Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Öröklődéstan


  • Please log in to reply
687 válasz a témához

#121 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 18:21

fóton van a mén.elõbb várd meg ezt a csikót azért, hátha mégis fekete lesz :)

#122 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 18:22

Én pej csikóra tippelek.

#123 roni

roni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.579 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 19:32

Hát Fót még közel is van hozzánk... :D Persze, azt mindenképp megvárom, hogy megszülessen a kicsi, elõtte nehezen is tehetnék bármit.. :dev: Igazából én is pejre tippelek, de hajlok a sötétpej irányába. :)

#124 Honey

Honey

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.324 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 21:15

Roni, Rufusz az a mén, akirõl meséltem neked, h jövõre kinéztem Honey jegyesének. :D Csak nem rácuppansz te is a témára? :D

#125 roni

roni

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.579 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 12. - 23:42

Háát... :D Még az sem kizárt! :) Nagyon tetszik! Bár azt mondjuk nem tudom, hogy mégis mihez kezdenék akkor egy 4. lóval... :dev: Merthogy egy ilyen szépséget nem tudnék eladni, az is nagyon valószínû... :ang:

#126 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 13. - 8:02

A Qh-nak 13 elismert színváltozata van:bay (nálunk világospej,vagyis a "pej" pej),brown (sötétpej),black (fekete),sorrel (sárga),dun (szíjjalt sárga:a rövidszõrök sárgásak vagy aranyszínûek,a hosszúszõrök fekete vagy barna,a háton a gerinc mentén egy csík fut végig,a lábakon rendszerint zebracsíkok,valamint keresztirányú csíkok a ló marján),chestnut (májsárga),red dun (vörös deres),grullo (egérfakó),buckskin (fakó:sárgás vagy aranyszínû testszín,hosszúszõrök feketék,alsó lábszárak feketék,nincsenek a háton csíkok.Könnyen keverhetõ a dun-nal.),palomino (izabellafakó),gray (szürke),red roan (vasderes vagy talán vércsederes),blue roan (acélderes).(és akkor jön még a Ph,App. színváltozatok,ésatöbbi.)

#127 agrobe

agrobe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.766 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 13. - 8:20

köszi

#128 bartorsi

bartorsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 276 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 15. - 23:06

Sziasztok!Ajánlom figyelmetekbe, jó kis oldal!Színkalkuláció

#129 Chilly

Chilly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.552 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 16. - 8:21

This calcualtion will cost 1 credit.3 kreditet meg lehet kapni már $3.95-tõlRafkós,rafkós... :D

#130 bartorsi

bartorsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 276 hozzászólás

Közzétéve 2006 december 16. - 18:20

De egy ingyenes, és ha mindig más emil címmel regisztrálsz növelheted :-)

#131 bartorsi

bartorsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 276 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 5. - 12:50

Õ milyen színû lesz, ha felnõ? Tegnap született? :ang: 12AnyukájávalApukája

#132 greyhound

greyhound

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 755 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 5. - 13:13

Õ milyen színû lesz, ha felnõ? Tegnap született? :ang: 12AnyukájávalApukája

Szerintem szürke. ;)

#133 kikinda

kikinda

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 359 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 5. - 14:51

Õ milyen színû lesz, ha felnõ? Tegnap született? :ang: 12AnyukájávalApukája

Szürke vagy fekete!kikinda

#134 réka_d

réka_d

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.338 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 18. - 10:33

A Qh-nak 13 elismert színváltozata van:bay (nálunk világospej,vagyis a "pej" pej),brown (sötétpej),black (fekete),sorrel (sárga),dun (szíjjalt sárga:a rövidszõrök sárgásak vagy aranyszínûek,a hosszúszõrök fekete vagy barna,a háton a gerinc mentén egy csík fut végig,a lábakon rendszerint zebracsíkok,valamint keresztirányú csíkok a ló marján),chestnut (májsárga),red dun (vörös deres),grullo (egérfakó),buckskin (fakó:sárgás vagy aranyszínû testszín,hosszúszõrök feketék,alsó lábszárak feketék,nincsenek a háton csíkok.Könnyen keverhetõ a dun-nal.),palomino (izabellafakó),gray (szürke),red roan (vasderes vagy talán vércsederes),blue roan (acélderes).(és akkor jön még a Ph,App. színváltozatok,ésatöbbi.)

