleg nagyon jó fej. :)

#18 Rosinante

Rosinante

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 10. - 18:24

Mit találtam... blindhorses.org

#19 Borsi

Borsi

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 530 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 17. - 19:42

Én eddig két félvak lovon ültem*, ég és föld volt a két jószág. Az egyik egy nagyon kedves angol telivér volt (mint ahogy az angol telivérek általában jófejek), ezzel a lóval voltam életemben elõször terepen. Az elsõ tereplovagláson - talán nem egyedül vagyok vele - még minimális lovastudással rendelkeztem, ez a ló pedig erre a szerepre teljesen megbízhatónak bizonyult. A másik egy apró anglo-arab lovacska, amelyik azonban ritkamód bepánikol a legkisebb megijednivalótól is, elindul vágtába, maga se tudja hova, és esze ágában nincs megállni. *Illetve - úgy fest - ültem egy harmadikon is, csak nem vettem észre rajta, hogy vak/félvak lenne. Nimród hány szemére nem lát?

#20 hihi

hihi

Törzsvendég

• Moderátor
  • 4.923 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 17. - 19:50

MGy Commandere sem lát az egyik szemére.

Elõtte pedig Schaller Gáborral versenyzett milittaryban kétcsillagon.Több nemzetközi versenyen is résztvett.Nagyon rutinos versenyló, és nagyon jó fej volt.(én a versenyzõs korából ismertem)

#21 Almelita

Almelita

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.361 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 18. - 22:12

Legrégebbi, kedvenc pónim egyik szemére megvakult. És kezdődik az elváltozás a másikon is. Sajnos menthetetlen, nem tudják a dokik, mitől esik előre a szemlencséje és épül be a pupillájába. :hupp: Viszont nagyon bizonytalanná vált maga a póni, mozgása, viselkedése. Soha sem volt bújós, most le sem lehet vakarni. Külön karámba tettem, had szokja az új "megvilágítást", meg elég kemények vele így a többiek. Velem semmi gondja, de mással nem szívesen mozdul. Mennyi idő mire megszokja a sötétet? Tenyészkancának használnám, kapna a csikó egy jó kis csengőt a nyakába... :)

Edited by Almelita, 2008 január 18. - 22:13.

#22 Rosinante

Rosinante

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 18. - 22:23

Ha beszélsz angolul (pardon, olvasol :D ), nézd meg a vak lovas honlapot, amit belinkeltem. :) Én is onnan, ill. józan paraszti ész alapján okosodtam :gm: ki. Eleinte félnek/zavartak/idegesek, tegyük hozzá, érthetõen, aztán megszokják a helyzetet és feltalálják magukat. Gondolom, ez egyedfüggõ, a hozzám készülõ Cicánál azt hiszem egy-két hét volt. Érdemes külön tartani a többitõl, és egy nyugodt társat tenni mellé, ménestõl általában elverik a vak egyedeket, ráadásul nem látja a többi ló jelzéseit, szóval halmozottan hátrányos helyzetûvé válhat (bár ezek szerint ez már be is következett.) Nálunk a 90 cm-es Trabi lesz a társaság, úgyhogy Cicát nem fenyegeti különösebb terrorveszély. :)

#23 PozitívFeri

PozitívFeri

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.511 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 19. - 9:09

Érdemes külön tartani a többitõl, és egy nyugodt társat tenni mellé, ménestõl általában elverik a vak egyedeket, ráadásul nem látja a többi ló jelzéseit, szóval halmozottan hátrányos helyzetûvé válhat (bár ezek szerint ez már be is következett.)

egy csendes társ az jó, bár az is a fejére nõhet :D azért veri el pár ló(egyed függõ ez is) mert a vak az nem igazán tud elõre keménykedni, érdemben megvédeni, elõre jelezni a másiknak,bár ha a másik agressziven viselkedik azt megérzik/felismerik méterek távlatábol is. pár "normális" ló között elvannak rendesen rendkivûl finom érzékek fejlõdnek ki bennük.az ember meg sem hallja stb amit egy vak ló észlel. jól be tudja azonositani a távolságot és meg/felismerik a lovakat már a lépteirõl is. elég hamar megismerik a helyük(pl.karám) határait és szinte centire betartják.

Ha tudna valaki olyan villanypásztorra/mellé rakható elemes hangjelzésû ketyerét pl sipoló stb. értesicccsen! hogy hol stb. ez jó lenne a villpásztor határ jelzõ kézi készüléknek. igy nagyobb területen közlekedhetne a jó szág. :)

#24 Rosinante

Rosinante

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 19. - 12:36

Dzsízösz, normális hozzászólás, köszönjük szépen. :)

#25 Rosinante

Rosinante

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 22. - 12:35

Kicsit off, kicsit idepasszol, egyik sem akadályoz meg abban, hogy ide is betegyem: hétvégén csináljuk meg a helyét a topicindítóban szereplõ Cicának, ha szeretnél jönni, sok szeretettel és munkával várunk. :)

#26 Almelita

Almelita

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.361 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 23. - 11:10

Köszönöm a segítségeteket. Szombat óta megint viszem magammal terepre, vezetem, elõször betonon mentünk, ott nincs göröngy, gödör. Aztán tegnap már olyan virgoncan jött melettem az erdõben a madárcsicsergásben a Hölgy, hogy csak lestem. Már nem esett kétségbe, amikor botlot, csúszott. Terápia....idõ.....türelem... :ang: Feri, utánanézek, mert nekem is szükségem lesz rá, ha valamire jutok, szólok! :)

#27 Natos

Natos

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 23. - 11:17

Ha tudna valaki olyan villanypásztorra/mellé rakható elemes hangjelzésû ketyerét pl sipoló stb. értesicccsen! hogy hol stb. ez jó lenne a villpásztor határ jelzõ kézi készüléknek. igy nagyobb területen közlekedhetne a jó szág. :)

Macskákkal kell kirakni a villpásztor vonalát. Környezetbarát, bio és kisfogyasztású.

