Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Haszonállatok


  • Please log in to reply
4162 válasz a témához

#121 Cinkos

Cinkos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 84 hozzászólás

Közzétéve 2009 április 22. - 12:00

Igen, sajnos az egyik ló miattuk lett atkás. :( Úgyhogy most mindenkit megnyírtunk - kivéve a birkákat - és átmostuk õket. Úgy néz ki, hogy mégis meg lesznek nyírva hétvégén! :ang: Terápiás kecske, ez tök jó. :ang:

#122 Ilusta

Ilusta

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 8.740 hozzászólás

Közzétéve 2009 április 27. - 18:33

Megnézném EZT IS kis fogja leellenõrizni...

#123 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 április 27. - 20:37

Hazajöttek a csajok! Lesz már tejecske.
Posted Image
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu
Kicsi huszár.
http://kepfeltoltes....ltoltes.hu_.jpg[/img][/url]
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Így jobb kicsit:
Posted Image
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

#124 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2009 április 28. - 21:37

Szóval kecskegeltek!mondom én hogy terápiás állat a kecske! Holnap elvisznek tõlem 3 kisgidát, már csak 3 kis bak marad. Ha valaki cserélni szeretne idegen vérvonalra hát 2 kis bakot szívesen elcserélnék. Vas, Zala , Gyõr-Moson Sopron megyében. De levágásra nem adom! Nagyon szépek!

#125 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 3. - 7:59

JAGO, VIGYÁZZ A CSAPATRA, felügyeli õket.
Posted Image
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Megnõttek a kisgidák, egyre játékosabbak és kíváncsiak.
Posted Image
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Posted Image
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Posted Image
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Posted Image
A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Zsebi, Cinkos nálatok mi a helyzet?

Edited by Backnight, 2009 május 3. - 8:00.


#126 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 3. - 8:13

Gyönyörûek ezek a kecskék Backnight! Mi itthon nem tartunk bakot, a tanyákon meg olyan helyzet uralkodott hogy onnan én is menekítettem a lányokat, csak szerelmeskedni meg nyáron a nyájba jártak ki. Pedig jól jönne errefelé is egy szép bakocska! Pláne hogy írod mennyi tejet adott a felmenõjük. Most szereztem én is Mancikánk mellé Gizikénket, az õ anyukája is 6 litert adott naponta. Már fejhetõ, de még nagyon körbe kell udvarolni hogy ne ijedezzen. Úgy látszik, lesz gidácska is, mindkettõ pocakja növekszik. Csak megmaradjon! Van valakinek tapasztalata kecsketej ill. allergia összefüggésben? Olvasni már rengeteget összeolvastam, de bizonyítani még nem bizonyítottak semmit. Kicsi fiam allergiás, gyógyik helyett az immunrendszerét erõsíteném.

#127 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 3. - 8:46

Van tapasztalatom. Mi úgy kezdtünk el kecskét tartani(családom magyartarka párti volt, az volt a nagyszüleimnek) hogy én a kórházban amikor szültem megismerkedtem egy hölggyel aki már a 4. gyerekét szülte. Õ mondta hogy neki nincs teje és kecsketejen nevelte fel mind a 3 gyerekét és ezt a negyediket is úgy fogja. Õ mondta azt is hogy allergiára nagyon jó a kecsketej, az egyik gyereke asztmás és annak adják kezelés gyanánt. Teltek múltak az évek és a fiam sokat volt beteg, Pesten laktunk. Aztán kivizsgálás,(allergiás aszthma) mert Balatonon voltunk tavasztól õszig ott nem volt beteg a gyerek, hazamentünk rá egy hétre már lázas hörghurotos volt. Eszembe jutott a kórházi ismeretség és akkor döntöttem a vidékre költözés mellett. Csákberénybe költöztem a gyerekekkel és azonnal vettem egy kecskét. A házunkat 2 oldalról a Vértes határolta, levegõ és a kecsketej hatására kisfiam gyógyszer nélkül 1 év alatt teljesen rendbejött, megerõsödött. Még akkor se kapta el az influenzát amikor körülötte mindannyian betegek voltunk. Azóta Õ is nagy híve a kecsketejnek és ma már a saját kisfiának viszi minden nap. Az allergiája eltünt. Ha félidõs vemhes a kecske el kell apasztani a tejét és "szárazon állni" hagyni. 5,5 hónapig vemhes a kecske.

