Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Minden, amit tudni akartál a...


  • Please log in to reply
559 válasz a témához

#81 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 22. - 20:36

Ilusta mondata szerintem kettõspont nélkül is jó, mert a szövegkörnyezetbõl kiderül, hogy értette a dejót.

#82 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 22. - 20:40

Ui.: Istenuccse, beszerzek egy-egy példányt a korábbi tíz helyesírási szabálygyûjteménybõl. :D

#83 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 22. - 21:05

Nekem megvan a 11. kiadás, az Akadémiai Kiadótól. Mit nem tudtok konkrétan, mit keressek nektek? Posted Image

#84 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 23. - 7:43

Zsubéjb, Molynéni is pont abból nézi a dolgokat, ha jól vettem ki, meg én is, meg remélhetõleg mindenki aki mostanában iskolás volt, ha nem is érdekli a helyesírás. Posted Image Szal a régebbiek lennének érdekesek...

#85 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 23. - 11:05

idézet:
Eredeti szerzõ: moly: Mit tegyek még, hogy elhidd? Hozzak igazolást a Magyar Tudományos Akadémia pecsétjével? Posted Image [/QUOTE]Moly, Kincsem!Jól van, na! Fejen ne vágjál már, há ezé kérdeztem, ho tuti-é, mert a dolgok változnak! Nékem + nincs hejesírásosszabájgyûteményem, amibe jól +nézhetnõk a dolgok supasz valólyukban. :D ;) A nagybetûs dolog szerintem + puszta udvariasság, 1 gesztus...Igen, a magánüzit elébb óvastam azért kérdeztem ott azt az ezt, szóval ne harapjad le az fejemet léci! Posted Image

#86 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 23. - 11:11

Jól van, azért!Van azért itt egy pár emberke, aki úgy értelmez, ahogy én. :D Szerintem aki kb. 10 évvel idõsebb a másiknál, tuti másképp tanulta annakidején. De, a helyesírási szabályok is állandóan változnak.De minek?? :confused:

#87 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 23. - 12:47

idézet:
Eredeti szerzõ: Ilusta:Szerintem aki kb. 10 évvel idõsebb a másiknál, tuti másképp tanulta annakidején. De, a helyesírási szabályok is állandóan változnak.De minek??[/QUOTE]A helyesírási szabályok kénytelenek idomulni a beszélt nyelv változásaihoz, különben elõbb-utóbb fertelmes ellentétek keletkeznének a kettõ között. Semmi nyelv fejlõdését, vagy változását (ahogy tetszik) nem lehet szabályokkal megkötni. Viszont ez önmagába fut vissza: mi alakítjuk a helyesírást a beszélt nyelv alakításával, a helyesírás követ minket, tehát nekünk is követnünk kell õt, ha nem is utolsó betûtalpig, de nagyjából tisztában kell lennünk a változtatásokkal (persze, mielõtt nekemugrik valaki: ez igény szerint mûködik).

#88 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 23. - 15:50

Nem kötekedni akarok, de az írásjelek használta szerintem nem sokat változott, hiszen az a hangsúlyozástól függ. Én úgy olvasok, írok, hogy közben hallom a fejemben, amit írok/olvasok, és ezért nagyon zavar, ha ezeket valaki eltéveszti. Talán ez az én agyam hibája. OSH-t is kínszenvedés olvasnom ezekkel a mindenféle jelekkel. :( De persze mindenkinek magának kell megfelelnie, nem nekem, ez csak a szubjektív véleményem. Posted Image

#89 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 23. - 16:18

Zsuzska, Isten õrizz, hogy szenvedj miattam! Posted Image Igyekszem rendesen írni akkor a kedvedért, bár a magyarázat a jelekre-számokra egyszerû: nem igazán megy a gépelés és ezzel jelentõsen lerövidül és egyszerûsödik a pötyögéssel eltöltött idõ. :D

#90 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 23. - 17:22

idézet:
Eredeti szerzõ: Zsuzska: Zsubéjb, Molynéni is pont abból nézi a dolgokat, ha jól vettem ki, meg én is, meg remélhetõleg mindenki aki mostanában iskolás volt, ha nem is érdekli a helyesírás. Posted Image Szal a régebbiek lennének érdekesek... [/QUOTE]Biztos hogy nem. Ilyen még egy nincs a világon! tongue.gif :D Posted Image Ja! Most találtam 10. kiadást, ami 1971-es. Valamint 8. kiadást, ami 1961-es! tongue.gif [ Szeptember 23, 2003, 17:34: Az üzenetet átszerkesztette: Zsubaba ]

