Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

KUTYATÁMADÁS


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
101 válasz a témához

#41 csitra

csitra

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 155 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 12. - 22:33

Nem olvastam végig a vitát, de javasolnám a lótulajnak, hogy olvassa át az önkormányzatuk állattartásra vonatkozó jogszabályokat. ( neten is fent kell lennie ) Nálunk úgy van, hogy közterületen p. óráz használata kötelezõ. Kizárólag a kutyafuttatón lehet az ebet elengedni. Erdõben határban szintén pórázzal lehet sétálni. Az már más téma, hogy nem nagyon tartják be. Normális a a vadász nálunk, ha látja, hogy a kutya közelében ott ott van a gazdája, akkor nem szól egy szót se, de volt már rá példa, hogy az egyik tanyában elengedte atulaj a kutyáját, és a tanyától kb 300m-re kilõtte a vadász. Hozzáteszem, a tanya tulaj rendszeresen ,,sétáltatta" így a kutyáját, és lehet hogy nem az Õ kutyája szedett szét pár fácánt, de ezt nem lehet tudni biztosan.

#42 Krisztinke

Krisztinke

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 51 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 13. - 5:24

2éve történt hogy két gyereket lovagoltatunk kint a mezõn.Arra sétáltattak pórázon egy bullmasztifot.Akutya meglátta a lovakat és örûlt csaholásba kezdett.A gazdi nem tudta megtartani a majd 60kg-os kutyát és elengedte.Odarohant,az egyik lóhoz(egy kis arab félvér)próbált vele játszani de a ló nem volt vevõ rá,és elkezdte lecsapkodni a kutyát.A kutya ekkor elkezdett örjöngeni.A ló elkezdett pörögni a gyerek lecsuszott(sajnos nem volt elég idõ hogy lekapjam).Elengedtem a lovat hogy tudja védeni magát.Közben,pedig nagyon figyelt a ló,rálépett a kisgyerek combjára..Elkaptam onnan a gyereket és onnantol nyilt küzdelem volt kutya és ló között.A gazdi hiába volt ott szart sem ért.A kutya szétszedte a lónak a száját,és a horpaszát,mire sikerült elkapni.Érdekes mert a másik lovat is elengedtük,és õ is ment oda segiteni. A gazdi vállalta a fellelöséget,az állatorvosi költségeket,és sûrûn bocsánatot kért.Én mondtam neki,hogy jöjjön vissza velünk a lovarda területére,és a gyerek szüleitõl is kérjen bocsánatot.(A gyereknek végül is nem lett komoly baja) A lónak nem lett komoly sérûlése csak felszines. Akkor azt mondtam a gazdinak,hogy ez tényleg baleset volt,mert porázon sétáltatta a kutyát,csak nem birta megtartani.(szabadkozot hogy ilyet még sose csinált az õ kutyája)Javasoltam neki,hogy gondolkodjon el azon,hogy mit csinált volna ha egy kisgyerekre reagál igy a kutya?? Ösztönlény mint bármely más állat,kiszámithatatlanok. A mai napig arra lovagoltatok,de megtanultam a leckét.Egyik kutyám mindig velem van,baj esetére. Azt hogy a kutyagazdi mit vállal magára az csak az õ lelkiismeretére van bizva.Sztem nagyon erre törvény nincs de ha lenne akkor sem tudnák betartatni.

#43 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 13. - 8:06

Akkor azt mondtam a gazdinak,hogy ez tényleg baleset volt,mert porázon sétáltatta a kutyát,csak nem birta megtartani.

Akkor ér valamit a póráz, ha vissza is lehet vele tartani a kutyát; anélkül akár ne is legyen rajta. Egyébként meg hozzáértő kutyás észreveszi a kutyáján amikor kezd kicsúszni az irányítása alól, és még időben elindul vele az ezt kiváltó ingerrel ellentétes irányban, hogy ne történhessen ilyen. Az igaz, hogy a kutya ösztönlény, de felelős gazdi megtanulja ezeket az ösztönöket megfelelően kordában tartani; különösen ha hatvankilósra növő fajtát választott magának.

Azt hogy a kutyagazdi mit vállal magára az csak az ő lelkiismeretére van bizva.Sztem nagyon erre törvény nincs de ha lenne akkor sem tudnák betartatni.

Már hogy ne lenne:
Ptk. 339.§ (1) Aki másnak jogellenesen kárt okoz, köteles azt megtéríteni. Mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható.
Ptk.355.§ (1) A kárért felelős személy köteles az eredeti állapotot helyreállítani, ha pedig az nem lehetséges, vagy a károsult a helyreállítást alapos okból nem kívánja, köteles a kárt megtéríteni.
(2) A kárt pénzben kell megtéríteni, kivéve, ha a körülmények a kár természetben való megtérítését indokolják. A kár természetben való megtérítése különösen akkor lehet indokolt, ha a kártérítés tárgyát a károkozó maga is termeli, vagy az egyébként rendelkezésére áll.
(4) Kártérítés címén a károkozó körülmény folytán a károsult vagyonában beállott értékcsökkenést és az elmaradt vagyoni előnyt, továbbá azt a kárpótlást vagy költséget kell megtéríteni, amely a károsultat ért vagyoni és nem vagyoni hátrány csökkentéséhez vagy kiküszöböléséhez szükséges.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ja, és az egész, póráz-szájkosár-előírásos mizériára (amit amúgy is tényleg lehetetlen betartatni, mert nem lehet minden kutya mellé rendőrt vagy közterest állítani) nem lenne szükség, ha a kutyások tudomásul vennék hogy a 2-70 kilós Fifikéjük nem kapucsengő/embercsecsemő/státusszimbólum, hanem egy ragadozó állat, és részint megtanulnák ennek megfelelően kezelni (amiben a lemozgatástól a megfelelő rangsor kialakításán át sok minden benne van), másrészint megtanulnák felismerni azokat a helyzeteket amiben anélkül még nem bírnak a Fifivel és olyankor önként ráraknák a pórázt, szájkosarat.

