Ugrás a tartalmakhoz


Fotó

Minden, amit tudni akartál a...


  • Please log in to reply
559 válasz a témához

#161 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 27. - 16:30

OSH, nem mondod, hogy ezt az egészet bepöntyögted ide? Ennyi idõd van? tongue.gif (amúgy: Posted Image )

#162 Old Shatterhand

Old Shatterhand

    A nagy vadász

  • Fórumtag
  • 4.354 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 27. - 17:09

Teknika, Sika, teknika!!! :D

#163 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 27. - 17:24

Az azt jelenti nálad ugye, hogy e-mailben, és nem személyesen szólsz a titkárnõnek? :D Bocs, off off.

#164 silvanus

silvanus

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 484 hozzászólás

Közzétéve 2004 január 28. - 22:49

Boka! 1. scanner, 2. neten találta, és akkor google is valószínû megtalálja (és tényleg)amúgy tök jó ez a vers :D

#165 Cs.A.

Cs.A.

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 81 hozzászólás

Közzétéve 2004 február 10. - 1:24

Szervusztok! [url="http://"http://hosszuhomlok.hu/sounds/sinkovits.mp3"]Itt meghallgatható [/url] amit OSH beírt, Sinkovits Imre emlékezetes elõadásában (van benne egy baki - de megtapsolták érte).Köszönet Hosszúhomloknak a tárhelyért.Üdv!Csaba

#166 jm-horseman

jm-horseman

    Csikó

  • Fórumtag
  • 461 hozzászólás

Közzétéve 2004 május 20. - 19:57

Én arra lennék kíváncsi, hogy igazából mikor kell a pontosvesszõt használni a szövegben?(pl. amikor ilyen szmájlit csinálok? ;) :D

#167 Kaktuszvirág

Kaktuszvirág

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 45 hozzászólás

Közzétéve 2004 július 1. - 21:49

idézet:
Eredeti szerzõ: Zsuzska: Ezt a Voltaire-t meg is néztem a szótárban, és tényleg így van, amiben viszont az a furcsa, hogy a toldalék magas hangrendû, holott mivel a szó vegyes hangrendû, mély toldalék kellene hozzá... erre tud valaki magyarázatot? [/QUOTE]Igen, azt hiszem. Én úgy tanultam, hogy vegyes hangrendû szavakhoz mély hangrendû toldalék járul, kiv. ha az utolsó szótag magánhangzója e.Pl.: farmerben-farmerban, fotelben, fotelbanIgen most néztem meg az 5-es nyelvtankönyvemet, és ez volt benne:Vegyes hangrendû szavak esetében többnyire az utolsó szótag magánhangzója dönti el a toldalék hangrendjét.- Ha az utolsó magánhangzó mély, akkor a toldalék mély hangrendû pl.: leánynak, hintóban.- Ha az utlsó magánhangzó ö vagy ü, akkor a toldalék magas hangrendû, pl.: sofõrnek, kosztümben. - Ha az utolsó szótagban é, i, í van, akkor általában mély hangrendû a toldalék, pl.: kávéban, kocsiban, papírral.- Ha az utolsó szótagban e van, akkor ingadozik a toldalék hangrendje, pl.: fotelba,-fotelben, farmerban-farmerben. Posted Image kb. jól tudtam. Posted Image [ Július 01, 2004, 23:27: Az üzenetet átszerkesztette: Kaktuszvirág ]

#168 Kelen

Kelen

    Törzsvendég

  • Kizárt tag
  • 105 hozzászólás

Közzétéve 2004 augusztus 5. - 10:50

Sokat gondolkodom a magyarázni szavunkon. Sosenem lehet megangolázni ezt egy külföldinek.Max. franciázni, de az már tényleg MAX. tongue.gif

#169 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 11. - 20:59

"szüksége van még e a ménes támogatására"Elemezzük a mondatot!Igen, az "-e" kérdõszócskát igéhez (állítmányhoz) kell kapcsolni. Sokan, helytelenül más szóhoz kötik. A helyes szórend ebben az esetben: "Szüksége van-e még a ménes támogatására?"És az "-e" kérdõszót kötõjellel kapcsoljuk!

#170 esti

esti

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 1.200 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 11. - 21:06

Megvan a hatása a sokat emlegetett "slágereknek". ("**zi-e vaaagy?")

