Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Kell a fásli vagy sem?


  • Please log in to reply
93 válasz a témához

#41 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 15. - 23:45

Úgy látszik Poziferi odafigyelt fizikaórán. Bármi, ami az inat oldalról "megtámasztja", az növeli az inban fellépõ erõt. Az energiaelnyelés egy marketingszöveg olyanok számára, akik buktak fizikából :gm: Az pedig egy naív elképzelés, hogy ínkidõlés ellen majd jól odakötöm az inat, oszt akkor nem dõl ki :) A fásli egy gyógyászati segédeszköz, az ínvédõ pedig ínszétrúgás ellen véd. Én csak azt nem értem, hogy ezt a sok lábfájós, gubancoslábú lovat minek kínozzuk? :dev: Bocsánat.

#42 Nádor

Nádor

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 299 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 16. - 8:43

Tényleg érdekes dolog ez az ínvédés ! Mostanába mániákusan kutatom ,és ha találom olvasom , a " régi " idõkben íródott lovas könyveket. Az 1800-as évek végérõl ,1900- as évek elejérõl van szó. Akkoriban Magyarország elég jól állt lovas ügyekben. Ez tény. A huszárok rendszerint kemény kiképzés alá vetették hátasaikat , az ugratás is mindennapos volt. Soha egyetlen oldalon sem találtam még csak utalást sem arra , hogy valamivel betekerték volna a lólábat. Korabeli fotók is illusztrálják a könyveket , azokon sem véltem felfedezni fáslit. Viszont írva mindíg vagyon alája . Pl. : " Brudermann Rezsõ huszár százados Julcsa nevû 15 éves félvér lovával." És a képen egy mai szemmel nyüzüge kanca , 140 - es akadály felett ....

#43 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 16. - 9:11

Jó hát azóta azért változott a világ :D Ember- és állategészségügyileg egyaránt. Úgyhogy nem fogom kihajigálni az ínvédõimet :kir: Mondjuk ettõl függetlenül a fáslit én sem kedvelem.

#44 zulejka

zulejka

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.066 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 16. - 10:02

Nortonnal jobban jársz :) Posted ImagePosted Image


Nortonról abszolút pozitív a benyomásom .... régóta használom , problémám nem volt még vele .
Viszont próbáltam már hasonlót ...de az elég hamar beadta a szolgálatot ... és kevésbé volt annyira ''jó anyaga '' mint a Nortonnak , inkább szivacsnak mondanám ( ami roszabb a fáslinál is , hõ szempontjából ) ... Németországba azt ajánlották .. de természetesen ahány ember annyi félét mond ...
.
[ vagy írjon nekem ....mikor hozatok 1-el több vagy kevesebb nem lényeg :) ]


Most jött meg nekem ez a típusú Norton. Amikor kivettem a dobozból és csomagoltam, kicsit megijedtem. Ennek ilyen senyvedék anyaga van?
Na mindegy, remélem nem szublimál/szakad ripityára az elsõ használat után...

Edited by zulejka, 2009 június 16. - 10:03.


#45 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 16. - 10:26

Tényleg érdekes dolog ez az ínvédés !

Mostanába mániákusan kutatom ,és ha találom olvasom , a " régi " idõkben íródott lovas könyveket. Az 1800-as évek végérõl ,1900- as évek elejérõl van szó.
Akkoriban Magyarország elég jól állt lovas ügyekben. Ez tény. A huszárok rendszerint kemény kiképzés alá vetették hátasaikat , az ugratás is mindennapos volt.
Soha egyetlen oldalon sem találtam még csak utalást sem arra , hogy valamivel betekerték volna a lólábat.
Korabeli fotók is illusztrálják a könyveket , azokon sem véltem felfedezni fáslit. Viszont írva mindíg vagyon alája . Pl. : " Brudermann Rezsõ huszár százados Julcsa nevû 15 éves félvér lovával."
És a képen egy mai szemmel nyüzüge kanca , 140 - es akadály felett ....



... aminek tehát a mai napig a csodájára járunk mint látható. :dev:

A helyzet az, hogy a világ fejlõdik. Az anyagok is fejlõdnek, no meg a tudomány is.
Persze nem túlzás az sem, hogy manapság sokan mennek terepre, sõt oktatnak lovaglást(?), akiket akkor, mikor a fenti fotó készült a ló közelébe sem engedtek volna, szóval a huszár tudása sem biztos, hogy összevethetõ a mai lovon utazókéval.

Régen a F1-ben sem volt ennyi buta biztonsági kötöttség, sõt volt idõ, hogy biztonsági öv sem volt. Mégis tudunk mutatni öreg bajnokokat, akik ma is élnek. De vajon mennyire jó érv lenne ez a mostani biztonsági szabályok ellen? Fõleg tudva a korabeli halálos balesetek számát.
A motoron sem volt mindig protektor, vagy integrál bukó, mégis tudunk régi, ma is élõ motorosokról. Vajon mennyire jó érv ez arra, hogy elhajigáljam a protkós ruhámat?

Aztán meg van egy lényeges különbség: az ember maga dönti el, hogy felül-e a mocira egy szál strandpapucsban, míg a ló helyett a mindentudó pici gazdi dönti el, hogy hogy rúgatja szét az inát, vagy hogy mikor, milyen módon és miért használja vagy nem használja a fáslit.

Mellesleg fáslizni nem árt megtanulni, hisz ha szarul csinálja az emeber, igen komoly kárt okozhat.
Tanulás helyett tehát inkább magyarázzuk meg, miért káros a fásli, hisz az tényleg még mindig jobb megoldás a ló szemszögébõl.
De legalább egy alapkönyben olvassunk már utána, hogy pl az ínvédõnek mi a szerepe, mert ezt így itt rossz nézni.