#91 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 23. - 18:54

idézet:
Eredeti szerzõ: Old Shatterhand: Zsuzska, Isten õrizz, hogy szenvedj miattam! Posted Image Igyekszem rendesen írni akkor a kedvedért, bár a magyarázat a jelekre-számokra egyszerû: nem igazán megy a gépelés és ezzel jelentõsen lerövidül és egyszerûsödik a pötyögéssel eltöltött idõ. :D [/QUOTE]Miattam tényleg nem kell megerõltetni magad. Posted Image A gépelés egy olyan dolog, ami nekem sem ment eleinte, de ma már észre sem veszem, és vakon gépelek. Szóval ez javítható. :D Gondolkoztam, hogy vajon miért okoz nekem fáradságot a jelek olvasása, és talán azért, ami összefüggésben van azzal a méllel, amit gondolom sokan megkaptatok. A lényeg, hogy így nem tudom egyben nézni a szöveget. Csevegésben én is szoktam rövidíteni, bár mióta gyorsan gépelek, egyre kevésbé...

#92 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 23. - 20:41

Zsubaba!Mi az, hogy találtad? Hol? Lomtalanításnál kidobták, vagy mi a szösz? Kilencediktõl lefelé minden érdekel. :D

#93 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 23. - 20:53

Anyukámé! (Bár jóval idõsebb, mint anyukám...)Itthon van a polcon... Mit szeretnél tudni oly régrõl? tongue.gif Lefénymásoljam? Posted Image [ Szeptember 23, 2003, 20:54: Az üzenetet átszerkesztette: Zsubaba ]

#94 Fehér Táltos

Fehér Táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 215 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 23. - 21:59

idézet:
Eredeti szerzõ: moly: A helyesírási szabályok kénytelenek idomulni a beszélt nyelv változásaihoz, különben elõbb-utóbb fertelmes ellentétek keletkeznének a kettõ között. Semmi nyelv fejlõdését, vagy változását (ahogy tetszik) nem lehet szabályokkal megkötni. Viszont ez önmagába fut vissza: mi alakítjuk a helyesírást a beszélt nyelv alakításával, a helyesírás követ minket, tehát nekünk is követnünk kell õt, ha nem is utolsó betûtalpig, de nagyjából tisztában kell lennünk a változtatásokkal (persze, mielõtt nekemugrik valaki: ez igény szerint mûködik). [/QUOTE]Hát, hogy a helyesírási szabályok, idomulnak-e a beszél nyelvhez, vagy fordítva, esetleg az akadémia dönti el, ki tudja. :confused: Még így is a magyar nyelv õrzi a legrégibb szógyököket, a többihez képest. Posted Image Egyszerûsödnek a dolgok, ez tényleg törvényszerû, mert az emberek is egyszerûsödnek. :( Régen vót, vagy négyféle e betû, kétféle k, stb. attól függõen hol képeztük az adott hangot, illetve milyen hangrendû szóban volt elrejtve. Talán ezért van az, hogy a csík tárgyesetben csíkot, ami a magánhangzó illeszkedés törvényének ellentmond. Manapság már az ly-nek és j-nek sincs beszélt különbsége. Így értelme sincs, de hüje vagyok... :D Persze, akadnak dolgok, amik bonyolultabbak lettek. Eccer; szalagy; meny; sápat; tetcik; öcáz; eszt; igasságot; Atilla stb. így ejtjük, régen így is írtuk, sõt rovással illik is így írni, míg le nem suttyóznak. Manapság, jópofaságból a neten, sokan brillíroznak megint ezzel. Persze még régebben dupla mássalhangzót nem írtunk egymás mellé, mert akkor értelemszerûen e betüt olvastunk közé. Nem írtuk a h betût szó elején. Talán ezért lehet, hogy bizonyos szavakból ki is kopott, pl. ordas farkas, eredetileg hordás, óriás, eredetileg hóriás, lásd hórihorgas. Ma pedig, szó végén nem ejtjük, bár vannak, akik kísérleteznek vele. :D Nem bajlódtunk, a szóközi magánhangzókkal, csak a végére tettük, teljesen logikus. Én ezt használom, gyorsabban lehet így írni. A régi abc-ben volt cs betû, sz betû, ty betû, stb. ma kettõs betûknek nevezzük, ezt az egyetlen hangot, amik betûként, a primitív latinnal elkoptak. Nem volt y, így ipszilonos õsi nemesi névre nekem, senki ne hivatkozzon. :D Hála Kazincinek Posted Image - direkt így írom le, nagyon sokat romlott nyelvünk és ehhez kapcsolódóan nemzettudatunk. A helyesírás fontos, de szerintem nem olyan lényeges, legfeljebb ciki. ;) Elválasztási szabály? Minek? Felesleges, mit a pápa p@cse. A szókészlet, a tiszta magyar szó, szerintem fontosabb, hogy ne fíling és kúl legyen, pabunk, meg soppunk, ne kócsoljunk meg döliverizzünk stb. nem sorolom, mert idegesít. Egyébként pedig, a beszélt nyelv örökít, az írás csak kullog utána.