#171 Artin

Artin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.886 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 30. - 13:18

Lenne egy kérdésem:A Havas topicban már többször leírásra került az utóbbi napokban a "BTW" rövidítés, amirõl el sem tudom képzelni, hogy micsoda.Két gyanúm van, kérdezném hogy melyik a helyes:1. - Nem ismerem a kifejezést és párhuzamosan él ez a 2-es pontban szereplõvel2. - Ez egy rosszul leírt formája a BZW hivatalos német rövidítéssel (beziehungsweise -jelentése: illetve) Ez ugyan nem helyesírás, de mivel több írásban is nyelvtani elemként szerepel, gondoltam befér ide (illetve a 2-es pont helyessége esetén helyesírási kérdés is)

#172 Zsuzska

Zsuzska

    Törzsvendég

  • Admin
  • 3.961 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 30. - 13:29

Elsõ körben [url="http://"http://www.rovidites.hu/index.php?kategoria=-&action=keres&megjelenites=2&keresett=BTW"]ezt találtam róla.[/url]

#173 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 30. - 13:50

[url="http://"http://www.kkfhaza.hu/goodies/betuszo.html"]http://www.kkfhaza.hu/goodies/betuszo.html[/url][url="http://"http://www.csatolna.hu/hu/erdekes/Atti/rovid.html"]http://www.csatolna.hu/hu/erdekes/Atti/rovid.html[/url][url="http://"http://www.sg.hu/listazas.php3?id=1097933793"]http://www.sg.hu/listazas.php3?id=1097933793[/url]

#174 Artin

Artin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.886 hozzászólás

Közzétéve 2004 november 30. - 13:52

Köszi szépen! Közben a Havasba is be lett téve, ott is a "By the way" van megjelölve és úgynézem itt is azt írja netesre. Bevallom angolra nem is gondoltam. :rolleyes:

#175 ImRe

ImRe

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 1.250 hozzászólás

Közzétéve 2004 december 11. - 22:24

Nem tudom, hogy ide valo-e, de jobb helyet nem talaltam. Fel tudna valaki sötetiteni, hogy mi a különbseg a terü es a teher között?

#176 Eva

Eva

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.911 hozzászólás

Közzétéve 2004 december 29. - 9:34

Lehet, hogy már volt amit kérdezek:Hogyan mondjuk helyesen a csuklik szót, ha fel szeretném szólitani a másikat: ne csukolj!?

#177

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.954 hozzászólás

Közzétéve 2004 december 29. - 9:46

Kb így. Ez is egyik olyan szép magyar szavunk, amit nem lehet normálisan végigragozni Posted Image

#178 Õz

Õz

    Sebész

  • Főmoderátor
  • 3.950 hozzászólás

Közzétéve 2004 december 29. - 10:12

"Hagyd abba a csuklást!" ;)

#179 Artin

Artin

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 2.886 hozzászólás

Közzétéve 2004 december 29. - 10:38

megelõztek. Posted Image [ December 29, 2004, 09:38: Az üzenetet átszerkesztette: Artin ]

#180 Eva

Eva

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.911 hozzászólás

Közzétéve 2004 december 29. - 13:30

Hogy ez nem jutott az eszembe!!! :D Köszi mindenkinek!

#181 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 17. - 15:47

a sárlás is ilyen szerintem, mint a csuklás. mármint ragozási problémaként Posted Image nem tudjuk rávenni a kancát, h jókor sárljon Posted Image ez mekkora gáz mondat már így Posted Image amúgy meg szerintem picurnyákot kevés olyan látogatja ezt a topicot, akinek szüksége lenne rá...igenis rééééééééémesen idegesít az elõSSZör, az utáNNa, sõt, újabban azt látom valakitõl, h uTTána, na ez kész.nevek nélkül ugye nem tûnik kötözködésnek?

#182 zapolya

zapolya

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 3.806 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 18. - 10:39

meg ugye vannak olyanok is, akik nem nagybetûvel kezdik a mondatokat, nem használnak írásjeleket, pedig abból is tanulna ám az ifjúság és nem annyira ifjúságnem kötözködés és nevet sem írtam :D

#183 ivanhu

ivanhu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 225 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 18. - 10:51

idézet:
Eredeti szerzõ: Unicorn: nem tudjuk rávenni a kancát, h jókor sárljon Posted Image ez mekkora gáz mondat már így Posted Image [/QUOTE]Minden csak megszokás kérdése. Bár inkább úgy kellene használni, hogy "sároljék". A csuklásra visszatérve egyébként a gyerek még mondja, hogy "ne csukolj", mert az õ számára a nyelv még logikus valami. Mi, "okos" és "tapasztalt" felnõttek irtjuk ki belõlük a logikát. Amennyiben egy teljes nemzedék úgy nõhetne fel, hogy a felnõttek nem javítják ki õket, a rendhagyó jelenségek nagy része hamar eltûnne a nyelvbõl.A nyelv persze élõ dolog, szavak jönnek és mennek. Ha ma azt mondom, hogy "némely embernek sályog a pilis feje", akkor szerintem kevesen értik meg a kulcsszavakat, pedig néhány száz éve még mindkettõ használatban volt, sõt, az egyik szó tovább él a hegység neveként...Átszerk. oka: nem "sároljon", hanem "sároljék", mert ikes ige... [ Január 18, 2005, 09:51: Az üzenetet átszerkesztette: ivanhu ]