#46 Nádor

Nádor

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 299 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 16. - 11:04

Konkulzió: Tanuljunk meg lovagolni és / vagy olvassunk alapkönyveket . :)

#47 Peter13

Peter13

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.855 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 16. - 11:05

Úgy látszik Poziferi odafigyelt fizikaórán..

De Te nem Berfuutka.. hozd ki szepen az ellenörzödet.. otthon majd kapsz apukatol..

Az energiaelnyelés egy marketingszöveg olyanok számára, akik buktak fizikából..

Ha mar fizikus, legyen köver.. tartja a nepi bölcsesseg.
Reggelizzünk tudomanyos hozzaszolasok elött.

Tehat: amit "energiaelnyeles"-nek reklamoznak, az a vulgaris megfelelöje a "munkavegzes-megosztas"-nak.
Es ez nem hülyeseg, csak ertelmetlen igenybevenni.

Azert nem hülyeseg, mert valoban letezö jelenseg: nagy terhelesnel, pl. akadaly ugrasa utan földeteresnel a lo mozgasiranya es mozgassebessege nagyon rövid idö alatt megvaltozik.
Mivel a lo tömege nagy, ezert a valtozashoz szükseges erö merteke is nagy.
Ez az erö az izületek mozgasa reven egy bizonyos uton hat.
Ezt az utat megszorzod a fellepö erövel es mar meg is kaptad a közben elvegzett munka mennyiseget.
Ezt a munkat kell a lo izomzatanak elvegeznie az ugras utani földetereskor.
Ez a munkamennyiseg nagy.. az izület hajlasa altal biztositott ut kicsi.. az izomzat altal kifejtett erönek kell hatalmasnak lenni.

Ha a lo izomzata nem eleg erös, vagy a szegeny para faradt, vagy az izomzat hideg.. akkor nem kepes kifejteni ekkora eröt.. es ha nem akar a lo földbe furodni, akkor kenytelen az adott mennyisegü munkat kisebb erövel, de hosszabb uton elvegezni.. azaz: tulhajlitja az izületet.

Ez pedig nem egeszseges.

A fasli ket oldalrol vedi az izületet: egyreszt szoritasa reven összefogja, tamogatva az izületi szalagokat.. masreszt az izület hajlitasa közben rugalmas nyulasa folytan ellenerövel hat az izületet hajlito eröre.. azaz az izom munkajanak egy (kis)reszet atveszi, elvegzi.
Ezt reklamozzak "energiaelnyelö hatas"-nak.

Miert nincs ertelme ez utobbi erdekeben faslizni?

Mert a fellepö erö 10.000 Newton nagysagrendü.. a fasli nyujtasa altal fellepö ellenerö pedig talan 0,5 Newton.. tehat egy-huszezred mertekben tehermentesit.. ezert nem erdemes rontani a lolab keringeset.
Ha a fasli vastag es szoros es anyaga erös, akkor nagyobb ez az ellenerö, de ez az izület normalis keringeset, müködeset akadalyozza.
Különben meg semmit sem er.

Az fasli izületösszefogo funkcioja viszont hasznos, ha mar a lo labat az ugrosportban szokasos, termeszetellenes, allatkinzasnak minösithetö nagy terhelesnek teszik ki.

Egy jobb megoldas lenne a fekernyö hasznalata, amivel a földeteres sebesseget csökkenthetjük..
Meg jobb megoldas a levegöben, az akadaly felett törtenö radikalis fogyokura, amely a földeterö lo tömegenek csökkenese altal az izomzatot tehermentesiti.. örülök, hogy segithettem.

Edited by Peter13, 2009 június 16. - 11:06.


#48 Nádor

Nádor

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 299 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 16. - 11:40

Ez igen ! Minden igényt kielégítő válaszcsokor . De tényleg . Segíts nekem kérlek Peter 13 ! " a leggyengébb láncszem " Ez csak egy szlogen , vagy mondásféle. Nem értek a fizikához. Te itt tízezres nagyságrendben emlegetted a newtont , ami biztos baromi nagy teher. A ló , mint olyan , egy évmilliók alatt kialakult lény. Nem tudományos , inkább irodalmi megálapítás , hogy : " A Jóistennek is csak két dolog sikerült tökéletesre ; a tavasz és a ló ." A ló ina és csontozata izületei összhangban vannak. Türőképességük és terhelhetőségük felső határa nem áll oly' messze egymástól. Kicsit kalandozik a gondolatom , de mindjárt összeszedem magamat. Tehát. Ha az inszalagot megtámasztjuk , hogy ez a nagyonsok nyúton ne szakítsa szét , akkor a reá ható erő , nem keres magának máshol kibúvót ?? Mundjuk az izületeknél ahhol ugye nem 'védünk' mert akkor nem hajlik. És akkor itt jelentkezik a leggyengébb láncszem. Tényleg érdekel . :)

#49 Saby

Saby

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.953 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 16. - 11:48

Nem tudományos , inkább irodalmi megálapítás , hogy : " A Jóistennek is csak két dolog sikerült tökéletesre ; a tavasz és a ló ."

Hát én is inkább az irodalmira szavaznék :D A lótól szerintem egyáltalán nem áll messze az egyik ismerõsöm által elõszeretettel használt "evolúciós zsákutca" kifejezés. :kir:

#50 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 16. - 11:59

De Te nem Berfuutka.. hozd ki szepen az ellenörzödet.. otthon majd kapsz apukatol..


