Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Lovak egészségvédelme: gyógyszerek, vakcinák, elsõsegély stb.


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
95 válasz a témához

#41 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2004 július 30. - 14:26

Lehet mirigykór pl. Régen kifejezetten üdvösnek tartották, ha a csikók átesnek rajta, mert az egyfajta védettséget adott a lónak. Ugyanakkor a poros takarmánytól is megduzzadhat a lovak nyirokmirigye. Ez utóbbit nagyon gyorsan lereagálják a lovak.

#42 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2004 július 30. - 14:51

Na ezt a lecsapolást szerintem ki lehet próbálni annak, akinek túl heves vérmérsékletû lova van, és utána vizet itatni vele, bár azt mondják, hogy a vér nem válik vízzé, de fordítva ki tudja, lehet, hogy esélyes :confused: És úgy a túl hevest lehûti. Totálisan, végletekig. Posted Image Nem, gyerekek, ezt nem szabad komolyan venni. Kés, villa, olló nem gyerek kezébe való.Najó. Posted Image

#43 Mimi

Mimi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 494 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 1. - 0:14

No,lehet hajat tépni,lehet kicikizni,lehurrogni,kinevetni...stb.Vérlob=parasztnyelven,ünnepibetegésg.30 éves lovas tapasztalattal rendelkezõ ember elmondása szerint,ez abbol adódik ha egy ló huzamossabb ideig nem dolgozik.Majd mikor hirtelen leterhelik munkával(nem fokozatosan),felléphet eme betegség.Állítolag a vérben és az izomzatban történik valami.De nem vagyok állatorvos így nem tudom mi.A lónak,rossz lesz az álltalános állapota,remeg..stb.Vére besûrüsödik,ezért erezik,csapolják,vértbocsátanak,..stb.kinek hogy tetszik. [ Augusztus 02, 2004, 10:38: Az üzenetet átszerkesztette: Mimi ]

#44 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 1. - 10:19

Valóban, meszeim számosak, ez a másik kórság amin meg lehet próbálni vérbocsátással segíteni. (Ellenben "pörgõsségen" vagy kólikán véletlenül sem!)Mentségemre szóljon, az ünnepi betegségnek avagy pünkösdi betegségnek avagy bénulásos izomfestékvizelésnek avagy myoglobinuria myodegenerativa-nak annyi neve van, hogy még egy újabb "népi" névre aztán igazán nem voltam felkészülve.A betegség lényege, hogy a 2-3 napra lepihentetett, ám eközben is bõségesen takarmányozott lovak izmaiban nagy mennyiségû glükogén (=olyasmi, mint növényben a keményítõ) halmozódik fel. Ha ezután a fokozatosságot mellõzve állítják újra munkába a lovat, a lassan megnyíló hajszálerek miatt az izmok anaerob anyagcserére kényszerülnek, a rengeteg szénhidrátból rengeteg tejsavat termelnek; ami nem tud elszállítódni, az izmok görcsbe rándulnak, ez tovább súlyosbítja a keringési zavart; izomrost-elhalás, izomfesték-kioldódás következik be. A vérkeringésbe jutó tejsav és a vergõdés okozta fájdalom és kimerülés szívizom-elfajulást; az izomfesték pedig (amint próbál a vesén át kiürülni) veseelfajuláshoz, heveny veseelégtelenséghez vezet (a szív- és a veseelégtelenség közül bármelyik önmagában is okozhatja a ló pusztulását).Elhúzódó lefolyás esetén, ha a ló segítséggel se állítható lábra, néhány napon belül szívelégtelenség, tüdõgyulladás és kimerülés következtében elpusztul.Ha nagy tömegû izmok kiterjedten károsodnak, azok még a ló túlélése esetén sem képesek regenerálódni; helyüket kötõszövet és zsír foglalja el, ez tartós mozgászavart eredményez.Mindennek megelõzése roppant egyszerû (jóval egyszerûbb és könnyebb, mint a gyógykezelés!!!):A 2-3 napig pihenõ ló abrakját a felére kell csökkenteni, a lovat lehetõség szerint napi kétszer 30-40 percre megjártatni; újbóli munkába állításnál az elsõ félórában lépésben haladni és rövid pihenõket beiktatni.Ha ezt elmulasztottuk, és mégis kialakult a baj; a további mozgatást azonnal be kell szüntetni, a duzzadt izmokat csutakolni (a keringést elõsegítendõ). Ha csak kissé kötött a mozgás, lassan, pihenõket tartva kell hazavezetni a lovat. Ha elfeküdt a ló, legkorábban fél-egy óra elteltével lehet megpróbálni felállítani, elõbb NEM SZABAD. (Vonszolni, szállítóeszközre kényszeríteni újabb izomkötegek megbetegedését okozza, és sietteti a szívelégtelenség kialakulását.) A vergõdõ lovat zúzódástól, hidegtõl óvni kell.Ha rogyadozva ugyan, de képes állva maradni a beteg, hevederekkel rögzíteni lehet az istálló gerendázatához; folyamatos felügyelet mellett, nehogy belefeküdjön a felfüggesztésbe és megfulladjon.Állatorvost érdemes kihívni, bár a betegség gyógyszeresen nem nagyon befolyásolható. Gyakori itatás (ha már ott az állatorvos: infúzió bekötése) szükséges, a vér besûrûsödésének megelõzésére. Van egy sor gyógyszer, amit most NEM fogok leírni; a kiérkezõ állatorvos megpróbálhat velük segíteni, de még a belgyógyászat könyv is úgy fogalmaz csak hogy "egyes vélemények szerint javíthatnak az állapoton". Megfelelõ folyadék- és elektrolitterápia mellett (megint csak: állatorvos által!) vizelethajtó;súlyos esetben vérbocsátás (5-8 liter) alkalmazható.A betegség kimenetele általában már az elsõ órában eldõl - ha a ló elfekszik, hosszabb pihenõ után sem felállítható, és nagy tömegû izom-elváltozás tapintható; kilátástalan a helyzet.Kevésbé súlyos esetben a ló életben marad, ilyenkor a gyógykezelés (állatorvos!!) mindenképp indokolt. [ Augusztus 01, 2004, 10:22: Az üzenetet átszerkesztette: Õz ]