#184 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 18. - 18:10

zap, nem gáz, ha magaddal cicózol, mert én pl használok írásjeleket és különben is be van ragadva a shiftem Posted Image ps: a kérdõjel, a vesszõ és társai is írásjelek és hacsak nem teszek szmáááááájlit (szép szó ez is...) a mondat végére, akkor szoktam volt pontot is tenni, de az írásjelek mondatvégi hibája nem annyira rossz, mint az utánna és a többi példám.szerintem tongue.gif

#185 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 18. - 18:25

Két shift van egy billentyûzeten. Meg van egy Caps lock is tongue.gif :D Posted Image

#186 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 18. - 18:37

zsub, nem képzeled, hogy komolyan beragadt, ugye? :D ez csak megszokás. mindenki tudja, hogy nagybetûvel kezdjük a mondatot szerintem, nem felsorolva a rakás egyéb dolgot, amit nagybetûvel írunk. nekem a sokkal nagyobb hibák csípik a szemem.

#187 ivanhu

ivanhu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 225 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 18. - 18:40

idézet:
Eredeti szerzõ: Unicorn: szmáááááájlit (szép szó ez is...) [/QUOTE]Mit szólnál a "hangujel" változathoz, hiszen a "szmájli", angolosok szerint "smiley" másik neve "emoticon", az "emotion" és "icon" szavakból.

#188 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 18. - 18:50

idézet:
Eredeti szerzõ: Unicorn: zsub, nem képzeled, hogy komolyan beragadt, ugye? :D ez csak megszokás. mindenki tudja, hogy nagybetûvel kezdjük a mondatot szerintem, nem felsorolva a rakás egyéb dolgot, amit nagybetûvel írunk. nekem a sokkal nagyobb hibák csípik a szemem. [/QUOTE]De, tudom, hogy simán be tud ragadni. Elhiszem. Posted Image Igaz, sokkal nagyobb hibák is vannak. Amitõl a falnak megyek: "megilyedt a ló".

#189 esti

esti

    Törzsvendég

  • Moderátor
  • 1.200 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 18. - 18:58

idézet:
Eredeti szerzõ: ivanhu:
idézet:
Eredeti szerzõ: Unicorn: nem tudjuk rávenni a kancát, h jókor sárljon Posted Image ez mekkora gáz mondat már így Posted Image [/QUOTE]inkább úgy kellene használni, hogy "sároljék"
[/QUOTE]Csuklik, sárlik, meg nem jut eszembe a többi. Ezek felszólító módban sehogy sem hangzanak jól, sehogy sem "inkább". Azért, mert egyáltalán nincs felszólító módjuk. Ezeket a szerkezeteket egyszerûen el kell kerülni. Pl: Bármit teszünk, a kanca nem hajlandó sárlani. De bárhogy máshogy lehet.

#190 ivanhu

ivanhu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 225 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 18. - 19:36

idézet:
Eredeti szerzõ: esti:Csuklik, sárlik, meg nem jut eszembe a többi. Ezek felszólító módban sehogy sem hangzanak jól, sehogy sem "inkább". Azért, mert egyáltalán nincs felszólító módjuk.[/QUOTE]Nem értek veled egyet. Formálisan képezhetõ a felszólító módjuk, legfeljebb nem használjuk õket, ezért furcsa a hangzásuk. Ha kellõen sokan használnák õket, ez a probléma hamar elmúlna. Nem ez lenne az elsõ ilyen szó.Az a baj a nyelvtudósokkal, hogy idõnként azt hiszik, õk "csinálják" a nyelvet. Aztán egy idõ után feladják, és beveszik a rendszerbe azt, amit a "nép" már használ egy ideje. A "csuklik" esetén persze ez a veszély nem fenyegeti õket, hacsak egy hirtelen divat mondjuk káromkodásként vagy rosszkívánságként fel nem kapja ezt a szót... Mondjuk, a "fulladj meg" helyett "csukolj egy napig" formában. Posted Image

#191 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 18. - 20:19

a megilyedt is halálom Posted Image egy kategóriában van a lassie-vel (lessz) és a megtudnád mondani kifejezésekkel. ennyire nem bonyolult megtanulni szerintem. nyilván a betegeket tekintsük kivételnek, részemrõl ha tudom, h valaki beteg, annak észre se veszem a legordenárébb hibáit se. itt is van ilyen illetõ, neki megbocsátható, sõt. de ha valaki egészséges, ráadásul a fiatalabbak, akiknek hetente 2 nyelvtan órájuk van és folyamatosan olvasnak és írnak, azok igenis szégyellhetik magukat az ilyen (tanárom által annak idején csak 3pontos hibának nevezett) nagy hibák miatt.