Bunkó vagy mint mindig, Péterke. Ez azonban nem változtat azon, hogy tévedsz. Történetesen elég jó voltam fizikából, késõbb statikából és szilárdságtanból is. Az általános iskolai fizikatanárom szerettette meg velem, amiért nagyon hálás vagyok. Logikusan gondolkodni tanította az emberpalántákat.

Tehat: amit "energiaelnyeles"-nek reklamoznak, az a vulgaris megfelelöje a "munkavegzes-megosztas"-nak.


Az csak a baj ezzel, hogy a fásliban illetve az invédõben ébredõ erõ nem egy irányba hat az inakban illetve az izületekben ébredõ erõkkel, hanem éppen merõlegesen, ennélfogva "megosztás" szóba sem jön.

Amúgy meg:

a fellepö erö 10.000 Newton nagysagrendü.. a fasli nyujtasa altal fellepö ellenerö pedig talan 0,5 Newton..


Van még kérdés?

#51 Peter13

Peter13

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.855 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 16. - 12:04

"evolúciós zsákutca"

Valoban az, de ennek nincs semmi negativ mellekzöngeje, csak ha valaki nem erti az evoluciot.

Minden specializalodott elöleny evolucios zsakutca.

A lo szegeny nem az ugrosportra specializalodott.. de az emberi beavatkozas, a tenyesztes sokat fejlesztett ebbe az iranyba.

Ami meg hianyzik, azt a csodatevö faslik potoljak.. kedves egeszsegünkre.


Bunkó vagy mint mindig, Péterke.

En nem voltam bunko, mert csak vicceltem, eleg hangsulyosan es erthetöen es nem bunkoztam.

Te viszont bunko vagy, mert bunkozol.

#52 Nádor

Nádor

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 299 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 16. - 12:05

Hát én is inkább az irodalmira szavaznék :D A lótól szerintem egyáltalán nem áll messze az egyik ismerõsöm által elõszeretettel használt "evolúciós zsákutca" kifejezés. :kir:


Igen . Meg a hegedû is ilyen . A multkor fakanálnak használtam , és tönkre ment ! :confused:

#53 Peter13

Peter13

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.855 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 16. - 12:57

Tényleg érdekel . :)

Akkor beszeljünk rola.

Nem értek a fizikához.

Akkor alkalmas vitapartner vagy, mint itt nehanyan.. csak szerenyebb.

Te itt tízezres nagyságrendben emlegetted a newtont , ami biztos baromi nagy teher.

Egy tonna tömegü test tartasahoz szükseges erö a Föld felszinen.

Tehát. Ha az inszalagot megtámasztjuk , hogy ez a nagyonsok nyúton ne szakítsa szét..

Nem irtam, hogy "az inszalagot megtámasztjuk".. olvasd el megegyszer.
Ezzel a kerdesed targytalanna valt.

..akkor a reá ható erõ , nem keres magának máshol kibúvót ?? Mundjuk az izületeknél..

Pontosan ezt irtam.
Ezert van ertelme az izületet faslizni nagy terheles eseten.
Mert stabilizalja.

Olvasd el megegyszer.

#54 Nádor

Nádor

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 299 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 16. - 13:26

Ezek szerint nagyon sok fásli kell: "Mert a fellepö erö 10.000 Newton nagysagrendü.. a fasli nyujtasa altal fellepö ellenerö pedig talan 0,5 Newton" :)

#55 Peter13

Peter13

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.855 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 16. - 13:40

"Mert a fellepö erö 10.000 Newton nagysagrendü.. a fasli nyujtasa altal fellepö ellenerö pedig talan 0,5 Newton" :)

Olvasd el megegyszer.. a fent emlitett 10.000 N erö a földeteres felfogasanak ereje.. erre irtam, hogy ezt nem csökkenti erdemben a faslizas 0.5 N ereje.. ezert nincs ertelme faslizni.

Az izület stabilizalasahoz viszont nem kell ekkora erö.. azert van ertelme abbol a celbol faslizni.. azt irtam.
Vilagos: nem 1, hanem 2 dologrol van szo leirasomban.

Tudom, megertem, hogy nagyon bonyolult es nehez dolog a faslizas elmelete..

Probaljuk maskent: kerdezz meg egy sulyemelöt, miert faslizzak izületeiket a versenyen.. ö talan egyszerübb szavakkal erthetöve teszi.. az itteni leiras nagyon bonyolult es nehezen követhetö.

De olvasd el megegyszer..

Edited by Peter13, 2009 június 16. - 13:42.


#56 Nádor

Nádor

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 299 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 16. - 13:43

Köszönöm szépen. Most megyek és keresek egy súlyemelőt.

#57 Fiorella

Fiorella

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 139 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 16. - 15:07



Probaljuk maskent: kerdezz meg egy sulyemelöt, miert faslizzak izületeiket a versenyen.. ö talan egyszerübb szavakkal erthetöve teszi.. az itteni leiras nagyon bonyolult es nehezen követhetö.


és miért használ nagyon sok élsportoló fáslit...
vagy egyszerûen próbáljátok ki magatokon.. persze ne lovaglás közben.. hanem valami megterhelõbb sportban ;)

#58 Peter13

Peter13

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.855 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 16. - 15:28

..vagy egyszerûen próbáljátok ki magatokon..