Edited by Backnight, 2009 május 3. - 8:48.


#128 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 10. - 10:10

Szia Zsebi! Fejitek a kecskéket? Én igen, reggel este. Nem kell gondolkodnom a programomon, trágyázás, lójártatás, fejés. A korábban feltett, bemutatott fekete kecske anyának, Korminak elvitték mindkét gidáját, a fehérnek csak az egyiket, Így ezt a kettõt fejem. Kormiék elõször ellettek, amikor elkezdtem fejni, minden úton módon tiltakozott ellene. Ma már féltékeny amikor a testvérét fejem. Elõször csak napi 1 l tejet adott, most napi 3 l.nél tartunk. Elsõ ellésû kecskénél ez szép teljesítmény. És napról napra fokozza. Érdekes. Kutya módjára jönnek utánam. Tök aranyosak. A tej nagyon jóizû. Minden nap küldök annak a veseátültetett lánynak is. Gyógyuljon meg.

#129 Cinkos

Cinkos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 84 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 10. - 15:41

Az egyik kecske megellett kb. két hete.
Alma és a pici fia A kicsinek ferde az orra és emiatt furán is veszi a levegõt, de egyébként egészséges.
Vettünk még kerítést és tovább csináljuk nekik az erdõt. :) Imádnak ott lenni, csak már tényleg mindent, amit elértek lerágtak, ezért is bõvítünk. :D
Fejni mi is fejnénk õket, csak még nincs meg a hely, hogy hol.

#130 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 10. - 21:43

Az egyik kecske megellett kb. két hete.
Alma és a pici fia A kicsinek ferde az orra és emiatt furán is veszi a levegõt, de egyébként egészséges.
Vettünk még kerítést és tovább csináljuk nekik az erdõt. :) Imádnak ott lenni, csak már tényleg mindent, amit elértek lerágtak, ezért is bõvítünk. :D
Fejni mi is fejnénk õket, csak még nincs meg a hely, hogy hol.


Nagyon szép a kicsi. Különleges a mintája. Egyke volt?

#131 Cinkos

Cinkos

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 84 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 11. - 9:46

Igen, egyke. A mamájának viszont rengeteg teje van! :eek:

#132 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 11. - 9:53

Igen, egyke. A mamájának viszont rengeteg teje van! :eek:


Akkor fejd mert begyulladhat és elapadhat. Egy kecskénél én mindig fejtem az anyákat.

#133 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 11. - 13:23

Szia Zsebi!
Fejitek a kecskéket? Én igen, reggel este. Nem kell gondolkodnom a programomon, trágyázás, lójártatás, fejés. A korábban feltett, bemutatott fekete kecske anyának, Korminak elvitték mindkét gidáját, a fehérnek csak az egyiket, Így ezt a kettõt fejem. Kormiék elõször ellettek, amikor elkezdtem fejni, minden úton módon tiltakozott ellene. Ma már féltékeny amikor a testvérét fejem. Elõször csak napi 1 l tejet adott, most napi 3 l.nél tartunk. Elsõ ellésû kecskénél ez szép teljesítmény. És napról napra fokozza. Érdekes. Kutya módjára jönnek utánam. Tök aranyosak. A tej nagyon jóizû. Minden nap küldök annak a veseátültetett lánynak is. Gyógyuljon meg.


Szia!
Igen fejem, de csak az új csajszit Gizikét. Mancika már kezd kitõgyelni, még van ugyan jó pár hete, de már pocakosodik igencsak. Gizikénket úgy kaptuk munka fejébe, és nem gondoltuk hogy vemhes, de úgylátszik igen. Kb húsvétkor vemhesült ahogy sikerült utánakérdezgetni, így még fejhetem. Sajnos a fiam nemhogy javul, de egyre szörnyebb a bõre. Mintha csalánban fetrengett volna, és folyton vakarja. Volt ilyen tapasztalat a kecsketejjel hogy esetleg jobban kihozza az allergiát és csak aztán javul? Szerdán kezdjük elölrõl a hercehurcát orvostól-orvosig. Rettegek hogy valamelyik állatra allergiás, karácsonykor költöztünk át ide ahol az állatok is vannak. Épp tegnap hoztunk neki egy kispónit,( írok a pónikhoz róla )most kezdte el érdekelni igazán. Azért a kecsketejet nem adom fel, teljesen kiváltotta nálunk a tehéntejet. Mikor leszokott a cicirõl akkor is kapott már kecske tejét mert az könnyebben emészthetõ és egészségesebb és nem volt ilyen mértékû allergiás reakciója.

