Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Lovak sörényének fonása


Ez a téma archivált. Nem tudsz archivált témához hozzászólni. Ha szeretnéd újranyitni, keress meg egy moderátort, vagy admint.
148 válasz a témához

#1 hihi

hihi

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 4.923 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 20. - 18:17

A lovak fonása manapság már elengedhetetlen mind a versenyeken, mind a szemléken. Szebbé, kulturáltabbá, eladhatóbbá teszi kedvencünket. Egy jó fonás mindenképp pozitív hatással van a külsõ szemlélõre. Igyekszem pár képet berakni azokból a típusokból, amiket eddig láttam. Másképp fonnak egy sportlovat, westernlovat, frízeket, andalúzokat stb... Elsõ körben nézzük az "átlagos", sima fonást. Fontos, hogy a sörény rendezett, és lehetõleg egyforma hosszúságú legyen. Azonos nagyságú, egymástól azonos távolságú tincsekre szedjük. Kezdõbbek legumizhatják a biztonság kedvéért a töveket. FONTOS, hogy a tarkójától kezdjük, és úgy haladunk lefelé. Illetve, hogy a tarkónál is szépen megnyírjuk ott, ahol felfekszik a kantár. Szépen befonjuk a tincseket, majd feltekerjük, és begumizzuk.

Edited by Aniko, 2010 február 17. - 16:55.


#2 estee

estee

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 647 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 20. - 18:52

egyik módszer:
http://www.horsechan...e-braiding.aspx

másik:
http://www.vic.ponyc...rg.au/?Page=127

máshogy :
http://www.eques.com...it.index92.html

#3 lilith

lilith

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.846 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 20. - 19:06

Akkor mindjárt kérdezek is. Mi az ideális hosszúság, és sûrûség ahoz, hogy szép, elegáns bogyók legyenek?

#4 nuttella

nuttella

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 719 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 20. - 19:07

Bocsánat, de te, mint modi... Miért nem a lovasba raktad eme topicot?????

#5 hihi

hihi

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 4.923 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 20. - 19:15

Majd átrakják, ha itt nem jó. Szerintem ide elfér.

Akkor mindjárt kérdezek is.
Mi az ideális hosszúság, és sûrûség ahoz, hogy szép, elegáns bogyók legyenek?



Attól függ, hogy nagyot, vagy kicsit akarsz, illetve milyen típusú a sörény.


estee köszi!Marha jó!

#6 estee

estee

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 647 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 20. - 19:18

ja a varrásosdit meg akarom tanulni csak kéne hozzá idõ meg olyan ló ami birja a nyuzást me megflelõ tû se ártana :P

#7 hihi

hihi

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 4.923 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 20. - 19:23

Gyere! Itt van nálunk! Annyit gyakorolsz,amennyit akarsz! :D :D (de Filly munkahelyén is akad pár :D :D )

#8 Rosinante

Rosinante

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 7.081 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 20. - 19:27

Azért megkülönböztetném a sörény fonását a lovakétól. :gm:

Posted Image

#9 hihi

hihi

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 4.923 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 20. - 19:59

Pont lesz@rom, hogy "hogyan fogalmazzunk szépen magyarul" órát tartasz. Remélem van jobb dolgod.

#10 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 20. - 20:01

Nekem is van ilyen tû-cérnás felszerelésem. Annyira nem bonyolult csak gyakorolni kell. Ahhoz meg lusta voltam, így mindig gumiztam :D

#11 hihi

hihi

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 4.923 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 20. - 20:20

Ezt a lovat Filly fonta:



Posted Image



Õt meg én...


Posted Image

#12 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 20. - 20:35

Tetszetõsek :)

Hirtelenjében kettõt találtam, két régebbi "mûvemet" :)

http://kepfeltoltes....ltoltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes....ltoltes.hu_.jpg

#13 hihi

hihi

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 4.923 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 20. - 20:47

Hát az enyém nem sikerült szépre, mert kijöttem a gyakorlatból.
Általában 3-4 ló után már rááll a kezem.
Az öregnek volt egy kis sörénykopása is, de nekem így is tetszik.
A Fillyé pedig iskolapélda.