Persze.. hajlitsd hatra ütközesig csukloizületben a kezedet.. aztan faslizd be ugyanezt az izületet jo alaposan.. aztan hajlitsd be ujra ütközesig.. sokkal nehezebb.. azert nehezebb, mert több erö kell hozza.. az elleneröt a fasli es a fasli altal korlatozott izület fejti ki.
Pont ez az erö, amit a marketing "energiaelnyelö"-nek nevez.
Sajnos ez az erö a lo impulzusahoz kepest nagyon-nagyon csekely.. a többit a lo izmai es inai rugozzak ki.. ha tudjak.
A fasli ereje nem elhanyagolhato azonban az izületi szalagokat erö erökhöz kepest: ezek persze nem birnanak ki 10.000 N-t, de nem is kapnak annyit.
Az izület stabilizalasara tehat van ertelme faslizni.
Ez volt hozzaszolasom lenyege.. ez a kis kiserlet igazolja.

Edited by Peter13, 2009 június 16. - 15:29.


#59 LANDGRAF

LANDGRAF

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.722 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 16. - 16:05

A Teremtõ a lovakat alapvetõen oroszláneledelnek találta ki. innentõl kezdve jöhet a kérdés,hogy minek ülünk rá és ha már ráülünk,akkor miért nem a szarvasmarhára,mert,hogy Õt is a Teremtõ az oroszláneledel és tejgyár kategóriába sorolta?! Valahol Peter13-nál van az igazság,hogy az ízület részeit alkotó és azok stabilitását segítõ szalagokat "pótolja" segíti ki a fásli, azaz támasztja az ízületet. Az jó gondolat,hogy annak az erõnek valahol ki kell jönnie. Ha valami fixálva van,akkor vagy az eggyel felette vagy alatta levõ ízületen "jön ki". pl. kosarasok fixálják a bokájukat és éppen ezért nagyon sok a térdfájós vagy a súlyemelõk a csuklójukat és sok a könyökfájós. A lovaknál,ha ugró a szentem, akkor igencsak soknál pata izületi probléma vagy lábtõ probléma adódhat. Persze,ha semmi mást nem csinálsz,mint túrázol, akkor nem kell sok védõ cuccos a ló lábára...ha ugratázol akkor azért elgondolkodnék rajta. Egyébként mindenki azt csinál a lovával amit akar. Úgysem az Ín rugalmas,hanem az izom...

#60 Peter13

Peter13

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.855 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 16. - 16:20

Tegyük jobba a vilagot: a dijugrato sportag reformja következzen!!! Kenguruval.. "Born to jump"

Edited by Peter13, 2009 június 16. - 16:22.


#61 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 17. - 8:30

Köszönöm szépen.

Most megyek és keresek egy súlyemelõt.


:D
No ez volt a legjobb és legértelmesebb hozzászólás. A súlyemelõ ugyanis elmondaná, hogy valóban mi a fáslizás oka és haszna.

Volt itt valakinek köze bármilyen sporthoz? Mert anatómiát és élettant persze nem mindenki tanul, node azért ennyire a sötétben tapogatódzni!

Szóval minden erõsportban és így a lónál is a fáslit és a fáslizást (munkafásli!!!) a sérülések megelõzésére használjuk. Nem a fõ, mozgást elõidézõ ín tehermentesítése a célja, nyúton ide vagy épp oda. (talán kicsit segíti, szinusz meg koszinusz, de ez mûmájerkodás és nincs köze a fáslizás valódi céljához)

Az izületet fixáló szalagok - keresztszalagok - ugyanis nem képesek olyan mértékben erõsödni, mint a mozgás-megterhelés irányába ható, az izmot a csonttal összekötõ hajlító vagy feszítõ ín. Ezekre ugyanis nincs megfelelõ edzés, lévén nem kapcsolódik hozzájuk mozgató izom. Leggyorsabban - fõleg doppingos rásegítés esetén - az izom ereje nõ, óvatlan terheléssel azért "húzzuk meg" az inat, vagy szakítjuk el, mert az ínszalag, tehát még mindig a munka irányába ható szalagról beszélek, sokkal lassabban képes erõsõdni. De ez meg edzéselmélet, tehát elkanyarodtam az eredeti témától - viszont látható, hogy ezek a dolgok egymással nagyon összefüggenek és talán ezért érdemes az alapkönytõl kicsit eltávolodni a haladóbbak irányába, ha az ember dolgokat komolyan gondol.

A keresztszalagok fixálják az izületet, hogy ugrásnál, gyors irányváltásnál vagy egyenetlen talajnál ne "forduljon ki" az izület és ezáltal ne sérüljenek a keresztszalagok.
A fásli ezt az oldalirányú elmozdulás hivatott gátolni. Erre találták ki, másra nem való.

Az izületet hosszú, hozzáértõ munkával természetesen lehet erõsíteni, de aki komolyabb sporttelejsítményt vár a lovától, doppingolja az élsport okán, vagy kimagasló hirtelen teljesítményt vár az állattól akár az elõzõekkel együtt, az nem kerülheti el a fáslizás örömeit - vagy hamar lesz egy szarrá pókosodott, sánta, lépni nem bíró lova.
Továbbá lényeges a lovas súlya, a talaj egyenetlensége, a kért feladatok milyensége - pl minden kereszt irányú mozgatás terheli ezeket a szalagokat, de túránál, ha a göcsörtös hepehupás pitypangos mezõn vágtázik a hetente egyszer lóra ülõ lovas zsíros testû állatkáján élvezve a szabadság édes ízét - mind szempont lehet, hogy érdemes-e a fáslihoz nyúlni.