#134 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 11. - 15:11

Itt csupa szépet jót olvasok a kecskékrõl. Azért én tudom ám miért ábrázolják sokfelé az ördögöt kecskefejjel. :dev: Úgy hogy nem dõlök be nektek. :) Meg eszembe jut egy mondás is: Ha nem tudsz káromkodni vegyél kecskét, hamar megtanulsz.

#135 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 11. - 15:22

Zsebi! Légyszíves írj róla, hogy kezdõdött a gyereknél, miben nyilvánul meg az allergia, mikor van? Télen is?Próbáltátok e figyelni hogy mikor jön ki rajta? Az orvosok egy tesztet csinálnak és megállapítják mire allergiás a gyerek. Hallottam már olyat hogy kecsketejre is lehet allergia, ezért csak 3 éves kor fölött javasolják az orvosok, de mint írtam egy ismerõsöm azon nevelte fel 4 gyerekét mert nem volt anyateje. Lehet hogy valamilyen virágporra és most virágzik, azért olyan a gyerek. Annak idején én is izgultam, de szerencsém volt mert a szõrökre is allergiás volt a fiam , kivéve a ló, kutya, macska. Napallergia nem lehet? Nem a nappal együtt jött ki a gyereken? Magán ment.

Itt csupa szépet jót olvasok a kecskékrõl.
Azért én tudom ám miért ábrázolják sokfelé az ördögöt kecskefejjel. :dev:
Úgy hogy nem dõlök be nektek. :)
Meg eszembe jut egy mondás is: Ha nem tudsz káromkodni vegyél kecskét, hamar megtanulsz.



JUJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJ!
Na miért?

#136 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 11. - 15:39

Viccet félretéve a kecske nem egy egyszerû állat, de én megfejtem. ;) Nem tudom, nálunk annó is mindíg csak a baj volt velük, bár mi szabadon tartottuk õket sok sok hektáron, de nekik le kellett menni a faluba, a kiskerteket rendbetenni, meg a "közeli" fogadó sövényét megnyírni, meg,a kocsim motorháztetején ugrálni, meg a jurtaelé szxrni, meg mindent szétrágni,meg................. . Ismerõsnél 6 sor villanypásztoron keresztül vitték el magukkal a juhokat is egy kis vikkendkert nézõbe. (a srácnak meg a hétvégiházasok beigértek egy kis lincselést, így õ kénytelen volt tõlük megszabadulni) Elköltöztünk a kecskéket átvette egy helyi család, és akkor megfogadtam, hogy soha többet kecske. :nem: Rá 4-5 hónapra már kecskét jártunk nézni, így megint van 5 db. :D De egy életre megtanultam, hogy bármennyire szeretem, ha nagy területen szabadon mászkálak az állataink, kecskét csak kötve, vagy "hermetikusan" elkerítve szabad tartani a békesség kedvéért.

#137 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 11. - 21:03

Nem kell ahhoz kecske hogy világgá menjenek. A mi lovaink is kötve vannak jelenleg, a szomszés epreskertjébe sikerült beszabadulni az egyiknek, amit elõzõ nap ültetett az egész család nagy buzgalommal. Gondolhatod. Fölcsapott farokkal szaladgált össze-vissza benne. Vittem a szeretetcsomagot rögtön. Egyébként nálunk is kell egy új pipietetõt fabrikálni, mancikám rögtön célbaveszi és a szarvával dönti. Igencsak megviselték már a támadások. Egyébként már volt olyan kecskénk aki fölakasztotta magát. Akkor éppen nagyon udvarlóban volt a párom, és jött a szomszéd mert mi a tanyán körmöltük a birkákat hogy igyekezzünk, az egyik kecskével gond van. A kis buta hogy csinálta, leugrott egy lejtõcskén és megfolytotta saját magát, vastag bõrnyakörvet használunk, a mai napig rejtély. Annak a kecskének keserû volt a teje, az anyjának (ez a Mancika) olyan mintha a kecskét nyalogatnám, borzalom. Gizikémnek meg alig van valami mellékíze.