#45 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 1. - 10:26

Még a vérbocsátáshoz: ha a nagypapa otthon agyvérzést kap, vagy csak magas a vérnyomása, ma már - remélem! - senkinek eszébe nem jut érvágással segíteni rajta. Miért van akkor hogy a "házi" lógyógyászatban ez még mindig ennyire bentmaradt!???? Jó, tényleg van 1-2 betegség, ahol ez az õsi módszer szót kaphat a terápiában, de csak a sok elembõl álló, jól átgondolt, szakszerû terápia RÉSZEKÉNT, és nem önmagában, mint elsõsegély.

#46 Mimi

Mimi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 494 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 2. - 9:59

Õz!Valószinû azért van,hogy a házi gyógyászatban sok minden megmarad régrõl,mert nem olvasták a könyvben,hogy ennek bizonyított,jótékony hatását nem mutattak ki,de nem is káros.Nyílván van még sok idõsebb orvos,aki ragaszkodik a régi dolgokhoz.És nyílván van még sok öreg,aki bár lovat tart,de esetleg egy drága állatorvosi kezelést nem engedhet meg magának,vagy egyszerûen nem hisz benne.Az õ nézetüket,bizony már megváltoztattni nem tudjuk,maradnak olyanok amilyenek.De a lényeg az egészben,ha valamirõl még nem hallottam,az attol még létezhet,mindegy mirõl legyen szó,mindegy milyen szakmában.Harapni akkor harapok,ha már meggyõzõdtem arrol,hogy képtelenség amit állítanak. ;)