Ezen megfontolásból láthatjátok, hogy a kosárlabdánál a hirtelen irányváltás okán fellépõ bokaficam ellen használ bokafáslit, a súlyemelõ a felállásnál oldalra kiforduló térdét, hátra-oldalra kiforduló könyökét védendõ használ fáslit, mely ellenére sokszor láthatjuk a hátratört felkar esetét, mint legutóbb is egy magyar versenyzõnél.

A lónál a természetes lómizériát kedvelõk elõszeretettel hangoztatják a természetet, meg miegymást, nem törõdve -ismerve- a fentieket és figyelembe nem véve, hogy a lóra felülve megváltozik a tömegközéppont, ezáltal az izületre ható erõkar, a kinetikus energia - vágtázásnál jelentõs, hisz ez lesz mérvadó az izületnél - négyzetesen változik továbbá a ló mozgását, feadatait, haladási irányát, idejét nem õ, hanem a lovas irányítja, így nem arra, úgy és addig megy, ahogy természetesen tenné. Szóval annyi helyen bukik a természetes dolog, hogy értelmetlen érvelni is ellene, csak hát az eredményt látjuk sok, pár évesen elhasználódott, lesántult jobb sorsra érdemes ló képében.

Ezért írtam, hogy nem árt dolgoknak utána nézni, tanulni kis anatómiát legalább mozgásrendszer szintig, edzéselméletet melyeknek látszólag nem sok köze a lovon üléshez, de késõbb észrevesszük mennyire nélkülözhetetlen.

És akkor nem beszéltünk az izület melegen tartásáról, mint további, sérüléseket megelõzõ funkcióról, de egyéb fáslikról sem és az ínvédõrõl sem. Ezeknek mind megvan a feladata és meglepõ módon mindegyik feladat más.

#62 Peter13

Peter13

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.855 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 17. - 8:53

A keresztszalagok fixálják az izületet..
A fásli ezt az oldalirányú elmozdulás hivatott gátolni. Erre találták ki, másra nem való.

Tanulj meg olvasni.. pontosan ezeket a nagy hühoval bejelentett spanyolviaszfelfedezeseidet irtam:

Ezert van ertelme az izületet faslizni nagy terheles eseten.
Mert stabilizalja.

..Az izület stabilizalasahoz viszont nem kell ekkora erö.. azert van ertelme abbol a celbol faslizni..


Ja, most veszem eszre hol lehet a baj: nem tudod mit jelent stabilizalni.. na, szoval azt jelenti, hogy az izületet vedeni kiugras, bicsaklas, oldaliranyu huzodas, stb. ellen.

Ezt teszik a szalagok.

Ezt tamogatja a fasli.

Edited by Peter13, 2009 június 17. - 8:56.


#63 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 17. - 10:19

De Te nem Berfuutka.. hozd ki szepen az ellenörzödet.. otthon majd kapsz apukatol..

Ha mar fizikus, legyen köver.. tartja a nepi bölcsesseg.
Reggelizzünk tudomanyos hozzaszolasok elött.

Tehat: amit "energiaelnyeles"-nek reklamoznak, az a vulgaris megfelelöje a "munkavegzes-megosztas"-nak.
Es ez nem hülyeseg, csak ertelmetlen igenybevenni.


Azert nem hülyeseg, mert valoban letezö jelenseg: nagy terhelesnel, pl. akadaly ugrasa utan földeteresnel a lo mozgasiranya es mozgassebessege nagyon rövid idö alatt megvaltozik.
Mivel a lo tömege nagy, ezert a valtozashoz szükseges erö merteke is nagy.
Ez az erö az izületek mozgasa reven egy bizonyos uton hat.
Ezt az utat megszorzod a fellepö erövel es mar meg is kaptad a közben elvegzett munka mennyiseget.
Ezt a munkat kell a lo izomzatanak elvegeznie az ugras utani földetereskor.
Ez a munkamennyiseg nagy.. az izület hajlasa altal biztositott ut kicsi.. az izomzat altal kifejtett erönek kell hatalmasnak lenni.

Ez a bekezdés az erõ lineáris voltát magyarázza, mely a fáslizás értelmében értelmetlen.

Ha a lo izomzata nem eleg erös, vagy a szegeny para faradt, vagy az izomzat hideg.. akkor nem kepes kifejteni ekkora eröt.. es ha nem akar a lo földbe furodni, akkor kenytelen az adott mennyisegü munkat kisebb erövel, de hosszabb uton elvegezni.. azaz: tulhajlitja az izületet.

Erõkifejtés. A témát tekintve nincs összefüggés. A fáslizás tekintetében mozgási irányú túlhajlításnak illetve ezzel kapcsolatos dolgoknak nincs értelme.

Ez pedig nem egeszseges.

A fenti magyarázattal nemhogy nincs összefüggés a fásli kapcsán, de kimondottan faszság. A túlhajlítást nem akadájozza a fásli ugyanis


A fasli ket oldalrol vedi az izületet: egyreszt szoritasa reven összefogja, tamogatva az izületi szalagokat..

Az egyetlen ideillõ mondatrész.


masreszt az izület hajlitasa közben rugalmas nyulasa folytan ellenerövel hat az izületet hajlito eröre.. azaz az izom munkajanak egy (kis)reszet atveszi, elvegzi.
Ezt reklamozzak "energiaelnyelö hatas"-nak.

Ez viszont igazi marhaság. Az izom munkáját nem veszi át, hacsak nem biomechanikus, a amerikai hadsereg által most fejlesztés alatt álló külsõ támszövetrõl beszélünk. Hajlító erõre nem hat, illetve ha valamennyire akadályozza is a szorosra húzás révén, az nem feladata.