#138 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 11. - 22:39

Tipara, én több mint 20 éve tartok kecskét boxban és velem kijönnek egy kicsit sétálni és legelni. Sose mennek el tõlem, jönnek utánam. Sõt a házunktól kb. 300 m-re van egy kis tisztás oda ki szoktam vinni a lovakat futószárazni és egy vagy 2 kecskét is viszek néha magammal. Soha nem mentek még el, szépen jöttek utánunk és amíg a lóval foglalkoztam ott legeltek körülöttem. A telkünk nincs teljesen bekerítve, számtalan esetben kiengedem a kecskéket az istálló elé legelni, soha nem mentek még át a szomszédba, ott maradtak minden esetben az istálló elõtt és legeltek, vagy feljöttek a házhoz és óbégattak utánam. Imádom õket! Ez érdekes, már mástól is hallottam, hogy mellékíze van a kecsketejnek. Most adok el tejet és ezek is mondták hogy azelõtt ahonnan hozták ott mellékíze volt a tejnek, hát ennek a tejnek nincs, ez biztos. Elõször a gyerekeim is tiltakoztak ellene. Erre vettem dobozban tejet és mikor kiitták, kecsketejet öntöttem utána, egy hónapig így itták a tejet és nem vették észre, csak 1 hónap múlva mondtam meg az igazat. Azóta isszák meg a kecsketejet. Hát ennyit a mellékízrõl.

#139 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 11. - 22:58

Mi a vélemény a forralásról? Forralás nélkül még nem isszuk, csak fõzni használom így. Mármint a kecske tejét.

#140 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 12. - 0:00

Azelõtt forralatlanul ittuk, ma már csak forralva. A vírusok jönnek mennek a fene se kockáztat. De a vejem nem hajlandó forralni.

#141 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 12. - 7:49

Nálunk sincs a tejnek mellékíze, és ezen a mi környezetünk is meg szokott lepõdni, szerintem azért nincs, mert azt esznek amit csak szeretnének (csipke, kökény, gyógynövények, meg ami felénk akad. Ha mellettük voltunk õk sem mentek el, csak amint eltütem a szemük elõl, meg sokan is voltak együtt szabadon, nálunk 12-15 db kecske, meg 10 juh. Most azért nem annyira voltak kódorgósak így 5-en. Mi nem forraljuk a tejet iváshoz, állítólag a vitamint is kiölöd vele. Érdekes, hogy az én gyomrom nem bírja a tejet, bolti tejet is csak 3 havonta kivántam meg, attól is megfájdult a gyomrom, de a kecsketejet hébe hóba megiszom és semmi bajom tõle. ( Párom jó napi 1-2 litert iszik, de õ tej függõ) A maradékból sajtot csinálunk, nem tudom ismeritek-e, de van egy nagyon egyszerû módszer: felforralod a tejet (mi kályhán /sparhett szoktuk, ott soha nem ég le) és mikor teljesen bepillésedik a teteje (úgy hogy már nem tudod szétfújni a pillét) akkor literenként 1,5 evõkanál citromlevet elkeversz benne, addig hagyod fennt, míg újra felfõ rendesen, addigra kiválik a savó. És "szürheted" is le. Egyetlen egy dolog van vele, csak utólag lehet ízesíteni (Pl: felkockázva fûszeres olajban, vagy ilyenek) mert ha raksz hozzá akár sót is, szétesik túróvá, de annak is nagyon finom :D Ízesítés nélkül mozarellás, kicsit édeskés íze van. Mi nagyon szeretjük, meg nagyon egyszerû megcsinálni, nem igényel semmi méricskélést, meg tejen, meg citromleven ( mi facsarni szoktuk hozzá a citromot, üveges citromlével még nem próbáltuk) kívül semmi mást.

