Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Haszonállatok


  • Please log in to reply
4162 válasz a témához

#281 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 1. - 11:54

Mikor én kerestem, pont Pest környékén volt elég sok (nemem az volt messze :) ), fiatal barik azért 20 E alatt is voltak. Milyen fajtát szeretnél?

#282 hilfigers

hilfigers

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 428 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 1. - 11:57

Mikor én kerestem, pont Pest környékén volt elég sok (nemem az volt messze :) ), fiatal barik azért 20 E alatt is voltak. Milyen fajtát szeretnél?


Nem értek hozzá! Szép legyen, aranyos és ne öklelje fel a gyerekeket! :D Suffolkot szeretnék de nem az én pénztárcám (pedig nagyon szééép)!
Most láttam egy kost kiskunmajsa mellett expresszen 20ezerért. Bár olcsónak tünik de a képen jól néz ki! Viszont nemtom megvenni is meg lemenni is... :(

#283 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 1. - 12:07

Kost ne vegyél gyerek mellé. Szerintem, elõjöhet belõle a hülyeség és akkor borít ám. Meg a jó kos az drága jerkét lehet sokkal olcsóbban is venni. Saját tapasztalat: a racka, cigája,.. az juh; a merinó az birka. :)

#284 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 1. - 12:37

http://www.agroinfor...0091001-188278/
http://www.agroinfor...0090930-188156/

Hirtelen ezeket találtam, de ha látok még, akkor szólok.

#285 hilfigers

hilfigers

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 428 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 1. - 13:10

Köszönöm! Telefonálok párat! :)


http://www.agroinfor...0091001-188278/
http://www.agroinfor...0090930-188156/

Hirtelen ezeket találtam, de ha látok még, akkor szólok.



#286 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 1. - 13:22

Köszönöm! Telefonálok párat! :)

És tartsd meg a tanácsot, eszedbe se jusson kost venni, pláne gyerekek mellé.

#287 hilfigers

hilfigers

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 428 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 1. - 15:07

OK OK!!! Ezt már elsõre is komolyan vettem! :)
Amúgy is szebbek a jányok! :)


És tartsd meg a tanácsot, eszedbe se jusson kost venni, pláne gyerekek mellé.



#288 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 1. - 15:16

Hát azért hogy szebbek azt így kategórikusan nem jelenteném ki, de kezelhetõbbek az 100%-ék.
Õ Teó racka-cigája keverék, elég jófej, de azért rá is mindíg oda kell figyelni, a jányokkal meg nincs semmi problémánk.
http://kepfeltoltes....ltoltes.hu_.jpg

#289 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 1. - 15:42

OK OK!!! Ezt már elsõre is komolyan vettem! :)
Amúgy is szebbek a jányok! :)


Hát igen, az elfogultság!
Én cigáját javasolnék ha lehet. Láttam , teljesen véletlen balesetet itt nálunk a múzeumfaluban a rackával. Szelídek, kedvesek, tehát nem rosszindulatból hanem teljesen véletlen balesetrõlvan szó.Ráment egy pasi szeme, a racka egyik szarva volt a bûnös. Gyerekek mellé jobb szerintem, az elõvigyázatosság nem árt.

#290 hilfigers

hilfigers

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 428 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 1. - 19:37

Sosem tetszett a racka! Még ránézésre is veszélyes... :nem:
A cigája az az igazi buta bárányfejü, ugye? :)
Az aranyos! Mennyiért nyirják meg és mennyi idõnként kell?


Hát igen, az elfogultság!
Én cigáját javasolnék ha lehet. Láttam , teljesen véletlen balesetet itt nálunk a múzeumfaluban a rackával. Szelídek, kedvesek, tehát nem rosszindulatból hanem teljesen véletlen balesetrõlvan szó.Ráment egy pasi szeme, a racka egyik szarva volt a bûnös. Gyerekek mellé jobb szerintem, az elõvigyázatosság nem árt.



#291 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 1. - 19:55

Nincs a közelben esetleg tenyésztéssel foglalkozó tanya? Én elhoztam az elhullásra szánt bárányokat, kb 80%-ban felneveltem õket itthon. Így lett egy pár barikám, amit eladtam és beruháztunk. Érdemes ilyenben is gondolkodni ha van kedved, idõd és idegzeted. Az egyik barikám azért ment a háztól, mert amellett hogy rendszeresen a hátamon ugrált, még a babakocsiba is befeküdt. Jó hogy a gyerkõc már nem volt benne.