Miert nincs ertelme ez utobbi erdekeben faslizni?

Mert a fellepö erö 10.000 Newton nagysagrendü.. a fasli nyujtasa altal fellepö ellenerö pedig talan 0,5 Newton.. tehat egy-huszezred mertekben tehermentesit.. ezert nem erdemes rontani a lolab keringeset.
Ha a fasli vastag es szoros es anyaga erös, akkor nagyobb ez az ellenerö, de ez az izület normalis keringeset, müködeset akadalyozza.
Különben meg semmit sem ér.

Helytelen. Ha valóban a helyes úton járnál és tudnád a fizikát nyilvánvaló lenne, hogy nem 10000N az erõ ami oldalra hat tehát nem ezt a számot emlegetnéd. Tehát vagy nem oldalra értetted, vagy a fizikaórán hiányoztál amikor az erõt kellett "felírni". Helyesen ugyanis ha érkezéskor 10000N erõ hat, a keresztszalagokra és ezáltal a fáslira ható erõ, melynek semmi köze a fásli nyúlásáshoz, mint írod, de arányos az elmozdulás szögével, mégpedig 10000 *sin alfa, ahol alfa a lábnak a függõlegestõl való eltérésének szöge. Ideális esetben alfa =0, a láb függöleges, nincs nyírófeszültség, felesleges a fásli, mirõl beszélünk. Kanyarban viszont eltér a függõlegestõl, tehát van alfa, onnantól a függõlegesen ható erõt cos alfával fejezzük ki, a nyírót meg sinusszal. Csak azért ennyire alaposan, mert annyira precízen emlegetted Bare esetén az ellenõrzõt. (ez gimnázium elsõs tananyag csak úgy mellesleg ;) ) Tehát mégegyszer, ha helyes úton járnál ezt azzal kezdted volna, hogy tehát miért érdemes fáslizni, hisz a nyíróerõt képes a fásli ellensúlyozni. De hát következetesen cáfolod és a magyarázat a mozgás irányú erõ mértéke szerinted, melybõl egyértelmû, hogy nem a nyírófeszültséget magyarázod. Másként fogalamazva mosdatod a szerecsent alább, de kevés sikerrel.


Az fasli izületösszefogo funkcioja viszont hasznos, ha mar a lo labat az ugrosportban szokasos, termeszetellenes, allatkinzasnak minösithetö nagy terhelesnek teszik ki.


Ez így önmagában igaz, kiegészítve hogy nem a mozgásirányú nagy terhelés, hanem az oldalirányú esetleges elmozdulás okozta terhelést ellensúlyozandó


Egy jobb megoldas lenne a fekernyö hasznalata, amivel a földeteres sebesseget csökkenthetjük..
Meg jobb megoldas a levegöben, az akadaly felett törtenö radikalis fogyokura, amely a földeterö lo tömegenek csökkenese altal az izomzatot tehermentesiti.. örülök, hogy segithettem.


Remélem kielégít a mondatonkénti elemzés, melyben elismerem, ahol helyes az érvelés, csak kár, hogy nem sok az értelme és a köze a témához.

Örülök, hogy segíthettem. ;)

Persze.. hajlitsd hatra ütközesig csukloizületben a kezedet.. aztan faslizd be ugyanezt az izületet jo alaposan.. aztan hajlitsd be ujra ütközesig.. sokkal nehezebb.. azert nehezebb, mert több erö kell hozza.. az elleneröt a fasli es a fasli altal korlatozott izület fejti ki.
Pont ez az erö, amit a marketing "energiaelnyelö"-nek nevez.
Sajnos ez az erö a lo impulzusahoz kepest nagyon-nagyon csekely.. a többit a lo izmai es inai rugozzak ki.. ha tudjak.
A fasli ereje nem elhanyagolhato azonban az izületi szalagokat erö erökhöz kepest: ezek persze nem birnanak ki 10.000 N-t, de nem is kapnak annyit.
Az izület stabilizalasara tehat van ertelme faslizni.
Ez volt hozzaszolasom lenyege.. ez a kis kiserlet igazolja.


Amit pedig ez a magyarázat igazol, ismét a mozgásirányú és nem az oldalirányú erõt magyarázod.

Szóval ez most mellé, de túl hiú vagy, hogy elismerd, ezért ezt nem is várom. :D

#64 Frakk0310

Frakk0310

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.111 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 17. - 10:36

És akkor nem beszéltünk az izület melegen tartásáról, mint további, sérüléseket megelõzõ funkcióról, de egyéb fáslikról sem és az ínvédõrõl sem. Ezeknek mind megvan a feladata és meglepõ módon mindegyik feladat más.





Szerintem vagyunk páran akik szívesen vennénk, ha beszélnél/beszélnénk róla :)

#65 Peter13

Peter13

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.855 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 17. - 10:54

Hagyjuk osh.. a piros mondatok mar magukban is többnyire ertelmetlenek.. en az ertelmes olvasonak irtam, az majd eldönti, mit szür le belöle. Hiusagrol nincs kedvem vitatkozni.. ez a te problemad.

Edited by Peter13, 2009 június 17. - 11:00.


#66 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 17. - 11:18

Szerintem vagyunk páran akik szívesen vennénk, ha beszélnél/beszélnénk róla :)


Frakk, az ínvédõrõl egy komplett topik van.
A melegen tartás, melegítés fontossága minden sportban egyértelmû.
Ez az inakat épp úgy érinti, mint az izmokat. Kevésbé sérülékeny, ha meleg, ezt megint lehet zárni ennyivel, meg elmenni edzéselmélet irányba.