#142 Filly

Filly

    Biodegenerált

  • Főmoderátor
  • 8.075 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 12. - 7:57

Tipara, nehogy félreértsd, mert én is nagy tejfüggõ vagyok. Most épp a szomszéd tehenétõl kapom a tejet, de régebben volt, hogy 4-5 kecskét fejtem, és mindenki nagy megdöbbenésére forralás nélkül ittam és iszom, de volt már olyan állítólag, hogy egy egész család agyhártyagyulladást kapott, mert a kecskét egy fertõzött kullancs csípte meg. Bár a sorsát senki sem kerülheti el... :)

#143 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 12. - 8:14

Szerintem az a sztori abban a formában kamu volt, a kecsketej lejáratására, mint kishazánkban sok ilyen dolog elõfordult már.
Volt már olyan gyerekorvos is aki közölte ismerõsünkel, hogy kecsketejet azt véletlenül sem szabad adni gyereknek, mert mindenféle pillemputtyot elkap tõle. Érdekes régen anyatej pótlónak adták. :cool:
De ha igaz is volt, a sorsát tényleg senki sem kerülheti el.

Nem kell ahhoz kecske hogy világgá menjenek. A mi lovaink is kötve vannak jelenleg, a szomszés epreskertjébe sikerült beszabadulni az egyiknek, amit elõzõ nap ültetett az egész család nagy buzgalommal. Gondolhatod. Fölcsapott farokkal szaladgált össze-vissza benne. Vittem a szeretetcsomagot rögtön.


Ne is mond, tegnap hív párom telefonon, hogy a drága lovainknak éppen az volt a legfontosabb dolga, hogy bekommandózzanak a kiskertembe és az elõzõnap elvetett magokat kiássák és felcsipegessék.
De legalább a galamb nem eszi ki a magokat tõlük. :D

#144 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 12. - 8:25

Nálunk egyformán esznek a kecskék, mégis mindegyiknek más az íze. Kaptam tippet hogy rögtön fejés után forralni kell, akkor elmegy az íze. Ha lesz Mancikánk fejhetõ kipróbálom. Gizinek forralás nélkül sincs szaga. Szerintem ez egyedfüggõ. Lehet hogy már Gizi kecske utódjainak sem lesz ízes a teje. Az agyhártyagyulladásról hallottam, nemrég egy tanya ment tönkre, akik vitték a tejet megbetegedtek. Hiába ment a hír rögtön nem a tulaj a bûnös, mire levették a vért a kecskéktõl már kiürült a szervezetükbõl, hanem hogy forralás nélkül itták. Ezért kérdeztem. Indiában 3x forralják a tejet, szerintük akkor fogyasztható. Valamennyi vitamin csak marad így is, lehet. Nagyon jó a sajtrecept. Már forrás elõtt pillésedik, vagy felforraljátok és kicsit hagyjátok hülni, bele a citrom és úgy vissza? Szûrés után csöpögteted kendõben? Én még csak gomolyát csináltam, az is finom. Ahhoz pepsint kell venni, kicsit langyosítani, bele a pepsin és amikor összekapja szûrhetõ. Jól kinyomkodod, föllógatod csöpögni. Ezt lehet ízesíteni már készítéskor. Köményes, paprikás, petrezselymes, kapros, stb. Túrót próbálta már valaki?

#145 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 12. - 8:46

Mint írtam, nekünk az lett belõle, mikor egybõl próbáltuk ízesíteni, elsõ osztályú túró :) Nem muszály felforralni, az a lényeg, hogy jól bepillésedjen, mi le sem vesszük, közben,mikor látjuk, hogy összeállt rajta a pille megy bele a citromlé, a cucc meg marad folyamatosan a platnin, mikor felfõ (látni, hogy elvállt a savó) gézen/pelenkán át leöntjük és lehet fellógatni csöpögni. De találtam népi tejoltó növények leírását, azt akarom majd kipróbálni, citromlé helyett. "Az agyhártyagyulladásról hallottam, nemrég egy tanya ment tönkre, akik vitték a tejet megbetegedtek. Hiába ment a hír rögtön nem a tulaj a bûnös, mire levették a vért a kecskéktõl már kiürült a szervezetükbõl, hanem hogy forralás nélkül itták. " Vagy benne sem volt a szervezetükben ;) , hanem valami más cucctól kapták el, csak egyszerûbb volt a kecsketejre fogni, mint a pl: a "májkrémre" .