Akkor mindjárt kérdezek is.
Mi az ideális hosszúság, és sûrûség ahoz, hogy szép, elegáns bogyók legyenek?



Ha olyan a sörénye, mint az ikerpárjának, akkor bármit tudsz vele csinálni.
10cm legalább legyen a sörény, egyenletesre tépve. Ami azt jelenti, hogy mindenhol ugyanolyan vastagságú legyen. Vagy vágd formára ollóval.

#14 estee

estee

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 647 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 20. - 20:52

Gyere! Itt van nálunk! Annyit gyakorolsz,amennyit akarsz! :D :D

(de Filly munkahelyén is akad pár :D :D )


Fillynél ismerem az összes ideggyengét már :) Sõt már fontam is az egyiket versenyen, mert Fillyt harc(fonás)képtelenné tette a másik aranyoska :D
a fõ tényezõm az idõ szokott lenni többnyire :(

#15 hihi

hihi

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 4.923 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 20. - 21:00

Há' nemtom....otthon is idegesek? Ott fontam már 20-at zsinórban...ménesbõl...nem volt gond. De mindegy is. :D Idõ.....leugrasz, itt vagyok a szomszédban! :D

#16 Babája

Babája

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 379 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 20. - 21:10

Ha ér a nem bogyós is akkor: sima, farokban, szoros, csökkenõ (sajna egybe nem tudom, mert rövid hozzá a sörénye), kibontva, hálós 2., hálós Jettin
Bogyósat még soha nem csináltam, mert Fricinek túl hosszú hozzá a sörénye, de majd egyszer biztos lesz rá alkalmam :)

#17 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 20. - 21:11

Na, ha már iskolapéldaként emlegettetek :dev: (Azon a képen a ló üstöke parkettában van, csak ilyen messziről nem látszik.) Szerintem nem különösebben lehet teljesen egyenletessé tépni egy sörényt, mindig bizonyos részeken több, máshol kevesebb lesz. (Vagy lehet, hogy lehet, csak nekem nem sikerül sose a 12-14 ló mellett :D) Kint, főleg a németek nagyon precízen egy fésűn jelölik be, hogy milyen széles sávokat fonnak, én inkább érzésre veszem a kezembe a tincset és inkább fonatvastagság egyenletességére törekszem, mert szerintem egy bogyó nagysága (ami a fonat vastagságától függ, ugyebár) messziről jobban látszik, a különbségek jobban elütnek (a szürkén is becsúszott sajna egy vastagabb bogyó). A másik: sokan úgy csinálják, hogy előbb végigfonják és aztán hajtogatják fel. Én befonom oszt felhajtom, majd jön a következő. Ez is érzés kérdése.

Régen divat volt a sok apró bogyó, elütő színű gumival. Manapság már a nagyobb bogyó, szélesebb alappal, a sörénnyel megegyező színű gumival a menő.

Sőt, külföldön új divat a csigafonás, amit sajna qrvanehéz megcsinálni. Gyakorolgatom szorgalmasan, de még mindig van, hogy nem bírok egy egész sörényt így végigfonni, mert csak néhány bogyó sikerül. Fő trükkje az, hogy az általam megszokottnál picit vékonyabb tincseket kell fonni, és nagyon-nagyon szorosan. Az alján megtekert gumit annak a kéznek valamelyik ujján el kell tartani a tincstől a feltekerés, felgurigatás közben, majd a végén a tőnél egyszerűen elengedni. Egy gumival simán lehet egy csigát így fonni. Nem tűnik életbiztosításnak, de ha jó, iszonyat erősen tart:

Posted Image
(Bocsi a mobil-képért, remélem, azért látható.)

Estee, milyen ideggyenge? :confused: Mindegyik aranymókuscsillagvirágszál :ang:

#18 hihi

hihi

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 4.923 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 20. - 21:22

Köszi Filly! Felvettem a megtanulandók listájára... :D Nekem a parketta nehéz. Elvesztem a türelmem. A sörény valóban nem homogén, de ha egy lovad van, ki lehet tapasztalni, hogy, hogy lesz egyforma. Ha pedig rendszeresen van fonva, szinte "rááll" a sörény is a használatára. Ha téped, az azért jó, mert a dúsabb részeken tudsz ritkítani, illetve a késsel még vékonyítani a szálakat.