De beszélhetünk az izület kapcsán genetikáról is.

Hosszú téma, nem véletlenül írtam az elején. hogy nehéz és idõigényes belemenni.

Azt gondolom, hogy az elsõ a ló - minden ló, melyre heti egy alkalommal ülnek fel, az is - megfelelõ edzése.
Ez az alap, ezért is írtam a huszáros felvetésre, hogy ha valaki profi, mint a régiek, össze képes rakni a lovat úgy, a lónak jó a genetikája, természetesen nem lehetettlen, hogy sokáig egészséges marad az állat.
A magam részérõl nem vagyok nagy segédeszköz párti, elég nagy súlyom ellenére sem fáslizom a lovam, viszont erõsek - gyárilag - az izületei és sokat foglalkoztam az edzésével. Soha nem oldaljáratom hidegen, nem irányváltunk hirtelen, nem kiskörözünk, egyáltalán semmi kereszt irányú terhelést nem csinálok amíg rendesen be nem melegedett.
A magam részérõl ínvédõ nélkül nem használom, mert kaszabolja rendesen a mûanyagot, tehát védje már valami saját magától.

Aztán jöhet az istállófásli, amely megint egy külön téma, nem is mennék bele így most.
Én életemben nem használtam, lévén szerencsére nem volt szükség rá soha, hisz a nap nagy részét a bazi karámban tölti állatka és szerencsére baja sem volt a lábának.

#67 Frakk0310

Frakk0310

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.111 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 17. - 13:44

Engem pont a fásli érdekel jobban. Sajnos abban a helyzetben vagyok, hogy terült a lóállat patája (amit természetesen kezelünk, de ugye a pata alakításnak vannak határai), és ebbõl kifolyólag a lába nem százas. A "kanyarodó" mozgásért felelõs innal vannak problémáink. Ezért fáslizom, de csak pályamunka alatt. Amióta megvan (elsõ lovasa vagyok), mindig sétával kezdtünk nagy körön (egész pályán), utána ügetés, vágta nagy körön és minden más ezután, munka végén meg lesétáltatás mindig. De sajnos így is látszik idõközönként az ina, de nem sánta, nem meleg (mármint nyugalmi állapotban). Most fáslizom és edzések után hûtöm vízzel. Kapott egy újfajta patkót is, ebben könnyebben tud kanyarodni.

#68 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 17. - 16:51

Elsőre én itt kovácsot kérdeznék. Van aki a "teríti" és van aki pont nem. Baromi sokat számít, de erre neten tuti nem kapsz választ. (tudom, hogy a lovak kovácsa mindig jó, de igazán galoppos, ügetős, fogatos, szóval sportban elismert csókát kérdeznék, mert ott van igazán minden nüansznak mérhető eredménye.)

#69 Frakk0310

Frakk0310

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.111 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 17. - 18:59

Mi próbáljuk szűkíteni, meg minél nagyobb sarkat növeszteni, mert az nem nagy van. Amikor átvette a mostani kovács még röntgen is készült a lábáról és az alapján kezdte a munkát. Itt talán a genetika is ludas, elég telivérezett a ló.

#70 LANDGRAF

LANDGRAF

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.722 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 17. - 20:07

OSH! A mondandód lényegén nem változtat,de keresztszalagok csak a térdben vannak. ;) Szerintem is hülyeség belekeverni a nyútonokat, de abban van igazsága Peternek,hogy tényleg támasztja a fásli az ízületet. ( ezt írtad le Te is.)
Az inak edzése és az ízület bemelegítése tudom,hogy a kedvenc témád és alapvetõen egyetértek veled és helyeslem amit csinálsz,de véleményem viszont az,hogy (be)melegíteni az izmot lehet az inakat nem. Az ízületek mozgékonyságát is az izmok okozzák, szóval,ha azok sérülnek akkor a valódi ok a helytelen bemelegítés.
(Hozzáteszem,hogy ez a kiegészítés kb. olyan,hogy ki milyen sósan szereti a levest. ;) )

#71 Pajkos

Pajkos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 264 hozzászólás

Közzétéve 2009 június 18. - 6:49

A bemelegítés szerintem is nagyon fontos. Mikor hozzámkerült Bársony mi egy hónap alatt jutottunk el a vágtáig, pedig heti 4-5 napot mozgattam. Ha baj van nincs mese, várni kell. Ahogy Dózi gazdája is mondta: a ló mondja meg mikor lesz jól. Egyetértek. Az értelmetlen veszekedés helyett válasszuk inkább az értelmes vitát. Mindenki tudhat valami újat mondani a másiknak, és mindenki mondhat olykor kevésbé valósat. Én mélyrehatóan nem értek a témához, ezért is tettem fel a nagy kérdést, hogy : "Kell a fásli vagy sem?" Az eddigi hozzászólásokat köszönöm, már tanultam. Csak így tovább. :yeah: :yeah:

#72 aryka

aryka

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 511 hozzászólás

Közzétéve 2009 július 2. - 9:11

Egyik barátnõmmel vitába keveredtünk, istállófásli téren. Adott egy egézséges ló, kristálytiszta lábbakkal. Sztem teljessen felesleges fáslizni, õ meg szeretné. Nekem az a véleményem, hogy a jó lábú lonak miért kell melegítõfáslit tenni a lábára, hülyeség... Nektek mi a véleményetek?

#73 Pajkos

Pajkos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 264 hozzászólás

Közzétéve 2009 július 2. - 10:19

Szerintem ne használjon rá fáslit, az egészséges kezemet és se kötöm be. Többet és ha vigyáz rá munka közben.