#146 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 12. - 9:59

No , ez a tönkrement kecskefarm itt volt nem messze Zalában. Ha egyrõl beszélünk. Állítólag olcsón adták el az egészet. A hirdetéseiket én is olvastam. Én forralom a tejet , abból baj nem lehet. De az az igazság hogy szeretem a frissen forralt tejet. Olyan forrón iszom, hogy más nem tudja úgy meginni, én meg úgy szeretem. Túrót rendszeresen csinálok, de én szeretem, de a család nem, azt mondják kesernyés egy kicsit. Szerintem valamit elrontok, akkor megpróbálom úgy ahogy írtátok a citromlés dolgot. Egy ismerõsöm ecettel csinálja a sajtot.

#147 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 14. - 19:53

Kedves Tipara ahogy neked a borsóval nincs szerencséd, úgy én a kecskesajttal jártam így. Nagy vehemenciával elindultam citromért, persze csak citromot nem vettem. Nem baj, van üveges citromlé. Kiszámoltam, hány % kb hány kanál stb. Tej föl, pille ok, citromlé bele. Aztán megint bele. A végén már öntöttem mérgemben. Citrom ízû tejecském lett. Megitták a kutyák. Úgyhogy bolti, elõre legyártott citromlével ne próbálkozzatok. Azért nem adom fel. A tejet én is mindig forralom, pontosan a kecskefarm esete miatt. Az itteni tehéntejes hölgyike felvilágosította az egyik vásárlót aki szólt hogy a tej összement, nem kell az õ tejüket forralni, akkor kimegy a vitamin ( nem ám hogy bocsi romlottan árultam). Ne adja isten úgy járjanak ahogy szegény kecskések. Fõleg ne a vásárlók, sok most a kullancs nagyon. Szerintem ilyenkor mindenkit fel kellene világosítani hogy csak saját felelõsségre (kötelezõvé téve a termelõnek) igya forralás nélkül és akkor a termelõ is védve lenne a tudatlanság miatti tönkremenetel ellen. Beszéltem a gyermekorvosunkkal, aki szerint a kecsketejtõl folsavhiányos anémia léphet föl. Elõzõ anyósom gyermekorvos volt, õ ha jól emlékszem a K vitamin hiányát említette. Az egyik anyuka pedig a B vitamint. Az anyukám meg teljesen kiakadt, õ azon nõtt föl. Kutya baja.kopp kopp. Szerinte vetekszik az anyatejjel. Mindenesetre marad a kecsketejecske, a folsavat meg pótoljuk a zöldségekbõl. Csak egy egyszerû anyuka vagyok, de szerintem a megfelelõen összeállított vegyes étrend mellett kétlem hogy bármiféle hiány lépne fel. Az itthon lefejt friss tejet meg semmi nem pótolja. Egyébként én is és a párom is nagyon forrón szeretjük. Este azzal zárjuk a napot.

#148 Dincsi

Dincsi

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 225 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 15. - 11:36

Zsebi, Anyudnak igaza van. Minket is a kecsketej rakott helyre annó, :) satnya pestiek lévén. Úgy tudom, csecsemõotthonok vásárolják.

#149 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 16. - 23:14

Na elvitték az összes kisgidám! Most aztán fejhetek agyba fõbe. 4 kecskét lefejni , hát elég kemény, érzi a kezem és a karomon az inak. Lett is mindjárt naponta 10 -12 l tej. Hát én megcsináltam a sajtot ma este, majd holnap kiderül hogy sikerült. Holnap veszek olíva olajat , bele kaprot és pici sót és kockákra vágom, majd megírom jó lett e? Egy ismerõsöm szintén finom sajtokat gyárt, de Õ vesz oltóanyagot, majd azt is kipróbálom. De több citromot kellett beletennem, vagy elszámoltam a litereket, hát elég késõ van és elég fáradt vagyok.