#44 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 13. - 12:48

"Történhetett volna másként is, pl. a ló agyonrúgja a nagyértékû kutyát. Lehet, akkor most a lótulajdonos lenne a rendõrségen?" Ennek én is most néznék úgy igazából utána, sajnos tényleg táblácskákat kell kiraknom, veszélyes állat felirattal úgy néz ki, mert annak ellenére hogy magán belterület, ha bemegy a lovak közé, akár engedély nélkül, engem fognak elmarasztalni egy esetleges véletlen baleset miatt. Mindig is csodálkoztam, hogy az állatkertekben a póni fölé, aminek a feje az útra kilógott és körbenyalták a gyerekek, a veszélyes állat felírat volt kihelyezve. Hát, már kezdem érteni... Én Bokornak adok igazat, ha meg már az állatorvosi számlákat is elkezdte rendezni, lehet az állatorvost kellett volna bevonni egy esetleges ígéret erejéig, hogy végig vállalja a költségeket. Az már egy bírósági pör esetén mérvadó lehet (Isten ments hogy eddig fajuljon).A többit kétlem hogy kifizettetheted.

#45 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 13. - 13:25

A jog bír a józan észre figyet hányni :D Megtámadnak és még nekem köll mérlegelnem, hogy a védekezésem "arányos" legyen... :gm: Egy kutya ráront a lovamra és marcangolni kezdi, a lovam agyonrúgja (vagy súlyos sérülést okoz neki) s még nekem kell vakaróznom-izzadnom, hogy kivédjem "veszélyes állat" táblicskuval :(

#46 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.570 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 13. - 13:36

A jog bír a józan észre figyet hányni :D Megtámadnak és még nekem köll mérlegelnem, hogy a védekezésem "arányos" legyen... :gm: Egy kutya ráront a lovamra és marcangolni kezdi, a lovam agyonrúgja (vagy súlyos sérülést okoz neki) s még nekem kell vakaróznom-izzadnom, hogy kivédjem "veszélyes állat" táblicskuval :(

Változott a törvény. Támadás esetén már nincs kitérési kötelezettség, arányos védekezés. Saját területen meg pláne. Az önvédelem joga erõsödött.
Ha a lovad saját területeden agyonrugja az engedély nélkül behatoló kutyát, akkor a kutya gazdájának kötelessége a kárt megtéríteni és mélyen magába szállni, mert fennállt a gondatlanságból elkövetett károkozás, veszélyeztetés, birtokháborítás...

#47 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 13. - 13:57

Hurrá!!!! :yeah: :D köszi!!!! (mellesleg: EZT akartam, hogy vki hivatkozzon mán erre, rajtam kívûl, mer' én itt "feketeseggû" vagyok :gm: )

#48 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 14. - 9:32

Na ennek örülnék. Igazán nincs ínyemre az ilyesmi. Alapból kakinak tartom az állattartási/védelmi törvényeket, mintha csak a hasunkra csapva irkálnának össze valamit, hogy legyen neve a gyereknek. Engem már azért is feljelentett a szomszédom, akit többen jelentettek állatkínzásért és elmarasztalást is kapott, hogy zavarja a kutyám ugatása. Persze a saját kertjében lévõ kutyáinak a kiabálása az nem zavarta. Persze nem lett semmi az egészbõl, kaptam egy kis jaj, tartsam már be a helyi rendeletet (ami alapból betarthatatlan, és mindenki tojik rá) és megköszönte hogy tevékenykedek a faluban az állatok érdekében. :D

#49 Szami

Szami

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.001 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 19. - 21:01

Ez ide illik?

Ha igen, nekem lenne egy viszonylag nagyobb adag önmagában tapadó fáslikészletem. Postacímet kérnék, ha segítség.

#50 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 19. - 21:19

Minket ma saját területen, boronálás közben betámadott a 3. szomszéd rotija :huh: Fiatal kutya, ilyet még nem csinált, némileg bizonytalan volt, de 2 méterrõl vadul ugatott. Mondtuk neki, hogy nem, meg hogy menj haza, de nem mertünk túl agresszíven fellépni, mert féltünk, hogy ettõl kitámad. A gazdája meghallotta az ugatást, visszahívta a kutyát, az meg hálisten hazament. A ló ugyan picit bepánikolt, de elég hamar vissza tudtam nyugtatni. Addig ácsorogtunk egy helyben, amíg a kutya el nem ment. Nem volt nálunk semmi, amivel akárcsak védekezni tudtunk volna. Utána a gazdi átjött és sûrûn bocsánatokat kért.