Bocsi, hogy belepofázok a Q színekbe, de én is olvastam azt a magyar oldalt. Szerintem nagyon férrefordították. A dun szín fakót jelöl minden esetben. Keressetek rá a gugliban és csak fakó lovakat fog kidobni... Szóval a dun = bay dun mogyoró vagy zsemlyefakót jelöl, a grullo= black dun egérfakó valóban, a red dun pedig sárgából hígított fakó, semmiképpen sem deres. A roanszínek pedig vércsederesek kékvércse(deres), pejvércse(dees), de az szerintem így is elfogadható.

#135 Guest_Regina_*

Guest_Regina_*
  • Guests

Közzétéve 2007 március 18. - 15:31

Sziasztok!Öröklõdéstannak a genetikai ága egyben gyönyörõ másrészrõl bonyolult tudománya.Én annyit szeretnék hozzá szólni, hogy az én csikómnak az apukája az az igazi fekete volt, az anyja pedig csokibarna. Nos kicsi Zsuzsimból 8 hónapos korára deres lett. Mintha zabi gyerek lenne, teljesen elüt a családjától.

#136 réka_d

réka_d

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.338 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 18. - 20:27

És a postás? Nem lehet, hogy õ is deres már? :D

#137 Guest_Regina_*

Guest_Regina_*
  • Guests

Közzétéve 2007 március 18. - 21:39

[a postás zöld maradt

#138 táltos

táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 214 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 18. - 21:56

Sziasztok!Nos, Lili két zsufafakó szülõbõl lett, szval õt se nagyon tudjuk hova tenni, mondjuk én nem is nagyon értek hozzá. Azt tudom, hogy általában isabellafakók nemkívánt mellékterméke szokott lenni az albínó, ill. a cremello pacik. Amúgy Lili, ahogy jön a tavasz, egyre inkább kezd kifehéredni, most olyan a sörénye, mintha melírozva lenne. :D Ja és most viszonylag tiszta. :rolleyes:

#139 réka_d

réka_d

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.338 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 18. - 22:05

Szia!megmutatod a szüleit is?Ezen képek alapján nagyon úgy néz ki, hogy a "fakító" gének közül amit hígító géneknek is hívnak, õ kettõt kapott (pontatlanul fogalmazva), azaz homozigóta a génre nézve, így lett cremollo (vagy lenne perlino vagy hasonló finomságok)Ez nem igazi albínó, mert az albínónak piros lenne a szeme (ld patkány vagy egér), s ha jól sejtem, Lilinek kék a szeme. Erre a színre talán a fátyolfakó illik a legjobban, ami régi magyar színnév csak mostanság kiment a divatból.

[a postás zöld maradt

:)

#140 táltos

táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 214 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 19. - 9:41

Csak az anyukáját tudom megmutatni, és igen Lilinek kék szeme van. Van róla olyan képem is, amikor még csak néhány órás. Nem olyan király képek, mert csak telefonnal lettek csinálva.Szeretnék egy olyat kérdezni, hogy lehetségesnek tartjátok-e, hogy az ugyanezektõl a szülõktõl születhet-e még egy ilyen csikó. Mivel Csinos vissza lett fedeztetve, ugyanazzal a ménnel.

Edited by táltos, 2007 március 19. - 9:49.


#141 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 19. - 11:39

25%Ha már a régi színneveknél tartunk megjegyezném, hogy a zsufafakó az izabellafakóval egyenlő mosott fakó színt jelöl eredetileg (illetve egészen pontosan azt a változatot, ahol a lábak és a hosszú szőrök nem feketék, csak sötétebb fakók mint a test). Nem tudom miért terjedt el a használata a valódi fakó színre. Ez is egy vesszőparipám ;)

Edited by Barefoot, 2007 március 19. - 11:44.


#142

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 19. - 13:52

Ez nem igazi albínó, mert az albínónak piros lenne a szeme (ld patkány vagy egér), s ha jól sejtem, Lilinek kék a szeme. Erre a színre talán a fátyolfakó illik a legjobban, ami régi magyar színnév csak mostanság kiment a divatból.

Ha tévedek, akkor javítsatok ki, de tudomásom szerint lóban az albínónak is kék a szeme (a nyuszinak, meg az egérnak valóban piros :D). A cremello attól más, h nem "fehér", hanem van egy enyhe árnyalata - ami a táltos-féle csikón jól látszik is. (Ez a fátyolfakó nagyon szép elnevezés :))Párom heréltje albínó (tehát rendesen "fehér"), kék szemmel. (De amit eddig életemben láttam más albínó lovat, illetve szamarat, annak is mindnek kék volt a szeme.)