#150 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 17. - 6:48

Most az volt az elsõ , hogy megnéztem a sajtot. Finom lett.Megetetem sa lovakat és rohanás a Metroba olíva olajért. Már jelentkezett tegnap este egy vevõ is a sajtra. De ez az elsõ , nem eladó, ma csinálok még. Szép kerek lett és összeáll.Nagyon örülök.

#151 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 17. - 10:35

Zsebi! Csináld meg Te is. Kis tálakba salátát aprítottam, a sajtot kockákra vágtam, olíva olajat összekevertem, (elõször csak szõlõmagolajjal)kaporral és pici sóval és ráöntöttem, utána fokhagymát préseltem össze az olajjal és azt öntöttem egy másikra, végül tört köménymagot olívával és egy harmadik tálra azt öntöttem. Végigkóstoltattam az ismerõsökkel, vendégekkel hát ha nem hazudtak akkor sikere volt.Nekem mindenesetre nagyon ízlik.

#152 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 17. - 12:38

Nagyon jól hangzik! Mindenképp kipróbálom, nem vagyok az a feladós fajta. Már gyûjtöm, nekünk sajna még napi egy liter jön össze, az sem sokáig már. Lehet szerzek még egy kecskét. Tudomásomra jutott, az egyik tanyán a juhász feji a birkákat. Megpróbálok szerezni, imádom a juhtúrót.

#153 tipara

tipara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.840 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 18. - 9:45

Backnight: örülök hogy sikerült. Majd ha kipróbálom a többi alterbatív oltóanyagot ( vadalma, vadkörte, fûzfakéreg, tejoltógalaj,...... ) akkor leírom tapasztalataimat, mert azért citrom nem term mindenhol :) . Csakhát mostanában nálunk is nehezen jön össze a sajtra a tej, nem mert kevés, hanem mert párom megissza min 2-3 l naponta, + ad a cicáknak is, meg van egy olyan kutyánk is akit elég rossz állapotban kaptunk így hát neki is ad egy kicsit ami meg marad ahhoz meg nincs kedvem hozzá kezdeni, így jól járnak a mangalicák :D ,híznak is szépen, mondjuk õk csak 1-2 l kapnak vizezve, de ölni tudnának érte. De a holnapi naptól kezdve letiltottam mindenkit a tejrõl :) , mert hétvégén jön egy pár ismerõs és szeretnék egy pár sajtot csinálni végre. ;) Majd jövõhéten megint tejezhet mindenki. Mi is tervezünk pár darab tejelõ cigáját, csak tõlünk eléggé mesze lehet csak találni, én egyébként is juh párti vagyok, sokkal jobban kezelhetõek mint a kecskék, velük jóformán semmi gondunk nincsen, szépen ellegelnek a lovakkal és egyikük sem akar megpattanni. :)

#154 Lótuszvirág

Lótuszvirág

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.260 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 20. - 14:23

Sziasztok! A mai naptól én is a kecskések boldog táborát gyarapítom :) . Már nagyon-nagyon rég szerettem volna kecskét, de mindig le lettem beszélve, valamilyen nyomós indok mindig volt az apróságok ellen. Erre ma két tündéri apró mekegõ érkezett az istállóhoz (mint kiderült már hónapok óta készült a család a kecske meglepivel- sikerült is :) ). Csak most meg millió meg egy kérdésem lenne, de nem ismerek senkit akinek van/volt kecskéje a környezetemben, szóval ha lehet segítsetek Elsõ körben azt szeretném kérdezni, hogy van e vmilyen betegség amit a lovak esetleg elkaphatnak tõlük, vagy fordítva, õk a lovaktól? Aztán meg a kaja... Úgy tudom most vannak abban a korban, hogy már teljesen jól elvannak tej nélkül és eddig lucernát ettek, meg napközben legelgettek is. Mindent legelhetnek? Mindenhol azt olvastam, hogy elég igénytelen állatok, de tényleg nem lehet bajuk, ha esetleg hirtelen túl sok zöldet esznek? Nálunk lenne egy kis akácos, amit birtokba vehetnének, vagy akár legelhetnének a lovakkal együtt is. Itt jön a következõ kérdés: milyen a biztonságos kecske karám? Villanypásztorból praktikusabb, vagy fából? Milyen magasnak kell lennie? Ahonnan jöttek ott a felnõtt kecskék kikötve legeltek, ez annyira nem tûnik szimpatikus megoldásnak... Megpróbálok képeket feltenni róluk :)

Edited by Lótuszvirág, 2009 május 20. - 14:24.