#51 ancsapancsa

ancsapancsa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.894 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 19. - 21:28

Engem egy láncról utcára szabadult,egyébként egy lakatlan háznál tartott(minden nap járnak etetni,de mindig láncon van,már ha épp el nem szakítja)roti kan támadott meg az utcán,mikor 2 szatyorral caplattam hazafelé.Szerencsére csak a kabátomat tépte el,de nagyon megijedtem.Még a bolt elõtt én szóltam egy babakocsit toló fiatal nõnek,hogy nézze,ez a nagy kutya szabadon van,még megtámad valakit.Õ erre másfelé ment haza. A kutya többször elszabadult és támadott meg másokat is. Hazamentem,férjemnek meséltem a dolgot.Õ erre azt mondta,menjünk az önkormányzathoz.KI is küldték az illetékest,a kutya addigra hazament,kerítésen belül volt,de látszott,hogy lóg a nyakán az elszakadt lánc és mutattuk,hol ment ki. Nem tudom,mi lett aztán.

#52 börni

börni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 819 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 20. - 7:09

:-( engem annak idején a Honvéd Lovardában a vastag bõrchaps védett meg attól a rottweilertõl,aminek a hasát negyedórával azelõtt a saját gazdája kérte,hogy simogassam,mert 'Brúnó nem bánt'.pár lila folttal megúsztam,meg azzal,hogy fal volt mögöttem,nem döntött fel... Bár azt mondják sokan a történtek-a lóbaleset óta-ne 'veszélyeskutyázzak' mert a tacsi is az... Szami,köszönöm,privátban ment cím.a gazdi hétvégén nem jött,a hétre ígérte magát.zavar,mert ha magam kárt okozok,én verem magam,hogy helyrehozzam. A kötszer meg a löttyök fogynak,marad a 'hitelezés',de legalább az állatorvost teljeskörûen rendezte.a sebek egyelõre szépek, van ahová már elõvettem a gyógynövényeket,a recepteket s az alapanyagokat köszönöm azoknak,akiket illet!

#53 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 20. - 13:54

Na ennek örülnék. Igazán nincs ínyemre az ilyesmi.
Alapból kakinak tartom az állattartási/védelmi törvényeket, mintha csak a hasunkra csapva irkálnának össze valamit, hogy legyen neve a gyereknek. Engem már azért is feljelentett a szomszédom, akit többen jelentettek állatkínzásért és elmarasztalást is kapott, hogy zavarja a kutyám ugatása. Persze a saját kertjében lévõ kutyáinak a kiabálása az nem zavarta. Persze nem lett semmi az egészbõl, kaptam egy kis jaj, tartsam már be a helyi rendeletet (ami alapból betarthatatlan, és mindenki tojik rá) és megköszönte hogy tevékenykedek a faluban az állatok érdekében. :D

Kb. én is itt tartok. Olyanok jelentgetnek (hogy cifrább legyen, itthon és a tanya körül is van ilyen barom ember), akik szintén méteres láncon tartják az ebüket, szegény kutyák, örüljenek, ha enni kapnak.
és hozzám jár az önkormi bábú, aki még közelrõl se látott kutyát. :o
Persze az én vérengzõ mixeim (csivava, tacskó és a labrador mixek) legyenek megkötve, mert az a szabály.
Hiába próbálok észérvekkel hatni, hogy egyedül dolgozom a tanyán, sokszor este sötétben, hogy a kutyák gyerekhez szokottak (hisz nem is lehet másként), hogy nemrég volt lovas kutyatámadás, és a legelõn a kutyáimon kívül nem védi más a lovakat. Illetékes elvtársat ez nem gyõzi meg, fel sem fogja, mirõl beszélek. (érdekes, a tavaly általam kihívott rendõr rögtön megértette, nem is macerált emiatt, hisz a környéken sok volt a betörés. )

Szerdán az egyik lovasom kutyája hamarabb tért haza tereprõl, és hozott magával még egy kutyát , egy staffordsire keveréket. Gondolhatjátok, mennyire örültem...
Felhívtam illetékes elvtársat, mielõbbi intézkedés reményében, elvégre mégiscsak harcikutya kategória, na, én nem félek tõle, de igy is macerás volt, és fél óra, míg a neveletlen rafinált ebet befogtam. Nem lehetett becsalni sehova, se kisházba, se kocsiba, kennelbe meg pláne, nagy nehezen felnyaláboltam, erre az arcom felé kezdett el harapdosni. De megoldottam.
Illetékes elvtárssal megbeszéltük, a város közepén találkozzunk a "sintérrel", mert elõbb megnézetem, van- e benne csipp és ha elérem a gazdit, nem adom sintérkézre a kutyát. Csipp nem volt, a sintér nem jött. A kutya a kocsimban rohadt, illetékes elvtársnak mondtam, hogy képtelen vagyok sokáig tárolni a kutyát, ha nem jönnek, el kell újra engednem. Eltelt fél nap, még csak fel sem hívtak.
Visszatértem a tanyára, ahol kiengedtem a kutyát, ahol az addig viszonylag békés eb összeugrott a német juhászommal, meg minden kutyával, akivel addig nem.
Közben már gyerekek is voltak a tanyán, épp lovakat ápoltak.
Felhívtam illetékes elvtársat, azonnal tegyen valamit, elvégre nem tréfadolog már, akár gyerek is megsérülhet.
A válasz ennyi volt: õ nem utasíthatja a sintért. :mad:
Ja, ennyire impotens alak, aki csak papíron tud intézkedni, valódi baj esetén elbújik a hivatali asztala mögé. :mad:

Egyik korábbi beszélgetésünkkor megemlítettem, ha valami külsõ támadás történik a tanyán, akár gyereket, akár lovamat megtámadja egy kóbor kutya, õt teszem felelõssé. (hiszen az õ dolga összeszedetni a külterületen lézengõ kutyákat - mint ahogy az enyémeket is szerette volna)
Azóta én társadalom ellenes vagyok, mert támadólag léptem fel vele szemben. :gm:

Szerintetek???