#74 Szökikeee

Szökikeee

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 8 hozzászólás

Közzétéve 2009 július 7. - 14:37

szerintem tiszta lábú lovat felesleges fáslizni, mert a fásli az gyengíti az inakat. Nekem az egyik lovamnak teljesen tiszta a lába, semmi baja és eszembe sem jut fáslizni. A másik lovam amelyiknek nem annyira tiszta arra meg havonta egyszer rakok fáslit ...

#75 Pajkos

Pajkos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 264 hozzászólás

Közzétéve 2009 november 20. - 11:33

Azt kell hogy mondjam a mérleg a fásli felé dõlt. Ugyanis nemrég ínvédõvel mentünk ki Bársonnyal lovagolni, másnapra lesántult, 2 hét után újra ki tudtunk menni, akkor más fáslit raktam rá, és másnapra semmi baja nem lett. Bár lehet csak a mi esetünkben jobb a fásli.

#76 Wintersunset

Wintersunset

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 56 hozzászólás

Közzétéve 2011 április 25. - 19:27

Nekem egy galoppos mutatta meg, hogyan kell fáslizni: õ munkában rugalmas fáslival, alátét nélkül "félbokára" fáslizza a lovakat, vagyis a csûdizületre csak hátul viszi le a fáslit, az elejét szabadon hagyja, hogy ne korlátozza a mozgásban. Viszont azt látom, hogy a legtöbb ló teljes csûdizületét, illetve néha a csûd felét is befáslizzák (láthatólag munkához). Ti mit gondoltok errõl, melyik a helyes?

#77 telivér

telivér

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 802 hozzászólás

Közzétéve 2011 április 25. - 21:13

Én is a galoppon láttam és lestem el ezt a módszert. Az lén lovacskámnak elég érzékeny a lába, mert sok sérülés érte anno. Amikor mélyebb pályán, dolgozunk, vagy nehezebb feladatot gyakorolunk, akkor be szoktam fáslizni (nem mindig, és terepen szinte soha, mert csak össze szedi a gallyakat, leveleket stb, meg elszakadhat). Nekem nagyon be vállt. Nem fáj utána a lába, nem melegszik be, de kellemesen megtartja a lábát, és mikor esetleg alapból kissé be is volt szûrõdve, egy finom fáslizás és kellemes laza munka után helyre is áll. Tehát nekünk bejött a módszer.

#78 Merénylõ

Merénylõ

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.964 hozzászólás

Közzétéve 2011 április 26. - 14:52

Szerintem ez lovaglás kérdése is, ahogy írtad ki mit csinál a lóval. Ha keményebb munkát kap, akkor sokszor csináltuk úgy, hogy mentás\hûsítõ krémmel bekentük és fáslialátéttel+fáslival befásliztuk éjszakára. Ugráshoz egyáltalán nem szoktam, oda csakis ínvédõket, terepre is. Bár oda változó, attól függ milyen a ló lábszerkezete... Vannak az idõsebb, vagy a gyengébb lábú állatok, nekik nem árthat. :) A megfelelõ fáslizás, helyes irányba, kellõ szorossággal (és én pl. csakis fáslialátéttel fáslizok!), nem árt a ló lábának. Istálló fáslit meg szûrõdõs lábú lovaknál jó dolog használni, sokat segít. Aki nem tud helyesen fáslizni, az csak árthat vele.

#79 Wintersunset

Wintersunset

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 56 hozzászólás

Közzétéve 2011 április 26. - 18:02

Esetemben a fáslizás egy tizenéves, szétpókosodott, rozzant, recsegõ lábú szegény pára kapcsán merült fel. Néhány éve lovagoltam, azóta nem is láttam, most viszont, hogy meglátogattam, szomorúan tapasztaltam, hogy a tudatlan - és tanulni nem is akaró - felelõtlen, nemtörõdöm "lovacskázás" megtette a hatását a lábain. Mivel én nem vagyok tapasztalt fáslizó, kombinált fáslit vettem rá (bár vehettem volna külön fáslit+alátétet is), mert úgy éreztem, hogy ezzel tudnak a legkevesebbet ártani a lónak. Ma ki is próbáltuk, de nem vagyok benne biztos, hogy a varrás a késõbbiekben nem fogja megnyomni a lábát... Az viszont továbbra is kérdés maradt számomra, hogy a mi esetünkben a csûdig le kell-e vinni a fáslit, vagy az izület elejét hagyjam szabadon? Én úgy tudom, olyan irányban kell feltekerni, hogy hátrafelé "lejtsen", tehát az felfogja, megtámassza a lábát, de olyat is láttam, hogy a fásli a csûdön szinte vízszintesen keresztben fut. Tényleg ennyi helyes módja van a fáslizásnak?

#80 Csikasz

Csikasz

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.633 hozzászólás

Közzétéve 2011 április 26. - 20:14

Valami tévhi van a fáslizás körül! A fásli és a lábszárvédõ nem támasztja meg a ló lábát!!!!! A fásli lehet munka, akkor a mechanikai és insérülések elkerülése végett van felrakva, vagy melegítésnek munka elõtt, vagy megnyugtatásnak istállófáslizás, amikor egy megerõltetõ munka után ( pl a lippeknél) teszünk alá bandázst és rá fáslit. A lábszárvédõk kifejezetten az inak védelmére, melegen tartására valók, de semilyen tartás, támsztás nem várható el tõlük, attól egy rossz lábú ló soha nem lesz jobb, max stabilan tartható a probléma! Legalábbis én ezt tanultam, olvastam!