#292 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 1. - 19:58

Sosem tetszett a racka! Még ránézésre is veszélyes... :nem:
A cigája az az igazi buta bárányfejü, ugye? :)
Az aranyos! Mennyiért nyirják meg és mennyi idõnként kell?

Minden tavasszal kell nyírni a birkákat. Amúgy a cigáját is lehet fejni.
A racka szerintem gyönyörû. De jobb távolból csodálni õket.

#293 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 1. - 20:03

Zsebi minden elismerésem! Lélekölõ dolog az ilyen szerintem a maradék 20%-ék miatt. Meg borzasztó strapás is lehetett. Mondjuk mifelénk nincsenek elhullásra szánt barik, amit lehet felnevelnek, ami az ismerõs tanyákon "elhullásra szánt", azokkal az "érzékeny lelkivilágom megóvása végett" én már inkább nem foglalkoznék, meg ott szerintem fordított lenne az arány. Mi magunknak nyírjuk a barikat, "nem nagy kunszt" pár juh esetén. Igaz nekünk 10 x annyi ideig tart mint egy profinak. :) De arra az 5 db-ra ráérünk, akár többször is nekifogni. :) Így megvan ingyen. A juhok meg még nem reklamáltak eddig, hogy nem tetszik az új sérójuk ;)

#294 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 1. - 20:10

Hát rettentõen sokat koptattam a szám, és sajnos volt amelyikre akkor bólintottak, hogy már nem érte meg hogy hazahozzuk. Nagy sumák a paraszt. Pedig még azt is felajánlottam, hogy visszakapja, csak ne halljon már ott éhen meg fázzon meg a minuszban. Az én kezemben is pusztult már el kiskecske, és már ezerszer megfogadtam, hogy nem szólok bele a természet rendjébe. Bizony gyártottam életképtelen nyomorék jószágokat is, amik pár nap/hét szenvedés után elpusztultak. Volt, hogy a kiskacsám kitekeredett nyakkal csak bukfencezve tudott közlekedni, míg a többi vígan szaladgált. Aztán több nap etetgetés és szenvedés után a kiskutyánk játékiból lerágta a csõrét. Gondolhatod, ott pislogott rám a csõre helyén meg élõ hús. Én meg terhesen bõgtem fölötte. Aztán a szomszéd néni megsegített és elvitte.

#295 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 1. - 20:13

Tenyésztési cél:
A cigája fajta Magyarországon és a környezõ országokban tenyésztett nagyobb tejtermelõképességû változata, nemzeti kincsünk része. Elsõdleges cél a veszélyeztetett õshonos fajta tulajdonságainak, eredeti genetikai varianciájának megõrzése, illetve a fajta megõrzéséhez szükséges populációnagyság elérése, fenntartása. Tenyésztési cél a tejtermelés, a szaporaság és a báránynevelõ képesség javítása, a szilárd szervezet és nagy ellenállóképesség megtartása mellett. Félintenzív tartási-takarmányozási feltételeknek megfelelõ tejelõ típus kialakítása, folyamatos javítása. Hazai fenntartása és tenyésztése idõszaki importot igényel.

Posted Image
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu
Fajtajelleg leírása:
A közepesnél nagyobb testû, ellenálló, edzett igen élelmes fajta. A fej középnagy, a kosoknál aránylag rövidebb, szélesebb és durvább. A homlok és az orrhát domború, jellegzetes "kosorr". Az anyák szarvatlanok, a kosok szarvaltak, de lehetnek suták is. A fülek nagyok, hosszúak és lelógók. A nyak kevéssé izmolt, a mellkas néha lapos. A hát és ágyék egyenes, a végtagok hosszához viszonyítva aránylag rövid és közepesen izmolt. A medence széles, a far közepes hosszúságú, sokszor csapott. A tõgy jól fejlett illesztésû. A csontozata erõteljes. A végtagok hosszúak és mérsékelten izmoltak. A fej és a lábak feketék vagy barnák. A bõr pigmentált, a száj nyálkahártyája és a nyelv palaszürke. A bunda fehér, fürtös szerkezetû, sok egyednél "tûzdelt", vagyis a fehér bundában fekete szálak vannak, de elõfordul szürkés-, barnás- vagy fekete színû bunda is.. A bárányok feketén születnek; bundájuk színe rövidebb-hosszabb idõ múlva általában kifehéredik. A bunda csak a nyakat és a törzset fedi. A kosok nyírósúlya 5-6 kg, az anyáké 4-4,5 kg, 9-14 cm fürtmagassággal. A gyapjú finomsága 38-42 m m.