Edited by Natos, 2008 január 23. - 11:18.

#28 Almelita

Almelita

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.361 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 23. - 11:25

Macskákkal kell kirakni a villpásztor vonalát. Környezetbarát, bio és kisfogyasztású.

Ok, de mi lesz a kutyákkal? :dev:

#29 Natos

Natos

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.925 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 23. - 11:29

A kutyákat a nagy sarokoszlopokhoz kell applikálni.

#30 Nyanya

Nyanya

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 3.451 hozzászólás

Közzétéve 2008 január 23. - 11:30

Ok, de mi lesz a kutyákkal? :dev:

Erõteljesebb lesz a hanghatás :gm:

#31 Rosinante

Rosinante

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 február 20. - 18:42

A topicindítóban szereplõ lószág azóta hozzám került (meglepõ fordulat :gm: ), teljesen vak mindkét szemére, viszont nagyon ügyesen boldogul az elsõ pillanattól. :yeah:

#32 Almelita

Almelita

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 1.361 hozzászólás

Közzétéve 2008 február 20. - 23:02

Az jó! :yeah: És megnyugtató. Az én fél-majdnem teljesen vak pónim is szépen dolgozik futószáron, karámban kisebb nagyobb tévedései vannak, de gyorsan tanulja a helyzetet. :ang:

#33 Rosinante

Rosinante

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 február 20. - 23:06

:ang: Nem tudom, ilyen esetekre milyen passzoló jókívánságok vannak, de nagyon jó, hogy így foglalkozol vele, és segítesz neki megszokni az új helyzetét. :)

#34 Celtica

Celtica

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 129 hozzászólás

Közzétéve 2008 február 21. - 9:18

Syastok! Nálunk is lakik másfél éve egy félig vaksi kanca. 4éve vakult meg egy balesetben,mikor megégett.. Ugyan hozzám már úgy került, hogy tudta kezelni a helyzetet, viszont így is annyi okosság figyelhetõ meg nála. Soxor higgadtabban viseli a helyzeteket, mint egyéb jól látó lovak. Ha valamiben nem biztos, ami elötte van, odafordítja a fejét azzal az oldalával ahogy lát és leellenõrzi. :ang: Persze nincs aktív munkára fogva a többi sérülése miatt, de bármikor szívesen vesz egy kis terepet, minden botladozás nélkül :)

#35 Guest_Ezüstke_*

Guest_Ezüstke_*
  • Guests

Közzétéve 2008 február 21. - 9:33

Hétvégenként én is járok lovagolni egy Angló-Arab kancushoz aki fél szemére vaksi! (Most nem tudok kijárni hozzá sajnos)
õk amúgy is érzékenyebben reagálják le a külsõ hatásokat pl. Autó, õzike, nyuszi stb, de különösebb gond nincs vele!
Picit talán jobban fülel mivel a nem használt szem szerepe a hallására irányult át.
Íme Õ az a gyönyörûség!
http://img0.tar.hu/g...e2/33509287.jpg
Hát nem szép? :)

#36 Rosinante

Rosinante

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2008 február 21. - 9:52

Azért a félvakság eléggé más kategória, mint a teljesen világtalan. :)

#37 Guest_Ezüstke_*

Guest_Ezüstke_*
  • Guests

Közzétéve 2008 február 21. - 10:05

Igen igazad van! :) Ismertem egy sárga angol telivér kancát is aki olyan beteg volt, hogy elösször az egyik szemére utána a másikra is megvakult, de a lány akié volt olyan szuper lovat csinált belõle, hogy csak na! Aztán el kellett altatni, mert nem bírta tovább az egészségi állapota sajna. :(

#38 Borsi

Borsi

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 530 hozzászólás

Közzétéve 2008 február 21. - 19:45

(...) A másik egy apró anglo-arab lovacska, amelyik azonban ritkamód bepánikol a legkisebb megijednivalótól is, elindul vágtába, maga se tudja hova, és esze ágában nincs megállni.

Hétvégenként én is járok lovagolni egy Angló-Arab kancushoz aki fél szemére vaksi! (...)
Íme Õ az a gyönyörûség!
http://img0.tar.hu/g...e2/33509287.jpg
Hát nem szép? :)

Ööö... asszem ugyanarról a lóról beszélünk :rolleyes: :D

#39 Celtica

Celtica

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 129 hozzászólás

Közzétéve 2008 február 22. - 5:37

Nem is azért írtam, mert egy kategóriába vettem, hanem mert korábban is említettetek itt fél szemére vak lovat és gondoltam itt ez is megfér. :)

#40 don quihote

don quihote

Törzsvendég

• Fórumtag
  • 5.437 hozzászólás

Közzétéve 2008 február 22. - 7:20

Ugyan hozzám már úgy került, hogy tudta kezelni a helyzetet,

... és ezért, :ang: :yeah: földig hajolok elötted! :)