#192 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 18. - 20:24

de nekik muszáLY hibázniuk...

#193 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 18. - 20:35

Uni, nekem is furi, hogy te ennyire ki vagy akadva a hibázásokra, holott te sem tartod be ami neked nem tetszik. Gondolok itt pl. a nagy betûkre a személyneveknél, ha már a mondat kezdése túl kényelmetlen.

#194 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 18. - 20:43

boka, szerintem kicsit más kategória, ha valaki elhagyja a nagybetûket, mintha valaki nem tanulja meg az igekötõket és az ly-j problémáját.de valóban, valószínüleg én vagyok túl kekec.ps: kihagytam egy betût. [ Január 18, 2005, 19:44: Az üzenetet átszerkesztette: Unicorn ]

#195 ivanhu

ivanhu

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 225 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 18. - 20:44

idézet:
Eredeti szerzõ: Unicorn: nyilván a betegeket tekintsük kivételnek, részemrõl ha tudom, h valaki beteg, annak észre se veszem a legordenárébb hibáit se. itt is van ilyen illetõ, neki megbocsátható, sõt. [/QUOTE]Ezt sem értem. Milyen betegség gátol meg valakit a helyesírásban? Ezt most nagggyon szeretném tudni.

#196 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 18. - 20:47

a diszgráfia. pár oldallal elõbb volt róla szó.

#197 Zsubaba

Zsubaba

    Csendes Patak

  • Fórumtag
  • 10.126 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 18. - 20:47

Diszgráfia, diszlexia.

#198 BoKa

BoKa

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 5.718 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 18. - 20:48

Hát nekem a "boka", és "gizi" írása súlyosabbnak tûnik mint a "hüje" Posted Image Az egyik egy másik emberrel szembeni beleszarás, figyelmetlenség, a másik meg nem tudás. Melyik a rosszabb? ;) Mellesleg "valószínûleg" Posted Image Ha már kekeckedés Posted Image Szóval (öszegezve) én azt gondolom, hogy mindenki elsõ körben figyeljen a saját háza tájára, aztán menjen seprûvel a másikhoz, hacsak nem közlekedési eszközként használja éppen :D

#199 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 18. - 20:56

nincs is itt senki, akit gizinek hívok, de ha gondolod, ezentúl nem hívlak sehogy, nehogy sértsem a pici drága szemed, ugyan ezt elmondhattad volna magánban is, hogy téged bánt.nem beleszarás, hogy a szép és fórumra való szavaddal éljek. a saját nevemet se írom soha nagybetûvel, csak hivatalos helyen, nem másoknak a megkülönböztetése.ellenben amit most te csinálsz, az kekeckedés. nem a valószínûségszámításod, hanem hogy ilyenbe kötsz bele. ha téged nem zavar, ha valaki nem ír helyesen, akkor elég, ha annyit megteszel, mint civilizált ember, hogy tiszteletben tartod más véleményét, akit meg zavar. engem pl. zavar. így jártam. csak azt nem értem, ez téged miért zavar. hitelesebb lenne minden beírásom, ha nagybetûvel kezdeném a mondatokat? arról volt szó ebben a topicban, hogy az ORDÍTÓ hibáknál segítsünk a többieknek, HA esetleg érdekli õket. ebbõl lett a magunk szórakoztatására egy beszélgetés, mert senki se kérdez, tisztelet a kivételnek, de aki kivétel, azt mg érdekli, hogy minõségileg is megnyilvánuljon egy internetnek nevezett nyilvános helyen, ne csak mennyiségileg.ugyanakkor nincs bajom veled, akinek nem írom le a nevét kisbetûvel, nehogy azt érezze, hogy beleszarok, holott a legkedvesebb barátnõm és az uram nevét ugyanígy kisbetûvel írom, mindegy, csak úgy érzem, nem lehet a lessz-szel és a társaival egy napon említeni ezt a problémát. még mindig.ps: ha már kekeckedés, akkor összegezve. [ Január 18, 2005, 19:57: Az üzenetet átszerkesztette: Unicorn ]

#200 Unicorn

Unicorn

    Törzsvendég

  • Fórumtag
  • 10.663 hozzászólás

Közzétéve 2005 január 18. - 21:05

elfelejtettem valamit és nem akarom átszerkeszteni, mert más téma.elnézést az elõzõ (eggyel fentebb) kiírásom stílusának keménységéért néhol, de igen, most kicsit megharagudtam, bár valószínüleg ez rajtam kívül senkit sem érdekel.