Ja, utóirat: már mi is túl vagyunk néhány kutyatámadáson, pár éve, mikor még a kislányom gumicsizmáját próbálta marcangolni a kutya, de szerencsére lecsúszott a foga, csak a lovakat marta többször meg... A gazdi meg elhúzott onnan, mig én szorítottam a lovam vénáját. :mad:
Azóta járok kutyával lovagolni. Ha találkozunk egy kóbor kutyával, elsõre a kisérõ kutyákkal fog foglalkozni (õk meg gyorsan futnak,ha nem verekszenek), nem a lovakkal.

Néha jobban tartok egy ilyen támadástól, mikor más gyerekeit viszem lovagolni, mint más lovasbalesettõl.
Pedig abszolúte kutyapárti vagyok...

#54 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 20. - 14:07

Néha jobban tartok egy ilyen támadástól, mikor más gyerekeit viszem lovagolni, mint más lovasbalesettõl.
Pedig abszolúte kutyapárti vagyok...

Én is pont emiatt örültem neki, amikor olyan ló volt alattam, ami rúgta a kutyát, mint a géppuska.... 1x mondjuk a sajátom is kapott tõle, de saját magának köszönhette, és szerencsére baja sem lett.

#55 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 20. - 14:38

Nem jó megoldás, 6-12 éves gyerekek alatt. :( Meg én sajnálom a kutyát is, Akkor is, ha harap. (akkor a hülye gazdája miatt, aki nem foglalkozott vele megfelelõen. )

#56 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.570 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 20. - 16:45

Hurrá!!!! :yeah: :D

köszi!!!!

(mellesleg: EZT akartam, hogy vki hivatkozzon mán erre, rajtam kívûl, mer' én itt "feketeseggû" vagyok :gm: )

"Három éve is szigorítottak

A Btk. jogos védelemre vonatkozó rendelkezéseit Marian Cozma román válogatott kézilabdázó 2009-es meggyilkolása utáni közfelháborodás hatására két éve már a Bajnai-kormány is szigorította. A 2009 augusztusában életbe lépett módosítás szerint a megtámadott már nem köteles kitérni a jogtalan támadás elõl, és nem büntethetõ, "akinek a cselekménye a saját, illetõleg a mások személyei, javai vagy közérdek elleni jogtalan támadás elhárításához szükséges". Még akkor sem, ha az elhárítás szükséges mértékét az illetõ ijedségbõl vagy felindulásból túllépi, vagyis erõsebb eszközzel lép fel a támadó ellen, mint amivel megtámadták. A büntetlenségnek ugyanakkor feltételei is maradtak: a jogtalan támadás megelõzéséhez szükséges védelmi eszköz nem lehet alkalmas az élet kioltására, a védekezõnek pedig az adott helyzetben elvárható módon mindent meg kell tennie a sérelem elkerülése érdekében. "

#57 Mackó

Mackó

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.168 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 20. - 23:01

Kistáltos! Ilyen esetben miért nem kötötted ki a hivatal elé a kutyát? Én biztosan azt tettem volna. Aztán oldják meg, ahogy akarják. Ha jól tudom, akkor az önkormányzatoknak kötelezõ szerzõdniük valamelyik sintérrel. Ez alapján pedig érdekes, hogy nem utasíthatja egy kutya begyûjtésére.

#58 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 21. - 8:04

Igaz, szerzõdés illendõ lenne. Hívható a sintér, de jó pénzért minden esetben van kiszállási díj, amit az önkormányzatnak kell perkálnia. Nekem azért nem akart koboztatni egyszer a jegyzõ, mert állítása szerint csak akkor teheti, ha van gyûjtõhelyük. Szóval nem kell ám mindent elhinni a hivatalosoknak sem, mert nagy sumákok ám. Én leginkább attól tartok, hogy az utcánkban lakó "jó szomszéd" belibben a lovak közé, jól megfetreng a trágyadombban, és teleüvölti a falut hogy a lovaim megtámadták. Van rá sansz hogy megteszi. :D

#59 Kistáltos

Kistáltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 8.053 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 21. - 14:43

Kistáltos! Ilyen esetben miért nem kötötted ki a hivatal elé a kutyát? Én biztosan azt tettem volna. Aztán oldják meg, ahogy akarják. Ha jól tudom, akkor az önkormányzatoknak kötelezõ szerzõdniük valamelyik sintérrel. Ez alapján pedig érdekes, hogy nem utasíthatja egy kutya begyûjtésére.