#47 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 2. - 13:25

idézet:
Eredeti szerzõ: Mimi:Valószinû azért van,hogy a házi gyógyászatban sok minden megmarad régrõl,mert nem olvasták a könyvben,hogy ennek bizonyított,jótékony hatását nem mutattak ki,de nem is káros.[/QUOTE]Alapvetõen a házigyógyászat õskövületeivel semmi bajom. Két esetet kivéve, ha 1.) határozottan károsak 2.) abszolúte hatás nélkül valók, és az adott bajra létezõ hatásos kezelés helyett alkalmazzák õket. Az "érvágás-mint-házi elsõsegély" mindkét kategóriába erõsen beletartozik. (Ha nem az, akkor a nagypapán otthon miért nem akarja senki alkalmazni??)
idézet:
Nyílván van még sok idõsebb orvos,aki ragaszkodik a régi dolgokhoz.[/QUOTE]Elmesélném, az állatorvosoknak ahhoz hogy kamarai tagok maradhassanak, és így megtarthassák a mûködési engedélyüket; évi rendszeres továbbképzésen kell részt venniük. Ettõl még, persze, van eg csomó öreg doki akik ragaszkodnak a régi dolgokhoz; de nem látom be hogy egy magát lóbarátnak tartó embernek miért kéne ezt a hozzáállást támogatnia.
idézet:
És nyílván van még sok öreg,aki bár lovat tart,de esetleg egy drága állatorvosi kezelést nem engedhet meg magának,vagy egyszerûen nem hisz benne.Az õ nézetüket,bizony már megváltoztattni nem tudjuk,maradnak olyanok amilyenek.[/QUOTE]Valóban, ezek az öregek maradnak olyanok, amilyenek; de nem tartom helyes gyakorlatnak vakon követni sõt terjeszteni mindazt amit õk, a sokévtizedes tapasztalatukkal takarózva vallanak. (A sokévtizedes tapasztalatot megbecsülni való dolognak tartom, de csak akkor, ha nem egy megkövesedett, vaskalapos gondolkozás tartozik hozzá.)Mesélte nekem is öreg lovász, hogy bezzeg régen a ménesben csak lekötözték a csikókat és úgy herélték; nem fakszniztak annyit mint most - bódítás, helyi érzéstelenítõ, antibiotikum... Miért van az mégis hogy ma senkinek (legalábbis senki, magát lóbarátnak tartónak) eszébe nem jutna így heréltetnie a lovát?... Pedig az a régi módszer évszázadokon át jól szolgált a gyakorlatban. :rolleyes:
idézet:
De a lényeg az egészben,ha valamirõl még nem hallottam,az attol még létezhet,mindegy mirõl legyen szó,mindegy milyen szakmában.Harapni akkor harapok,ha már meggyõzõdtem arrol,hogy képtelenség amit állítanak. ;) [/QUOTE]Ez pontosan így igaz. Létezhet. Bármi. És attól hogy létezik, még simán lehet helytelen. Van, amivel kapcsolatban alaposabban utána kell nézni, szakismeretek birtokában is; hogy helyes-e vagy helytelen; és van, amirõl elsõ ránézésre bitosan eldönthetõ. Amire ugrottam (és amire BoKa is ugrott), az ez volt:
idézet:
Eredeti szerzõ: Mimi: Ez engem is nagyon érdekelne!Bár csapolásról már hallottam.(...)De mindha már mással kapcsolatban is hallottam volna.Talán mikor tulpörög a ló? Nem emlékszem [/QUOTE]Egyszerûen imádom azt az (általánosan elterjedt) netes hozzáállást, hogy mindenki aki valaha beszélt már valakivel akinek a másodunokatestvérének a szomszédja egyszer látott olyat, hogy..., kikiáltja magát szakértõnek; és ha véletlenül be is vallja, hogy nem ért a témához, ahhoz ragaszkodik, hogy joga van róla folyamatában hülyeségeket írni, mert ugye a vélemény szentsége... satöbbi.Mások meg, akik olvassák, aztán csak arra fognak emlékezni, hogy a neten olvasták; akkor pedig biztosan jó; és boldogan kipróbálják. [ Augusztus 02, 2004, 13:26: Az üzenetet átszerkesztette: Õz ]

#48 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 2. - 14:27

Jaj, ez hasonló, mikor nekem egy nyúltartó (félévesen megette õket..)azt mondta, hogy a nyulamon állandóan csapolnom kell a vért, mert 1 évesen már megöli a vére!!! :mad: A marha! 9 évesen halt meg végelgyengülésben...De a vércsapolást késõbb embereknél már piócákkal végeztették... :D

#49 Mimi

Mimi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 494 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 2. - 15:11

Õz!Én nem idézgetek.Nem védekezek.Nincs is rá okom!Bár tény és való,a legjobb védekezés a támadás.

#50 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 2. - 15:37

Bárha tudnám, miért volt annyira fontos leszögezned ezt. :rolleyes:

#51 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 2. - 15:52

Mimi, ezt én sem értem. Õz valamit helyretett az értékrendje szerint. Nem támadott egy percig sem. Semmi okod szerintem megtámadottnak érezned magad, ez itt nem mártírgyár.