Törzskönyvbe kerülést kizáró okok:
- törzskönyvbe kerülés paramétereinek nem teljesítése
- általános küllemi hibák
- világos vagy tarka fej és lábak
- durva felszõrök túlsúlya

Edited by Backnight, 2009 október 1. - 20:19.


#296 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 1. - 20:23

Nekem is voltak kis bárányaim, én is kaptam, de lehet õket venni fillérekért is. Ikerellésnél az egyiket felneveli a másikat ellöki a birka, és ezt a másikat lehet elhozni, ha a tulaj nem foglalkozik a felnevelésükkel. Veszel egy kecskét és kecsketejen cumisüvegbõl szépen etetgeted. Elõször 2 óránként éjjel nappal.

#297 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 2. - 7:30

Bizony a folyamatos etetés nagyon fontos. Nekem volt hogy egy órát csúsztam reggel, és már kezdte feladni. Ez a cigája piszkálja a fantáziámat. Szeretnénk ismét birkákat is. Ahogy nõnek a gyerkõcök, úgy szaporodik vissza az állatállomány is.

#298 hilfigers

hilfigers

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 428 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 2. - 7:55

Na akkor elbeszéltünk egymás mellett! :) Én nem erre a lógófülüre gondoltam... Nekem az a sima egyszerü, kisfülü, rövidorrú bárány tetszik!

#299 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 2. - 7:57

Na akkor elbeszéltünk egymás mellett! :)
Én nem erre a lógófülüre gondoltam... Nekem az a sima egyszerü, kisfülü, rövidorrú bárány tetszik!

Húsmerino?
NÉMET HÚSMERINÓ
Tenyésztési cél:
A fajta tisztavérben történô fenntartása, megôrizve a származási helye szerinti tenyésztési és termelési tulajdonságait. Javítani kívánjuk a fajta szaporaságát és tömeggyarapodó képességét. Cél továbbá elérni, hogy a fajta egyedei 28 m-nél durvább gyapjút utódaikra ne örökítsenek. A fajtát a merinó csoport tagjának tekintjük, és mint ilyen, alkalmas a magyar merinó hústermelô képességének javítására, illetve bármely fajtával minôségi hízóbárány végtermék elôállítására. A vágott termék minôségi mutatói és a vágási kihozatal növelhetô.
A fajtajelleg leírása:
A test alakulása az ideális húsformákat közelíti meg. Merinónál durvább csontozatú húsjuh. A fajta mindkét nemben szarvatlan. A fej középnagy és széles, a fülek nagyok, oldalt állók. A fej arci része és a lábvégek gyapjúval nincsenek benôve. Az orron lévô bôr feszes, a kosoknál az orrháton bôrránc megengedett. A nyak rövid, jól izmolt, sima bôrû, szélesen illeszkedik a törzshöz. A mellkas széles, mély, hengeres, a hát egyenes és végig egyenletesen széles. A far egyenes, széles és jól izmolt. A combok teltek, a végtagok szélesen állók, de szabályos állásúak. A hátsó lábak enyhén dongásak. A gyapjú kifejezetten merinó jellegû, közepesen hosszú fürtû, megfelelô szilárdságú és íveltségû, fehér színû, összefüggô zárt bundát képez. A gyapjúzsír fehér és könnyen mosható. A gyapjú finomsága 20-28 m.
Törzskönyvbe kerülést kizáró ok:
- törzskönyvbe kerülés paramétereinek nem teljesülése
- általános küllemi és gyapjú hibák
- fajta standardtól eltérô gyapjúfinomság
- túlzott dongás lábállás
- szarv vagy szarvkezdemény
- túlzottan rövid törzs
- színes folt a gyapjúban vagy a testen.
Törzskönyvbe kerülés feltételei: nôivar hímivar
Életkor elsô elléskor, maximum (hó): 27 -
1 napra jutó báránykori testtömeg, minimum (g/nap): 250 280
Testtömeg éves korban, minimum (kg): 45 60
Nyíró tömeg éves korban, minimum (kg): 2.5 4.5
Fürtmagasság éves korban, minimum (cm): 6.0 8.0
Gyapjúfinomság, maximum (m): 28 28

Posted Image
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Edited by Backnight, 2009 október 2. - 8:02.