Írtam, hogy hívta õ a sintért, csak az nem sietett. Én is arra gondoltam, hogy kiengedem az önkormányzat elõtt, de akkor meg én lennék a szemét közveszélyokozó. Igy meg úgy gondolta, majd én megoldom. (kedvem lenne feljelenteni, hogy nem végzi a munkáját megfelelõen. :o

Ha kutya nem, marad a jól irányzott vasvella. Aztán majd kérdezek. :gm:



Én leginkább attól tartok, hogy az utcánkban lakó "jó szomszéd" belibben a lovak közé, jól megfetreng a trágyadombban, és teleüvölti a falut hogy a lovaim megtámadták. Van rá sansz hogy megteszi. :D


Nyugi, nálam is boldog-boldogtalan mászkál a villanypásztoron belül. Mindezt úgy, hogy van 3 "házõrzõ" lovam. Bizonyítottan támadnak, ha illetéktelen van a területen. (Persze nem mindig, de ha épp igen, akkor futhat, aki bír... :P) Amikor látom, hogy idegen megy be, kiabálok neki, legtöbbször nem értik, miért nem mehetnek be, hisz a ló nyugodt állat. :rolleyes: Tavaly megelégeltem, és kiraktam jó pár táblát, hogy a lovakat megközelíteni veszélyes. Ha valami történik, sajnálom, én figyelmeztettem.

#60 börni

börni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 819 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 24. - 17:22

na, itt a végjáték... emberem kijön, s hosszas-hosszas minden másról után végülis a mennyi-az-annyira terelődik a só. a patikában - a baráti segítségek ellenére - a doktornő húszezres támogatását is beleértve, a héten átléptem a harmincat... emberem már ekkor felhördül, nem erre számított. számlám csak az immunerősítőről s pár kencéről van, s hol van még a napi ingázás - a BKV-ellenőröket sírba tehettem volna a napi kétszeri számlakéréssel, ugyanígy a MÁV-kalauzt is(meglepődik, hogy ha rendben mennek a dolgok, nem minden nap vállalom be az összesen három óra bumlizást), a hazajövet utáni éjszakába nyúló cseréprajzolás, s ha még ennél is lehetek rosszmájúbb - mondom neki - a lóra még egy darabig nem lehet ráülni... francnak van kedve pereskedni, oké, adjon húszezret, ő ennyit szán rá... a baj az, hogy már elfáradtam s nem akarom árharapni a torkát, egészen jól szót értek vele a követkeő mondatig... - ha nem bánod, szeretném kihozni a kutyát - akiről kiderül, kutyaiskolába jár s nem is a legelején tart - hogy ne maradjon benne a rossz emlék... :hu: :eek: a tulajon áll, mondom, de csakis szájkosárral, pórázon a szájkosárra hümmög, mondja, az nincs neki... :gm: az utolsó mondat a történet veleje. ha lett volna idegrendszerem, megérdemelt volna egy hivatalost... most már tényleg csak az a lényeg, hogy a kanca meggyógyuljon...

Edited by börni, 2012 március 24. - 17:32.


#61 Zuzu

Zuzu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 947 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 24. - 17:38

Tényleg valami vizsgához kéne kötni a kutyatartást. Nem igaz, hogy nem érzi ez az ember, milyen veszélyes eszköz van a kezébe. Az meg hogy húzogatja a száját a pénzre, az már kritikán aluli. Látva a sérüléseket több is lehetett volna, és még akkor hol van az eszmei kár?! Bár lenne több idegrendszered (meg pénzed, meg idõd) a pereskedéshez. Hátha akkor rádöbbenne, hogy nem így kéne kutyát tartani. Az meg vicc, hogy a kutyába ne maradjon rossz emlék. Szerencsétlen kutyának hozzáértõbb kezekbe lenne a helye. :-( A paccnak jobbulást! Remélem nem marad semmilyen maradandó kára sem, se fizikailag, se mentálisan.

"Qei me amat, amat et canem meum."


#62 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 24. - 17:49

Tényleg valami vizsgához kéne kötni a kutyatartást.


Vagy inkább normális kutyákat kellene tartani, nem rotit meg pitbullt meg kaukázusit meg a franc tudja még mi minden idióta kezelhetetlen fenevadat. Oké, hogy nagy kutya meg házõrzõ meg mittudomén, de egy német juhász mondjuk miért nem jó?

#63 Zuzu

Zuzu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 947 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 24. - 18:16

Egy hónapig volt nálam egy pitbull, szívességbõl. Na attól kedvesebb, aranyosabb kutyát kívánni se lehetne. A 10 kg-os ideggóc terrier keverék agresszív megnyilvánulásaira oda se figyelt. A lovakat sose bántotta, a macskákat is max képen nyalta, a gyerekekkel türelmes. Ellenben pár éve kiszabadult a közelben egy n.j., egy arra járó biciklis nõt lerángatott, majd elkezdte a karját marcangolni. Mire leszedték róla, életveszélyes volt az állapota. Nekünk is van németjuhász is, szerintem az egyik legcsodálatosabb fajta. Intelligens, tanulékony, jóindulatú. De a neveléssel vagy inkább a nem törõdéssel el lehet rontani bármilyen jó kutyát, és fordítva, egy dominánsabb fajtájú kutyából is lehet atombiztos, gyerekbarát, megbízható kutyát nevelni.

"Qei me amat, amat et canem meum."


#64 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 24. - 18:43

Egy hónapig volt nálam egy pitbull, szívességbõl. Na attól kedvesebb, aranyosabb kutyát kívánni se lehetne.


A kivétel csak erõsíti a szabályt.