#52 Mimi

Mimi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 494 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 2. - 16:39

Szerintem ez már rég nem ide tartozik!Miért érezném magam mártírnak??Azért mert valaminek utána tudtam járni?Mert hozzá nemértõként megtaláltam a könyvben mit olvassak?És hova tovább,még érdekelt volna is a dolog?

#53 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 3. - 8:28

idézet:
Eredeti szerzõ: Õz: Egyszerûen imádom azt az (általánosan elterjedt) netes hozzáállást, hogy mindenki aki valaha beszélt már valakivel akinek a másodunokatestvérének a szomszédja egyszer látott olyat, hogy..., kikiáltja magát szakértõnek; és ha véletlenül be is vallja, hogy nem ért a témához, ahhoz ragaszkodik, hogy joga van róla folyamatában hülyeségeket írni, mert ugye a vélemény szentsége... satöbbi.Mások meg, akik olvassák, aztán csak arra fognak emlékezni, hogy a neten olvasták; akkor pedig biztosan jó; és boldogan kipróbálják. [/QUOTE]Drága barátaim!Aki szívén viseli a fórumot, figyelmesen olvassa a fenti sorokat. Ha nem mindegy neki a fórum, a tagok között lévõ barátai, lovastársai és az itt olvasható dolgok megítélése akkor ez legyen mindig szem elõtt, ha nem rózsaszínû történeteket, kalandokat, érzéseket írunk.Amit tudok a vércsapolásról:Semmiképp sem ajánlatos kipróbálni, de a "népi gyógyászatban" ami sok esetben hályogkovácsolás aztán ha élve marad a ló akkor sikerként elkönyvelt, vagy a már "minden mindegy" esetben még egy kísérlet (a húst megmentendõ)ismert a vércsapolás.Holló lovam is átesett ilyenen 15 éve.Az ünnepi betegség vagy nevezzük bárminek, mondjuk veszélyes izomláznak a még nem kritikus (izomfesték vizelési stádiumában alkalmazzák (ták).Jó volna ha Õz utánanézne, de én is meg fogom tenni. Kétség kívül a régi állatorvosi táska része volt egy ilyen csapoló. (nekem is van) Ahol nem állatorvos követte el ott úgy csinálták, hogy a lónak a szájpadlását vagdosták meg bicskával pár milliméter mélyen, több helyen keresztben, ott távozott el jó sok vér. Nem nyeli le a ló, mert elõre hajtja fejét. (és mert ragszkodik az életéhez :D )Egy valamit szeretnék azonban én is megtudni!Mi az a VÉRLOB? :D :D :D

#54 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 3. - 10:29

RC!Vérlobról és ünnepi betegségrõl (ha tényleg elkerülte a figyelmed): [url="http://"http://www.paci.hu/cgi-bin/lovas/paciforum/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=17;t=000004;p=2#000046"]Ebben[/url], és az ezutáni hozzászólásban. ;)

#55 zorro94

zorro94

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 73 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 3. - 13:34

Sziasztok! Köszönöm a hozzászólásokat,válaszokat.Csak annyit akarok mondani,hogy még mindig nem tudom miért lett beteg a lovam,mert 1 napig nem volt munkában,és utána mikor kivittem nem ugrált,és nem volt leterhelve. Tudom hogy régi módszer a vér elengedése,de én ezt láttam kb 5 alkalommal,és mindig segített,így én is el mertem végezni,és örülök neki,mert így még mindig együtt lehetün a pacimmal. Én is kikértem volna azállatorvos véleményét,ha elérhetõ lett volna.

#56 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 3. - 13:50

Tejóég. Kicsit feláll a hajam, az összes.Megszerelted a lovadat?!Gyerekek, a bicska (szike) tényleg nem gyerek kézbe való!!

#57 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 3. - 17:57

Õz!Az ünnepiben otthon vagyok, csak a vérlob érdekelt nagyon! ;)

#58 zorro94

zorro94

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 73 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 4. - 12:27

Kedves BoKa! Nem megszereltem a lovamat,hanem segítettem rajta,hogy jobban legyen. Amúgy nem érzem magam gyereknek. Kíváncsi vagyok te mit tennél ilyen helyzetben. Nem bicska volt,és nem is szike. Steril tû.