#95 Fehér Táltos

Fehér Táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 215 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 9:14

Ja, és mások hejes irási hibályit, nyílvánossan, XXXXXXL-es mellényben lyavitgatni, szerintem nagyob ciki. :D

#96 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 11:01

Hintapaci, utolsó hozzászólásoddal teljes mértékig egyetértek. Figyeljen mindenki a helyesírására amennyire tud, de nem egetrengetõ gyalázat, ha vki vét, ill. hibázik. Láttam én már vacak helyesírót értelmes, okos emberben is. Meg jó helyesírót síkhülyében.

#97 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 11:47

Te mekkora mellényt vettél magadra? Pont passzentos?

#98 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 11:50

Mert csepültem a képességeidet, Fec? Mikor? Hol?

#99 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 12:00

Neeem BoKa! Elaludtam. Az elõtted szólóhoz szóltam volna, de mert nem akartam fél oldalt ráborítani, inkább töröltem és közbeírtál. Veled az égvilágon semmi bajom, a mellényed meg pont jól áll! ;)

#100 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 12:13

Na jó, akkor megnyugodtam, már épp kezdtem a szokásosnál is butábban nézni, hogy mi történt, hol a félreértésünk, és miért Posted Image Hát itt, de ez a megnyugtatóbb fajta Posted Image

#101 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 14:35

idézet:
Eredeti szerzõ: Fehér Táltos:Felesleges, mit a pápa p@cse. [/QUOTE]Szegény pápa akkor mivel pisiljen? :D

#102 Fehér Táltos

Fehér Táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 215 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 16:04

Fec, Pontosan akkorát, amekkorának látod, vagy látni akarod! Nyugodtan borogass csak, egy parázs eszmecsere, senkinek sem árthat. ;)

#103 Fehér Táltos

Fehér Táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 215 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 16:09

idézet:
Eredeti szerzõ: BoKa:
idézet:
Eredeti szerzõ: Fehér Táltos:Felesleges, mit a pápa p@cse. [/QUOTE]Szegény pápa akkor mivel pisiljen? :D
[/QUOTE]Csak egy nõnemû pápa oldhatná fel, eme szükségtelenséget :D ;)

#104 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 17:32

idézet:
Eredeti szerzõ: Fehér Táltos:Hát, hogy a helyesírási szabályok, idomulnak-e a beszél nyelvhez, vagy fordítva, esetleg az akadémia dönti el, ki tudja.[/QUOTE]Ez a mondat teljesen logikátlan. Hogyan idomulna a beszélt nyelv a helyesíráshoz? Melyik a rugalmasabb? Nem a rugalmasabb dolog alakul gyorsabban? Az akadémia pedig szükséges szerv, ami szabályozza az alakulást. Nem azért nem említettem meg, mert úgy gondolom, hogy a szabályok maguktól kapcsolnak: ja, figyel, 124-es, elavult vagy, írd át magad gyorsan! Hanem azért, mert ez szerintem magától értetõdõ.
idézet:
eredeti szerzõ: Fehér Táltos:A szókészlet, a tiszta magyar szó, szerintem fontosabb, hogy ne fíling és kúl legyen, pabunk, meg soppunk, ne kócsoljunk meg döliverizzünk stb. nem sorolom, mert idegesít.[/QUOTE]Erre, azt hiszem, nem is kell mondjak semmit. (v.ö.: )
idézet:
Eredeti szerzõ: Fehér Táltos:fogom magam aztán dszampolok[/QUOTE]
idézet:
Eredeti szerzõ: Fehér Táltos:Egyébként pedig, a beszélt nyelv örökít, az írás csak kullog utána.[/QUOTE]Talán, ha nem bántottad volna a szerelmemet, beloptad volna magad a szívembe, bátyuska. tongue.gif [ Szeptember 24, 2003, 17:35: Az üzenetet átszerkesztette: moly ]

#105 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 17:35

Nekem végül mindegy, ha akár sátorlapot hordva érzed jól magad. Nem láttalak, nem ismerjük egymást, az írásokból ez sejlik, mert sejtetni enged. Sajnálom.A parázson kelt eszméknek nem látom sok értelmét.Az 'nemártás' is kevés. Használ-e?!De javaslom, nyiss egy saját topicot és nem túrod széjjel a többit.

#106 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 17:59

idézet:
Eredeti szerzõ: Fehér Táltos: Ja, és mások hejes irási hibályit, nyílvánossan, XXXXXXL-es mellényben lyavitgatni, szerintem nagyob ciki. :D [/QUOTE]Én úgy õszintén nem érzem cikinek a helyesen írást. Ezt magamtól is és másoktól is elvárom. Zsuzska is sokszor mondta már, hogy az írás, a helyesírás az ember lelkét tükrözi, ezzel teljesen egyet kell értsek! Azért az ember nem tudhat mindig mindent, van, hogy valamit rosszul ír le, de az olyan írást, ami igénytelenül tele van helyesírási hibákkal, nagyon nem tudom tolerálni! (lsd: lessz, mindíg, stb...)Rendszerint akinek egy-két hibája van, az nem veszi "zaklatásnak", ha kijavítják, mert önmagának is igénye van a helyes írásra.BoKa! Te meg mondtad, hogy találkoztál már értelmes emberrel, akinek ocsmány volt a helyesírása. Szerintem egy értelmes ember sokat olvas, és ha más nem, legalább vizuálisan berögzül a helyes írásmód. Így nem hiszem, hogy a kettõ összeférhet. :confused:

#107 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 18:08

Ismét egyet kell értenem Zsubabával. (A témát már egyszer agyon is beszéltük, amit elvileg Fehér Táltos nem tudhat, mert elvileg még nem volt itt. Nem hiszem, hogy van értelme megint nekirontani egy "szívlapátosok kontra lexikonb*zik" vitának, amivel nem jutunk sehova. ) Ha Fehér Táltos marhaságnak tartja a helyesírást, ne jöjjön a helyesírás topicjába. Vagy dzsampoljon el innen, ha már ide ette a fene. Posted Image

#108 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 18:10

Zsubaba!Ez nem így van. Tényleg nagyon sok, másban ( a magyar nyelv mûvelésén kívül) értékes, intelligens ember nem ír helyesen, és nem is olvasott.Olyannyira, hogy jópár tulajdonságukkal példát mutathatnának sok "agyoniskolázottnak" is. Nekem is.

#109 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 18:15

Fec! Én valahogy nagyon nem tudom összeegyeztetni az értelmet, intelligenciát és a rossz helyesírást. Egy bizonyos szintig készség, de egy bizonyos kor után tanulható ez az egész minden. A j-ly-t aláírom, de a többi az mind tanulható, hisz mind vmilyen nyelvtani szabály alapján mûködik. :eek:

#110 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 18:52

Ebben igazad van, de elfeledkezel arról, hogy rengeteg ember olyan életvitelû, (oda tette a sorsa) hogy nem, vagy nagyon keveset olvas. Írásról már nem is beszélve! Õk nem szembesülnek egy szöveg írásakor azzal, hogy helyesen írnak-e valamit. A nyelvtani szabályokról meg annyi dereng, hogy iskolában se szerették bebiflázni ezeket.Én se voltam másképp, ( a magyartanárral kölcsönösen utáltuk egymást) de most valahogy érdeklõdve olvasom a szabálymagyarázatokat.

#111 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 18:54

idézet:
Eredeti szerzõ: Fec: Én se voltam másképp, ( a magyartanárral kölcsönösen utáltuk egymást) de most valahogy érdeklõdve olvasom a szabálymagyarázatokat. [/QUOTE]Látom, az igényesség megvan benned, mint minden értelmes, intelligens emberben! Errõl beszélek! Posted Image Posted Image

#112 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 19:01

Posted Image

#113 Fehér Táltos

Fehér Táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 215 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 19:20

Picit kifejteném mi a problémám a helyesírás nyilvános javítgatásával, hangsúlyozom, nyilvános:Nem tudhatod, hogy az adott szöveget nem diszgráfiás illetõ írta-e. Ez sajnos, nagyon-nagyon gyakori betegség, :( gyakran kísérheti diszkalkulia is, és ha megfeszül az illetõ, akkor sem tud helyesen írni. Akár százszor visszaolvashatja, 200-as IQ-val. Még az is lehet, hogy nem tud róla, milyen beteg. Betegeket szerintem ne cikizünk. Elég baja van amúgy is. Háromdiplomás munkatársam szenved ettõl. :( Ha nem beteg az illetõ, csak nem tudta a szabályt, akkor megszégyenülhet, és ellenérzései támadhatnak veled szemben, persze nem feltétlenül, de a megbántott emberben kialakulhat egy visszavágási kényszer. Zsubaba, biztos vagyok abban, hogy azok vannak kevesebben, akik ezt lazán elviselik, és hálásak érte.Ne mindig, higgy a látszatnak! ;) Kiemelném, hogy azt írtam, ne nyilvánosan, ha magánban jelezzük a hibát, így teljesen rendjén van, nem sértettünk meg senkit. Jár érte a köszönet. Posted Image Fec, a témához szóltam és nem bántottam senkit. Sajnálom, ha megsértettelek, és még jobban sajnálom, hogy nem tudom mivel. :eek: Elnézésedet kérem. Szeretek egy adott témával foglakozni, a labdára menni, nem az emberre, aki azt rúgja. De megfogadom a tanácsod.Moly, nem bíráltam írásod, hanem kapcsolódtam hozzá. Gyakori hibám, hogy azt hiszem, félszavkból értenek. Nagyon fontosnak tartom a helyesírást, csak azt nem szeretem, ha a másik embert bántják. Senki sem tökéletes. Azért írtam, amit írtam, hogy lássuk be, a szabályokat emberek alkotják, és idõrõl-idõre változnak, semmi sincs kõbe vésve. Ma így, holnap úgy. Törvényei csak a természetnek vannak, azokat kell betartani!!!Azt kérdezed, hogy idomul a beszélt nyelv a helyesíráshoz. Emlékezz csak hõn szeretett vezérünkre, Kádár Jánosra, aki mindent úgy ejtett, ahogy betû szerint írva volt, Posted Image innentõl kezdve ez már PB szinten is mûködött. Ironikus szövegkörnyezetbõl ragadtad ki, amit idéztél!Sajnálom, nem tudom ki a szerelmed. :confused: A topik jó, mert itt mindenik önszántából kérdezhet! [ Szeptember 24, 2003, 19:24: Az üzenetet átszerkesztette: Fehér Táltos ]

#114 moly

moly

    Angyal

  • Fórumtag
  • 622 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 19:22

Az írás a szerelmem, bátyuska. Akit kullogónak bélyegeztél. :D

#115 Fehér Táltos

Fehér Táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 215 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 19:31

Így legalább, benne van a ló is. ;)

#116 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 19:40

idézet:
Eredeti szerzõ: Fehér Táltos: Nem tudhatod, hogy az adott szöveget nem diszgráfiás illetõ írta-e. Ez sajnos, nagyon-nagyon gyakori betegség, :( gyakran kísérheti diszkalkulia is, és ha megfeszül az illetõ, akkor sem tud helyesen írni. Úgy õszintén... te tudod, mi az a diszkalkúlia? Mert szerintem a diszkalkúliás embernek a számolással vannak nehézségei, annak semmi köze a helyesíráshoz. A diszlexia az olvasási nehézség, a diszgráfia az írási nehézség...Ha nem beteg az illetõ, csak nem tudta a szabályt, akkor megszégyenülhet, és ellenérzései támadhatnak veled szemben, persze nem feltétlenül, de a megbántott emberben kialakulhat egy visszavágási kényszer. Igen, ezt a visszavágási kényszert tapasztaltam már. Aki pedig megsértõdik azon, hogy elmondjuk neki, hogy mit hogyan miért (pláne ebben a topicban), akkor azt nagyon tudom sajnálni! Posted Image [/QUOTE]

#117 Fehér Táltos

Fehér Táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 215 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 19:59

Zsubaba, azt írtam a diszkalkuliáról, hogy gyakran kísérheti, a diszgráfiát. A náthát gyakran kísérheti orrfolyás. Írhattam volna azt is, hogy szinte együtt fordulnak elõ. Azért írtam, mert tudom mit jelent, és ismerek e korra vonatkozó terápiás megoldásokat is.Ha ebben a topikban mondod el, vagy magánban, az teljesen rendben van. Itt biztosan nem sértõdik meg senki.

#118 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 20:02

De nem értem, a diszkalkúliás mitõl ne látná, ha helyesírási hibát vétett?Meg hogy jön egyáltalán ide a diszkalkúlia? Ez fórum, nem matekfüzet!

#119 Fehér Táltos

Fehér Táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 215 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 20:06

Inkább feladom! :D

#120 Fehér Táltos

Fehér Táltos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 215 hozzászólás

Közzétéve 2003 szeptember 24. - 20:17

A lényeg az, hogy képes vagy e, 100%-os biztonsággal kizárni, hogy nem diszgráfiás eredetû gondról van szó.Persze, üthetjük azt a fránya balkezet, hogy egységesen jobbal írjunk.