#19 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 20. - 21:33

Ha téped, az azért jó, mert a dúsabb részeken tudsz ritkítani, illetve a késsel még vékonyítani a szálakat.

Tudom. De egy rendes tépés minimum 1 óra, ha nem másfél. Na, ezt szorozd be 12-14-gyel... (Amikor amúgyis állandóan túlórázom, lovat nyírni pl munkaidőben a 3 év alatt még nem sikerült :dev:)

#20 hihi

hihi

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 4.923 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 20. - 21:34

Nem neked szántam, általánosságban írtam. :)

#21 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 20. - 21:35

Jahogy! :ang:

#22 estee

estee

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 647 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 20. - 21:37

Há' nemtom....otthon is idegesek? Ott fontam már 20-at zsinórban...ménesbõl...nem volt gond.
De mindegy is. :D
Idõ.....leugrasz, itt vagyok a szomszédban! :D

azé azt a csikós kancát sose fogom becézgetni ami telibe felrugott épp 4 napja :)

költõi túlzás volt na, de azért nem mindegyikröl feltételezem hogy ha véletlen eltalálnám a tûvel pislogna békében tovább :D

nem az a kérdés hogy ha lemegyek kecsóra van e idöm átmenni akárhova közelre( kocsim nincs szóval nem is kérek senkit h fuvarozzon max vonattol loviba, meg haza ) hanem hogy mikor lesz legközelebb idöm-pénzem levonatozni...

#23 hihi

hihi

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 4.923 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 20. - 21:38

Mindenképpen akkorra programozd,amikor az eladõó lovakat kell fényképezni. :gm: :gm: :dev: :dev: :D :D :rolleyes: :rolleyes:

#24 Széphajnal

Széphajnal

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.862 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 21. - 8:31

Nekem pl.nincs vmi nagy kézügyességem,maradok az egyszerû bogyózásnál,talán majd lesz lehetõségem egyszer ellesni valakitõl másfajta lóhaj-farok fonást.

#25 endy.papa

endy.papa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 751 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 21. - 9:05

Szerintem úgy szép a ló ahogy teremtetett. A többi unatkozó gazdik idõtöltése. :dev:

#26 Lótuszvirág

Lótuszvirág

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.260 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 21. - 9:06

ja a varrásosdit meg akarom tanulni csak kéne hozzá idõ meg olyan ló ami birja a nyuzást me megflelõ tû se ártana :P

Én is!!!! Láttam egyszer egy álomszép ,,varrós készletet" , volt benne tû, cérna, fésû és swarovski kristály (3 színbõl lehetett választani) :eek: . Nem mertem venni, mert úgysem tudok ilyen varrós cseleket... De szívesen megtanulnám, már neki is állok bogarászni a linkeket. Azért ha valakinek már nagyon megy, az tarthatna egy lófonó kurzust :kir:

#27 Széphajnal

Széphajnal

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.862 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 21. - 9:27

Szerintem úgy szép a ló ahogy teremtetett.
A többi unatkozó gazdik idõtöltése. :dev:


Szép persze,de egy versenyen,bemutatón azért nagyon elegáns egy szépen elkészített fonás.

#28 laan

laan

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 279 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 21. - 10:14

A nyáron én is kipróbáltam a sörényfonást. Kb a felénél úgy begörcsölt az újjam, hogy nem bírtam tovább. Minden tiszteletem a lófonogatóké, mind kézügyesség, mind türelem és idõbeosztás tekintetében! De jó, hogy vannak akik ezt csinálják, mert legalább a gyönyörködés megmarad nekünk földi embereknek. :)

#29 Széphajnal

Széphajnal

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.862 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 21. - 10:22

Na ez az,hogy a fogásokat kell ellesni,szerintem mindjárt könnyebb lenne a dolog,ha valaki ott állna,és mondaná,hogy pl.ne errõl,azzal az ujjaddal,fölé,vagy alá,másik kezeddel,vagy mittomén... :)