#59 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 4. - 12:31

Zorro! Azt meséld el gyorsan-gyorsan (mielõtt eltûnsz megint Posted Image ); mik voltak a tünetei a lovadnak, és a vércsapoláson kívül mit csináltál még vele. (nagyon gyanús hogy 1napi állás után nem ünnepi betegség lehetett...)

#60 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 4. - 12:54

Mit csináltam volna, mit csináltam volna, hát megszerelem én is Posted Image Amúgy meg hívok valaki olyat, akinek A: ez a szakmája B: tanulta C: min. 10 éve foglalkozik lovakkal, és megvan a kellõ tapasztalata, és tudása a "szereléshez".Szerk: még hogy egy nulla semmit nem ér :D Szerk2: de azért elég nagy respektjének kell lennie annak, aki azt mondja nekem, hogy én most a lovadnak vérét veszem, hogy ezt engedjem is... redface.gif Mesésen nagynak. [ Augusztus 04, 2004, 13:29: Az üzenetet átszerkesztette: BoKa ]

#61 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 4. - 19:30

Arra lennék kíváncsi, hogy milyen tûvel és mennyi vért engedett le Zorró?Mert ha csapolásról beszélünk akkor literben számolunk simán!Õz!Nekem van ilyen csapolóm, kb kötõtû vastagságú és van rajta egy csap. :D

#62 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 4. - 20:23

Ühüm, ezen elmerengtem én is, hogy inj.tûvel (még a legnagyobb átmérõjûvel is) kicsit sokáig tart leengedni azt az 5-8 litert amit ahhoz kell hogy egyáltalán értelme legyen a dolognak. Annyi idõ alatt meg lehet hogy rendbejönne magától is az a ló... Posted Image Te RC, te mostan dicsekszel? :D

#63 realcowboy

realcowboy

    Magnum

  • Fórumtag
  • 8.060 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 4. - 23:51

idézet:
Eredeti szerzõ: Õz: Te RC, te mostan dicsekszel?[/QUOTE]Dehogy kedves Õz!Karmolom magam!!! :D

#64 iBIza

iBIza

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.273 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 5. - 10:46

Most olvasom alaposan, hogy mirõl is van itt szó az utóbbi napokban. Én egyetlen egyszer voltam szemtanúja egy ilyen "vérvételnek". Az elõzményt nem tudom, hogy mért volt rá szükség. Lényeg, hogy állatorvost kellet hívni a lóhoz, aki steril tûvel három ampulla vért szívott le a lóbol. Ahhoz sem értek, hogy ez mennyire használhatott, mert ennél a mennyiségnél még tõlem is többet vesznek le a véradás alkalmával. Ha a véradás (4,5 dl!) után nekem semmi bajom nem lesz, ekkora mennyiség a lónál nem lehet káros. Hogy használt-e a terápia az említett lónak, nem tudom, mert nem tudtam megvárni a fejleményeket.

#65 Lombardo

Lombardo

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.519 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 5. - 10:57

Ibiza!Szerintem, amit te láttál az valóban csak egy vérvétel volt, valamilyen laborvizsgálathoz.A csapolás kicsit komolyabb mennyiségrõl szól...

#66 zorro94

zorro94

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 73 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 5. - 13:25

Kedves Õz ! A tünetek: kb 15 perc ügetés után habosra izzadt,kötött mozgás,mire az udvarig vezettem,már nem nagyon akart mozogni,remegett,felkeményedett a fara.Boka! A,B lehetõség kilõve,ugyanis mint írtam a 3 doki közül egy sem volt elérhetõ. Nem egyszer próbálkoztam. C én több mint 12 éve vagyok lovak közt,és odaért az edzõm, õ 57 éves,40 lova van,kb 2 éves kora óta lovagol, és ott volt még egy ismerõs,akinek szintén 10 lova van,és kb 30 éve fogatot hajt.

#67 zorro94

zorro94

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 73 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 5. - 13:28

ÕZ! semmi különöset nem csináltunk vele,csak leslagoztuk,kb fél óráig csutakoltuk,meg dörzsöltük fával,és semmi javulás.