#300 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 2. - 8:18

A magyar racka juh (régebben hortobágyi racka juh, Ovis aries strepsiceros Hortobágyiensis) régi magyar juhfajta, amely egyes elképzelések szerint a honfoglalás óta a magyarok társa volt. Sokáig az alföldi birkapásztorok meghatározó állata volt, mára azonban a magyarországi összállományban a többi hagyományos fajtával (cigája, cikta) együtt sem tesz ki 5%-ot példányszámuk

Története [szerkesztés]

A rackajuhok õse az arkal (Ovis vignei var. arkal), ez az egyetlen nagy testû vadjuh, amelynek hosszú farka van, és Délnyugat-Ázsiában élt, ahol a juhok háziasítása végbement. Bökönyi Sándor régészeti kutatásai alapján arra a következtetésre jutott, hogy a magyar racka a népvándorlás korában jelent meg a Kárpát-medencében, de nincs adat arra, hogy melyik népcsoporttal érkezett. Sokatmondó az a nyelvészeti adat, hogy õseink a finnugor eredetû juh szót eredetileg csak a rackára értették. Matolcsi János szerint a honfoglaláskori juhoknak nem V alakú, pödrött szarva volt, hanem vízszintes tengely körül csavarodott. Elsõ régészeti és írásos emlékei a 16-17. századból maradtak fenn, már a V-alakú szarvú példányokról.

Évszázadokon keresztül hazánk és a környezõ országok között élénk juh- és juhbõrkereskedelem folyt, errõl már 1255-bõl vannak adatok. A legtöbb juhot 1737-ben szállították ki, 124129 db-ot. A 19. század második fele óta a finomgyapjas fajták, elsõsorban a merinó szorította vissza. 1903-ban már kipusztulófélben lévõ fajtának tartották. A II. világháború után kis számban csak Hortobágyon és környékén maradt fenn, ezért terjedt el az 1950-es években a hortobágyi racka juh elnevezés.

Megjelenés [szerkesztés]

Egyedülálló különlegessége a mindkét nemre jellemzõ, V-alakban elálló, egyenes, sokszorosan csavart szarv, amely valószínûleg mutációt követõen jött létre, és szelekció eredményeként terjedt el, de lehet, hogy a törökökkel délrõl érkezett.

A racka közepes termetû juh, a kosok marmagassága 72 centiméter, tömegük 55-75 kilogramm, kb. 0,5 méter hosszú, csavart szarvaik tengelye 90-110°-ot zár be. Az anyajuhok kisebbek: átlagosan 66 centiméter magasak, tömegük 35-45 kilogramm, szarvuk pedig átlagosan 30 centiméteres, és 50-60°-os szöget zár be.

A racka gyapja meglehetõsen durva, 120-200 mikron közötti, tincses szerkezetû. Szõre hosszú, 25-30 cm. Két fajtaváltozata létezik, a fehér és a fekete. A ritkább fekete színváltozat bárány korától kezdve teljes szõrzetét tekintve fekete, és bõre, körme és nyelve papaszürke. Egy éves kora után megjelennek szõrzetében az õsz szálak, „darusodásnak” indul. A fehér változat gyapja krémszínû, a pofa és a lábak viszont világosbarnák. A fiatal fehér rackák születésükkor vagy teljesen barnák, vagy elöl barnák és testük hátsó részén sárgásfehérek. Ez utóbbi változat gyapja hosszabb és hullámosabb a feketéénél. A fehér szín recesszív a feketével szemben, a fehér racka mindig homozigóta, míg a feketében sok a heterozigóta. Ennek eredményeképpen két fehér színû egyed utóda mindig fehér lesz, ám a fekete nyájakban gyakori a fehér bárány. A racka gyapja nem értékes, viszont gereznájának kultúrtörténeti jelentõsége van: abból készült a pásztoremberek ismert subája.

Gyenge húsformákat mutat, húskitermelése kedvezõtlen, de húsa tápláló, jó minõségû, ízletes, faggyúval kevésbé átszõtt. Jövõbeni bioélelmiszerként való felhasználására már lépések történnek. A fajta jó tejelõnek számít, a bárányok választása után kb. 60 liter tejet ad. tejét feldolgozzák, legtöbbször sajtokat készítenek belõle. A racka általában tél végén, tavasz elején ellik, többnyire egy bárányt. Ikerellés elõfordulhat.

1983-ban alakult meg a Magyar Rackajuh-tenyésztõ Egyesület, amelynek célja többek között a fajtatiszta tenyésztés és génbankként való megõrzés.

Gazdasági haszna [szerkesztés]
Racka juh

Jelenleg fõleg genetikai tisztaságának megõrzése miatt tenyésztik, egyre több helyen látható mint turistalátványosság. A Fertõ-Hanság Nemzeti Park, a Körös-Maros Nemzeti Park és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park nagyobb rackanyájakkal rendelkezik. A fehér és fekete magyar (hortobágyi) racka juhot védett és õshonos állatfajtának nyilvánította együttes rendeletében a földmûvelésügyi és vidékfejlesztési, valamint a környezetvédelmi és vízügyi miniszter.