#155 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 20. - 14:46

Szia! Légy üdvözölve. Sok örömöd lesz a kis jövevényekben. Mi kikötjük õket, mert hacsak nem óriási madárkalitkát építesz, vagy zárt helyen tartod õket mindig megcsinálják a bajt. Persze ha egész napod van szemmeltartani akkor bátran engedd el. A hasán keresztül mindenki megfogható. Mi lovazunk is meg mindenezünk, legelgetnek egy helyen, igaz nem érintkezhetnek közben, de a kaki ottmarad. Soha nem kaptak el semmit. De én is kíváncsi vagyok vigyázzunk-e jobban.

#156 Lótuszvirág

Lótuszvirág

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 4.260 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 20. - 15:04

Köszi :)
Akkor lassan kezdem szoktatni magam a nyakörv gondolatához, mert sajna nem hiszem hogy tudok majd folyamatosan felügyelni rájuk. Adtam már nekik akácvirágot, az csemegének bizonyult :)
Õk lennének:
:) 01
:) 02
kiskecske
aprócskák
Egyelõre egy boxban vannak elszállásolva, majd szagfüggõ, hogy kapnak e saját lakást az istállón kívül.
Jaj, nagyon jó hogy van ez a topic, mert hétvégére ugyan bejelentkeztünk a tenyésztõkhöz fejtágításra, de addig is tudok némi infót gyûjteni róluk

#157 Zebrabara

Zebrabara

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 20. - 15:27

Jé, ezek szánentáliak? Ha igen, akkor jó nagyok lesznek majd. Vigyázz rájuk, ha pocosak lesznek, illetve ellés elõtt, mert az ilyen tejelõ fajtájú kecskék hajlamosak a saját kontójukra tejet termelni, és könynen kiszipolyozzák saját magukat... de ez még messze van. :) szépek. :)

#158 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 20. - 20:28

Jé, ezek szánentáliak?


szépek. :)

Nahát ezér volt ilyen furi nekem, még mutattam páromnak milyen nagyfülû kecskék. Jópofák nagyon.

#159 zsebi0202

zsebi0202

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.862 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 24. - 22:04

Készítettem túrót! A la nature csak megaltattam a tejet mindenfélék nélkül, és megmelengettem. Nagyon-nagyon finom túróm lett. Egy pici pici kecske íze sincs. Tényleg szerzek még kecskét ebbõl a családból. Kb kettõ liter tejbõl 80 deka. Imádom ezt a kecskét. :)

#160 Backnight

Backnight

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.556 hozzászólás

Közzétéve 2009 május 28. - 22:53

Lótuszvirág! Az én kecskéim is a lovak között vannak, külön boxokban. Ha jönnek vendégek igen nagy sikerük van. Szag csak párzáskor van , õsszel. Én okt.-ben-nov.-ben fedeztetek.És tavasszal ellenek, 5, 5 hónap a vemhesség ideje. Ugyanazt kapják mint a lovak. Kivéve a tápot. A lucernától jobban fejlõdnek a gidák és több tejet adnak a kecskék. Víz állandóan van elõttük. Só szintén fontos nekik, de vigyázz, mert a kecskéknek az a só amiben réz van , nem jó. Szelénes sót vegyél nekik. Szénarácsot érdemes csinálni nekik , mert különben elõszeretettel másznak bele a szénába , aztán levizelik és otthagyják. Csak a tiszta szénát, lucernát eszik meg ill. csak tiszta vizet isznak. Ha piszkos, állott a víz ott hagyják. Ha foglalkozol kicsit velük bárhova elmennek utánad. Kedvesek, ragaszkodóak. Én rendületlenül gyártom a sajtokat és nagyon finom, egy kicsit több citromot teszek bele mint Tipara írta, mert rájöttem, hogy nekem ízlik ez az enyhén citromos ízesítés.