De a neveléssel vagy inkább a nem törõdéssel el lehet rontani bármilyen jó kutyát, és fordítva, egy dominánsabb fajtájú kutyából is lehet atombiztos, gyerekbarát, megbízható kutyát nevelni.


Ez igaz. DE vannak könnyebb esetek és nehezebb esetek. Aki nem profi kiképzõ, csak szeretne valami szõrös izét ami este melléül a kanapéra, jó lenne, ha az együttmûködõbb kutyusok közül válogatna, holmi ostoba divathóbortok helyett, nem?

#65 LLotti

LLotti

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.028 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 24. - 18:47

Vagy inkább normális kutyákat kellene tartani, nem rotit meg pitbullt meg kaukázusit meg a franc tudja még mi minden idióta kezelhetetlen fenevadat. Oké, hogy nagy kutya meg házõrzõ meg mittudomén, de egy német juhász mondjuk miért nem jó?


Ismerõsömnek meg kaukázusija van. Gyerekek, macskák rohangálnak körülötte, nem bánt senkit :) Max azt lehet rá mondani, hogy kicsit túlontúl bújós...

Jobbulást a lónak!

#66 Zuzu

Zuzu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 947 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 24. - 18:53

A divathóborttal egyet értek. Az még eddig kivétel nélkül minden fajtának csak rosszat tett, mint idegi, mint küllemi szinten. De emellett egy vizsga kinek árt? Svájcban mûködik a rendszer. Igaz, hogy attól még minden szinten fényév távolságban vagyunk. Egy röpke kis tanfolyamon lehetne tartani fajtaismertetõt, illetve kiokosítani az embereket, hogy a száraz kenyér nem jó táplálék, az 1m-es láncon pedig akármilyen kutya megbolondul. Stb stb. 1000 sebbõl vérzik a hazai kutya (vagy bármilyen állat) tartás.

"Qei me amat, amat et canem meum."


#67 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 24. - 19:24

De emellett egy vizsga kinek árt?


A kérdés, hogy a tudás hiányzik-e, avagy tán az idõ, vagy a kedv? És mi van akkor, ha a kutya is hülye? 9 éve találtam egy jagdterriert (nem ismertem a fajtát), megtanítottam szépen a nevére meg hogy jöjjön ide, kitünõen mûködött is, már napok óta póráz nélkül sétáltunk, amikor egyszer csak kiugrott egy macsek egy kocsi alól, a jagd persze utána, át egy rossz kerítésen, és negyven percig szobroztam, mire megunta a macskafát õrizni, és eljutott a tudatáig, hogy a gazdi hívja, és nagyon ideges. Ez volt az utolsó póráz nélküli sétája, soha sem sikerült megtanítani arra, hogy ha menekülõ prédát lát, otthagyja, ha hívom. Ugyanerre egy foxi vagy dakszli ha nem is simán, de megtanítható.

#68 Zuzu

Zuzu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 947 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 24. - 19:32

Ha az idõ meg a kedv hiányzik, akkor minek tart kutyát?! Azokat meg szépen kiszûrné a rendszer. A terrierek pedig ilyenek, így szeretjük õket. :D

"Qei me amat, amat et canem meum."


#69 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 24. - 19:38

na, itt a végjáték...
emberem kijön, s hosszas-hosszas minden másról után végülis a mennyi-az-annyira terelődik a só.
a patikában - a baráti segítségek ellenére - a doktornő húszezres támogatását is beleértve, a héten átléptem a harmincat... emberem már ekkor felhördül, nem erre számított. számlám csak az immunerősítőről s pár kencéről van, s hol van még a napi ingázás - a BKV-ellenőröket sírba tehettem volna a napi kétszeri számlakéréssel, ugyanígy a MÁV-kalauzt is(meglepődik, hogy ha rendben mennek a dolgok, nem minden nap vállalom be az összesen három óra bumlizást), a hazajövet utáni éjszakába nyúló cseréprajzolás, s ha még ennél is lehetek rosszmájúbb - mondom neki - a lóra még egy darabig nem lehet ráülni... francnak van kedve pereskedni, oké, adjon húszezret, ő ennyit szán rá...

Agyam eldobom - ilyen nincs, hogy "ennyit szán rá" :mad: , az ő állata a ti területeken ennyi kárt csinált, méltóztassék kifizetni. Nem volt ott a lovardában valami nagydarab fószer aki nyomatékosíthatta volna a dolgot!? Egyébként is örüljön hogy csak ennyi, simán lehetett volna kórházi kezelést igénylő sérülés is a dologból és akkor még egy nulla lazán ráröppen a költségek végére.
Amúgy meg igen, ilyenkor igenis számlát kell kérni mindenhol mindenről ami kapcsolódó költség; ha a bkv-jegyről nem is, akkor legalább a jegyeket elrakosgatni - de a gyógyszertári vásárlásokat mindenképp számlával kellett volna... Nem hiszem hogy annyira felvetne a pénz, hogy pár percet ne ért volna meg a dolog alkalmanként.
Pereskedni meg nem hiszem hogy a fószer akarna, mert úgyis bukja és akkor úgyis az övé a perköltség is, állatmód nem éri meg.

a baj az, hogy már elfáradtam s nem akarom árharapni a torkát, egészen jól szót értek vele a követkeő mondatig... - ha nem bánod, szeretném kihozni a kutyát - akiről kiderül, kutyaiskolába jár s nem is a legelején tart - hogy ne maradjon benne a rossz emlék...

a tulajon áll, mondom, de csakis szájkosárral, pórázon
a szájkosárra hümmög, mondja, az nincs neki... :gm: az utolsó mondat a történet veleje.