#143 Franke

Franke

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.861 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 19. - 15:16

Öröklõdéstannak a genetikai ága egyben gyönyörõ másrészrõl bonyolult tudománya.Én annyit szeretnék hozzá szólni, hogy az én csikómnak az apukája az az igazi fekete volt, az anyja pedig csokibarna.

Jó ez a topic!!! :yeah: :D :D :D

#144 réka_d

réka_d

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.338 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 19. - 18:18

Szeretnék egy olyat kérdezni, hogy lehetségesnek tartjátok-e, hogy az ugyanezektõl a szülõktõl születhet-e még egy ilyen csikó. Mivel Csinos vissza lett fedeztetve, ugyanazzal a ménnel.

Szerintem ami egyszer megtörtént, megtörténhet mégegyszer, de tényleg van rá egész nagy esély, hogy ilyen színû legyen a kiscsikó. Ha azt mondanád, hogy két pej lónak szürke csikója lett, na arra azt mondanám, hogy gyakorlatilag még egyszer nem fog elõfordulni. (ugye, hogyha épp akkor és úgy utálódott a kromoszómán valami...)Csinos szíjjalt hátú? Ha jól látom, nem. Milyen fajta? Mert ha jól sejtem, õ olyan színû, amit az amcsik buckskin-nak mondanádak, s ez a fakó nem nagyon elterjedt itthon. Én még nem is találtam megfelelõ magyar nevet a magyar nevezéktanban. Ez is egyfajta fakó, csak nem az a hígító gén alakítja ki a színt, mint a valódifakónál, s emiatt nincs szíjjalt háta, meg zebroid lába, meg ilyenek. Az a baj, hogy a magyar nevezéktan nem ismer nemszíjjalt hátú fakót (itt most a régi nevezéktanra gondolok, csikósok stb.) Barefoot: hát igen, a fakók az egy jó és ma elég rosszul nevén nevezett téma.

#145 réka_d

réka_d

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.338 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 19. - 18:54

Ha tévedek, akkor javítsatok ki, de tudomásom szerint lóban az albínónak is kék a szeme (a nyuszinak, meg az egérnak valóban piros :D). A cremello attól más, h nem "fehér", hanem van egy enyhe árnyalata - ami a táltos-féle csikón jól látszik is. (Ez a fátyolfakó nagyon szép elnevezés :))Párom heréltje albínó (tehát rendesen "fehér"), kék szemmel. (De amit eddig életemben láttam más albínó lovat, illetve szamarat, annak is mindnek kék volt a szeme.)

itt a 3. pont közepén van leírva a lóalbínó színe. angol.

#146

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 19. - 19:19

Ok, akkor csak a hülye amcsik nevezték el a kék szemût is albínónak :gm:http://www.pointerne...1000000965.htmlDe akkor minek neveznéd a pigmenthiányos-kékszemût?.. :rolleyes:

#147 táltos

táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 214 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 19. - 21:21

Nem, Csinosnak nincs szíjalt háta, sem zebroid csíkjai. Az apa egy holsteini mén, pontosan ugyanúgy néz ki mint Csinos, sem szíj, sem csíkok.A szeme Lilinek egészen világos kék, néhol szinte már fehér. Persze az is bekavar, hogy van egy csillag a homlokán. Szóval kíváncsi leszek, hogy milyen színt fognak beírni a tenyészszemlén.Ja, és Csinos arab félvér.

Edited by táltos, 2007 március 19. - 21:22.


#148 táltos

táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 214 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 20. - 12:36

Õk nem az én paciaim, hanem egy kedves ismerõsünké, aki lehetõvé teszi számomra, hogy lovagolgassak Csinoson. Még nem nagyon tudom a részleteket, meg az is közbeszól, hogy Csinos ugyebár június végén fog elleni, és Lili leválasztása éppen folyamatban van. De vannak olyan célzások, hogy én fogom felvezetni. :yeah: Szóval erõsen gyakorolgatunk.

#149 Franke

Franke

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.861 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 20. - 12:48

Oh de érdekes, egyre érdekesebb... Milyen tenyész szemlére viszed?

Lehet van ilyen, hogy arab félvér tenyésszemle

#150 táltos

táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 214 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 20. - 12:51

Errõl talán a tulajdonos tudna többet mondani, de bevallom õszintén, konkrétan még nem nagyon kérdeztem rá. De feltételezem, hogy a nyár folyamán lesz majd vmikor, mert Lili július 20-án lesz egy éves.

#151 Franke

Franke

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.861 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 20. - 13:03

Aha, értem. És akkor te hány éves leszel? Mármint hány év lesz akkor közted és a Lili közt?

#152 táltos

táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 214 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 20. - 17:35

17 lesz köztünk. Miért? Bocsássátok meg tudatlanságomat lécci, nincs túl régóta kapcsolatom lovakkal.

#153 réka_d

réka_d

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.338 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 20. - 19:55

Dé: talán selyemfakó.Igaziból elég nagy a keverék az albínó terén, de én abból indultam ki, hogy más állatoknál is az albínó piros szemû. Ha ez a lovaknál kék lenne, akkor nem lenne piros szemû ló. de van, így én azt fogadom el albínónak, a másikat meg selyemfakónak. Vagy akár lehetne fehér is. Ja nem, a fehér alatt az albínót értik.Hoszzúhonlok: nemCsikasz: annak idején szín szerint válogattuk mi is szét a mezõhegyesi méneseket (akkor derült ki, hogy a sárga egyedek nagytöbbsére Gidrán Seniorra vezethetõ vissza)Szóval ha nagyképûek lennénk, modhatnánk azt, hogy az amerikai lótenyésztés ott tart, mint mi 100-150 éve....táltos: vagyy fakó lesz, vagy albínó. Elvileg. Pejnek biztos, hogy nem jegyzik be... Bár ki tudja...

#154

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 20. - 21:05

Na hát ez az, h én még nem láttam piros szemû lovat, még képen sem, pedig mielõtt az elsõ mostani hozzászólásomat begépeltem, is direkt begugliztam, és minden képet, amit albínóra kinyomott, olyan paraméterek jellemezték, mint a párom lovát is... Ezért furcsa ez nekem. (Persze elfogadom, ha így van.)Ha valakinek van fotója piros szemû albínó lóról, az linkelje izibe! Tényleg megnézném... :)

#155 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 20. - 21:11

EZEN a honlapon vannak a szemszínekrõl (is)leírások.Igaz, valaki lefordíthatná...nagyjából.http://www.geocities.com/equine_color/Ennél itt, mint, ha piros lenne a szeme...EZENa honlapon jól le vannak írva a színek, szemek.Szóval az albinonak rózsaszínû a szeme..tiszta Barbie! :)

#156

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 20. - 21:25

A wikipédiásat átrohantam, a lényeg, ami nekünk most érdekes:cremello=kék szem, rózsaszín bőr, krémszínű szőr, vagy erősen fehérbe hajlóalbínó=rózsaszín bőr és szem, fehér szőrwhite=rózsaszín bőr, kék/barna szem, fehér szőrEszerint az albínó a hagyományos értelemben vett albínó, és amilyen pl párom lova, az angolul "white" elnevezést kapott. A különbség tehát megvan e szerint is. De a magyarban az albínó és a fehér ló ugyanazt takarja...Albínó szín mikéntjéről még néhány érdekes hozzászólás emitt:http://www.paci.hu/f...p...5&hl=Albínó(Huxley írta: valódi albínó ló nem is születik meg, életképtelen. Bővebben lásd link.)

Edited by Dé, 2007 március 20. - 21:35.


#157 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 20. - 21:44

Szellem a magyar lószínek hagyományos rendszere szerint fehér (keselyfehér, selyemfehér). Ez a szürkétõl abban különbözik, hogy a bõre nem palaszürke, hanem halvány rózsaszín. Innen a neve is, mivel a török nyelvekben a kizil vöröset jelent és a kesely ló megizzadva rózsaszín lesz, azaz halvány vörös. Az albínó nem szín, tehát ha lenne lovaknál valódi albínó (ami ugye kérdéses), az fehér lenne. Ez ilyen eccerû :)

#158 Guest_Regina_*

Guest_Regina_*
  • Guests

Közzétéve 2007 március 20. - 21:48

Az én csíkom apukája sötét fekete, anyuja pej, lett belõle szép tiszta szürkederes

#159 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 20. - 21:53

Az én négyszögem pöttyös, a háromszögem csíkos és lett köröm pepita!Helyesírás!! ÁÁÁÁ! És nem csak itt! :gm: :gm:

#160 Barefoot

Barefoot

    A megvilágosodott

  • Fórumtag
  • 5.421 hozzászólás

Közzétéve 2007 március 20. - 22:12

Az én csíkom apukája sötét fekete, anyuja pej, lett belõle szép tiszta szürkederes

Én a kedves apuka helyében megkockáztatnék egy apasági vizsgálatot. Mellékelhetnél képet a résztvevõkrõl. Pl nem tiszta hogy mi az a szürkederes.