#30 Zebrabara

Zebrabara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 21. - 10:47

szoros, csökkenõ (sajna egybe nem tudom, mert rövid hozzá a sörénye),


Szerintem ez a fajta fonás iszonyat elegáns tud lenni, ha szépen van megcsinálva. Fõleg, ha nem lógnak ki a szálak össze-vissza mindenhol. Esetleg egy elütõ színû szalag bele, hmmm. Aki volt Kaposváron idén, láthatta a Bretonokat, nekik raffia volt belefonva, ütõs volt nagyon.
És sokkal könnyebb is, mint szépen bebogyózni, fõleg, hogy tartós is legyen. Minden elismerésem a szétnemesõ bogyókat gyártóknak. :)

Viszont - az én szememnek - kevés az a ló, akinek jól áll, ha az üstöke is be van fonva/le van nyírva/be van bogyózva. Domború homlokúak semmiképpen, inkább az elegánsabb, finomabb fejforma bírja el.

#31 laan

laan

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 279 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 22. - 9:31

Ez nem igaz, hogy ilyen lúzer legyek. A lovamnak földig érõ 10 cm vastag farokszörzete van. 1 hete felfigyeltem rá, hogy a sárban farokször maradványok vannak. Arra gondoltam, hogy beletapossa a sárba és kihúzza. Kifésültem és vágtam le belõle 15 cm-t. Tegnap este nézem a lovat , már alig van a farkában szál a répa alatt kb 2 cm, kiderült, hogy a kutyánk tépkedi meg. sírhatnékom van. Mennyi idõ alatt nõl ki újra? Az az árulkodó jel még, hogy alig engedett a farához és a farkához nyúlni, azonnal fordult ki. elõtte szinte rádölhettem a farára. A kutyának mennie kell (Cane Corso+Kanári szigeteki keverék kb 70 kg)

#32 MoonLight

MoonLight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 472 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 22. - 10:28

Próbálgattam fonni a lovunk sörényét, sok is hosszú is, de nincs szívem megtépni. Tavaly nyáron fontam be utoljára szépen szorosan a sörnyél mellé. Nagyon mutatós lett, a mondom kimegyek vele egy körre, addig rázta a fejét amíg szét nem jött a fonat, utána nyugi volt :D Azóta nem próbálkoztam ilyesmivel.

#33 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 22. - 11:22

A kutyának mennie kell

:eek: :rolleyes: :eek:

Edited by Saby, 2010 január 22. - 11:22.


#34 Katica431

Katica431

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 877 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 22. - 11:22


A kutyának mennie kell (Cane Corso+Kanári szigeteki keverék kb 70 kg)


???...vagy esetleg úgy tartani a kutyát,h ne tudjon bemenni a lóhoz? minden megoldódna ezzel,nemde??....

#35 laan

laan

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 279 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 22. - 11:54

De, csak van amikor késõn vesszed észre, hogy még hova nem raktál villanypásztort, mert bemegy a tyúkólba és kinyír 50 tyúkot. A ló karámja is körbe van véve alul is csak a kapunál nem, na ott megy be. Talán maradhat, miután nyugszom egy kicsit, de csak a kínlódás van a kutyákkal, de kellenek a biztonságérzet miatt.

#36 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 22. - 12:06

csak a kínlódás van a kutyákkal, de kellenek a biztonságérzet miatt.

Tarts inkább fegyvert, azzal nincs annyi "nyûg" :huh:

#37 Katica431

Katica431

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 877 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 22. - 12:51

igaz,a fegyvert meg a riasztót még etetni sem kell :dev: nálam mondjuk a kutya társ és nem egy riasztó "eszköz"

#38 estee

estee

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 647 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 23. - 4:07

meg lehet hogy ha nem akkor veszed észre mikor már alif van farka a lónak, lenne is mit fonni...

#39 hihi

hihi

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 4.923 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 24. - 18:19

Itt egy csodaszép fonás:



Posted Image

#40 estee

estee

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 647 hozzászólás

Közzétéve 2010 január 24. - 19:39

némmmááá egy Heraldik :gm: