Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Tükör által homályosan


  • Please log in to reply
3214 válasz a témához

#81 maugly

maugly

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.943 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 3. - 13:11

Peter13, lehet, szerinted triviális meg álszerénykedés az egész. Az ilyen megjegyzések miatt hagytam abba én is a "magánjellegű" írogatást. Mert számomra új infók, új élmények értek lovaglás, a lovam kapcsán, amit muszáj volt leírnom, elmesélnem. Egyrészt, mert jól esett beszélni-írni róla, másrészt, mert úgy gondoltam, van, aki magára ismer a hibáimból, hátha spórolhat vele időt, bosszúságot, butaságot. Már nem teszem, nem itt. Viszont örülök, hogy néhányan írnak, és azokat lelkesen olvasom.

Edited by maugly, 2008 szeptember 3. - 13:11.


#82 Robi

Robi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.559 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 3. - 13:13

Valaminek a "tudása" ott kezdõdik, mikor rájössz, hogy mennyi általad még fel nem tárt, birtokodba nem került ismeret, készség található az adott területen. De a "hiány" érzéséért meg kell dolgozni.
A kívánt célokat különbözõ utakon érhetjük el. Ki felkapaszkodik egy ló hátára és úgy bõvíti ismereteit, ki könyvekbõl igyekszik ezt elsajátítani. Van aki az internetrõl szerzi meg a "tudást", van aki ott adja át. Mivel emberbõl (?) vagyunk, nem zárhatjuk ki az objektív dolgokat, de a szubjektivitásból adódó különbségeinket is figyelembe kell venni.
Ezüst város sheriff-je kezd olyan mennyiségû információval és gyakorlattal rendelkezni, hogy rájött, egy ménesnyi élet is kevés lenne a "tudás" elsajátításához.
A "tudás" megszerzését lehet különbözõ módokon elõsegíteni (vezetõ, oktató, irányító, egy jó ló, tanácsok, ...), de megszerzéséért mindenkinek meg kell küzdenie.

(Az ember kifejezést már félve írom le, mivel olyan széles skálát fed le, ami sokszor félreérthetõ. Mások után szabadon: Minél több embert ismerek meg, annál jobban szeretem az állataimat.)

#83 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 3. - 17:28

FEJLÕDÉS. Vagy nem azt majd eldöntitek. Szóval én egy "rettegõ lóraülõs" lovas vagyok, (lehetne az indián nevem rettegõ, aztán majd ahogyan fejlõdöm cserélem, mit az indiánok) gombóc torokban, gyomorban, zabszem... Mikor kezdtem nem voltam, úgy alakult ki, hogy rossz helyen tanultam. Tudnám részletezni! Aztán meghalt az öreg kancám, és a nyugodt, megbízható, némileg lassú lovam helyett egy, robbanékony, ijedõs lippet kezdtem "lovagolni", inkább estem-keltem róla. Rászoktam, hogy rizikós helyzetben, pl. ha megugrik, inkább leugrok róla, sõt már mielõtt megugrana. Ezért én lovaglás közben mindig km-kel elõbbre néztem, hogy idõben ugorhassak. Aztán elmentem egy helyre, Silverádóra tanulni. Nem csak én lovagolni, hanem a lovam is, hogy ne ijedezzen és ugráljon be velem a bokorba. Tanulásom második napján terepen kellett tanulnom. Juice, egy szintén ijedõs pacin lovagolt. Azt láttam tõle, hogyha megugrik a lova, õ nem parázik, mintha semmi sem történt volna, ül nyugodtan, meg sem rebben, és megy tovább. És ezt tanultam én! Nagyon sokat!!! Elõször is azt, hogy nem arra kell törekednem, nyilván arra is, hogy a lovam ne ugráljon, fontosabb, hogy én tudjam a helyzetet kezelni. Sokszor olvasom hirdetésekben, hogy terepen sem ijedõs, atom biztos lovat keresnek, akit gyerekek is lovagolhatnak stb. Én ma, azt gondolom errõl, hogy aki, nem tud egy ijedõs lovon fennmaradni, az ne menjen terepre, mert nem hiszem, hogy létezik atombiztos ló. Szerintem történhet olyan dolog, hogy bármelyik ló megijed és megugrik, és akkor fenn kell tudni maradni. Megtanultam, azt is, hogy nincs tökéletes ló. Együtt kell élnem a lovam hibáival, pl. azzal, hogy ijedõs és megugrik, hogy rárúg a mögötte lévõ lóra, és ezekben a helyzetekben is tudnom kell lovagolni õt. Vagy eladhatnám. Mi a biztosíték, hogy az árából tudnék jobbat venni? Annak is lenne hibája, valami más, az lehet még jobban idegesítene. Mintahogy történt, hogy az egyik hétvégén az enyém helyett egy öreg heréltet lovagoltam. Mert az én lovam nagyon menõs is, gyors. Gondoltam most lovagolok egy lazát, ez az öreg paci majd nem megy annyira, nem kell kiskörözni, nem ijedezik, olyan lesz minden, mint az öreg kancámon, egy relaxa lovaglás. Aztán már félúton megbántam. Mert az öreg heréltet folyton "rugdosni" kellett, hogy menjen, állandóan vissza akart fordulni. Birkóztam vele, hogy elinduljon, hogy ügessen, hogy vágtázzon. Továbbá többször kihúztam a szájából a zablát, hogy visszafordítsam a menet irányba. Ami nem értettem, hogyan lehet. Talán azért volt, mert eddig feszítõ zablával lovagolták, én meg csikózablát adtam neki? Na nem bátorságból. Úgy történt, hogy kerestem a kantárját, és a mieinken kivûl csak feszítõ zablás kantárt találtam. Én úgy tudtam a gazdája csikóval lovagolja, gondoltam hazavitte, így az én kantáromat tettem rá, még tetõzõleg úgy ahogy Sherifftõl tanultam, mintha szivar lenne a szája sarkában, nem mosolygósra. Tehát ez egy újabb lecke volt, úgy döntöttem inkább az én menõs lovam rohangáljon velem, az nem idegesít annyira, mit amikor nem megy a lovam. Mióta megjöttem Silverádóról, Tulipán (a lovam) egyszer sem ugrott akkorát, hogy a bokrokban kösssünk ki, és én sem ugrottam le rla azóta, nem is estem. Egészen a múlt hétvégéig. Akkor aztán megint eltüntünk a bokrokban, szerintem nem csak ugrott, futott is, de olyan gyorsan történt, hogy nem tudtam rekonstruálni. Beugrottunk, kijöttünk, mentünk tovább. Egy szót sem szóltam, szerintem majdnem olyan voltam, mint Juice, rezzenéstelen. És akkor a férjem szól a hátam mögül: Szép nagy ugrás volt! Ühüm-mondtam és mentem tovább csendben, nyugalomban, és nagyon büszke voltam magamra. Ezúton is köszönöm, Silverádónak, Juice-nek és Sheriffnek! :yeah:

#84 estee

estee

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 647 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 3. - 17:45

sheriff: haf-shire tökéletesen leírta a körre állítást. nem tudok mit hozzátenni.tényleg öröm volt olvasni apropó tükör által homályosan, ma kb 10év után készült rólam videó a bérlemény lovacskámon a gazdija által és nagyon tanulságos volt, egyrészt szebben ülök mint képzeltem, és nem azért mert annyira faszagyerek vagyok, hanem mert annyi volt az önbizalmam h azt hittem vmi quasimodoként kucorgok a ló tetején, és NEM :) viszont remekül láttam a hibáimat is, ugyhogy most vannak célok. pl h a lógó belsõ szárat meg bírjam tartani, mert olyannyira leszoktattak a belsö száron lovaglásról-annak használatáról, hogy akár ide oda rakhatnék egy szárat, mindig kívülre :) persze ez költöi tulzás, de tényleg lötyög. meg hogy a kezemet megtartsam és ne lustálkodjak lógó alkarral :) mindenki videóztassa magát rendszeresen :) jobb mint hittem

#85 Tom Forest

Tom Forest

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 3. - 18:23

Sheriffre reagálva: Nagyon tetszett . Meglepõen korrekt módon írta le a dolgokat. A western segítségek, az idézetek és a saját hibái is metszõen pontosak. Én azt gondolom, lovagolni úgy kell megtanulni, hogy mindent betöm az ember a fejébe, aztán lóra ül és jól elfelejti az egészet, ott helyben, a ló hátán. Megkér valakit, akit elfogad korrekt segítségnek (ne nevezzük most oktatónak ;) ), hogy "lovagolja õt be". Vegye videóra az egészet és nézze meg 600-szor a szerinte ideálisat, és utána 1-szer azt, amit magáról felvett. :dev: Aztán kezdje elõlrõl! Azaz tanuljon, üljön föl, felejtsen, de a saját hibáit mint egy mozit képzeletben lássa a lovon, akkor és ott. Fejében az ideális, testében érezve a pillanatnyi állapotot. Megint korrigál, megint videó, megint felejt, megint elképzel... És egyszer csak megérez valamit. :ang: Ez amolyan megvilágosodás féle. Összeáll az elmélet, az ideális kép, és a pillanatnyi fizikai állapot egy "most jó, ne mozogj" pillanattá. (Egyszer csak minden érthetõ és magától értetõdõvé válik.) És ezért érdemes élni, és szenvedni. :yeah: (Én ezt gondolom, más meg mást. :gm: ) Angolosokra reagálva: Igen, Haf-Shire tökéletesen leírta - az angolt. De Sheriff western felfogásban és segítségekkel akar Shawn Flarida lenni. :rolleyes: (Nem Klimke vagy Dallos Gyula.) Összegezve én úgy gondolom Sheriffnek két dologra van szüksége a maximalizmusa mellé. EGY segítõre/oktatóra (nem többre, mert mindenki más egy kicsit), és megtanulni FELEJTENI. (Utóbbi a legnehezebb! :dev: ) Estee: "akár ide oda rakhatnék egy szárat, mindig kívülre " mit szólnál egy reining leckéhez? :D

#86 KwszeEdit

KwszeEdit

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 474 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 3. - 19:36

Én ma voltam életem elsõ galopp - tréningjén....... Még most is érzem ahogy fütyül a szél a fülemben. Király volt. :cool: :yeah: Sosem képzeltem hogy térdtámasz nélkül, libegõ seggel, nyakban lévõ lábakkal fennmaradok a lovon... Azt meg pláne nem, hogy még élvezni is fogom. Köszönhetem ezt egy türelmes zsokénak, egy még türelmesebb trénernek, és a föld talán legrendesebb galopp-lovának.

#87 estee

estee

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 647 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 3. - 20:13

Estee: "akár ide oda rakhatnék egy szárat, mindig kívülre " mit szólnál egy reining leckéhez? :D

azt lehet nem-western nyeregben? :D na de amugy most nem szivesen ugranék ki a felszálló repülõbõl. hogy értsétek, épp jó irányba haladok az állatkával, amit most szeretnék tartani és még még még javítani. fõleg hogy most ultra motivált vagyok :)

#88 Peter13

Peter13

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.855 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 4. - 8:28

..mindenki videóztassa magát rendszeresen..

Ez tenyleg nagyon jo tanacs.. volt egy idöszak, mikor azt hittem, jol megy az ugras.. aztan csinaltunk par videot.. aztan elkezdtem ujratanulni..

#89 Tom Forest

Tom Forest

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 4. - 8:57

azt lehet nem-western nyeregben?

Lehet, sõt, szõrén, patracon, lovasíjász nyeregben stb. stb. :D Melllesleg csak viccnek szántam. :ang:
Viszont annyit még hozzáfûznék a korábbiakhoz, hogy szerintem a wester-lovaglás nem úgy keletkezik, hogy ülj weskós nyeregbe, tégy a lovad arcába egy feszítõt, és engedd olyan hosszúra a kengyelt (fendert), hogy kényelmesen fel tudj lépni a lóra, mint az autóbuszra. :guny:

Nemrég tanácsoltam valakinek, ha már van egy díjlovas ülése (azt tanulta) el ne csessze egy hosszú kengyel, betámasztós ülés "westernes" csacskaságával. (Én magam is angol nyeregben tökéletesítgettem anno az ülésemet. És ma is váltogatom a kengyel hosszát idõnként egész rövidre, idõnként lógósra csatolva.)

Egyet értve a nálam tudósabb lovasokkal azt követem, hogy a fej-váll-sarok vonal lehetõleg essék egybe. :ang: Ugyanakkor tudomásul veszem, hogy néhány western nyereg (fõként a reining, meg "hobby" nyergek), egy pár centivel elõrébb teszik a lovas lábát, az ideális üléshez képest. Nekem az a meglátásom, hogy ez azért van, hogy az idõnként gyors elõre-hátra mozgások jobban kiülhetõk legyenek. Miért?

Angol nyeregben (kiváltképp az ugró nyergek esetén) a térdtámasz segít ebben, mivel a testnek (ideális ülést feltételezve) egyetlen olyan lóval érintkezõ pontja van ami nem esik egy függõleges síkba (oldalról nézve egyenesbe), az pedig a térd.
Western nyereg esetén, ahogy azt a legtöbb angolból átnyergelt lovas azonnal sérelmezi, nincs térdtámasz. Így az ülõcsont-térd háromszög elveszik. Maradnak a talpak és az ülõcsont, ami ha pont egy függõleges síkba esik, egy angol lovas számára igen zavarba ejtõ tud lenni elsõre. Ekkor ugyanis (kiváltképp jó hosszú kengyel esetén!) egy függõleges síkból elõre-hátra kilengõ ülést fogunk kapni, hiszen nem 1 (jobbra balra) hanem 2 dimenzióban (+elõre-hátra) kell megtartani az egyensúlyunkat. Persze az az ideális, ha az ülésünk "megmarad", de az emberfia nem mindig futószáron lovagol egy Dáriusz (lovastornász ló) metronóm pontosságú mozgására alapozva.
Itt jön egyrészt a széles fender elõnye. Ez ugyanis csavart és széles volta miatt nem leng elõre hátra olyan könnyen, ha az ember jól belelép. Másrészrõl az ideális ülést megközelítõ kengyelhossz. Ugyanis az elõre hátra lengésbõl a sarok lenyomásával igen hamar helyreállítható a lovas függõleges pozitúrája, ha van a térhajlatban kellõ tartalék. Lógó kengyelekkel viszont nem lehet 5-7 cm-el lejjebb nyomni a sarkat, anélkül, hogy el ne hagynánk õket.
Másik módszer - amit Sheriff is használ - hosszú kengyel és elõretartott lábú folyamatos támaszkodás a hátsó nyeregkápához feszített popóval, ami elsõre roppant stabilnak tûnhet...ámde vegyük (hagyjuk :dev: ) csak el a kengyeleket és máris úgy érezzük, hogy a ló nyakába csúszunk és lefordulunk róla.
Ez nem bírálat, inkább tapasznyalat a részemrõl. Ugyanis én is így lovagoltam :ang: :gm: , amíg az én lovas mentorom (hadd ne oktatózzam) el nem vett tõlem mindent az ülõcsontomon kívül, hogy ezt kijavítsa.
Végül ha elhagytuk a térdtámaszt, elhagytuk a kengyelt (azaz csak saroklenyomással és a comb belsõ feszítõ izmaival uraljuk az egyensúlyunkat), elhagyhatjuk a nyerget is. De bevallom ezt még nekem is tanulnom kéne. :ang:
ERGÓ: igen, lehet angol nyeregben is westernt lovagolni, mert nem a nyereg adja az ülést és az egyensúlyt. (ld. rodeo)

#90 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.137 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 4. - 9:13

Juice, egy szintén ijedõs pacin lovagolt. Azt láttam tõle, hogyha megugrik a lova, õ nem parázik, mintha semmi sem történt volna, ül nyugodtan, meg sem rebben, és megy tovább.

Egy szót sem szóltam, szerintem majdnem olyan voltam, mint Juice, rezzenéstelen.



Ó Kátyus, ha tudnád...... :) Javaslom, keresd vissza a korábbi hozzászólásaimat, beszámolóimat a silverados túrákról, látni fogod, mennyire messzirõl indultam (és egyébként messze nem vagyok még ott, ahol Te gondolod :ang: )

Annak idején Janó nem véletlenül állapította meg, hogy jól adom a parás lovast, õ, Sheriff, de még Menches is elég sokat tudna neked mesélni a "rezzenéstelen juice-ról" :dev:

Tudom, hogy soha nem leszek az a fajta lovas, aki bármilyen tûzokádó sárkányra felül, bármit bevállal, de azért én is látom, milyen sokat haladtam elõre ezen az úton. És azt is tudom, hogy ezért kiknek kell nagyon hálásnak lennem. Sheriffen és Janón kívül, akik nagy türelemmel tanítgatnak, legtöbbet a silveradoi lovaknak köszönhetek. Alamonak, Sunnynak és egy kicsit Prérinek.

Alamo volt az elsõ ló, akin Silveradon lovagoltam. Jóindulatú, jól kezelhetõ kisbéri herélt. Soha semmi problémám nem volt vele, sok-sok kilométeren át kocogott velem Sheriff és Janó háta mögött. Õ volt az elsõ ló, akit zabla nélkül, egy szál kötõfékkel lovagoltam terepen (persze erre is Sheriff vett rá:) ) Amolyan igazi oktatóló. Mostanában nem ülök rajta, mert nélkülem is elég elfoglalt, de soha nem fogom neki elfelejteni, hogy vele tapasztaltam meg a silveradoi túrák hangulatát elõször.


Sunny, a kedves kis quater kanca Sheriff lova volt. Egy téli túrán ültem rajta elõször, amikor Cisco hülyéskedéseit pont nem rezzenéstelenül viseltem (Menches egyik kedvenc sztorija a történet :D ) Sheriff megszánt és átengedte nekem Sunnyt. Az a ló egy álom volt. Rajta tapasztaltam meg, milyen igazán jól képzett lovon ülni, aki a legkisebb jelzésre is reagál. Ráadául nyugodt és megbízható is volt. Soha nem tudok elég hálás lenni Sheriffnek, hogy megengedte, hogy Sunnyval túrázzak, mert azokon a túrákon nagyon sokat fejlõdtem. Megtapasztaltam ugyanis, milyen az, amikor tényleg elengedetten, nyugodtan ülsz a lovon, mert tudod, hogy minden helyzetben kezelni tudod. És nem azért, mert olyan baromi jó lovas voltam, hanem mert Sunny volt annyira jó.

És végül Préri. A fiatal arab kanca. Imádom azt a lovat, pedig abszolút nem nekem való. Ijedõs, rohanós hisztis kis liba. De gyönyörû és kedves. Mérföldkõ õ az életemben. Nyáron Eördögh Andrásékhoz túráztunk, egy nap oda, egy nap vissza. És Préri igazán kitett magáért. Odafelé csak bakolt meg próbálta legrúgni a csillagokat az égrõl, amit saját magam legnagyobb megdöbbenésére nem csak kiültem, de elég higgadtan is fogadtam, hazafelé viszont kissé gyorsabb tempóban kívánt haladni, mint ami biztonságosnak tekinthetõ, ráadásul vágta közben össze-vissza ijedezve ugrált az út egyik oldaláról a másikra. Egy évvel azelõtti önmagam elfogadta volna Sehriff ajánlatát és átül Nevadára, de akkor és ott tudtam, hogy nekem ezzel a kis szürkével le kell rendeznem ezt az ügyet. Azt gondolom, a túra elsõ 30 kilométerén többet tanultam, mint elõtte bármikor. Egyrészt nagyon-nagyon tudatosan igyekeztem stabilan ülni. Lazán, mélyen, elengedetten, minél jobban követve Préri kiszámíthatatlan irányváltásait vízszintesen és függõlegesen egyaránt:) Másrészt igyekeztem Sheriff folyamatos instrukcióit minél jobban követni. Még azt is, amikor azt mondta, ne akarjam minendáron visszafogni a lovat, ha eltávolodik a többitõl, úgyis lassul. Ennek a tanácsnak a megfogadásához nagyon kellett az a bizalom, amirõl a Nyugat-ban írtam. :) És lassan Préri lehiggadt, kifutotta magát, az út második felében már teljesen kontrollálható módon lehetett vele lovagolni a sorban. És akkor az nagyon jó érzés volt. Ha patetikus akarnék lenni, megérett a küzdelem gyümölcse.

Préri egyébként alkalomról alkalomra jobban viselkedik. De ez nem jelenti azt, hogy egy-egy ugatós kutyát rejtõ kerítésnél nem készülõk fel arra, hogy kiugorjon alólam. Csak próbálom a saját feszültségemet nem átültetni rá, hanem inkább nyugodtan maradva felé is egyfajta nyugalmat sugározni. Az ugyanis nagy igazság, amit még az angollovas edzõm mondott, amikor a lovarda mellett elrobogó kamionok lovakra gyakorolt hatása miatt aggódtam: nem is a ló fél a kamiontól, hanem te és ezt az idegességet ragasztod át az állatra.

Edited by juice, 2008 szeptember 4. - 9:16.


#91 Csapos

Csapos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.544 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 4. - 10:17

Az is elgondolkodtató, hogy egyetlen ember merte csak nyilvánosan elismerni a hibáit.

#92 estee

estee

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 647 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 4. - 14:28

Tom Forest: épp egy hete láttam Dáriuszt sóskúton, nagyon sovi még önmagához képest is... te honnan ismered? Csapos: ez most nem értem, én több ilyet látok.

#93 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 4. - 15:07

Annak idején Janó nem véletlenül állapította meg, hogy jól adom a parás lovast, õ, Sheriff, de még Menches is elég sokat tudna neked mesélni a "rezzenéstelen juice-ról" :dev: Biztosan így van juice! Én azt a juice-t, a parásat nem láttam. Nem nagyon értek én még a lovas dolgokhoz, nagyon az elején járok :hupp: . A rezzenéstelenségen kivûl, láttam egy hölgyet, aki harmóniában a pacijával lovagolt. Azért gondolom, hogy ezt láttam, mert gyönyörködni lehetett a lovaglásodban, a mozgásotokban, a könnyedségedben. Láttam pl. versenyen egy fiatal hölgyet, szépen lovagolt, le is volt a ló feje végig eresztve, és valahogy mégis rengeteg merevség volt ott, valami mûviség, nem tudtam megfogalmazni, hogy mi de tudtam, hogy valami nem stimmel. És késõbb jöttem rá, hogy a harmónia hiányzott. Nem élt együtt, vagy ahogy Sheriffnek mondták nem táncolt a lóvával. Mindezeket én úgy írom, hogy nem vagyok egy puncsolós, csaj, sõt az is a baj velem, hogy sokszor lópokróc vagyok. :dev: Szeretnék én úgy lovagolni mint Te! Nekem, most te vagy az etalon. :yeah:

#94 juice

juice

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.137 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 4. - 15:39

Szeretnék én úgy lovagolni mint Te! Nekem, most te vagy az etalon. :yeah:


Szép kis terhet raksz rám ezzel az egyébként megtisztelõ címmel :ang: Szerencsére nem fog sok erõfeszítésedbe kerülni, hogy elérd ezt a szintet:)

Nem hiszem, hogy különösebben szépen lovagolnék. Amit te látsz, az leginkább annak köszönhetõ, hogy sok órát töltöttem már nyeregben, Préri mozgását is megszoktam már és élvezem a tereplovaglást. Ami jellegébõl adódóan azt hiszem, mindig több szabadságot ad, kevesebb feszességet igényel, mint a pályalovaglás.

Viszont örülök, hogy Silverado ennyire jó benyomást tett rád és tényleg hasznosnak érezted az ott eltöltött idõt. Akármit is mond Sheriff, szerintem lehet és érdemes tõle tanulni. Mindenekelõtt szemléletet, higgadtságot, lóval való bánásmódot.

#95 Csapos

Csapos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.544 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 4. - 15:44

Csapos: ez most nem értem, én több ilyet látok.


40 év lovasmúlttal?
Akkorra az emberek már túl büszkék, hogy beismerjék hibáikat, elismerjék a fiatalabbakat.

#96 Tom Forest

Tom Forest

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 4. - 16:29

Tom Forest: épp egy hete láttam Dáriuszt sóskúton, nagyon sovi még önmagához képest is... te honnan ismered?

:( Szegényke! Én "személyesen" nem tudtam még neki bemutatkozni, csak lovastorna bemutatókon láttam, és nagyon megkedveltem az önfegyelmét, és a kis lovasok iránti - számomra nyilvánvaló - szeretetét. Dárius egy kincs. :ang:

#97 estee

estee

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 647 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 4. - 21:07

:( Szegényke! Én "személyesen" nem tudtam még neki bemutatkozni, csak lovastorna bemutatókon láttam, és nagyon megkedveltem az önfegyelmét, és a kis lovasok iránti - számomra nyilvánvaló - szeretetét. Dárius egy kincs. :ang:

különösen akkor amikor egyéni lovastornász alatt nyom egy satut a versenyen, majd üget majd beugrik vágtába, és a lovastornász nem tud rendesen leugrani( mert ugye totál ütemzavar az egész) és elszakadnak a szalagjai....a futószár végén álló hölgy meg áll és néz, nem csodálkozik, mert ez már általános jóideje.

Dáriusznak legelő kéne már, nem kis lovasok...vhol 18 fölött jár már, nem ki****ni kéne vele, hanem meghálálni neki az eredményeket, amikhez valóban sokat hozzátett fénykorában.

Edited by estee, 2008 szeptember 4. - 21:10.


#98 kátyus

kátyus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.487 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 5. - 14:54

40 év lovasmúlttal?
Akkorra az emberek már túl büszkék, hogy beismerjék hibáikat, elismerjék a fiatalabbakat.


Sõt! Úgy látom sokaknak nem kell negyven év sem pár hónapos lovasmúlttal osszák az észt bárkinek, azt gondolják már mindent tudnak, jó szóra nem hajlanak, meg sem hallgatjék stb. Az alázat a tudás iránt az nagyon hiányzik!!! És többek között ez teszi Sherifet naggyá, hogy van benne alázat. Hogy nem képzeli magát még negyven éves lovas múlttal sem mindenhatónak. Hogy felmeri vállalni, hogy tanulnia kell, mint szerintem minden lovasnak élete végéig. Szerintem minden lovasnál van jobb lovas. Fejlõdni csak úgy lehet, ha az ember ezt képes belátni. Ha az emberek nem gondolnák magukat okosabbnak mindenkinél, könnyebb lenne a természetes lóval bánást is alappá tenni. Azt látom, hogy az emberek úgy vannak vele, hogyha eddig ez évekig jó volt így, vagy a nagyapám is így csinálta, akkor mit akarnak itt ezek az amerikások, a Pat Parelli és a többiek. És tajtékozva ordíbálnak, hogy nem kell ide amerika, mi vagyunk a NAGY LOVASNEMZET! Nem is kétlem, de lehet, hogy a nagyok nem adták át a tudásukat, és a többség a lókupec cigányoktól tanult; nem csinája a bûdös lova rúgj alá amekkorát bírsz, nem mén, ágaskodik típd szét a száját, nem fogad szót, láncos ezer karikás feszitõzablát nekije oszt ugrik a szóra, nem kell ide amerikás hókuszpókusz, kinek van erre ideje. És ugyanez a lovaglásnál, szõrén kõ ûni, nem ke cifra nyereg, a feszítõzabla akko is kõ, valamire való magyar lovasparasztnak tele van ilyenekkel a szekrénye, nem kõ ügetni, az cifraság, vágtázunk, oszt jó az úgy. Hú mennyit tudnék írni!
Tanulni kellene mindenkinek nagyon sokat, mindig, nem a korától függõen. Nálunk a jó lovast idõben mérik, nem minõségben, mennyit, hány évet ült lovon, mindegy hogyan, és akkor ne merd a tudását megkérdõjelezni, mer õ már akkor lovagolt, mikó te még a szaros pelust húztad magad után a homokban.
Én tanulni szeretnék, mindenkitõl, mindenhol, aki többet tud nálam.
És tisztelem Sheriffet, hogy õ is ilyen!

Edited by kátyus, 2008 szeptember 5. - 14:57.


#99 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 5. - 15:06

Lovaglás, tanulás fejlõdés... Van erre egy sematikus mintám, ami teljesen szubjektív, mondhatni empírikus megfigyeléseken alapszik.

1. Kétszer ülök lovon, ergo nyugodt lelkiismerettel oktathatok.
2. Veszek két-három leckét. PLÁNE!
3. Veszek további öt-hat leckét és úgy elkussolok, mintha sosem léteztem volna.
4. További tíz óra után elfogadom, hogy kurvára nem öncélú dologról van szó.
5. A huszadik óra után belátom a tudásom határait és csak arra hagyatkozom a lovaglásban, amit tényleg tudok.
6. Ha VALÓBAN lovagolni és nem szerepelni akarok.

És ha mindez így igaz (mint ahogy lehet, hogy nem igaz, mert miért ne tévedhetnék?), akkor ez a topic be fog dögleni, mert okafogyottá válik. Most még nagyon nem így van.

#100 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 5. - 15:28

Bevallom férfiasan, engem bõszít ez a topic. Mert ismételten nem arról szól, amirõl szólnia illenék - a címe szerint. Azt is bevallom, hogy akárhányszor próbáltam objektíven viszonyulni hozzá, sosem sikerült. Állandó jelleggel egyfajta plebejus attítûddel közelítek. Bármennyire is nem szeretném ezt. Egyszerû iparosa vagyok ennek a mûfajnak, aki nap mint nap lovak közt és lovakkal együtt húzza az igát - sokadmagával -, tûzõ napon negyven fokban és fagyos februári délelõttökön. Éjszakákon át videófelvételeket elemzünk, hogy hajnalban újra és újra nekiugorjunk a melónak, hogy jobban és szebben míveljük ezt a szakmát. Mert, ha nem is konyítok hozzá, annyit már beláttam, hogy ez ugyanolyan szakma, mint a hegesztõé, az ácsé, vagy a színészé. És ebbõl kifolyólag mindig kétkedve fogadom az egyik napról a másikra való megvilágosodásokat és a megvilágosodásokat követõ, már-már kötelezõ érvényû rácsodálozásokat, az ovációt, hogy ne folyamodjak a topikhoz mellesleg méltó seggnyalás szóhoz. Persze, hogy egyfajta sértett pozícióból viszonyulok a kérdéshez. Amit Sheriff hosszú beszámolójában leírt, tételrõl tételre oktatjuk 2005 óta minden gyerektáborban. 2005-2006-2007-ben történetesen Silveradon. Erre az egyik ex-Silverados gyerektáboros hívta fel a figyelmemet - köszönet érte. És mégsem a magánsértett pozíciójából beszélek: hanem azon kétkeziekébõl, akik hétfõtõl vasárnapig ezt mûvelik, mint napi foglalkozást anélkül, hogy dicshimnuszokat zengenének tenmagukról. Piaffe, Kiss Réka, Martin, Fáy Kata... - meg se szólalnak, pedig tudják kezelni az Explorert és ismerik a paci.hu-t, mi több, olykor-olykor el is olvassák és marha jókat szórakoznak a hasonló leiratokon. Én nem tudok ezen szórakozni. Alkati kérdés, nyilván. A bicska nyílik ki a zsebemben - bevallom férfiasan. Jöhet az össztûz.

#101 Szami

Szami

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.001 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 5. - 15:42

Dill-dull Polfelhõ! :D Tuttam, hogy ez lesz a vége. :)

#102 Peter13

Peter13

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.855 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 5. - 15:48

Jöhet az össztûz.

Meeeg meeeg meeeg jujujujdejooo meeeg meeg extazist kell kapni megörülök olyan jooooo...

(ugye tudod Porfelhö, hogy nem teged karikirozlak.. hasonlo az izlesünk.. Ginsburg stb..)

Ez nem lovas topic.. ez egy szocialpszicho-topic.. meeeeeg meeeeg sikitani akarok!!!!

Edited by Peter13, 2008 szeptember 5. - 15:49.


#103 lepénylesõ

lepénylesõ

    Új vendég

  • Kizárt tag
  • 18 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 5. - 20:24

IGEN!!! én is meg vagyok rendûlve, hogy a Porfelhõ által néven nevezett nagyok nem szólalnak meg! Fájó, mi több! KÍNZÓ hiány! és hozzá még be köll érnünk azokkal, akik megszólalnak! Porfelhõ, lepénylesõ, peter13, és itt sûrû elnézések hekatombáit halmozva elnézést kérek azoktól, akiket merõ lustaságból nem neveztem meg! Nem ártó-bántó szándékból, hanem merõ restségbõl, (tunyaságból, lustaságból) teszem.

#104 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 5. - 22:03

Bevallom férfiasan

Kellett 22 perc, hogy ez még generálódjon? :)

Szeretném akkor már tudni, mit a csodát oktattok.


egy kicsit belekorrigálnék telivér írásába...

Noha a korrekció ténye ellen nincs kifogásom, sõt, mégis ez az elsõ eset a paciponthus tagságom alatt, hogy nem értek egyet Veled.

Edited by Ernest, 2008 szeptember 5. - 22:04.


#105 Pucca

Pucca

    Új vendég

  • Fórumtag
  • 29 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 5. - 22:18

Bevallom férfiasan, engem bõszít ez a topic.
...
Jöhet az össztûz.


rc egyetértését küldi általam.

#106 lepénylesõ

lepénylesõ

    Új vendég

  • Kizárt tag
  • 18 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 5. - 22:33

Ez lyó hír! Mi több: REMEK! Mihez? - küldi egyetértését?!? ...én meg megRAGADom(mani padme hum!) az ALkalmat és együttÉRZÉSEMET küldöm! (rc-nek, C_R-nek)

#107 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 8. - 20:19

Most akkor kibe legyek szerelmes?

Belém ne! Vagy készülj arra, hogy reménytelenül plátói lehet csak a dolog, hiszen viszonzásra semmiképpen nem számíthatsz.

#108 sheriff

sheriff

    Egyszerû fórumtag, semmi extra

  • Fórumtag
  • 4.844 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 8. - 22:33

Az angol lovaglásnak nem célja, hogy a ló 'beadja a fejét' és ezt főként nem szármozdulatokkal hozzuk létre

Senki nem állította, hogy a western lovaglásnak ez a célja. Ismered a matematikából azt a fogalmat, hogy: szükséges, de nem elégséges feltétel? Nohát, a ló fejének bekérése ilyen. Nem a cél, hanem részcél. Az összeszedettség felé vezető lépcső első foka.

Az összeszedettség nem egy cél, amit az ember kézmozdulatokkal kivarázsol a lóból, hanem a felépített kiképzés eredménye, amelyet magától kínál fel a ló!

Ezzel a kijelentéssel valamennyi westernlovas maradéktalanul egyetért. Ez az az állapot, amit úgy jellemeztem, hogy: Most a jó, ne mozogj!
Az ehhez vezető feladatsort írtam le. Miből gondolod azt, hogy én vagy bármely westernlovas akarnám/akarná kényszeríteni a lóból ezt? A hajlítás és a ló fejének lekérése arra kéri (és nem kényszeíti!!!) a lovat, hogy legyen összeszedett. Ha megteszi, amit kérünk, akkor jutalmat kap azzal, hogy azonnal mindkét kéz enged, s a lábak jelei is abbamaradnak vagy enyhülnek. (Enyhülnek, hiszen a hajlítást ezek tartják fenn.)

A lovaglás minden pillanatára igaz, de fokozott hasznát vesszük az egyszerű fordulatok lovaglásakor: a lovas válla mindig párhuzamosak legyen a ló vállával, csípője pedig a ló csípőjével.

Ezzel nem értek egyet. Ha nem fordulsz el a válladdal, csípőddel a menetirányból, akkor csak követed a testeddel a ló mozgását, de nem irányítod. Az „Ahova nézel, oda lovagolsz, ahova lovagolsz, oda nézel.” elv nem működik így a gyakorlatban. Ha egyenesen előre lovagolok, akkor az állításod igaz. De ha el akarok kanyarodni balra, akkor balra is kell néznem! Abba az irányba, arra pontra, ahova lovagolni akarok. Ha spint akarok csinálni, akkor magam illetve a ló mellé, majdhogynem hátra kell nézzek. S nem elég csak a szememmel, vagy csak a fejemmel arra nézni! Oda kell fordulni. Ez a testsúly segítség. Ezt tudja a ló megérteni. Nem elég csak a nyeregben ide-oda ülni. (Jobb- vagy baloldalra terhelni.)

Nem értem egyébként az angol lovas logikát. Szerintem munkalovaglásnál használhatatlan a módszerük a ló hajlítására. Ennél a lovaglásnál az egyik kezed dolgozik ((lasszót/fegyvert, tűzifát, csomagot tart, vagy kaput nyit/csuk, stb.), azaz nem foghatod a szárat két kézzel. Ha meg eggyel fogod, akkor gyakorlatilag csak a külső szárad van. Western elven a külső szárral tudod a vállat kontrollálni (befelé vállazásnál kifelé húzod a martól eltávolodva, kifelé vállazásnál pedig a mar közelében blokkolhatod a vállat a mar közelében.) A hajlítást a lábak hozzák létre, s azok is tartják fenn. Mit tenne egy angol lovas, ha az egyik kezét lekötnék? Nem tudom, nem értem. Westernben az egykezes szárhasználat esetén is megvan a lehetőség mind a hajlításra, mind a fej lekérésére, azaz el lehet érni az összeszedettséget. Hogyan lehet ezt elérni angol stílusban? Sehogy! Az egyetlen szárként kezelhető, egy kézben tartott szárakkal való „játszadozás” angolban a belső szárat jelentené ugye? Hiszen két szárnál a belső szár félfelvételeivel operáltok. De a vállazás blokkolásához a külső szár kellene! Ez nekem nem ér össze.

Nem kötözködni, tanulni akarok. Valóban érdekel a téma, s remélem, hogy ez az eszmecsere folytatódik!

Poros!
A hozzászólásaidra nem igazán akaródzik reagálnom. Elfogultságot jelentek be.
A westernlovaglás elméleti és gyakorlati oldaláról, a lovaglás tanulásról közzétett írásaiddal, azonban szívesen megismerkednék. Akár itt, ebben a nyálas, gusztustalan topicban - akár másikban. Nem először olvasom tőled, hogy rengeteget dolgozol lovakkal, lovagolsz, videót elemzel, stb., így joggal feltételezhető, hogy kiváló elméleti szakemberré és jó lovassá lettél az Ausztriában és az IC Ranchen eltöltött összesen majd egy év alatt. Nyilván rengeteg tapasztalatod van a tanulásról, a fejlődésről. Írni meg mindig tudtál. Miért nem írsz hát valami kézzelfoghatót erről? Vagy legalább valami tényleg humorosat? Hátha téged is bálványozni kezdenek ilyen írások miatt egyesek? Még talán magam is ráfanyalodom erre, ha végre ilyeneket írsz, s ezzel okot adsz rá. :)

Téged egyébként nem a topic bőszít fel, hanem az, hogy nem tudsz belekötni szakmai alapon abba, amit írok. Ez fáj neked, de piszkosul. De nem kell elkeseredned, hiszen RC is, Peter13 is veled vannak, veled értenek egyet. Csak tudnám, hogy ezt hogy bírod ki?

Edited by sheriff, 2008 szeptember 8. - 22:43.


#109 Porfelhõ

Porfelhõ

    Tündércsávó

  • Fórumtag
  • 3.771 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 8. - 23:52

Téged egyébként nem a topic bõszít fel, hanem az, hogy nem tudsz belekötni szakmai alapon abba, amit írok. Ez fáj neked, de piszkosul.


Nem.

#110 Fec

Fec

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.878 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 9. - 3:44

Nem értem .....Ez nekem nem ér össze.

Olvasva a terjengõs írásokat, egyáltalán nem csodálkozom.
Mintha egy turmixgépbe tennék a kiollózott lovasszótárt, a nagy indiánkönyvet, a pöttyös lányregényt aztán felengednék mézes sziruppal majd - ráindítanának.

Itt érdemes felidézni Feribácsi ágálásait még az anno idõszakából, hogy aszongya tegyük tisztába és egyértelmûvé a használt fogalmakat. Ne keverjük a spanyol-francia-német-angol módinál használt terminológiát a westernével .
Pl. míg hajlítás az egyiknél egyenletes ívet képvisel teljes hosszban, az a másiknál marban megtört nyakat jelent. (Legalábbis én többnyire csak ilyeneket láttam, mégis hajlításnak mondták. A kivétel lovasokról többnyire kiderült, hogy jó angolos múltjuk is van.)

-Minek csinálna a nem w-es spint? Más felépítésû ló, patkó, stb. csak az izülete bánná a lónak.
Van viszont hátulja kürüli fordulat, perdülés, de egyik sem a vestern módon "leragasztott" hátsó láb körüli búgócsiga.

""Szerintem munkalovaglásnál használhatatlan a módszerük a ló hajlítására. Ennél a lovaglásnál az egyik kezed dolgozik ((lasszót/fegyvert, tûzifát, csomagot tart, vagy kaput nyit/csuk, stb.), azaz nem foghatod a szárat két kézzel.""

Tüzifacipelés, kapunyitás stb közben minek hajlítani??
Mellesleg kiképzett lovat, képzett lovasnak nem gond egy kézzel lovagolni. Állításban és hajlításban sem.

Ha valóban meg szeretnéd érteni (derék dolog, javára válik bárkinek) remek oktatókat találsz fórumosok közül is.
Nota bene, Müsellert nem csak elolvasni, de kipróbálni, gyakorolni is kell a megvilágosult megértéshez. Podhajsky, Lemarie de Ruffieu, és a magyar klasszikusok is eligazítanak: Kósa-Reznek, Machánszky, Kókay Pál, Gyõrffy-Villám, Magyar Imre stb.

Most szinte látom, hogy feltéped az inggallért és levegõ után kapkodsz. Sajnálom, dehát valakinek ki kell mondania, ha meztelen a pógár. Nekem nem újság konfrontálódni veled, mehet a többi közé. :D
Amúgy pedig nagyon máltányos penitencia ez, a "tanulós idõszakod" elõtt ugyanilyen fennen hirdetett, és sokaknak (sajnos rossz) példaként szolgáló lovas múltadért. Ha ettõl kezdve helyes az út, akkor is eltart egy ideig lóvátenni a félrevezetett nyájat.

#111 Peter13

Peter13

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.855 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 9. - 8:16

Belém ne!

Miert TE valaszolsz a MAUGLY es CHYKI urhölgyeknek intezett kerdesemre? Mi közöd NEKED ehhez?

Neha, ritkan.. masokrol is szo van.. masokrol is szo lehet.. masokkal is lehet foglalkozni.. nem csak SHERIFF-el.

Edited by Peter13, 2008 szeptember 9. - 8:17.


#112 Tom Forest

Tom Forest

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 9. - 8:45

Senki nem állította, hogy a western lovaglásnak ez a célja. Ismered a matematikából azt a fogalmat, hogy: szükséges, de nem elégséges feltétel? Nohát, a ló fejének bekérése ilyen. Nem a cél, hanem részcél. Az összeszedettség felé vezetõ lépcsõ elsõ foka. Ezzel a kijelentéssel valamennyi westernlovas maradéktalanul egyetért.

Elvileg így van. W.-ben nincs "támaszkodás", azaz a szárak nem keretezik be a ló elõreirányuló mozgását. Ezért kell a ló fejét lekérni (lábbal). A szárakkal persze lehet korrigálni (rövidíteni), de nem azzal préseljük ki a lóból az összeszedett állapotot. A gyakorlat azonban sajnos nem mindig ilyen. :( És nincs csúnyább egy feszítõvel lovagolt csillagvizsgáló "western-lónál" - mert az nem western ló :rolleyes: ).

Ha nem fordulsz el a válladdal, csípõddel a menetirányból, akkor csak követed a testeddel a ló mozgását, de nem irányítod. Az „Ahova nézel, oda lovagolsz, ahova lovagolsz, oda nézel.” elv nem mûködik így a gyakorlatban. Ha egyenesen elõre lovagolok, akkor az állításod igaz. De ha el akarok kanyarodni balra, akkor balra is kell néznem! Abba az irányba, arra pontra, ahova lovagolni akarok. Ha spint akarok csinálni, akkor magam illetve a ló mellé, majdhogynem hátra kell nézzek. S nem elég csak a szememmel, vagy csak a fejemmel arra nézni! Oda kell fordulni.

Ez is OK.

Ez a testsúly segítség. Ezt tudja a ló megérteni. Nem elég csak a nyeregben ide-oda ülni. (Jobb- vagy baloldalra terhelni.)

Ebben az ide-oda dõlésben láttam eddig a legkülönfélébb okfejtéseket. :rolleyes:

Western elven a külsõ szárral tudod a vállat kontrollálni (befelé vállazásnál kifelé húzod a martól eltávolodva, kifelé vállazásnál pedig a mar közelében blokkolhatod a vállat a mar közelében.) A hajlítást a lábak hozzák létre, s azok is tartják fenn.


Itt ezt másképp oldanám meg. :ang:

A "néma guru" szociális tabujával pedig nem értek egyet. Ez egy buta csoportnorma itt a fórumon. Nevezetesen: "Ne merj kérdezni, no pláne hozzászólni, lovas dolgokhoz, amíg van nálad okosabb ebben a témában. Ha pedig már okosabbnak hiszed magad mindenkinél, akkor "bölcsen" fogd be a szád, nehogy valaki utolérjen, és tarts titkos szeánszokat (lovasórákat?) feltétlen híveidnek."

Kérem. Én úgy vagyok hülye, ahogy vagyok. Ez azonban nem foszt meg attól, hogy véleményem lehessen. Itt, vagy a parlamentben :P . Ha hülye vagyok, miért fél tõlem, aki sokkal többet tud, mint én? Hiszen nem osztom ingyen a tudást, mert üres a fejem.
Hogy marhaságra nevelem a fórum tudásra éhes olvasóit? Lehet. Ma ezt gondolom, holnap azt. :gm: És még valami: Mindenki ugorjék be a kútba, mert én azt javasolom. Aki marad, annak van önnálló véleménye, és azzal érdemes lesz végre fórumozgatni. :dev:

#113 Peter13

Peter13

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.855 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 9. - 8:51

Én úgy vagyok hülye, ahogy vagyok.

Erdekes dolgokat irsz..

#114 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 9. - 8:55

Haf-Shire: A lovaglás minden pillanatára igaz, de fokozott hasznát vesszük az egyszerû fordulatok lovaglásakor: a lovas válla mindig párhuzamosak legyen a ló vállával, csípõje pedig a ló csípõjével. Sheriff: Ezzel nem értek egyet. Ha nem fordulsz el a válladdal, csípõddel a menetirányból... Én: Nadehát HafShire egy hajlított lovat képzel el (egy fordulatban), és ezért a lovas épp azt csinálja, hogy elfordult az (egyenes) menetirányból... Más. Ne mondjátok már, hogy a ló nem veszi utasításnak, ha egyik vagy másik oldalra erõsebben nehezedek.

Edited by Ernest, 2008 szeptember 9. - 9:02.


#115 Tom Forest

Tom Forest

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 9. - 9:09

Ne mondjátok már, hogy a ló nem veszi utasításnak, ha egyik vagy másik oldalra erõsebben nehezedek.

:confused: Ezt hol láttad? (Vagy én vagyok vak?)

#116 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 9. - 9:16

Egy bizonyos Tom Forestnél, ma 09:45-kor. :D Sheriff, írta, Te meg leokéztad. Ide-oda dõlésként.
Ráadásul az én szenilitásom szelektív:

Terepen ma már nekem is nagyon oda kell figyelnem magamra, nemcsak a tájra, a terepakadályokra, társakra. A saját mozdulataimat, de még a gondolataimat is kontrollálnom kell... ...helyezõdhet a testsúlyom ide-oda, rá se hederítsen


Edited by Ernest, 2008 szeptember 9. - 9:30.


#117 Peter13

Peter13

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 1.855 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 9. - 9:46

Milyen csend lett.. ------------------------------- Ernest.. miert szerkesztetted ki az idezetet? Mert OFF volt? Igen, a lovaglasrol van elegendö topic. Ez a topic az erzesekröl szol.. olyasmikröl, hogy "most jo, ne mozogj".. meg hasonlo, meg a szexualitasban is ügyetlensegre vallo, egomanias szemlelet abrazolasarol.. Persze nem nyiltan. Tükör altal homalyosan.

Edited by Peter13, 2008 szeptember 9. - 9:48.


#118 Tom Forest

Tom Forest

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.029 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 9. - 9:51

Egy bizonyos Tom Forestnél, ma 09:45-kor. :D Sheriff, írta, Te meg leokéztad. Ide-oda dõlésként.
Ráadásul az én szenilitásom szelektív:

Akkor nem voltam egyértelmû. Az "oda nézek..."-re írtam az OK-t. Az IDE-ODA DÕLÉS-t pedig külön vettem, hogy ott van a legtöbb vita. Ebben a kérdésben ritkán érvelek, mert nagyon érzékeny téma valamiért. Én pl. nem dõlök semerre spin közben. (Na jó, dõlök, de azt hibaként rovom fel magamnak :ang:.)

Természetes, hogy a testsúlyra reagál a ló, ha kiképzésnél következetesen kapja (jel+ korrekció), és a késõbb is mindig ugyanazt a választ várják el tõle (vagy következetesen átlovagolják :gm:).

#119 Ernest

Ernest

    Tele van a levelesládája

  • Fórumtag
  • 13.706 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 9. - 9:59

Western nyereg esetén, ahogy azt a legtöbb angolból átnyergelt lovas azonnal sérelmezi, nincs térdtámasz.

Kinek térdtámasz kellett, még nem volt lovas. :gm:


Nem is lett csend. :)
Én meg már egy szakmai topicban olvasgattam, amivé nem én fajítottam, de nem kárhoztatom a fajítókat.

#120 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2008 szeptember 9. - 12:23

Olvasva ...


:D Próbáltam megtippelni, hogy hova küldenének a cimbik a forma 1-es fórumon, ha megkérdezném, miért nincs felezõ, rakfelület és vonóhorog a F1-es készségeken, amikkel hogy szállítom el a szénabálát imígyen. :D

Azért szórakoztató, el kell ismerned - mint a mesében, ahol három nap egy esztendõ ;) :D