#68 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 5. - 13:39

Zorro, azt most nem mondod komolyan, hogy te, húsz évesen a 12 éves lótartó tapasztalatodat komolyan veszed? Meg azt se, ugye, hogy 1 napi munkakimaradás után 15 perc ügetéstõl "ünnepi betegséget" kapott a lovad, és ezért lecsapoltátok, mert már másoknak is használt ez a módszer felkiáltással?Hát remélem tényleg úgy van, ahogy Õz írta, hogy tûvel túl nagy kárt nem tudtatok okozni.

#69 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 5. - 16:12

Zorro!Ha egy nap állás után ilyesmi elõfordult, talán át kéne gondolnotok a takarmányozást. Nem lehet, hogy túl sok az abrakja a lónak vagy csak túl sok benne a szénhidrát (kukorica) ?...Ha legközelebb elõfordul ilyesmi, talán meg kéne próbálni nem rögtön hazavezetni amikor elkezd rosszul lenni, hanem állni vele egy fél órát, közben dörzsölni az izmait; azután nagyon lassan, sok pihenõvel hazavinni.HA már otthon van, és áll a lábain, nem árt meg neki ha a doki érkeztéig csak csutakoljátok és itatjátok.Vércsapolásilag idézném RCt, talán többek figyelmét elkerülte:
idézet:
Eredeti szerzõ: realcowboy: Semmiképp sem ajánlatos kipróbálni, de a "népi gyógyászatban" ami sok esetben hályogkovácsolás aztán ha élve marad a ló akkor sikerként elkönyvelt, vagy a már "minden mindegy" esetben még egy kísérlet (a húst megmentendõ)ismert a vércsapolás.[/QUOTE]Amúgy alapvetõen BÁRMI, ami a ló ereinek piszkálásával, gyógyszernek nem-szájon-át való beadásával, vagy ilyesmivel jár; "állatorvosi tevékenység jogosulatlan gyakorlása" címen szabálysértés. Tehát egyrészt csak végszükség esetén kéne csinálni; másrészt meg ha már..., akkor nem nagyon dicsekedni vele.

#70 mókuska

mókuska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 186 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 13. - 11:25

Tud valaki felvilágosítást adni gombás bõrbetegségekkel kapcsolatban? Nem tudom az van-e a lovamnak, de nem vagyok biztos benne. Elõször azt gondoltam, hogy elvakart egy rovarcsípést mert úgy néz ki mint egy horzsolás kb. 3cm x 1cm-es területen az állán, de kicsit följebb a fején is látok rajta kicsi szõrtelen foltokat. Bizonytalan vagyok, mert többszõr láttam már vakarózni, akár ki is vakarhatta a fákon. Egyenlõre betadinnal kenem neki.

#71 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 13. - 12:03

Mikor kint volt nálunk az egyik dokinéni, az egyik gombás gyanús lóra azt mondta, hogy "kenjék Canestennel". Ezt úgy mondta, mintha a Canesten olyan túl sok bajt nem tudna tenni...Nyerõ ötlet?

#72 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 13. - 12:48

Lehet kenni Canestennel, meg lehet mosogatni Imaverol oldattal (állatpatikából beszerezhetõ), ha tényleg gomba akkor olyan 3-4 heti kezelést igényel alaphangon.Viszont ha nem gomba, akkor pénz- és idõpocséklás, mert ezek csak azt irtják, mást nem -> nem fog meggyógyulni.Ha a kopasz rész terjed, korpázik/kipirult/érzékeny rajta a bõr, effélék, akkor esélyes hogy tényleg gomba; de a biztos tudáshoz egy bõrkaparék-minta mikrobiológiai vizsgálata kell.Praktikus mondjuk betadinnal (nem a szappannal!, az borzalmasan szárít) 10szeres hígításban, jó bõségesen kenegetni, az összes szõrhullásos foltot; és ha egy hét alatt nem javul ettõl vagy pláne romlik, akkor állatorvosi síkra terelni a dolgot.(Eddigi tapasztalataim szerint, ha kivakarják magukon a szõrt valahol, az nagyobb területen fokozatosan kezd ritkulni amíg kopasz nem lesz; a kicsi kopasz pöttyök vagy rovarcsípéssel, vagy vmi fertõzéssel kapcsolatosan keletkeznek inkább.)

#73 mókuska

mókuska

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 186 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 13. - 12:55

Köszönöm szépen a válaszokat. Még csak pár napja látom rajta, várom a változást. Megpróbálok fotót csinálni róla.