Felelős kutyatartó, gratulálok :guny:
Mondjuk rengeteg olyat is látok a rendelőben, aki hozza ugyan otthonról a saját szájkosarat a kutyájára, de halvány segédfogalma sincs, hogyan is kéne ráadni, melyik vége hová jön.
Lehet, hogy Buksika csak akkor harap amikor eszik, de a nem-kutyás társadalom és annak félelmei iránti tiszteletből egy ilyen kutyát akkor is hozzá kéne szoktatni a szájkosárviseléshez, és amikor a helyzet úgy kívánja, ráadni. Ha meg Buksika szokásos póráz nélküli sétája során úgy gondolta, hogy jó ötlet megtépni egy lovat, akkor akkor is el kéne menni beszerezni egy szájkosarat ha addig nem jutott ilyesmi eszébe a kedves gazdinak.


Koca, a felsorolt fajtákkal a világon semmi baj nem lenne, ha nem lenne az emberi léleknek egy olyan furcsa elhajlása, hogy általában az ilyen-olyan lelkisérült/idegbeteg/stb, az ilyen fajtájú ebek tartására jóformán tökéletesen alkalmatlan delikvensek akarnak nagy, erős és félelmet keltő kutyát. (aztán vagy aktívan vadítják, vagy csak a töketlenkedésük által passzívan, az eredmény szempontjából szinte mindegy)

#70 Kocalovas

Kocalovas

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.337 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 24. - 20:01

Koca, a felsorolt fajtákkal a világon semmi baj nem lenne, ha nem lenne az emberi léleknek egy olyan furcsa elhajlása, hogy általában az ilyen-olyan lelkisérült/idegbeteg/stb, az ilyen fajtájú ebek tartására jóformán tökéletesen alkalmatlan delikvensek akarnak nagy, erõs és félelmet keltõ kutyát. (aztán vagy aktívan vadítják, vagy csak a töketlenkedésük által passzívan, az eredmény szempontjából szinte mindegy)


Ezt én nem tudom megítélni, mert sosem voltak ilyen kutyáim, de minden esetre úgy vélem, ahogy a jagdterriernél örökletes a fokozott támadókedv, ugyanúgy más fajtáknál is lehetnek lappangó agyfaszok, ami egyszer csak teljesen váratlanul, a gazdi számára is meglepõen kitör rajtuk. Ha egy kutyát évtizedekig vagy századokig tenyésztettek viador- vagy õrkutyának... na persze vannak olyanok is, akik azt állítják, hogy az ATV sem olyan "elrohanós" ló... :D

#71 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 24. - 20:59

A te jagdoddal sem az volt a helyzet, hogy tizenötször rá se bagózott a szaladó macskára, aztán elgurult a gyógyszere és megkergette, nem?
Nem igazán az én asztalom, mert az állatorvos csak kényszerbõl ad etológiai/nevelési tanácsokat, addig is amíg elkerül a kutya meg a gazdája szakemberhez (mert általában már az is nevelési tanács, hogy "vigye el iskolába!", annyira nincs igénye a népeknek ilyesmire); de hozzáértõ gazda kezében, megfelelõen tartott kutyánál nem nagyon lehet olyan, hogy minden elõjel nélkül* elborul a kutya agya és dühöngõ õrültté változik. Természetesen nem lehet ugyanúgy tartani egy rottweilert vagy egy kaukázusit, mint egy goldent; de még csak a kau meg a rotti közé sem tehetõ egyenlõségjel - teljesen másra kialakított fajtákról van szó ugyanis, amik meglehetõsen eltérõen mûködnek. De amikor valaki eldönti hogy kutyát tart, és eldönti hogy milyen fajtájú kutyát szeretne, akkor ezt is számításba kéne venni; nem csak azt, hogy éppen mi a divat, meg hogy "az jó fogós kutya" meg hogy "akkor majd a sok köcsög nem mer beszólni nekem". És bizony van egy sor olyan fajta, amivel szinte kötelezõ volna kutyaiskolába, de lehetõleg már kutyaoviba is járni, pláne ha elsõ kutyának sikerült beválasztani. Az meg már az oktató felelõssége volna, hogy ha alkalmatlan az emberanyag az adott egyed kezelésére, akkor rávegye a "védett oldalon" maradásra (póráz, szájkosár...).

* legtöbb esetben odafigyeléssel észrevehetõek a viselkedésnek azok a rezdülései, amik megelõznek egy támadást, amikor még közbe lehetne lépni; már persze ha a tulajdonos ismeri ezeket a rezdüléseket, megvannak az eszközei a közbelépéshez, és megvan a tekintélye a kutyánál ahhoz hogy ezek az eszközök mûködjenek is

#72 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 24. - 21:03

na persze vannak olyanok is, akik azt állítják, hogy az ATV sem olyan "elrohanós" ló... :D

Na megint megszólalt az ember, aki nem tartott harcikutyát és nem lovagolt telivért.
Egyszer már volt egy ilyen párbeszédünk (amikor a kolléga még egy másik nicknéven nyomult a kb 3közül), ez egy végtelen történet, szerintem most ejtsétek a témát.....