Posted Image
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Posted Image
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Hifigers!
Ez vicces, de....

http://videa.hu/vide...XLLr55Vy4W03PMt

#301 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 2. - 8:32

Az én tapasztalaton, igaz 2-1-2 db-os álománynál: a racka, cigája juh , a merinó az birka. Legalábbis nálunk. A rackákkal egyszer tudatosítasz valamit ( nem szabad belógni a kerbe és lelegelni a virágokat, zöldvéget, hasonlókat és megértik, többet nem lógnak be. A merinót 10 percenként kergethettem ostorral, porolhattam a bundáját nem érdekelte, elfordultam 5 perc és újra jött a buta birka tekintetével legelni a hagymaszáraimat, kipusztítva mindent. (pszihikai kerítés volt: bozót, meg 2 szál villanypásztor drót áram nélkül) De lehet nem is buta, hanem elég okosnak képzelte magát ahhoz, hogy kijátszon :gm: .

Edited by tipara, 2009 október 2. - 8:32.


#302 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 2. - 8:45

Tipara, az észrevételed helyes. Amíg kicsik csuda édes pofák ezek a merinók, de ha felnõnek sokszor idegesítõ a "butaságuk", én ahogy az elején írtam a cigáját javasolnám, tényleg értelmes és fejhetõ,akár úgy is fogalmazhatnék, gazdasági haszna is van, pedig csak hobbiból tartjuk. Gondolom Te is játszani vennéd. Egyébként nekem volt olyan kecském amelyik hajlandó volt a kis bárányt szoptatni, már a lánya van meg, de õ is nagyon anya típus, a mások gidáit is befogadja, rendkívül jólelkû. Ezek a szarvatlan kecskéim.Örökítik ezt a tulajdonságukat, mert az unoka is ilyen.

#303 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 2. - 10:04

Nahát nekem is merinó csücsült a babakocsiban. Hiába hajintottam ki, tettm ki szépen, rúgtam seggbe, az istennek nem értette meg, a lakás tilos. Ahogy hátat fordítottam, mint akitõl sose kértek semmit...A rackát meg a szarva miatt nem merem a gyerkõcökhöz. A cigája meg egyébként is tejtermelõ lenne, úgyis csürbölgetek mindig.

Edited by zsebi0202, 2009 október 2. - 10:05.


#304 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 2. - 10:08

Nahát nekem is merinó csücsült a babakocsiban.


Lelki szemeim előtt megjelent cumival a szájában.
:D :D :D

#305 hilfigers

hilfigers

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 428 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 2. - 10:43

Köszönöm a sok jótanácsot! Akkor lehet mégis cigája lesz! Nekem csak villanypásztorral van elkeritve a ló és mellette lenne a birka is. De ha az nem fogja meg akkor nagy a baj! :) Kecskén is gondolkodtam de az meg mindent elpusztít és simán átugrik a villanypásztoron szerintem... Ez a szarvatlan kecske jól hangzik! Tudsz róla képet mutatni? Mennyi annak az ára ill. honnan lehet szerezni?

#306 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 2. - 11:22

Nekünk 60, 90 cm-n van a villanypásztor így a kecske, juh, ló is bentmarad. a kutya miatt megy egy 30cm-re is majd. A mostani kecskeállományunk egy tündér :ang: még én is megvagyok velük :ang: . A régit az 5 sor villanypásztor sem fogta meg, azok mocskok voltak. :cool: Ezért nem is hoztuk magunkal õket annó (meg nem is a miénk, volt, mi csak tartottuk õket), így már mást boldogítanak. :gm: Még hálós villanypásztorban sem maradnak bent, ha véletlenül pár percre nincs rajta áram :dev: A mostani csapat (õk már sajátok) viszont egy tündér), na jó, azért a kecskés tulajgonságaik megvannak: szétugrálnak mindent (összerakott cserép, összerakott álltaluk elérhetõ és megmászható helyen lévõ bármi :D ), meg amíg felérnek lelegelik a fákat, van hogy csak simán támaszkodás nélkül kétlábon álva legelik a leveleket. De bozótot írtani nagyon jók :yeah: . A faluban van egy csomó meghívásunk elhagyott portákat kipucolni velük (látták nálunk mit csináltak, elég jó referenciájuk lett :kir: ). Szóval egyedfüggõ a dolog, a fejõskecskék a tõgyük miatt nem igazán ugranak át "semmit", a bak az más tészta az 160-as vadhálót simán átviszi, gondoltuk is nevezzük jövõre ugróversenyen :D , földrõl végigküldöm a pályán, aztán kaszálunk mint állat. :D Én mindenképp a cigáját ajánlam nyúzni való családi barinak. Nekem még tetszik az avassy is bár nem magyar, egyik ismerõsnek van, tök jófejek (csak drágák, meg állítólag a nagyon nagy tõgyük miatt hajlamosak a tõgygyulladásra (juhász ismerõs szerint)), meg olyan szép ágyelõkének való bundájuk van :gm: . Mondjuk még a gyimesi racka nagyon tetszik. A nõstények szarvával náluk sincs gond, és nagyon helyesek. Most ilyet szeretnék 2 db-ot beszerezni. Felénk egyébként fejik a merinót is, igaz csak nagy tömegben van értelme, mert elég kevés tejet ad. A cigájának meg van egy tejelõ cigája változata, az nagyobb mint az átlag és több tejet ad. (mi ilyet szerettünk volna, csak drága, meg kevés van belõle és az is messze van nekünk)

#307 hilfigers

hilfigers

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 428 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 2. - 11:35

Nincs eladó kecskétek? :D




Nekünk 60, 90 cm-n van a villanypásztor így a kecske, juh, ló is bentmarad. a kutya miatt megy egy 30cm-re is majd. A mostani kecskeállományunk egy tündér :ang: még én is megvagyok velük :ang: .
A régit az 5 sor villanypásztor sem fogta meg, azok mocskok voltak. :cool: Ezért nem is hoztuk magunkal õket annó (meg nem is a miénk, volt, mi csak tartottuk õket), így már mást boldogítanak. :gm:
Még hálós villanypásztorban sem maradnak bent, ha véletlenül pár percre nincs rajta áram :dev:
A mostani csapat (õk már sajátok) viszont egy tündér), na jó, azért a kecskés tulajgonságaik megvannak: szétugrálnak mindent (összerakott cserép, összerakott álltaluk elérhetõ és megmászható helyen lévõ bármi :D ), meg amíg felérnek lelegelik a fákat, van hogy csak simán támaszkodás nélkül kétlábon álva legelik a leveleket.
De bozótot írtani nagyon jók :yeah: . A faluban van egy csomó meghívásunk elhagyott portákat kipucolni velük (látták nálunk mit csináltak, elég jó referenciájuk lett :kir: ).
Szóval egyedfüggõ a dolog, a fejõskecskék a tõgyük miatt nem igazán ugranak át "semmit", a bak az más tészta az 160-as vadhálót simán átviszi, gondoltuk is nevezzük jövõre ugróversenyen :D , földrõl végigküldöm a pályán, aztán kaszálunk mint állat. :D
Én mindenképp a cigáját ajánlam nyúzni való családi barinak.
Nekem még tetszik az avassy is bár nem magyar, egyik ismerõsnek van, tök jófejek (csak drágák, meg állítólag a nagyon nagy tõgyük miatt hajlamosak a tõgygyulladásra (juhász ismerõs szerint)), meg olyan szép ágyelõkének való bundájuk van :gm: .
Mondjuk még a gyimesi racka nagyon tetszik. A nõstények szarvával náluk sincs gond, és nagyon helyesek.
Most ilyet szeretnék 2 db-ot beszerezni.
Felénk egyébként fejik a merinót is, igaz csak nagy tömegben van értelme, mert elég kevés tejet ad.
A cigájának meg van egy tejelõ cigája változata, az nagyobb mint az átlag és több tejet ad. (mi ilyet szerettünk volna, csak drága, meg kevés van belõle és az is messze van nekünk)



#308 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 2. - 11:52

Per pill nincs, de a leendõ gidákból mind az lesz. :D Viszont messze vagyunk Pesttõl :) De van kis mangalicánk is, ha érdekel :D . Legalább olyan rendetlenek mint a kecskék. :gm: Egyébként ismerõs elmondása szerint a gyimesi racka is jófej, kezelhetõ. Csak azzal kell vigyázni, hogy itteni tenyészetbõl vedd, mert hoznak be olcsón "vágóbirkának", meg továbbtartásra is, de velük lehet az a probléma, hogy nyáron hõgutát kapnak, mivel hûvösebb idõhöz vannak szokva. Az itt születettekkel már nincs ilyen probléma. Nem igazán találtam róluk jó képet, de majd keresek otthon és küldök.

#309 hilfigers

hilfigers

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 428 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 2. - 11:55

A fõ szempont, hogy a paccnak legyen társa. Nem mellékes, hogy a gyerekek is nyúzni fogják és, hogy ne pusztítsa el a kert többi részét mert akkor engem tuti kasztráltatni fognak! :D De ez a szarvatlan kecske egyre jobban érdekel...

#310 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 2. - 12:01

A szarvatlan kecske is elpusztítja a kert többi részét ;) , mármint ha nincs elkerítve, de akkor mondjuk a bari is. Ló-bari páros barátságokat ismerek, láttam már többet is. Az én lovam is nagy haverságban volt egy idõben egy juhval. :) (mondjuk az álltalam ismert esetekben mindíg lány merinó volt a delikvens, ez nem biztos, hogy törvényszerû, csak gondolom pont ott pont az volt) Kecse-ló haverságról viszont nem tudok. (viszont attól még lehet, én sem lehetek mindenben tájékozott :D ) Tényleg, ilyet ismer valaki?

Edited by tipara, 2009 október 2. - 12:02.


#311 Fairytopia

Fairytopia

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 53 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 2. - 12:08

Mi arab csõdinknek vettünk kecske lakótársat, nagyon jól megvoltak. A terepre lovaglással voltak gondok, mert a kecske nem jöhetett ki, csõdike meg nélküle nem akart kimenni.

#312 hilfigers

hilfigers

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 428 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 2. - 12:09

Én igen! Pont ezért gondolkodom ebben! De tény, hogy a bárány-ló páros sokkal elterjedtebb!

A szarvatlan kecske is elpusztítja a kert többi részét ;) , mármint ha nincs elkerítve, de akkor mondjuk a bari is.
Ló-bari páros barátságokat ismerek, láttam már többet is. Az én lovam is nagy haverságban volt egy idõben egy juhval. :) (mondjuk az álltalam ismert esetekben mindíg lány merinó volt a delikvens, ez nem biztos, hogy törvényszerû, csak gondolom pont ott pont az volt)
Kecse-ló haverságról viszont nem tudok.
(viszont attól még lehet, én sem lehetek mindenben tájékozott :D )
Tényleg, ilyet ismer valaki?



#313 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 2. - 12:16

Mi arab csõdinknek vettünk kecske lakótársat, nagyon jól megvoltak. A terepre lovaglással voltak gondok, mert a kecske nem jöhetett ki, csõdike meg nélküle nem akart kimenni.


Miért nem mehetett? (na jó ez költõi volt) Tök aranyosan néztetek volna ki, ahogy a naplementében az úton baktat utánatok a kecske. Meg miníg lett volna egy kis tej, ha megszomjazol. :D

viszont a bárány rághatja a ló farkát, kecskérõl még ilyet nem halottam (mondjuk olyat sem, hogy együtt legyenek így ez nem érv persze, de akkor sem tudom valahogy elképzelni, hogy rágná) és ez nagy elõny. :)

#314 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 2. - 13:32

http://jksz.gportal.....php?pg=3973202
Itt kereshettek kecskét és juhot is eladót.
Nekem a kecskéim a lovak között vannak, igaz nem egy boxban, de szoktak együtt kint lenni. Van amelyik ló nem szereti õket közelrõl, de a többi nem bántja õket. A ló farkát a szomszéd boxból is szívesen rágják. Volt idõ amikor a kecskék szabadon mászkáltak a boxok között a lovak között, de történt két baleset és ezért külön kerültek, mármint külön boxba. Egyik esetben minden rosszindulat nélkül az egyik kecske szarva felszúrta a ló hasa alját jó mélyen kb. 25 cm. A másik baleset meg a ló véletlenül rálépett a kecske tõgyére. Így aztán külön lettek téve. De kint a karámba többször is bemennek a kecskék a lovakhoz, nem szeretem, de tegnap is bent volt a Shadow-ékkal egy kecske mama.

És itt a szarvatlan anya és lánya. A gidák már nincsenek.

Posted Image
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Edited by Backnight, 2009 október 2. - 13:33.