#74 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 27. - 10:48

Sziasztok!Szerinetek milyen szerekre lesz majd szükségem, ha házipatikát akarok csinálni Dézsinek az új helyen? (betadin, no-spa + egyebek)Hol és mennyiért tudom beszerezni, mert amit lehet emberpatikából vennék meg, mert ott olcsóbb.Már letöltöttem az írások közt szereplõ gyakorlati tanácsokat is, viszont ott szerintem elég sok olyan szer is van, ami nem feltétlenül kell.minél több véleményt meg akarok hallgatni, több szem többet lát alapon...Ugyanez vonatkozik az oltásokra is, mert a gyártók mindent beadatnának, dfe én arra lennék kíváncsi, melyik, ami tényleg kell.Ha tudjátok, írjátok le léccci-léccci.Továbbá szerintetek végeztessek vérvételt kevésvérûségre és takonykórra, vagy amíg nem megy sehova versebyre, idegen helyre, addig felesleges? (fedeztetni egyelõre nem szeretném).Elõre is köszi.

#75 Lótuszvirág

Lótuszvirág

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.260 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 27. - 13:04

Agrobe!Betadine minden mennyiségben, oldat és kenõcs is. Meg valami hámosító, pl Neogranormon. Nálunk ezek fogynak a leggyorsabban. Soha nem lehet elég belõlük. Meg mindig jó ha van kéznél hûtõzselé.

#76 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 27. - 13:33

Köszi, ezekre én is gondoltam, inkább a no-spa és társai érdekelnének, mert olvastam, mindenféle szemkenõcsökrõl is, ami szerintem addig, amíg nincs baj, addig fölöslegesek, viszont a kólikára meg mindenképpen fel szeretnénk készülni, hogy ne akkor kelljen kapkodni, ha már baj van.

#77 Lótuszvirág

Lótuszvirág

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.260 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 27. - 14:55

Szemkenõcsök? Hála az égnek szembajunk még nem volt. De van egy kenõcsöm, Cuticare a neve, nemrég kaptam a dokitól és kb mindenre jó, nem nyílt sebekre gondolok, hanem gyulladásra, hasonlókra. Ezt kenem csüdsömörre, sörényvakarásra. Csak növényi dolgok vannak benne és nyugtatja a bõrt, antibakteriális, gombaellenes, gyulladáscsökkentõ, hámosító, viszketéscsillapító. Csak dícsérni tudom, tényleg jó is.Ezen kívül még dicsérgetni akarok egy Aloe first nevû szert. Ez egy oldat, embereknek lett kitalálva égési sebre, bõrgyulladásra, ilyesmire és szintén állatorvosi javaslatra nehezen gyógyuló sebet fújogattam vele és szintén hasznosnak találtam.Ennyi, ezeket tartom itthon. Én szúrni nem merek, de kólika ellen tényleg érdemes mindig tartani valamit a szekrényben. [ Augusztus 27, 2004, 17:29: Az üzenetet átszerkesztette: Lótuszvirág ]

#78 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 27. - 15:49

Köszönök minden infót, majd ezeket elmentem, mert úgysem tudom megjegyezni.

#79 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 5. - 21:37

Vepha-pyrin; injekciós állatgyógyászati készítmény. Ahol eddig láttam, ott lázcsillapításra használták.Kevésvérûségre, takonykórra (stb) utolsó ismereteim szerint nem-versenyzõ lónak 3évente kötelezõ a vérvétel.Betadin igenis mehet a sebbe bele is; de fertõzött/mély, gennyesedésre (stb) hajlamos sebeknél jobb úgy csinálni hogy elõször hidrogénperoxiddal átmosni (az szépen felhabzik és kihozza a trutyit), és utána jöhet a hígított betadin.Buscopan kólikánál elsõsegélyre jó; erõs simaizomgörcsoldó hatású szer van benne plusz ugyanaz a hatóanyag mint a jó öreg algopirinben. Vénásan beadandó.(A legegyszerûbb persze az algopyrin+nospa kombináció; az algopirin / 20 mg/ttkg / vénásan, a nospa / 0,4-0,8 mg/ttkg / pedig izomba adva.)

#80 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2004 szeptember 6. - 11:33

Köszi mindenkinek, remélem, soha nem fog kólikázni...