Edited by Saby, 2012 március 24. - 21:06.


#73 egyember

egyember

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.011 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 24. - 21:26

20 év tapasztalatábol beszélve a jagd is kutya ö is a gazdájáért küzd számtalan példa eset meg velem arra hogy amugy agyatlan gyilkoló gépnek titulált kutyám feljött a föld alól megnézni ott vagyok e s amikor elbujtam s nem vett észre felvette a nyomom s jött utánam másik kérdés hogy tanitható e persze igen csak a hogyanja másabb mint a többinél mert eröszak nélkül nem sokra mész de olyan 20% körüli arányba jol képezhetö a maradéknál megkell elégedni a behivásal az sem kis munka de nincs ezzel baj mert ugye tudjuk milyen s válaljuk mikkor megveszük vagy tenyésztjük : ennek a kutyának a kitenyésztési célja az volt hogy a divat irányba elment foxterrier helyet egy jóképeségü földallati gyilkost gyártsanak ennek a célnak mindent alá vettetek .ezért olyan heterogén a jagd kinézetre viszont az agreszivitásuk legendás és lényegretörö.Én imádom ezt a fajtát de aájálani csak annak aki tényleg használja mert egy idözitett bomba

#74 börni

börni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 819 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 24. - 22:05

engem talán az fog zavarni legjobban,hogy a kutyával-ezek szerint továbbra is szájkosár nélkül-a késõbbiekben összetalálkozhatom még terepen,akármikor... Azt nem tudom felmérni,lesz-e valami változás a ló kezelhetõségében,használhatóságában,ki ezt,ki azt mondja :-(... A sebgyógyulás tán félúton,ha tart,a hasa miatt nyergelni jó ideig nem tudom majd.kripliként nem mindegy,melyik,milyen lóval hová megyek,a kanca sem életbiztosítás,de ismerem a háklijait,összeszokott a csikóval,a kettõt együtt minden gond nélkül lovagoltam,mozgattam eddig terepen.nagyon remélem hogy nem hagy nyomot az eset,Banya tegnap jött ki kézen vezetve terepre az eset óta elõször,riadozott mindentõl,úgy visszatartott,alig tudtam vezetni,pedig a csikó vele volt.azzal nyugtatom magam,biztos azért,mert régen volt már kint...

#75 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 24. - 22:10

... na persze vannak olyanok is, akik azt állítják, hogy az ATV sem olyan "elrohanós" ló... :D


:yeah: becsszó!!!! Az az ATV, amelik nem látott pályát, nem kapott tréninget, nem versenyzett, csakis a háztájiban házikedvencként "ölbéli jószágoskodott" az biza "nyuszi" a javából...konkrét tapasztalatból beszélek!

Volt egy pittenyésztõ lovasom, a kocsijában a páréves gyerekei a kombirészben a pitmamával és a kölykeivel hemperegtek utazás közben, pankráció, "kutyanyúzás" ment olyan szinten, hogy levegõt se mertem venni....a férfi meg a neje, meg csak vihogtak rajtam....õk is eskû alatt vallották: csak kiképzés kérdése/következménye a pit harcos "idiótasága" :yeah:

Engem ez a két eset meggyõzött!

Amúgy meg az a szomorú igazság, hogy kutyához, lóhoz, egyáltalán! állathoz ÉRTENI is kéne, nem csak tartani :(
Ja! ez persze vonatkozik növényre is, csak az nem támad...meg sok másra :P

#76 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 24. - 22:10

Volt egy pittenyésztõ lovasom, a kocsijában a páréves gyerekei a kombirészben a pitmamával és a kölykeivel hemperegtek utazás közben, pankráció, "kutyanyúzás" ment olyan szinten, hogy levegõt se mertem venni....a férfi meg a neje, meg csak vihogtak rajtam....õk is eskû alatt vallották: csak kiképzés kérdése/következménye a pit harcos "idiótasága" :yeah:

A másik meg, hogy a pitet nem arra tenyésztették, hogy emberre menjen, hanem másik kutyára. Egyébként meg mivel oltári magas a harci kutyák fájdalomküszöbe, szerintem sokkal nyugodtabban "rá lehet bízni" egy gyereket, mert ha ne adj isten véletlenül fájdalmat okoz a kutyának, a harci ebet ez jó eséllyel totálisan hidegen hagyja, míg egy érzékenyebb fajta lehet hogy már odakap a gyereknek....

#77 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 24. - 22:12

..épppenséggel ki lehet képezni arra is ;) ..hogy emberre mennyen :P ..a pitet :dev:

#78 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 24. - 22:13

Azt hittem itt nem pszichopata gazdákról volt szó, hanem arról, hogy az átlag balfasz kutyatulajdonos kezében el tudnak kanászodni azért a jószágok rendesen.

#79 Alatriste commandante

Alatriste commandante

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.123 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 24. - 22:19

Én erre tippelek! Az átlag balfasz a legsúlyosabb eset :( Általában általuk keletkeznek a legnagyobb károk az esetek zömében.

#80 N.C.

N.C.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.308 hozzászólás

Közzétéve 2012 március 25. - 8:23

Amúgy meg az a szomorú igazság, hogy kutyához, lóhoz, egyáltalán! állathoz ÉRTENI is kéne, nem csak tartani :(
Ja! ez persze vonatkozik növényre is, csak az nem támad...meg sok másra :P