#315 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 2. - 13:50

Nálunk együtt vannak a legelõn, de mivel nagy terület nem igazán közösködnek: kecskék a kecskékkel, juhok a juhokkal, lovak a lovakkal. Probléma még (lekopogom nem volt) az etetés az egyetlen macerás momentum, na ott elõfordulhatnak galibák, de a kecskéket kint fejjük, õk ott kapnak enni. A juhok csak annyit, hogy ne akarjanak a lovaktól lopni (bár tisztelik a nagyobb állatot, a kecskékrõl ez nálunk nem mondható el ekkor kint maradnak, vagy bezárjuk õket addig. De ez nálunk csak télen van, mert a lovak egyébként nem igazán kapnak abrakot. A kecske/juh szárnyék meg úgy van kialakítva, hogy a lovak ne tudjanak bemenni, így ott külön vannak. A juhok viszont szivesen legelnek a lovak közelében, ott valahogy nagyobb biztonságban érzik magukat. 1 ló + kecske/juh párosításnál nem hiszem hogy gondok lennének, akkor elég jól összeszoknak és a ló, legalább is az én tapasztalataim szerint vigyáz a kisebb állatra, viszont boxba nem zárnám õket össze. Eleinte én is szívrohamot kaptam, mikor a kismalacaink, meg a macskák a lovak lába alatt szaladgáltak, de valahogy nem lépnek rájuk. A leg aranyosabb az volt (sajnálom, hogy nem volt nálam fényképezõ akkor) mikor a kis mangalicánk a dinnyeszelet egyik, míg az arab csõdör (aki egyébként senkit soha nem engedett eddig a kajája közelébe) a másik szélét rágta. Ilyen mondjuk már nincs, mert röfók már nem férnek át a karámuk rácsain, kinõtték szerencsére. :)

#316 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 2. - 14:08

Találtam 1 db hirdetést: 18 db 2-3 éves merino és tejelõ cigája anyabirka és jerkék helyhiány miatt eladók. Gabona esetleg anyadisznó, malac csere lehetséges. Bács-kiskun megye Izsák Tel.: 06-20-9-415-845

#317 hilfigers

hilfigers

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 428 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 2. - 14:32

Köszönöm, bár ez sincs túl közel... :(

Viszont a szarvatlan kecske írtó aranyos! Egy ismerõsöm a kutyákkal egy kennelben tartott egy kiskecskét és velük együtt vitte sétálni õt is! Mára már kutyának érzi magát! Ugyan úgy viselkedik mint a kutyák. Csóválja a farkát, kunyerál, jön-bújik, igényli a simogatást... Óriási forma! :)
Milyen néven lehet megtalálni a szarvatlan kecskéket? Ez a fajta neve is?
Lehet mellette döntök...



Találtam 1 db hirdetést:


18 db 2-3 éves merino és tejelõ cigája anyabirka és jerkék helyhiány miatt eladók. Gabona esetleg anyadisznó, malac csere lehetséges.

Bács-kiskun megye

Izsák

Tel.: 06-20-9-415-845



#318 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 2. - 20:20

Köszönöm, bár ez sincs túl közel... :(

Viszont a szarvatlan kecske írtó aranyos! Egy ismerõsöm a kutyákkal egy kennelben tartott egy kiskecskét és velük együtt vitte sétálni õt is! Mára már kutyának érzi magát! Ugyan úgy viselkedik mint a kutyák. Csóválja a farkát, kunyerál, jön-bújik, igényli a simogatást... Óriási forma! :)
Milyen néven lehet megtalálni a szarvatlan kecskéket? Ez a fajta neve is?
Lehet mellette döntök...


http://jksz.gportal.....php?pg=3973202

csak kattints rá a linkre és keresd a kecskéket, az összes kecske , ami eladó itt van, nincs fajtákra lebontva. Böngészd a hirdetéseket, mindig írják hogy szarvalt vagy szarvatlan. És várd ki a jó ajánlatokat. Vigyázz, fiatal kecskét vegyél! 1-2 éveset. Nehogy rád sózzanak valami öreget.

#319 hilfigers

hilfigers

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 428 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 2. - 21:13

Nagyon köszi! :)

Szivem szerint gidát vennék, azzal csak nem csapnak be! :P


http://jksz.gportal.....php?pg=3973202

csak kattints rá a linkre és keresd a kecskéket, az összes kecske , ami eladó itt van, nincs fajtákra lebontva. Böngészd a hirdetéseket, mindig írják hogy szarvalt vagy szarvatlan. És várd ki a jó ajánlatokat. Vigyázz, fiatal kecskét vegyél! 1-2 éveset. Nehogy rád sózzanak valami öreget.



#320 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2009 október 2. - 21:38

Az is jó, csak akkor várni kell a tejre. De most õsszel, ha tavaszi gidát veszel akkor az már fedeztethetõ és 5,5 hónap múlva ellik. Éppen üzekedési szezon van. Az enyémek is meg vannak bolydulva teljesen. A bak kiugrott a boxából és bement a lányokhoz, a baj csak az hogy testvérek anyáról. De már nem tudok mit csinálni. Én is bakot keresek, erre vettünk ma egy pónit a kicsinek. Hát nézelõdj.